Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 72

Θέμα: Κράνος & jacket για μηχανή.

  1. #1
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή Κράνος & jacket για μηχανή.

    Μιας και η μηχανή πλέον ήρθε (Moto Guzzi Breva 750 ie) και τα μαθήματα οδήγησης ξεκίνησαν είμαστε στο ψάξιμο για κράνος και μπουφάν για να μας συντροφεύσουν στις πρώτες βόλτες..
    Το budget είναι συνολικά κανένα 500-600αρι, έλεγα να δώσω 200-250 για κράνος και 300-350 για μπουφάν.

    Στα χρήματα αυτά είδα 2 κράνη που μου άρεσαν, το Suomy Apex Plain σε μαύρο και το AGV K-4 EVO.

    Πώς σας φαίνονται? Είναι καλά ποιοτικά? Θα ήθελα ένα καλό Shoei ή Arai που ξέρω ότι είναι τα καλύτερα ποιοτικά αλλά αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να διαθέσω 600 ευρώ για κράνος μόνο. Βέβαια είδα και το Shoei Qwest στα 330 ευρώ.. Αξίζει την χρηματική διαφορά από τα άλλα δύο?
    Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο μήπως σε αυτή την κατηγορία τιμής?

    Από μπουφάν μου άρεσε το συγκεκριμένο δερμάτινο της Dainese:
    https://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=754

    Αν έχετε κάποιο γνωστό κατάστημα με αξεσουάρ μοτοσικλέτας στείλτε ένα pm.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καταρχήν καλορίζικη η μηχανή !

    Επειδή ο χρόνος έχει 12 μήνες και στην Ελλάδα οι μισοί και παραπάνω είναι καλοκαίρι, συνιστώ κράνος ανοιγόμενο από εμπρος ώστε να το φοράς πάντα, όση ζέστη κι αν κάνει. Εκτός και αν εχεις δύο κράνη, ένα full face και ένα jet. Εγώ εχω δύο πάντως. Εξαιρετικά τα Shoei και Arai αλλά οι τιμές τσούζουν. Δες και άλλες μάρκες π.χ. Nolan, MT, Caberg, με πιό προσιτες τιμές.

    Το δερμάτινο μπουφάν είναι η καλύτερη προστασία, αλλά ελάχιστα πρακτικό. Το δικό μου δερμάτινο παραμένει στη ντουλάπα σχεδόν καινούργιο.Αν φάει 10 βροχές θα στραπατσαριστεί και θα επανέλθει δύσκολα, με προιόντα γιά περιποίηση δερμάτινων. Πρακτικότερο είναι το cordura με αφαιρούμενες επενδύσεις γιά κρύο και βροχή, ώστε να το φοράς πάντα. Μπαινουν κανονικά στο πλυντήριο. Εκτός και αν εχεις 2 μπουφάν ... εγώ έχω τρία μαζί με το δερμάτινο. Η dainese είναι φαρμακείο, δες spidi, bering, κλπ.

    και σε μπουφαν και σε κράνος απόφυγε τα μαύρα χρωματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PANOS-E60 : 07-12-12 στις 18:12

  3. The Following 5 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    A8hnaios (07-12-12), aristent (07-12-12), BabisStinson (07-12-12), bill_m3 (08-12-12), Bitz (08-12-12)

  4. #3
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχω εμπειρια με Shark RSR και μου εσωσε την ζωη!!!!Τα διαιρουμενα δεν τα πολυ συμπαθω γιατι υπαρχει και πιθανοτητα να ανοιξουν!!!!Τα δερματα δεν ειναι απαραιτητα και μια καλη κορντουρα κανει δουλεια,αρκει να χεις τα προστατευτικα!Απαραιτητη η προστασια πλατης ,δεν φτανει αυτο που εχουν σαν επενδυση τα μπουφαν.Καλο ψαξιμο!!!

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  5. The Following User Says Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    BabisStinson (07-12-12)

  6. #4
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    θα συμφωνήσω για τα διαιρούμενα..δεν έχουν το επίπεδο ασφάλειας ενός full face. Οπως είπαν και τα παιδιά Nolan,Shark,AGV,Caberg,Suomi είναι καλές μάρκες. Και jacket, αν είναι να έχεις μόνο ένα, καλύτερα ένα cordura ώστε να το χρησιμοποιείς όλο τον χρόνο. Οι μάρκες που είπε ο Πάνος είναι αρκετά καλές και είναι ποιο φθηνές απο την Dainese.. Υπάρχει επίσης και η AlpineStars.

    Μην αμελήσεις να πάρεις και ένα ζευγάρι μποτάκια μηχανής. Είναι σαν αθλητικά και μπορείς να τα φοράς παντού αλλά έχουν πολύ σκληρή σόλα και κάποια προστασία στον αστράγαλο. Επίσης και γάντια.. Αυτά είναι τα ελάχιστα που επιβάλλεται να έχεις!

    Ψάξε για factory outlet του Moto Market.. έχουν και παλαιότερα μοντέλα(στα @@ σου φυσικά!) τα οποία είναι σε χαμηλές τιμές..με 600 ευρώ που είπες παίρνεις απ'όλα!

    Έχω δώσει κυριολεκτικά χιλιάδες ευρώ σε εξοπλισμό και είναι τα μόνα λεφτά που δεν έχω μετανοιώσει! Η ασφάλειά μας ΔΕΝ κοστολογείται!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  7. The Following 8 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    aristent (07-12-12), BabisStinson (07-12-12), Bazil Van Sinner (07-12-12), bill_m3 (08-12-12), nfot (19-12-12), PANOS-E60 (07-12-12), Tsakirakos (07-12-12), z3 2.2 (08-12-12)

  8. #5
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιωργο εχεις απόλυτο δικιο για τα διαιρουμενα, δεν εχουν την ασφάλεια του φουλ φεις, εγώ το πρότεινα μόνο για να είμαι σίγουρος ότι θα το φοράει ΠΑΝΤΑ. Το φουλ φεις το καλοκαίρι μέσα στην πολη προβληματιζει.

  9. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    pilot (07-12-12)

  10. #6
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    προσωπικά πιστεύω πως αν χρειάζεται κάποιος ''δικαιολογίες'' για να φοράει κράνος, δεν έχει θέση επάνω σε μοτοσυκλέτα!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  11. The Following 5 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (07-12-12), nfot (19-12-12), Nino (08-12-12), PANOS-E60 (07-12-12), Tsakirakos (07-12-12)

  12. #7
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικά πιστεύω πως αν χρειάζεται κάποιος ''δικαιολογίες'' για να φοράει κράνος, δεν έχει θέση επάνω σε μοτοσυκλέτα!
    αυτό που λες είναι brutally straightforward s στους νέους αναβάτες είμαστε πιό "γλυκοι" ...

  13. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    pilot (07-12-12)

  14. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θα μιλησω από την μεχρι τωρα πειρα μου.
    Τα σπαστα κρανη ειναι βαρια.
    Ειχα το νολαν 101 και το 100
    Εχουν καλη εφαρμογη και αφαιρουμενη επενδυση εσωτερικα για να την πλυνεις.
    Πολυ βαρια αλλα με καλη ζελατινα και πινλοκ για χρωματιστο ζελατινακι
    Ευκολο κουμπωμα και καλο εξαερισμο
    Τα θεωρω βασικα και ψιλο πολης

    Το σουομι ειναι ελαφρυ και καλο αλλα στενο στην αρχη και γαβαθα μετα οταν ανοιξει.

    Το αραι ειναι το καλυτερο που εχω τωρα αλλα φοραω το σουομι συνεχως γιατι ειναι πιο βολικο τον χειμωνα για τους αεραγωγους του που δουλευουν καλυτερα στην πολη. Το καλοκαιρι μονο αραι παντως και ας ειναι και κλειστου τυπου.

    Μπουφαν εχω το ρεβιτ εδω και εικοσι χρονια ένα τουκανο ουρμπανο για κουστουμι και ένα δερματινο γαλλικο το οποιο εχω φορεσει πεντε η εξι μηνες συνολο σε πεντε χρονια. Πολυ βαρυ και δυσκολο την ανοιξη

    Αν υπαρχει στην ελλαδα η ρεβιτ τη συνιστω. Φουλ αδιαβροχο και εχει αντεξει απιστευτα τοσα χρονια.

    Μια τουμπα που εφαγα καποτε με νταινεσε δερματα με γλυτωσε από εγκαυματα και σκισιματα αλλα προτιμω την κορντουρα αν εχει καλες ενισχυσεις. Ωμους αγκωνες πλατη μεση και θωρακα δεξια αριστερα.
    Μια τουμπα της πλακας ομως θα σου αφησει κουσουρακι αν δεν φορας γαντια γιατι από ενστικτο θα απλωσεις παλαμες.
    Οποτε βαλε και ένα σετ γαντακια στο προγραμμα.
    Και φυσικα αν σε παιρνει γκετες γιατι ειναι κριμα να χαλας τα παπουτσια σου με λασπες νερα και χωμα.

    Ο καθενας θα σου πει τη γνωμη του αλλα πριν αποφασισεις φορα οτι διαλεξεις και μεινε με αυτο ένα πενταλεπτο.
    Αν κατι δεν σου παει καλα, αναθεωρησε. Αυτα.

    Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

  15. The Following 8 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BabisStinson (07-12-12), Bazil Van Sinner (07-12-12), bill_m3 (08-12-12), Bitz (08-12-12), Konstantinos E60 (11-12-12), pilot (07-12-12), Samaro (08-12-12), spar@ (08-12-12)

  16. #9
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλή μάρκα η Revit.. Όσον αφορά τα Arai...simply the best! δεν έχω ακούσει απο κανένα πως δεν του ''κάθετε'' ένα Arai. Και προσφέρουν και την καλύτερη γωνία περιφερειακής όρασης και όντως έχουν τον καλύτερο εξαερισμό γιαυτό είναι και πολύ ''θορυβώδη'' βέβαια.
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  17. The Following User Says Thank You to pilot For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (11-12-12)

  18. #10
    Εγγραφή
    20-03-10
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.727
    Thanked
    2862
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εχω ενα shark s800
    ενα shoei raid II
    και μπουφανακι cordura alpinestars με αφαιρουμενη επενδυση.
    ευχαριστημενος και απο τα 3!
    καλοταξιδη η μηχανη και παντα ορθιος
    Μη τα συζητας αδερφε...

  19. The Following User Says Thank You to Tsakirakos For This Useful Post:

    BabisStinson (07-12-12)

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP