Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: ESS Tuning / Νορβηγία

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Thumbs up ESS Tuning / Νορβηγία

    Μετά απο 2 χρόνια σκέψη, ψάξιμο, μελέτη και ατέλειωτες συζητήσεις με μηχανικούς, βελτιωτές και μέλη του forum, πήρα την απόφαση και προχώρησα στην αγορά του Twin-Screw Supercharger απο την ESS Tuning στη Νορβηγία.

    H όλη διαδικασία ολοκληρώθηκε επιτυχώς, αφήνοντάς μου τις καλύτερες εντυπώσεις απο τον επαγγελματισμό των Νορβηγών της ESS Tuning (Hans Kirkerod)

    Αρχικά τηλεφώνησα, και ρώτησα για την διαδικασία παραγγελίας-πληρωμής-αποστολής, την διαθεσημότητα αλλά και για την δυνατότητα εφαρμογής στο Ζ3 (δεν υπήρχε στο site τους) και την δυνατότητα "προσαρμογής" στις δικές μου "αναβαθμίσεις".

    Κατόπιν της επιβεβαίωσής τους οτι το kit θα κάνει και για το Ζ3 μου, προσαρμοσμένο στις "αναβαθμίσιες" μου, ζητησαν να στείλω όλο το ποσό και μετά την παραλαβή του θα προχωρούσαν στην αποστολή δεδομένου οτι το kit ήταν άμεσα διαθέσιμο.

    Ετσι κι έγινε.
    Μου'στειλαν proforma invoice με το συμφωνηθέν ποσό (μου έκαναν δώρο τα μεταφορικά), πήγα στη Εθνική Τράπεζα και έστειλα με έμβασμα το συμφωνηθέν ποσό και περίμενα την αποστολή.
    Δεν μπορώ να πώ οτι ήμουν και χαλαρός δεδομένου οτι έστειλα τα χρήματα με έμβασμα χωρίς να έχω καμιά εξασφάλιση για το τί θα γίνει (όλο το ρίσκο δικό μου).

    Μόλις έγινε το έμβασμα, τηλεφώνησα και ενημέρωσα οτι τα χρήματα έφυγαν. Ευχαρίστησαν και μου είπαν οτι θα επιβεβαιώσουν την παραλαβή σε 2-3 μέρες.
    Πράγματι σε 3 μέρες μου΄στειλαν e-mail οτι παρέλαβαν το έμβασμά μου και ξεκινούσαν να ετοιμάσουν την αποστολή.

    Μεσολάβησε Καθαρή Δευτέρα και ήρθε το πακέτο την Πέμπτη, έγινε εκτελωνισμός και το παρέλαβα Παρασκευή (το πώς ένιωσα οταν μου έφεραν το πακέτο, δεν περιγράφεται με λέξεις)

    Την τοποθέτηση την ανέθεσα στο συνεργείο Σιττάς-Φλασκής στην Καλλιθέα όπου πηγαίνω και για την τεχνική υποστήριξη του Ζ3, δεδομένου οτι εκεί είχαν ξανατοποθετήσει τέτοιο kit σε Ε46 330ci.

    Tον εγκέφαλο επέλεξα να μην τον στέιλω στη Νορβηγία και να ζητήσω να μου στείλουν αυτοί το πρόγραμμα εδώ και τελικά -με κάποιες μικροδυσκολίες- έτσι κι'εγινε.

    Περιττό να πώ οτι τους (τον Hans συγκεκριμένα) έπρηξα στα τηλέφωνα για διάφορα θέματα-απορίες-συμβούλές αλλά πάντα απαντούσαν πολύ ευγενικά και με διάθεση να ακούσουν και να βοηθήσουν όπως μπορούσαν.
    Κοντευουν να μάθουν Ελληνικά...

    Το kit τοποθετήθηκε επιτυχώς. Στο διαγωνστικό έδειξε κάποια σφάλαματα και είχαν αναμένο το check engine δίχως όμως να έχω λειτουργικό πρόβλημα.
    Ενημέρωσα τηλεφωνικώς και με e-mail (για να γράψω τί ακριβώς σφάλαμτα έδειξε το διαγνωστικό) και μου είπαν οτι θα ετοιμάσουν και θα στείλουν software update.
    Παράλληλα έγινε και δυναμομέτρηση (μετά απο ενα βράδυ στρωσίματος 170-200 km) και διαπιστώθηκε οτι το μείγμα ήταν φτωχό.
    Ξανά επικοινωνία και αφού με έβαλαν να ελέγξω αν λειτουργεί σε σωστή πίεση η αντλία καυσίμου (και τους επιβεβαίωσα), ετοίμασαν το software update και το έστειλαν.
    Εγκαταστάθηκε το νέο πρόγραμμα και όλα ΟΚ. Εσβησε αμέσως το check engine και το αυτοκίνητο πηγαίνει ακόμα καλύτερα.
    Για το φτωχό μείγμα ο λόγος ήταν οι εκκεντροφόροι μου (1ο στάδιο Schrick) οι οποίοι είναι "more agressive" απ'αυτούς που χρησιμοποιούν αυτοί ακόμα και στο 2ο στάδιο του kit (8,5psi).

    Oι άνθρωποι στην ESS Tuning είναι ΠΟΛΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ και νιώθω την ανάγκη να το δηλώσω δημοσίως και συνάμα να σας προτρέψω να προχωρήσετε χωρίς ενδιασμούς, όσοι το σκέφτεστε για μια τέτοια "ακριβή" αναβάθμιση (δεν είναι λίγα τα χρήματα).

    Αν και ο χρόνος μας δείξει οτι είναι αξιόπιστη η λύση, θα είναι όλα ΤΕΛΕΙΑ !

    Πολλά ευχαριστώ στους:
    -Hans Kirkerod (ESS Tuning)
    -Xρήστο, Ηρακλή, Γιάννη, Στράτο (και όλη την υπόλοιπη ομάδα) στο συνεργείο Σιττάς-Φλασκής
    -Νίκο Αλωνηστιώτη και Νίκο Σπέη για την εμπλοκή τους σχετικά με το "πήγαινε-έλα" του software (o Nίκος Αλ. ενεπλάκη εντελώς αφιλοκερδώς)
    -deepblue, shido, franky330, Nick_E60_GR, Christos330i///M, bmw330vasilis για τους λόγους που ξέρει ο καθένας ξεχωριστά.
    -ολη την παρέα (αυτούς που ξέρω αλλά και αυτούς που δεν ξέρω) στο forum για την όλη τους υποστήριξη στην εξέλιξη του project (απο το όραμα μέχρι και την υλοποίηση)

    Αν χρειαστεί να υπογράψω με το πραγματικό μου όνομα, οι Αdmin's και οι Mod's έχουν τα στοιχεία μου για όποιον τα χρειαστεί ή για να τα προσθέσουν κάτω απο το thread αυτό.

    Και στα δικάς σας !

  2. The Following 2 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    Lefteris116 (13-01-11), NickE60 (21-01-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εύγε Βαγγέλη, έκανες πολύ καλά που άνοιξες αυτό το θέμα μιας και σίγουρα θα βοηθήσει αρκετούς φίλους μας.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP