Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 88

Θέμα: Runflat vs normal

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #31
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πριν απο ενα χρονο περιπου η γυναικα μου χτυπησε με σχετικα μεγαλη ταχυτητα μια μυτερη πετρα καταμεσις της νεας Λεωφορου Κυμης και μαλιστα στη στροφη απεναντι απο το μαρμαραδικο του Νικολη.. Το μπροστινο αριστερό λαστιχο κοπηκε στη μεση του πλαϊνου και σε μηκος 8 εκατοστων σα να το ειχες φαει με τροχο.. Η ζαντα στραβωσε λιγο στο εσωτερικο χειλος, οχι ομως τοσο ωστε να χανει αερα. Το λαστιχο φυσικα εχασε ακαριαια ολη του την πιεση ενω το TPMS την ειδοποιησε αμεσως μεσω του idrive για την απωλεια και για το οτι πρεπει να κινηθει με χαμηλη ταχυτητα στο πλησιεστερο συνεργειο, πραγμα το οποιο εκανε.

    Δεν πιστευω οτι ειναι ευκολο να ελεγξεις ενα αυτοκινητο 1600 και βαλε κιλων που κινειται με 80-90 km/h με συβατικα ελαστικα οταν χανει ακαριαια τον αερα του ενα εκ των μπροστινων. Με τα runflat το μονο που καταλαβε η γυναικα μου ειναι ενα τραβηγμα στο τιμονι. Δε χρειαστηκε να σταματησει, ουτε να καλεσει οδικη, ουτε να βαλει ρεζερβα (αν ειχε). Συνεχισε με χαμηλη ταχυτητα, αφησε τη μικρη στο σχολειο και πηγε σε ενα βουλκανιζατερ οπου ειδε το τι ειχε συμβει.

    Εγω λοιπον πιστευω και στα runflat αλλα και στους 15 αεροσακκους, γιατι υπαρχουν χειροπιαστα στοιχεια οτι προστατευουν καλυτερα. Κι αν ολοι νομιζουμε οτι αντρες ειμαστε και μπορουμε ν' αλλαξουμε ενα λαστιχο, σκεφθειτε να εχετε δυο κλαταρισμενα στη μεση του πουθενα κι ας μη σας κυνηγα ο συμπαθης ψυχακιας της διαφημισης με το πριονι.

  2. The Following 8 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    bill_m3 (07-01-13), compactM3 (02-06-21), joseph (07-01-13), mark e92 (14-03-13), Ptboul (07-01-13), Spiros335i (07-01-13), Vassilis ///M (06-01-13), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ (06-01-13)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP