Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 88 από 88

Θέμα: Runflat vs normal

  1. #81
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18797
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πριν απο ενα χρονο περιπου η γυναικα μου χτυπησε με σχετικα μεγαλη ταχυτητα μια μυτερη πετρα καταμεσις της νεας Λεωφορου Κυμης και μαλιστα στη στροφη απεναντι απο το μαρμαραδικο του Νικολη.. Το μπροστινο αριστερό λαστιχο κοπηκε στη μεση του πλαϊνου και σε μηκος 8 εκατοστων σα να το ειχες φαει με τροχο.. Η ζαντα στραβωσε λιγο στο εσωτερικο χειλος, οχι ομως τοσο ωστε να χανει αερα. Το λαστιχο φυσικα εχασε ακαριαια ολη του την πιεση ενω το TPMS την ειδοποιησε αμεσως μεσω του idrive για την απωλεια και για το οτι πρεπει να κινηθει με χαμηλη ταχυτητα στο πλησιεστερο συνεργειο, πραγμα το οποιο εκανε.

    Δεν πιστευω οτι ειναι ευκολο να ελεγξεις ενα αυτοκινητο 1600 και βαλε κιλων που κινειται με 80-90 km/h με συβατικα ελαστικα οταν χανει ακαριαια τον αερα του ενα εκ των μπροστινων. Με τα runflat το μονο που καταλαβε η γυναικα μου ειναι ενα τραβηγμα στο τιμονι. Δε χρειαστηκε να σταματησει, ουτε να καλεσει οδικη, ουτε να βαλει ρεζερβα (αν ειχε). Συνεχισε με χαμηλη ταχυτητα, αφησε τη μικρη στο σχολειο και πηγε σε ενα βουλκανιζατερ οπου ειδε το τι ειχε συμβει.

    Εγω λοιπον πιστευω και στα runflat αλλα και στους 15 αεροσακκους, γιατι υπαρχουν χειροπιαστα στοιχεια οτι προστατευουν καλυτερα. Κι αν ολοι νομιζουμε οτι αντρες ειμαστε και μπορουμε ν' αλλαξουμε ενα λαστιχο, σκεφθειτε να εχετε δυο κλαταρισμενα στη μεση του πουθενα κι ας μη σας κυνηγα ο συμπαθης ψυχακιας της διαφημισης με το πριονι.

  2. The Following 8 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    bill_m3 (07-01-13), compactM3 (02-06-21), joseph (07-01-13), mark e92 (14-03-13), Ptboul (07-01-13), Spiros335i (07-01-13), Vassilis ///M (06-01-13), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ (06-01-13)

  3. #82
    Εγγραφή
    28-11-11
    Περιοχή
    ΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.311
    Thanked
    1475
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αν θελουν οι moderators ας το βαλουν αλλου
    αφηστε τα runflat και normal
    παμε για τα airless
    https://www.autoblog.gr/2013/03/14/h...o-2014-wvideo/

  4. #83
    Εγγραφή
    02-03-13
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    23
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλά τα runflat, ό,λοι μας τα εχουμε ζησει, οταν το αυτοκίνητο ήταν καινούργιο. Ας είμαστε όμως ρεαλιστές: Ναι, όταν θα σου τύχει, ίσως αποδειχθεί σωτήριο και σε βγάλει από μπελάδες. Αξίζει τον κόπο όμως; Προσωπικά, στη Ζ4 όταν έβαλα από runflat συμβατικά στην 1η αλλαγή, κυριολεκτικά είδα ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. Αν ζυγίσεις κόστος/όφελος, καταλήγεις συμβατικά. Καλά τα στροφιλίκια και η σπορ αίσθηση, αλλά την περισσότερη ώρα την περνάμε οδηγώντας νορμάλ. Είχα φτάσει στο σημείο να θεωρώ πολύ κουραστικές για μέση και αυτιά μου, τις μετακινήσεις μου με τη Z4. Τώρα, μετά και την τελευταία αλλαγή σε συμβατικά (sportcontact 5), είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το μείγμα απόδοση-άνεση.
    Μάλλον, overall, υπερέχουν τα συμβατικά ελαστικά και ίσως αυτό να εξηγεί το γιατί τα runflat δεν έχουν καταφέρει να επικρατήσουν...

  5. The Following 2 Users Say Thank You to dbehrakis For This Useful Post:

    Kostas_1 (27-03-13), Ptboul (28-03-13)

  6. #84
    Εγγραφή
    19-03-13
    Περιοχή
    Thessaloniki,Greece
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    10
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Z4 DCT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως το λεει και ο τιτλος.....

    Η μάρκα εχει αποφασιστεί....Pirelli Pzero https://www.pirelli.com/tyre/gr/el/c...eason%3DSUMMER



    To δίλημμα μου ειναι.......runflat η οχι....???.....

    Η ερώτηση δεν εχει να κανει με το αν μεινω απο λαστιχο....το αμαξι εχει οδικη και θα εχω και κιτ επισκευης μεσα, εχει να κανει με το αν θα χάσω με τα συμβατικά η θα κερδίσω κατι σε οδικη συμπεριφορά....

    Το αλλο μου ζητημα ειναι με τις πιεσεις ελαστικών.....η μαμα πιέσεις στα ραν φλατ ειναι εξωπραγματικές.....Εμπρος 2,6bar!!!!,πισω 3,1bar!!!!!...ΑΝ βαλω συμβατικά τις ακολουθώ η οχι???
    Καλησπέρα και απο μένα....πριν από περίπου δυο εβδομάδες άλλαξα λάστιχα και επέλεξα και εγώ τα PZero..Όσον αφορά το ερώτημα σου το 'εψαξα πάρα πάρα πολύ..η τελική μου επιλογή ήταν τα συμβατικά EXTRALOAD..όλο το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι με τα συμβατικά κερδίζεις σε οδηγική συμπεριφορά και αίσθηση αλλά χάνεις στην ασφάλεια..η βασική διαφορά που έχουν τα runflat είναι οτι έχουν ενισχυμένο πλαινό με σχεδόν διπλάσιο πάχος,έτσι ώστε σε ενδεχόμενο σκάσιμο σε μεγάλη ταχύτητα το λάστιχο να μην κλατάρει(να μην γίνει κομμάτια) και άρα να μην σε πετάξει απο το δρόμο..βέβαια τα runflat έιναι πολύ σκληρά,δεν ζεσταίνονται σχεδόν ποτέ και ακόυγονται πολύ....για το λόγο αυτό βάζεις τα extraload που έχουν το ενισχυμένο πλαινό και όλα τα καλά των συμβατικών(δεν κάνουν θόρυβο,ζεσταίνονται,δεν χτυπάνε και γενικά έχεις ένα πολύ πιο smooth πάτημα)

  7. #85
    Εγγραφή
    27-11-11
    Μηνύματα
    420
    Thanked
    469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ποιες εταιρειες βγαζουν extraload ?

  8. #86
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια στιγμή αδερφέ, γιατί έχει γίνει παρανόηση
    Δύο είναι οι κατηγορίες ελαστικών που υπάρχουν
    Μην τα μπερδεύετε τα πράγματα

    Υπάρχουν τα συμβατικά ελαστικά και τα ελαστικά RUN FLAT
    Τα XL (Extra Load) δεν αποτελούν ξεχωριστή κατηγορία ελαστικών
    Συμβατικά ελαστικά είναι κι αυτά
    Η μόνη διαφορά τους είναι η διαφορετική σύσταση της γόμας τους,
    η οποία απευθύνεται σε βαρύτερα αυτοκίνητα
    Η κατασκευή τους είναι ακριβώς η ίδια για τον ίδιο κατασκευαστή ελαστικών
    Τον ίδιο σκελετό, τον ίδιο αριθμό στρώσεων λινών

    Παράδειγμα:
    DUNLOP SP SPORT 01 - 215/55/R16 93W
    DUNLOP SP SPORT 01 - 215/55/R16 97W(XL)

    Πρόκειται για δύο ακριβώς ίδια λάστιχα με την διαφορά,
    ότι το 1ο σηκώνει 650 κιλά/τροχό και το 2ο σηκώνει 730 κιλά/τροχό,
    στην ίδια πίεση πλήρωσης αέρα

    Η αίσθηση στην οδήγηση των δύο αυτών λάστιχων,
    στο ίδιο αυτοκίνητο
    είναι η ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ


    Επαναλαμβάνω
    Τα XL δεν αποτελούν ιδιαίτερη κατηγορία ελαστικών
    Ελπίζω να σας φώτισα
    η αισθηση που εχει καποιος που φορα συμβατικα απλα με καποιο αλλο που φορα συμβατικα XL στην ιδια διασταση ειναι ιδια αποτι καταλαβα να λεει ο φιλος που ειναι ειδικος.δεν θα επρεπε να ειναι διαφορετικη αφου ειναι πιο βαρυ ελαστικο το XL?

  9. #87
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikoslaz4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο μένα....πριν από περίπου δυο εβδομάδες άλλαξα λάστιχα και επέλεξα και εγώ τα PZero..Όσον αφορά το ερώτημα σου το 'εψαξα πάρα πάρα πολύ..η τελική μου επιλογή ήταν τα συμβατικά EXTRALOAD..όλο το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι με τα συμβατικά κερδίζεις σε οδηγική συμπεριφορά και αίσθηση αλλά χάνεις στην ασφάλεια..η βασική διαφορά που έχουν τα runflat είναι οτι έχουν ενισχυμένο πλαινό με σχεδόν διπλάσιο πάχος,έτσι ώστε σε ενδεχόμενο σκάσιμο σε μεγάλη ταχύτητα το λάστιχο να μην κλατάρει(να μην γίνει κομμάτια) και άρα να μην σε πετάξει απο το δρόμο..βέβαια τα runflat έιναι πολύ σκληρά,δεν ζεσταίνονται σχεδόν ποτέ και ακόυγονται πολύ....για το λόγο αυτό βάζεις τα extraload που έχουν το ενισχυμένο πλαινό και όλα τα καλά των συμβατικών(δεν κάνουν θόρυβο,ζεσταίνονται,δεν χτυπάνε και γενικά έχεις ένα πολύ πιο smooth πάτημα)
    φυσικα τα XL δεν εχουν ενισχυμενο πλαινο,ειναι ανακριβες αυτο.εχουν περισοτερο βαρος σε ολο το ελαστικο διανεμημενο,ωστε να αντεχει το εξτρα φορτιο και οχι μονο στα πλαινα.

  10. #88
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιας και το συζητάτε ήδη εδώ, να ρωτήσω και εγώ για το Χ3 μου. Είναι M-sport με τις 20αρες 310Μ και RF, οπότε είναι "βαρύ" και σκληρό, και στο Sport βαραίνει ακόμα περισσότερο. Επειδή το Χ3 θα πρέπει να πηγαίνει και Τζια (γι'αυτό άλλωστε παίρνω SUV), οι 20αρες είναι ένα θέμα και θέλω να δω πως θα μου φανεί η ανάρτηση στους χωματόδρομους της Τζιας. Από την άλλη, τα RF έχουν θόρυβο και μειώνουν ακόμα περισσότερο την άνεση, αλλά δεν μπορείς να μείνεις από λάστιχο, επίσης σημαντικό για τη Τζια, ελλείψει ρεζέρβας.

    Και να'ταν μόινο αυτό.....θέλω να μπορώ να ανέβω ένα χιονοδρομικό χωρίς να παλεύω με αλυσίδες και κουβέρτες, ήθελα να φορέσω ένα καλό all-season (μάλλον το CrossClimate). Δυστυχώς όμως 20αρια στις διαστάσεις του Χ3 δεν βγαίνουν all-season (πέραν του Unigrip) οπότε μάλλον θα αναγκαστώ να υπομείνω τα P-Zero.

    Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.....Κάθε ιδέα για λάστιχα δεκτή....

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP