Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 88

Θέμα: Runflat vs normal

  1. #51
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνω με Αλεξη,δες εδω:


    απο ενα σκασμενο Rft ελαστικο....σχετικο θεμα εδω:

    https://www.m5board.com/vbulletin/e6...5-touring.html

  2. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    ghost-rider (06-12-12)

  3. #52
    Εγγραφή
    09-06-12
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε κουμπάρε πραγματικά πιστεύεις ότι με άνοιγμα 10 πόντους το runflat θα σε σώσει ?
    Τα runflat είναι πιο ασφαλή υπό προυποθέσεις.
    Αυτά είναι πιο ασφαλή άν σου κάτσει μικρή τρύπα από καρφί π.χ.
    Επίσης όπως θα ξέρεις, το runflat άν κάνει τρύπα, οδηγήσεις να πας στο συνεργείο, μετά το πετάς και δεν το επισκευάζεις.

    Εγώ πιστεύω ότι τα runflat ξεκινήσανε όταν οι τροχοί μεγάλωσαν πολύ και δεν υπήρχε χώρος για ρεζέρβα.
    Ήταν το δεύτερο βήμα φυσικά.... πολλοί σας ξέρετε το M mobility system στα Μ για να μην έχεις ρεζέρβα (που να χωρέσεις 18αρα και 19αρα ρεζέρβα).
    Το επιχείρημα ήταν ότι οδηγείς σιγά σιγά χωρίς να χρειαστείς να αλλάξεις ρεζέρβα, φυσικά άν έχεις μια μικρή τρύπα και όχι να το έχεις σκίσει, κόψει στην μέση κτλ.
    Και αναμενόμενο ήταν να προχωρήσει εφ'όσον το γυναικείο φύλλο χάρηκε με αυτή την άνεση.
    Όχι μόνο το πιστεύω,
    αλλά το έχω δει και με τα ίδια μου τα μάτια
    Πριν μήνες, αργά το βράδυ ήρθε bmw σειρά 1 για επισκευή λάστιχου
    Ήταν δύο σπουδαστές από τα ΤΕΙ Χαλκίδας, στους οποίους άναψε η προειδοποιητική λιχνία για σκασμένο λάστιχο με το που ξεκίνησαν από Χαλκίδα
    Το λάστιχο δεν έδειχνε τίποτα απ' την έξω πλευρά,
    δεν είχε καθήσει καθόλου
    Αφού το έβγαλα όμως, απ' τη μέσα μεριά είχε κοπεί σχεδόν εντελώς
    Κρατιόταν σε τέσσερα μόνο σημεία και για μήκος τόξου
    σε κάθε σημείο περίπου 15-20 πόντους
    Στα τμήματα που ήταν κομμένα περνούσε ολόκληρο το χέρι μου μέσα
    Ο οδηγός ερχόταν με ταχύτητες μέχρι 150 χιλ/ώρα
    Δεν είχε ενημερωθεί από κανέναν πως να συμπεριφερθεί σε περίπτωση ένδειξης σκασμένου λάστιχου
    Παντελής άγνοια σαν να μην έτρεχε τίποτα

    Επίσης για το πιο κάτω παράδειγμα με το τρακάρισμα
    Η αιτία , όπως αναφέρει ο παθών ήταν ότι δεν προειδοποιήθηκε από το TPMS
    Η λυχνία δεν άναψε ποτέ
    Ποιος ξέρει πριν πόση ώρα, πριν τρακάρει και κοπεί το λάστιχο
    είχε σημειωθεί απώλεια πίεσης αέρα

    Τα ίδια πράγματα αντιμετωπίζω και στο μαγαζί
    Ούτε ο ένας στους 10 δεν γνωρίζει τι να κάνει με τα rft λάστιχα
    Δεν γνωρίζουν ότι δεν επισκευάζονται και στραβωμουτσουνιάζουν κιόλας
    Δεν γνωρίζουν ότι μετά από κάθε απώλεια πίεσης (είτε από σκάσιμο, είτε φυσιολογική λόγω χρόνου) πρέπει να κάνουν reset το TPMS
    Η ενημέρωση στους αγοραστές bmw είναι όχι μόνο ανεπαρκής, αλλά ανύπαρκτη
    Το διαπιστώνω καθημερινά στο μαγαζί
    Ούτε ο 1 στους 10 δεν γνωρίζει να κάνει reset
    Κάθομαι και τους διαβάζω το manual για να το καταλάβουν

    Δεν υπάρχει καμμία ασφάλεια, αν το TPMS δεν δουλεύει σωστα

  4. The Following 8 Users Say Thank You to koumparos For This Useful Post:

    alexk (06-12-12), aristent (06-12-12), ghost-rider (07-12-12), I_MNL (06-01-13), Leonidas_E39 (08-12-12), mark e92 (07-12-12), Thomelef (06-12-12), Vassilis ///M (07-12-12)

  5. #53
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρον αυτό που λες !
    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες

    Σχετικά με την ενημέρωση, οι Έλληνες τα ξέρουν όλα.
    Κανείς δεν ανοίγει βιβλιαράκι να διαβάσει.

  6. The Following 5 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    Bitz (07-12-12), Leonidas_E39 (08-12-12), Stathis (07-12-12), Thomelef (06-12-12), Z4 DCT (07-12-12)

  7. #54
    Εγγραφή
    07-10-11
    Μηνύματα
    230
    Thanked
    248
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης όπως θα ξέρεις, το runflat άν κάνει τρύπα, οδηγήσεις να πας στο συνεργείο, μετά το πετάς και δεν το επισκευάζεις.
    Αλεξη σε πιανω απο την μυτη.
    Εγω ενα RF με τρυπα που πηρα απο πολυ καλο μου φιλο,του περασα κορδονι και το οδηγησα περιπου 6 μηνες χωρις κανενα προβλημα

    Βεβαια τα εβγαλα μετα σε αυτην την κατασταση αλλα χαλαλι
    Attached Images Attached Images

  8. The Following User Says Thank You to race850i For This Useful Post:

    alexk (07-12-12)

  9. #55
    Εγγραφή
    09-06-12
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα
    Θα επιχειρήσω να σας περάσω μερικές ακόμα πληροφορίες (οδηγίες),
    σχετικά με τα rft λάστιχα

    Το μεγαλύτερο, ίσως, πρόβλημα με αυτά είναι η άγνοια των οδηγών για το πως πρέπει να τους συμπεριφέρονται
    Μέχρι ένα σημείο φταίνε οι οδηγοί(χρήστες, διότι δεν επιζητούν την ενημέρωση,
    αλλά τη μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν οι αντιπροσωπείες,
    οι οποίες δεν ενημερώνουν αναλυτικά τους αγοραστες για ένα τόσο σημαντικό κομμάτι του οχήματος, όπως είναι τα λάστιχα
    Οι περισσότεροι αγοραστές (το βλέπω στο μαγαζί) το μόνο που πιστεύουν ότι ξέρουν είναι ότι τα rft μπορούν να προχωρήσουν και ξεφούσκωτα
    (το χειρότερο που έχω ακούσει από πελάτη, αυτά τα χρόνια είναι πως του είπανε ότι τα λάστιχα αυτά είναι ειδικά και πηγαίνουν και χωρίς αέρα)
    Έτσι του είπανε, έτσι πιστεύει
    Τόσο απλοϊκό και συνάμα και τόσο επικύνδινο

    Λοιπόν, ας υποθέσουμε ότι βάζεις σήμερα καινούργια λάστιχα
    και ας υποθέσουμε ότι το TPMS σου λειτουργεί σωστά
    Τα φουσκώνεις στις πιέσεις του κατασκευαστή και κάνεις reset το TPMS,
    για να αναγνωρίσει τις νέες πιέσεις
    Τα λάστιχα σιγά-σιγά χάνουν πίεση όσο περνά ο χρόνος (περίπου 2psi το μήνα, τα rft με μικρότερο ρυθμό λόγω των πολύ χοντρών πλαϊνών τους)

    Ένας σωστός οδηγός, τουλάχιστον μια φορά το μήνα φουσκώνει-ελέγχει τον αέρα στα λάστιχά του
    Ένας 'Ελληνας οδηγός τα φουσκώνει συνήθως πριν κάνει κανα μεγάλο ταξίδι
    Μην ακούσω αντιρρήσεις, το βλέπω κάθε μέρα, οι 9 στους 10 έτσι συμπεριφέρονται
    Και το κακό με αυτούς που έχουν bmw είναι ότι πιστεύουν ότι δε χρειάζεται να τα τσεκάρουν γιατί θα τους ειδοποιήσει το αυτοκίνητο με το γνωστό λαμπάκι
    Ναι, αλλά δεν ξέρουν ότι το σύστημα της bmw δεν μπορεί (λόγω τρόπου λειτουργείας),
    να αναγνωρίσει μικρές πτώσεις της πίεσης της τάξης των 4-6-8-10 psi)
    Ένα λάστιχο φουσκωμένο στα 32psi για παράδειγμα,
    πρέπει να φτάσει στα 18-20 για να το διαγνώσει το TPMS
    Όλο αυτό το χρονικό διάστημα οδηγάς με χαμηλές πιέσεις,
    πράγμα που σημαίνει αύξηση κατανάλωσης,
    μειωμένη απόδοση,
    υπερβολικές φθορές στο πέλμα, ραγίσματα-ανοίγματα κυρίως στο εσωτερικό των ελαστικών

    Συνεχίζω την ιστορία από κει που την είχα αφήσει
    Άλλαξες λάστιχα λοιπόν και είσαι ένας από τους παραπάνω περιγραφόμενους αδαείς οδηγούς
    Μετά από 5-6 μήνες παθαίνεις λάστιχο
    Πας στο βουλκανιζατέρ για αντικατάσταση (όχι επισκευή στα rft)
    Αλλάζεις λάστιχο και το πρώτο που θα κάνεις ποιο είναι ?
    Φυσικά να μηδενίσεις το σφάλμα στο TPMS για να σβήσει και το λαμπάκι στο καντράν
    Ήδη έχεις κάνει τραγικό λάθος
    Κάθε φορά που κάνεις reset το TPMS θεωρεί (και καλά κάνει) ότι οι πιέσεις που αυτή τη στιγμή υπάρχουν στα λάστιχα είναι και οι σωστές, για να ξεκινήσει τους επόμενους ελέγχους και να σου εντοπίσει το επόμενο σκασμένο λάστιχο

    Αμ δε, που είναι σωστές οι πιέσεις
    Τη στιγμή αυτή θα έχεις τρία λάστιχα φουσκωμένα με 18-20 psi πίεση και ένα λάστιχο (αυτό που αντικατέστησες) με 32 πίεση
    Τι σημαίνει αυτό ?
    Ότι αν σου σκάσει κάποιο από τα τρία μισοφουσκωμένα λάστιχα,
    το λαμπάκι θα σου ανάψει όταν η πίεση θα πέσει κάτω από τα 10 psi
    Καληνύχτα
    Τι έπρεπε να κάνεις λοιπόν ?
    Μαζί με το αντικατασταθέν λάστιχο, να τσεκάρεις και να ρυθμίσεις την πίεση και στα υπόλοιπα και αφού την φέρεις εκεί που θες, ΤΟΤΕ κάνεις reset το TPMS

    Γενικά λοιπόν και για να έχετε το κεφάλι και τη συνείδησή σας ήσυχη:
    Έλεγχος πιέσεων στα λάστιχα μια φορά το μήνα - Μηδενισμός του TPMS
    Μετά από κάθε αντικατάσταση ενός ή περισσοτέρων λάστιχων, έλεγχος των πιέσεων και στα υπόλοιπα λάστιχα - Και πάλι μηδενισμός του TPMS

    Εφαρμόστε τα και δεν θα χάσετε
    ΔΕΝ θα έχετε πρόωρα φθαρμένα λάστιχα
    ΔΕΝ θα δημιουργείσετε άθελά σας ραγίσματα-σκασίματα
    ΔΕΝ ΘΑ δείτε την κατανάλωση να αυξάνεται

    Δυστυχώς για σας τους χρήστες-οδηγούς bmw,
    το εργοστασιακό σύστημα TPMS δεν σας δείνει πολλά περιθώρια διαπραγματεύσεων με τον κύνδινο

  10. The Following 16 Users Say Thank You to koumparos For This Useful Post:

    alexk (07-12-12), aristent (07-12-12), chrisgiapz3 (07-12-12), deepBLUE (07-12-12), ghost-rider (07-12-12), GiannisRob (07-12-12), I_MNL (06-01-13), kostas1.6 (07-12-12), Kostas_1 (07-12-12), Leonidas_E39 (08-12-12), mark e92 (07-12-12), Panos 316T (07-12-12), PANOS-E60 (07-12-12), Stathis (07-12-12), Thomelef (07-12-12), Vassilis ///M (07-12-12)

  11. #56
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο race850i Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλεξη σε πιανω απο την μυτη.
    Εγω ενα RF με τρυπα που πηρα απο πολυ καλο μου φιλο,του περασα κορδονι και το οδηγησα περιπου 6 μηνες χωρις κανενα προβλημα

    Βεβαια τα εβγαλα μετα σε αυτην την κατασταση αλλα χαλαλι
    Θέμη το σκεφτόμουν αυτό εχθές.
    Το ζήτημα είναι ότι το λάστιχο αυτό δεν έκανε πάνω από 1 χιλιόμετρο χωρίς αέρα, γιατί είχα καρφί μέσα από το πάρκινγκ, πήγα 500 μέτρα, διαπίστωσα τι έγινε και γύρισμα στο πάρκινγκ.

    Κάτσε ένα έγινε έτσι ή όλα τους ?

  12. #57
    Εγγραφή
    07-10-11
    Μηνύματα
    230
    Thanked
    248
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τα δυο πισω εγιναν ετσι!

  13. The Following User Says Thank You to race850i For This Useful Post:

    alexk (07-12-12)

  14. #58
    Εγγραφή
    27-11-11
    Μηνύματα
    420
    Thanked
    469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    λοιπον επειδη και οι μεν και οι δε αποψεις ειναι σωστες εγω θα σας παραθεσω τις αποψεις ενος φιλου μου πωλητη.εχει και αυτος 116 δικο του και οταν ηρθε η στιγμη εβαλε ξανα ρανφλατ.και του λεω καλα ρε γιατι αφου χτυπανε ξαναβαλες?εγω το σκεφτομαι να μην ξαναβαλω γιατι δεν μπορω το κοπανημα.
    μου ειπε οτι καταλαβε την σημαντικοτητα του λαστιχου ρανφλατ οταν πηγε με αφορμη παρουσιασης νεου μοντελου ,σε ειδικη επιδειξη της εταιρειας σε πιστα ειδικα για την ασφαλεια του ρανφλατ.επαθε πλακα.μπορω να πω οτι με επεισε και μενα οταν μου μετεφερε με λεπτομερειες τις δοκιμασιες με ρανφλατ και απλα .


    ομως εγω ας πουμε βλεπω τον ανηψιο μου σε γκολφ που εχει την ρεζερβα του και ζηλευω.σιγουρα ειναι πιο ασφαλες το ρανφλατ αλλα οδηγηση δεν ειναι μονο ασφαλεια!!! ειναι και ευχαριστηση.αλλιως παιρνουμε ολοι ενα φθηνο αυτοκινητο ,του βαζουμε ολα τα συστηματα ασφαλειας και τα ρανφλατ και βγαινουμε οχηρωμενοι...ελατε τωρα πιο πριν τι καναμε δλδ? στο γκολφ του ανηψιου μου μα..κες ειναι που δεν βαλανε?ειναι μηπως καμμια τυχαια και ασημαντη εταιρεια?

    δεν ειμαι εχθρος του ρανφλατ αλλα δεν ειμαι και υπερασπσπιστης του εφοσον σου κουνανε το μυαλο.στην ελλαδα,στους χαλια δρομους....γιατι οι γερμανοι το φτιαξαν εχοντας στον νου τους ,τους αψογους δρομους των ευρωπαικων κρατων οχι της ελλαδιτσας του 1% της παραγωγης με τους λακοβοδρομους.γιαυτο στην ελλαδα υπαρχουν παραπονα.γιατι εχουμε χαλια δρομους.βεβαια και εξω παραπονιουνται.οχι τοσο για ηχο και κουνημα σε λακουβες αλλα γιατι δεν εχουν αισθηση μαλακη και ευχαριστη στον δρομο αλλα και επιδοσεις.αλλες απαιτησεις ο βορειοευρωπαιος....το ιδιο και ο αμερικανος.τα ιδια λεει.

    διχασμενος ειμαι και εγω ,απο την μια θελω να τα ξαναβαλω γιατι δινουν ασφαλεια και γιατι με υποχρεωσαν δλδ ...να μην εχω χωρο για ρεζερβα και απο την αλλη δεν θελω γιατι δεν με ευχαριστουν οδηγικα και δεν αντεχω το κοπανημα και το τριξιμο.
    απαντωντας στον φιλο για την επιλογη του παραθετω τις δικιες μου σκεψεις μιας και βρισκομαι στην ιδια αναζητηση της επιλογης ελαστικων.

    υ.γ το εξτρα λοαντ τι αισθηση εχει σε σχεση με ρανφλατ και τα απλα?μπαινουν μονο στα σπορ η' και στα μεσαιου κυβισμου?

  15. #59
    Εγγραφή
    09-06-12
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο race850i Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα δυο πισω εγιναν ετσι!
    Κλασική ζημιά λάστιχου rft,
    το οποίο για μακρύ χρονικο διάστημα
    περιστρεφόταν με πίεση χαμηλότερη της κανονικής
    Αποκώλληση πέλματος, η οποία στα πισωκίνητα ξεκινάει απ' την εσωτερική πλευρά
    Γι' αυτό και είναι πιο επικύνδινη, αφού δεν μπορείς να την δεις
    Η pirelli λέει ότι:
    Ελαστικό rft που οδηγείται για μακρύ χρονικό διάστημα
    με πίεση κάτω του 80% της ονομαστικής,
    οδεύει μαθηματικά προς την καταστροφή

  16. The Following User Says Thank You to koumparos For This Useful Post:

    alexk (07-12-12)

  17. #60
    Εγγραφή
    09-06-12
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον επειδη και οι μεν και οι δε αποψεις ειναι σωστες εγω θα σας παραθεσω τις αποψεις ενος φιλου μου πωλητη.εχει και αυτος 116 δικο του και οταν ηρθε η στιγμη εβαλε ξανα ρανφλατ.και του λεω καλα ρε γιατι αφου χτυπανε ξαναβαλες?εγω το σκεφτομαι να μην ξαναβαλω γιατι δεν μπορω το κοπανημα.
    μου ειπε οτι καταλαβε την σημαντικοτητα του λαστιχου ρανφλατ οταν πηγε με αφορμη παρουσιασης νεου μοντελου ,σε ειδικη επιδειξη της εταιρειας σε πιστα ειδικα για την ασφαλεια του ρανφλατ.επαθε πλακα.μπορω να πω οτι με επεισε και μενα οταν μου μετεφερε με λεπτομερειες τις δοκιμασιες με ρανφλατ και απλα .


    ομως εγω ας πουμε βλεπω τον ανηψιο μου σε γκολφ που εχει την ρεζερβα του και ζηλευω.σιγουρα ειναι πιο ασφαλες το ρανφλατ αλλα οδηγηση δεν ειναι μονο ασφαλεια!!! ειναι και ευχαριστηση.αλλιως παιρνουμε ολοι ενα φθηνο αυτοκινητο ,του βαζουμε ολα τα συστηματα ασφαλειας και τα ρανφλατ και βγαινουμε οχηρωμενοι...ελατε τωρα πιο πριν τι καναμε δλδ? στο γκολφ του ανηψιου μου μα..κες ειναι που δεν βαλανε?ειναι μηπως καμμια τυχαια και ασημαντη εταιρεια?

    δεν ειμαι εχθρος του ρανφλατ αλλα δεν ειμαι και υπερασπσπιστης του εφοσον σου κουνανε το μυαλο.στην ελλαδα,στους χαλια δρομους....γιατι οι γερμανοι το φτιαξαν εχοντας στον νου τους ,τους αψογους δρομους των ευρωπαικων κρατων οχι της ελλαδιτσας του 1% της παραγωγης με τους λακοβοδρομους.γιαυτο στην ελλαδα υπαρχουν παραπονα.γιατι εχουμε χαλια δρομους.βεβαια και εξω παραπονιουνται.οχι τοσο για ηχο και κουνημα σε λακουβες αλλα γιατι δεν εχουν αισθηση μαλακη και ευχαριστη στον δρομο αλλα και επιδοσεις.αλλες απαιτησεις ο βορειοευρωπαιος....το ιδιο και ο αμερικανος.τα ιδια λεει.

    διχασμενος ειμαι και εγω ,απο την μια θελω να τα ξαναβαλω γιατι δινουν ασφαλεια και γιατι με υποχρεωσαν δλδ ...να μην εχω χωρο για ρεζερβα και απο την αλλη δεν θελω γιατι δεν με ευχαριστουν οδηγικα και δεν αντεχω το κοπανημα και το τριξιμο.
    απαντωντας στον φιλο για την επιλογη του παραθετω τις δικιες μου σκεψεις μιας και βρισκομαι στην ιδια αναζητηση της επιλογης ελαστικων.

    υ.γ το εξτρα λοαντ τι αισθηση εχει σε σχεση με ρανφλατ και τα απλα?μπαινουν μονο στα σπορ η' και στα μεσαιου κυβισμου?
    Το δικό μου
    PASSAT 2.0FSI (2006) έχει εργοστασιακό λάστιχο 215/55/R16 97W(XL)

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP