Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 88

Θέμα: Runflat vs normal

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ΓιάΝΝ:

    18άρες + ραν φλατ + M pack + Ελληνικοί δρόμοι = Το αμάξι δεν παλευόταν, νόμιζα θα μου έμπαινε το αμορτισέρ στο σαγόΝι.

    Φοβόμουν όταν τα άλλαξα σε κανονικά αυτό που περιγράφει ο φίλος mark, ότι δηλ. το αμάξι θα χάσει μέρος της (όποιας) οδηγικής του ταυτότητας.

    Τελικά είναι όπως τα περιφράφει ο Άρης από πάνω μη σου πω και λιγότερο. Δηλ. η διαφορά είναι θετική μεν ελλάχιστη δε.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (06-12-12), Kostas_1 (06-12-12), Samaro (06-12-12)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ρε συμπε τι ραν φλατ.....πλακα μας κανεις???
    συμβατικα θα βαλεις και τελος.....δοξα το θεο σχεδον πεντε χρονια τωρα που τα εχω βγαλει δεν επαθα λαστιχο...

    και αυτα τα Pirelli τι τα ζηλεψες?????αφου δεν θες conti βαλε τα michelin που λεει ο θωμας......ΛΑΣΤΙΧΑΡΑ!!!!!!!!

  4. The Following 2 Users Say Thank You to scania124 For This Useful Post:

    Ptboul (06-12-12), Thomelef (06-12-12)

  5. #13
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Γιάννη, να σε στείλω σε άνθρωπο να βάλεις pirelli trofeo 235/40/18 εμπρος 265/35/18 πίσω;

    Τα έχει και μέσα στο μαγαζι...θα είσαι έτοιμος και για πίστα αλλά θέλουν προσοχή στη δυνατη βροχη.

  6. #14
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Z4 DCT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως το λεει και ο τιτλος.....

    Η μάρκα εχει αποφασιστεί....Pirelli Pzero https://www.pirelli.com/tyre/gr/el/c...eason%3DSUMMER



    To δίλημμα μου ειναι.......runflat η οχι....???.....

    Η ερώτηση δεν εχει να κανει με το αν μεινω απο λαστιχο....το αμαξι εχει οδικη και θα εχω και κιτ επισκευης μεσα, εχει να κανει με το αν θα χάσω με τα συμβατικά η θα κερδίσω κατι σε οδικη συμπεριφορά....

    Το αλλο μου ζητημα ειναι με τις πιεσεις ελαστικών.....η μαμα πιέσεις στα ραν φλατ ειναι εξωπραγματικές.....Εμπρος 2,6bar!!!!,πισω 3,1bar!!!!!...ΑΝ βαλω συμβατικά τις ακολουθώ η οχι???
    Το συγκεκριμένο run flat να το βάλεις, ΝΑΙ!

    Το έχω, το έβαλα πριν λίγο καιρό.

    ΑΝ το βρεις διαθέσιμο, πάρε αυτό.

    Πριν είχα Potenza RE050A runflat και το αυτοκίνητο δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση. Πολύ πιο μαλακό, λες και φοράς συμβατικά ελαστικά.

    Δεν έχουν τη συμπεριφορά δηλαδή που είχαν τα προηγούμενα run flat.

    Αναλυτικότερα. Η pirelli δεν είχε να παραδώσει τα πίσω 255/35 σε runflat (rft) και μου έβαλε συμβατικά. Οπότε για αρκετούς μήνες ήμουν με rft εμπρός και συμβατικά πίσω. Όταν ήρθαν τα rft πίσω και τα έβαλα, οι διαφορές στην άνεση ήταν ελάχιστες.

    Τα 18άρια με Μ ανάρτηση είναι by default ζόρι για τους δρόμους μας κι αυτά τα λάστιχα δεν έχουν καμιά σχέση με τα Bridgestone RE050A rft! Μα καμία!

    Ζεσταίνονται ΠΑΡΑ πολύ γρήγορα και μόλις ζεσταθούν το αυτοκίνητο είναι απλά ΑΛΛΟΥ! Πραγματικά το grip έχει μεταμορφωθεί σε σχέση με πριν.

    Προσωπικά επειδή δεν έχω ρεζέρβα τα runflat είναι μονόδρομος και την έχω πατήσει δυο φορές. Από τότε που τη πάτησα δεν ξαναβάζω συμβατικά.

    Συμβατικά είχα βάλει για ένα διάστημα στην 120i όταν πήγα σε 18άρες καθώς δεν είχα επιλογή γιατί έτσι τις αγόρασα μτχ από Αγγλία. Ο διάολος έσπασε το πόδι του, έσκισα το λάστιχο και περίμενα μια ώρα να έρθει η οδική.

    Δεν θα ήθελα να το πάθω αυτό με την οικογένεια μέσα και σε κανένα βουνό.

    Πάλι τη πάτησα πρόσφατα με τη 3άρα. Έσκισα το πίσω δεξί λάστιχο (από λάθος δικό μου) αλλά ευτυχώς τα συμβατικά Pirelli (που είχα επάνω μέχρι να έρθουν τα rft) κράτησαν χαρακτήρα και το λάστιχο κλαταρισμένο δεν κατέρρευσε και με πήγε Παλλήνη - Μαρούσι από Α.Ο με 60-70 κμ/ω. Αν είχα runflat δε θα είχα μπει σε όλη αυτή τη ταλαιπωρία.

    Επίσης έχω την εντύπωση ότι τα συμβατικά επειδή είναι μαλακά, σε περίπτωση λακούβας, την ακούει η ζάντα. Κι αυτό το έχω πάθει

    Τέλος, κάπου είχα διαβάσει ότι αν η ζάντα είναι για rft πρέπει να μπαίνει μόνο rft...αλλά δε ξέρω κατά πόσο ισχύει.
    Nikos

  7. The Following User Says Thank You to Nikos! For This Useful Post:

    Stathis (07-12-12)

  8. #15
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μόνο μια βδομάδα άντεξα τα runflat bridgestone R040 το 2008, 225/40X18.
    Τα πέταξα και ειχα φορέσει απλά cοnti3. Απ τον Ιούνιο φορώ τα conti5 και είμαι ικανοποιημένος.
    Ζάντα για rft πρέπει να μπαίνει rft δεν ισχύει, το αντίστροφο νομίζω ναι.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  9. The Following User Says Thank You to gant For This Useful Post:

    Samaro (06-12-12)

  10. #16
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα P Zero τα φοραω τωρα....ελα να οδηγησεις το αυτοκινητο να βγαλεις συμπερασμα μονος σου .....δεν λεω τιποτα αλλο.
    Εγω σαν πρωτη επιλογη απο αυτα που εχω βαλει στο συγκεκριμενο αυτοκινητο ειναι τα ps2 και μετα τα contact.

  11. #17
    Εγγραφή
    27-11-11
    Μηνύματα
    420
    Thanked
    469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ωραια,αλλη μια υποκειμενικη αντιπαραθεση για τα ρανφλατ.τελικα ειναι θεμα αισθησης και εμπειριων.και ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του και κανει τις επιλογες του.

    και εγω στο ιδιο διλλημα ειμαι και τις ιδιες γνωμες ακουω.οποτε η' πρεπει να ξοδευτω και να δοκιμασω συμβατικα για να δω αν εχει διαφορα η' να εμπιστευθω την μαμα και ολους οσους προτεινουν ξανα ρανφλατ και να μην ευχαριστιεμαι οδηγηση καθε φορα που ειμαι σε σκατα δρομο δλδ. στο 96% των περιπτωσεων.
    γιατι εγω δεν μπορω πολυ απλα να συνηθισω τα ρανφλατ!μεχρι που εχω πιο κατω πιεσεις για να μην τα ακουω τοσο πολυ!


    και γιαυτο φταινε οι κωλοεταιρειες που αποφασισαν να μην βαζουν ρεζερβα πριν καλα -καλα τελειοποιησουν τα ρανφλατ ωστε να μην ταλαιπωρουν τα αυτοκινητα μας και τα νευρα μας.γινομαστε πειραματα των βιομηχανιων για να προχωρησει η εξελιξη τους.το θεωρω γελοιο ,ακομα και αν μπορουμε στις περισοτερες των περιπτωσεων να κανουμε αρκετα χιλιομετρα με σκασμενο ρανφλατ ,να μην υπαρχει επιλογη απο εμας να παραγγελνουμε αυτοκινητο με ρεζερβα αναγκης στην αγορα μας, απο την στιγμη που αφορα την δικια μας ασφαλεια και την πληρωνουμε αρκετα.και απο την στιγμη μαλιστα που τα ρανφλατ δεν μας αρεσουν.

    εγω σκεφτομαι να αλλαξω τα ρανφλατ ,και οταν παω ταξιδι εκτος πολης να παιρνω μια ρεζερβα αναγκης μαζι μου στο πορτμπαγαζ και ας χανω χωρο.το θεμα με τα κιτ το θεωρω χαζο.για μεσα στην πολη οδικη,τι να κανουμε..
    οταν βγαλουν ρανφλατ που να συμπεριφερονται σε ηχο και αισθηση σαν τα συμβατικα θα το σκεφτω.εν αναμονη των 3ης γεννιας ελαστικων ρανφλατ....

  12. #18
    Εγγραφή
    09-06-12
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο μια βδομάδα άντεξα τα runflat bridgestone R040 το 2008, 225/40X18.
    Τα πέταξα και ειχα φορέσει απλά cοnti3. Απ τον Ιούνιο φορώ τα conti5 και είμαι ικανοποιημένος.
    Ζάντα για rft πρέπει να μπαίνει rft δεν ισχύει, το αντίστροφο νομίζω ναι.
    Τα ελαστικά τύπου run flat
    τοποθετούνται ΜΟΝΟ σε extended hub ζάντες (ΕΗ2 - ΕΗ2+)
    Δεν επιτρέπεται να τοποθετηθούν σε ζάντες συμβατικών ελαστικών,
    διότι κυνδινεύουν να ξεζανταριστούν όταν περιστρέφονται με απώλεια πίεσης αέρα
    Τα συμβατικά ελαστικά ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να τοποθετηθούν σε ζάντες, οι οποίες είναι σχεδιασμένες για τοποθέτηση run flat ελαστικών

    Περισσότερες πληροφορίες εδώ https://www.pirelli.com/mediaObject/...atMounting.pdf

  13. The Following 9 Users Say Thank You to koumparos For This Useful Post:

    aristent (06-12-12), bill_m3 (06-12-12), drbiloukos (03-01-13), gnx (06-12-12), joseph (06-12-12), Konstantinos E60 (06-12-12), kostas1.6 (06-12-12), Kostas_1 (06-12-12), Ptboul (06-12-12)

  14. #19
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Z4 DCT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως το λεει και ο τιτλος.....

    Η μάρκα εχει αποφασιστεί....Pirelli Pzero https://www.pirelli.com/tyre/gr/el/c...eason%3DSUMMER



    To δίλημμα μου ειναι.......runflat η οχι....???.....

    Η ερώτηση δεν εχει να κανει με το αν μεινω απο λαστιχο....το αμαξι εχει οδικη και θα εχω και κιτ επισκευης μεσα, εχει να κανει με το αν θα χάσω με τα συμβατικά η θα κερδίσω κατι σε οδικη συμπεριφορά....

    Το αλλο μου ζητημα ειναι με τις πιεσεις ελαστικών.....η μαμα πιέσεις στα ραν φλατ ειναι εξωπραγματικές.....Εμπρος 2,6bar!!!!,πισω 3,1bar!!!!!...ΑΝ βαλω συμβατικά τις ακολουθώ η οχι???

    δεν καταλαβαίνω την απορία σου τότε...
    Τα runflat εξυπηρετούν αποκλειστικά και μόνο αυτό τον σκοπό...

    αν δεν σε ενδιαφέρει τότε ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις παραπάνω και να θυσιάσεις την ''όποια'' άνεση θα χάσεις.

    ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ RFT θα ξαναβάλω...

  15. #20
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τα run flat έχουν κάποιο ιδιαίτερο λόγο κατασκευής. πρώτο μέλημα των ελαστικών αυτών, είναι η ιδιότητα για την οποία είναι γνωστά (δλδ να μην σε αφήσουν ξεκρέμαστο σε περίπτωση που πάθεις λάστιχο και να μπορέσεις να διανύσεις κάποια απόσταση μέχρι το κοντυνότερο βουλκανιζατέρ).

    για να γίνει αυτό, στερούνται κάποιες άλλες ιδιότητες που έχουν τα συμβατικά λάστιχα.

    όσο και καλύτερη να γίνεται με το πέρασμα του χρόνου η παραγωγή τους, πάντα θα υστερούν σε σχέση με τα συμβατικά, τα οποία μονίμως εξελίσονται ως προς την απόδοση και τπτ άλλο.

    οποιαδήποτε σύγκριση με ενός run flat ελαστικού με ένα συμβατικό είναι αποτυχημένη, μιας και τα συμβατικά πάντα μα πάντα θα είναι καλύτερα.

    άλλο πράγμα η εξέλιξη μονάχα της απόδοσης, και άλλο πράγμα η εξέλιξη της απόδοσης σε συνάρτηση με κάτι άλλο, το οποίο έχει την ίδια (ίσως και παραπάνω) σημασία απο την απόδοση.

    στην περίπτωση του γιάννη που το κυνηγάει κιόλα το πράμα, καλό είναι ένα συμβατικό ελαστικό υψηλής απόδοσης (extra load) το οποίο να μπορεί να διαχειριστεί την δύναμη του αυτοκινήτου καλύτερα.

    βέβαια στα νούμερα που παίζει ο γιάνκος πλέον, ακόμα και τα συμβατικά λάστιχα θα τα βρίσκουν σκούρα, ειδικά απο την στιγμή που το γιάννη το αμάξι είναι και χωρίς μπλοκέ.

    ειλικρινά μεγάλη πατάτα της πεμβε που δεν εφοδιάζει τα αυτοκίνητα που φοράνε το συγκεκριμένο μοτέρ με μπλοκέ διαφορικό. πισωκίνητο με 300 άλογα και ελεύθερο διαφορικό, είναι απλά epic fail, ειδικά σε μια εταιρεία σαν αυτήν που το όνομα της είναι συνιφασμένη με τα μπαντηλίκια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thomelef : 06-12-12 στις 13:15
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  16. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Kostas_1 (06-12-12), Leonidas_E39 (08-12-12), Stathis (07-12-12)

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP