Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 61

Θέμα: Λιωμένο πιστόνι

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    περαστικα πάνο, και μπράβο για τον τρόπο που ρίχνεις την ευθύνη στον εαυτό σου.

    η μεγαλύτερη μαγκιά ενός ανθρώπου είναι να παραδέχεται ότι έχει κάνει λάθος.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  2. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Panos 316T (01-12-12)

  3. #22
    Εγγραφή
    22-03-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.588
    Thanked
    1495
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς πάντα οι τελικές δημιουργούν θέματα με αρκετή πίεση.
    ΕΣΥ νασαι καλα.
    Κ εγω το 1994 έπαιζα θυμάμαι με τη βαλβίδα της hks απο δίπλα.
    Είναι γλυκό πράμα η πίεση.
    A4 2.0 TFSI FWD B7
    - M3 E46 sold

  4. The Following 3 Users Say Thank You to STREETRACING For This Useful Post:

    alexk (01-12-12), chief (02-12-12), Panos 316T (01-12-12)

  5. #23
    Εγγραφή
    07-01-10
    Περιοχή
    malmo ,sweden
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.280
    Thanked
    917
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    den peirazei pou espase re , killed in action , etsi prepei na pethainoun oi mixanes
    live free and drive hard

  6. The Following 5 Users Say Thank You to atha For This Useful Post:

    Dimitrios (09-12-12), Kostas_1 (02-12-12), nikos1400 (01-12-12), Panos 316T (01-12-12), pilot (02-12-12)

  7. #24
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Wideband εχεις? Η θερμοκρασια καυσαεριων ειναι ενα σημαδι αν δουλευουμε φτωχα αλλα δεν ειναι αυτο που μας δειχνει ακριβως αν ειμαστε φτωχοι σε μιγμα η οχι. Βεβαια ενα βουλωμενο μπεκ μπορει να καταστρεψει τον κινητηρα σε δευτερολεπτα και το πυρομετρο να μην προλαβει να παρει μυρωδια (βεβαια και το wideband δεν μπορει να μας δειξει ενα βουλωμενο μπεκ αλλα σιγουρα θα μας δειξει διαφορα στο πιο φτωχο απο οτι συνηθως δουλευουμε στο τερμα γκαζι αμεσα ενω το πυρομετρο δεν εχει αμεσα αποτελεσματα και επηρεαζεται κιολας απο την διαρκεια φορτιου του κινητηρα) Βαλε αν θελεις και ενα extra μπεκακι να ψεκαζεις μεθανολη-νερο (αφου εχεις ρυθμισει χωρις αυτο) ωστε να κατεβαζεις τις θερμοκρασιες κυλινδρων μεσω εξαερωσης-απαγωγης του νερου καθως και να βοηθας στην μειωση του εισερχομενου αερα/αυξηση των οκτανιων μεσω της μεθανολης. Με το καλο να βγεις ξανα στους δρομους και συντομα

  8. The Following 2 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    BILL007 (02-12-12), Panos 316T (01-12-12)

  9. #25
    Εγγραφή
    21-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    231
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιωμένο πιστόνι .. μάλιστα κύριοι...

    Ημουν ΕΟ και είχα βάλει το διακόπτη στη μεγάλη πίεση το οποίο σημαίνει 1.75 σταθερή με 2.05 over.με εξωτερική θερμοκρασία 12- 13 ,κοινώς τουρμπόκαιρος.

    Το αυτοκίνητο κατάπινε τα χλμ αβίαστα και χωρίς καν να το καταλάβω ανέβαινα προς τα 250 χλμ κοντερίσια με αρκετό ακόμα περιθώριο (3.15 βήμα) και πυρόμετρο στους 910 περίπου ώσπου ξαφνικά άκουσα ένα γκρουπ και τέλος.

    Εδώ και 10 χρόνια τουρμπιστός με δεκάδες χλμ στην πλάτη μου, ιδίως σε ταξίδια ,πάντα συνετός με το γκάζι και γνωρίζοντας την ιδιομορφία του αυτοκινήτου μου , «γλυκάθηκα» εκείνη τη στιγμή και παρασύρθηκα σαν παιδάκι που του προσφέρουν το σοκολατάκι.Μου βγήκε ξινό...

    Οδική , φόρτωμα και συνεργείο.

    Το μοτέρ ανοίχτηκε και έγιναν οι πρώτες εκτιμήσεις .
    Λιώσιμο πιστονιού στα πλαινά και η φλάντζα άθικτη!

    Η προφανής αιτία το υπερβολικό boost που δεν μπόρεσε να διαχειριστεί ο Μ43Β16.
    Η κεφαλη «φουσκώθηκε» και ευτυχώς δεν έχω ρήγματα.
    Το μοτέρ θα φτιαχτεί όπως και να χει με τις απαραίτητες εργασίες και το πάθημα ας μου γίνει μάθημα

    Σας παραθέτω και μερικές φώτο .

    Με τις υγιες μου



    Υγ: πρόσφατα διάβασα σε έτερο φόρουμ για απλό 116 με λιωμένο πιστόνι όντας διακοσαρισμένος στην ΕΟ.
    1600 κυβικά έχουμε ρεεεεε , που πάμε ξυπόλητοι;;;;;

    Δεν πειραζει ρε φιλε....εσυ να εισαι καλα να το ξαναφτιαξεις και να σε μετρησω μετα....
    Υ.Γ Τελικα δεν κρατηθηκες εεε? Μαρτυριαρη!!!

  10. The Following User Says Thank You to bmw316turbo For This Useful Post:

    Panos 316T (01-12-12)

  11. #26
    Εγγραφή
    21-11-11
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    295
    Thanked
    282
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν και δυσκολες εποχες για τετοια λειτουργει το ρητο:οσο με πληγωνεις τοσο με πορωνεις...Ευχομαι παλι συντομα στους δρομους και δυνατοτερος...

  12. The Following User Says Thank You to NS-conv For This Useful Post:

    Panos 316T (01-12-12)

  13. #27
    Εγγραφή
    07-07-10
    Περιοχή
    halkida
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    761
    Thanked
    761
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πανο στο ματιασανε οι αλητες εδω μεσα(να σου πω το συζηταγα και εγω το βιντεο αυτο μαζι με τον μπεμβελοβερ το νικολα) απο τοτε που εβαλες το βιντεακι που στροφαριζε τρελα το οχημα.να σαι γερος και να το κανεις οτι γουσταρεις...αληθεια για εξηγησε μου ομως πως εσπασε 116 με 200 γιατι παντα ετσι κυκλοφορω στην εθνικη τωρα τελευταια
    ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)

  14. The Following User Says Thank You to halkida116mpack For This Useful Post:

    Panos 316T (01-12-12)

  15. #28
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για τη συμπαρασταση σας παιδια πραγματικα.

    Ενω γνωριζω που χολαινει το project μου , την επαθα σαν τον Οδυσσεα με τις σειρηνες.

    Πλεον παρηγοριεμαι και γω λεγοντας παλιοσιδερα ειναι , αργα ή γρηγορα θα το ξαναφτιαξω πληρωνοντας το τιμημα.

    @ Νικο 1400 : αληθευει και θα σου στειλω pm
    @ Θωμα το ιδιο ακριβως μου πε και ο μηχανικος μου
    @ Αλεξη τα πιστονια ειναι για 16βαλβιδο οπως πολυ σωστα παρατηρησες τροποποιημενα
    @Δημητρη (turbodog) πολυ σωστα οσα λες.
    Απο μπεκ και μειγματα γενικα ημουν σωστος, σε αυτο που εχω καταληξει υστερα απο κουβεντα με τον καλο μου φιλο Ζωη ειναι οτι εκτος απο ρυθμιση στο δυναμομετρο, το αυτοκινητο πρεπει να βγαινει και στο δρομο(φορτιο,τελικες κλπ) για τις τελευταιες πινελιες.
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  16. The Following 6 Users Say Thank You to Panos 316T For This Useful Post:

    alexk (01-12-12), BILL007 (02-12-12), jannisa (02-12-12), Kazakos Garage (08-12-12), S8N (01-12-12), Thomelef (02-12-12)

  17. #29
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για τη συμπαρασταση σας παιδια πραγματικα.

    Ενω γνωριζω που χολαινει το project μου , την επαθα σαν τον Οδυσσεα με τις σειρηνες.

    Πλεον παρηγοριεμαι και γω λεγοντας παλιοσιδερα ειναι , αργα ή γρηγορα θα το ξαναφτιαξω πληρωνοντας το τιμημα.

    @ Νικο 1400 : αληθευει και θα σου στειλω pm
    @ Θωμα το ιδιο ακριβως μου πε και ο μηχανικος μου
    @ Αλεξη τα πιστονια ειναι για 16βαλβιδο οπως πολυ σωστα παρατηρησες τροποποιημενα
    @Δημητρη (turbodog) πολυ σωστα οσα λες.
    Απο μπεκ και μειγματα γενικα ημουν σωστος, σε αυτο που εχω καταληξει υστερα απο κουβεντα με τον καλο μου φιλο Ζωη ειναι οτι εκτος απο ρυθμιση στο δυναμομετρο, το αυτοκινητο πρεπει να βγαινει και στο δρομο(φορτιο,τελικες κλπ) για τις τελευταιες πινελιες.
    Να σε κραξω εδω περα ή να περιμενω τον καφε???Περαστικα σου φιλαρακι και να μαθαινουμε οτι οποιοδηποτε μοτερ,οσο καλα προετοιμασμενο και να'ναι,σε τετοιες πιεσεις ΔΕΝ ειναι αλεξισφαιρο!
    Παντως αν τ'αμαξι ειναι σωστα ρυθμισμενο στο δυναμομετρο και ο προγραμματιστης ασχοληθει σοβαρα,ειναι εντελως περιττες οι ρυθμισεις στο δρομο.Εκτος κι αν τις κανεις μονος σου σε καθε βολτα,ταξιδι που πας.Αλλιως δεν εχει νοημα...Το 90% των περιπτωσεων εχουν ηδη προσομοιωθει πανω στα ραουλα.
    Παρεπιπτοντως οταν ειχα βγει προσφατα Ε.Ο. με συνοδηγο τον Bassako,μου'λεγε ''πατα ρε 5η,πατα'' και του'λεγα οτι δεν το κανω γι'αυτον ακριβως τον λογο=πολυ φορτιο!Κι ενω δουλευω μονο 1bar σ'ενα μοτερ που'χει μελετηθει ν'αντεξει 1.8bar.....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    clubman (02-12-12), Panos 316T (01-12-12)

  19. #30
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    θα απαντησω μονος μου σε αυτο που σε ρωτησα στο ΠΜ,
    μαλλον θα συνεχισεις τουρμπιστος και οχι αλλαγη με αλλο μοτερ,

    ή δεν αποφασισες ακομα ?
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP