Πρώτο μου Post στο φόρουμ και πρώτα απ' όλα θέλω να σας συγχαρώ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες που δίνετε ειδικά από τους γνώστες του "αθλήματος".

Εχω βάλει λοιπόν (μεταξύ άλλων) στο στόχαστρο ένα Μ5 Ε60 του 2007

Για να μην σας κουράζω με τα προκαταρκτικά προχωρώ απ' ευθείας στις ερωτήσεις:

1) θα ήθελα να μου πείτε στα πόσα χιλιάδες χιλ. είναι -κατά το εργοστάσιο- η ζωή του δίσκου.
2) επειδή κατά 99% δεν παίρνεις Μ5 για βόλτα στο πάρκο , μπορεί να ελεχθεί στο κομπιούτερ το υπόλοιπο ποσοστό του δίσκου; (όπως γίνεται π.χ. στα maserati, ferrari Κλπ) ή αγοράζεις και κάνεις τον σταυρό σου μην τυχόν την επόμενη μέρα σκάσεις 2500+
3) Για εξονυχιστικό έλεγχο, τι προτείνετε; αντιπροσωπεία ή ανεξάρτητο εξειδικευμένο ; (γνωστός μου έχει προτείνει τον Θ.Τακόρη) Αν υπάρχει πρόβλημα με τυχόν διαφήμιση κλπ, στείλτε μου και πμ με τις προτάσεις σας, δεν έχω πρόβλημα.
4) Η χρήση που πρόκειται να κάνω θα είναι καθημερινή που σημαίνει και κίνηση στην Κατεχάκη, εκτός του ότι θα μάθω όλους τους βενζινάδες με το μικρό τους, τι άλλα θέματα θα έχω; μήπως θα πρέπει να έχω καβάντζα πάντα κι έναν δίσκο; καμιά τρόμπα;
5) επειδή φαντάζομαι λόγω Μ5 όλο και θα μου τον πιάνουν στα ανταλλακτικά, ποιά πηγή για αγορές έχετε από το εξωτερικό; Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις αγορές από το εξωτερικό. Ουτε εχω πρόβλημα να πληρώνω την παροχή υπηρεσιών στα service. Πρόβλημα έχω όταν το ίδιο πράγμα το βρίσκω π.χ. με 1000 ευρώ και εδώ ζητάνε 2000.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θεωρώ καλύτερα να ρωτάς αυτά τα πράγματα από πριν, διότι μετά την απομάκρυνση από το ΚΕΠ ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...