Σελίδα 5 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 148

Θέμα: Απορίες για αγορά Μ5 Ε60

  1. #41
    Εγγραφή
    22-03-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.588
    Thanked
    1495
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μιλάς πολυ σωστά Στάθη.
    A4 2.0 TFSI FWD B7
    - M3 E46 sold

  2. The Following 3 Users Say Thank You to STREETRACING For This Useful Post:

    Leonidas_E39 (19-11-12), Stathis (19-11-12), Thomelef (20-11-12)

  3. #42
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    P400 ή 500 δεν εχει διαφορα οταν πηγαινεις ηρεμα.

    οι ορθολογιστικες επιλογες εξαρτωνται απο τις δυνατοτητες του καθενος.

    θεωρω κορυφαια επιλογη το M550d.
    (αν και με τα λ7 που κοστιζει το καινουργιο και με την κατολισθηση της αγορας του μετ/νου, συντηρεις Μ5 μετ/νο για πολλα χρονια).

    απο κει και μετα αν καποιος θελει επιδοσεις σουπερ καρ σε συσκευασια σενταν περα απο απο Μ5, MB amg και audi rs δε νομιζω οτι εχει αλλες λυσεις.

    βεβαια τι να το κανεις ενα οικογενειακο 500 ιππων, για μενα ειναι καπως αντιφατικο, σαμπως θα κανεις τον βατανεν με την οικογενεια σου μεσα?
    ειναι βεβαια πολυς αλλος κοσμος που τα αγοραζει για τους δικους του λογους, ισως για εντυπωσιασμο περισσοτερο κατα τη γνωμη μου.
    διοτι αν θες να πας γρηγορα ενα κουπε ειναι καλυτερο, αν ειναι να κανεις οικογενειακη χρηση, δεν χρειαζεσαι τετοιο πακετο.

    εικαζω οτι η επιλογη αξιζει μονο αν τα επιπλεον κοστη σε σχεση με ενα νορμαλ οικογενειακο δεν σου κανουν καμια απολυτως διαφορα στον προϋπολογισμο σου.
    νομιζω αυτο ειναι το κοινο που απευθυνεται αυτο το αυτοκινητο.
    Για να καταλάβω μερικά πράγματα .
    Δλδ όσοι αγόρασαν ένα Μ5 το έκαναν ίσως χάριν εντυπωσιασμού ;
    Και δλδ το Μ5 θα ήταν το μόνο πράγμα που θα μπορούσε κάποιος να εντυπωσιάσει τους αλλους;
    Ευτυχώς που βάζεις και ένα ίσως
    Για να πάρεις ένα Μ5 πρεπει να είσαι βατανεν η να τον παριστανεις ;
    Σαφώς και οχι και ειδικά με την οικογένεια μεσα !!!
    Αποκλείεται λοιπόν κάποιος να προτίμησε ένα κορυφαίο μοντέλο για κορυφαία ασφάλεια για κορυφαία ποιότητα κυλισης για να νοιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια και σιγουριά πηγαίνοντας με την οικογένεια του μια εκδρομή μια έξοδο ένα ταξίδι ;
    Γιατι του άρεσε βρε αδελφέ όπως αρέσουν τόσα και τόσα αλλα ακριβα αμαξια σε τόσο κόσμο ;
    Ο συγκεκριμένος άνθρωπος στη περίπτωση μας λοιπόν που ρωτά εδω αν δε κάνω λάθος είχε γρήγορο αμάξι και επιλέγει κατι αλλο για να φύγει απο τη κατηγορία που είχε και να παει σε κατι οικογενειακο κορυφαίο και γρήγορο .
    Αφού λοιπόν εχει μια οικογένεια και αυτός και οποίος άλλος και μπορούσε να διαθέσει χρήματα να πάρει κατι ανάλογο σε κουπε,πόρκυ,λάμπο,Φεράρι, ή ότι αλλο γιατι θα έπρεπε να πάρει ένα κουπε ;
    Για να το χαρεί μόνος του η να βάζει έναν έναν γυναικα παιδια και να τους πηγαίνει βόλτα ;
    Πραγματικά δε καταλαβαίνω,όμως το κυριότερο που θα ήθελα να μάθω ειναι ,το Μ550d ποσα άλογα ειναι ;
    Σε αυτο το αμάξι επειδή ειναι ντίζελ τα άλογα δεν ειναι περιττά ;
    Δλδ αν πάρεις αυτο που προαναφέρεις δε μπορείς να κάνεις το βατανεν η να το πάρεις για εντυπωσιασμό ;
    Για ποιο λόγο να μην έχεις ένα Μ5 και να το χαίρεσαι και οταν είσαι μόνος (με οποιο τροπο θελει ο κάτοχος του και ως βατανεν αν μπορει και το λεει η καρδιά του) αλλα και με την οικογένεια ;
    Να το θέσω και αλλιώς άσχετα με την περίοδο που διανύουμε.
    Αν μπορούσαν οι οικογενειάρχες να αποκτήσουν ένα μεγαλο καλο οικογενειακο δε θα επέλεξαν η αυτο η τα προαναφερόμενα Amg,Audi κλπ;
    Θα προτιμούσαν ένα απλα μεγαλο οικογενειακο και οχι τη κορυφαία έκδοση του ;
    Ασφαλώς τη πείρα του v10 όπως εσύ δε την εχω και το εννοώ ,μια και εσυ είσαι παλαιότερος στο άθλημα όμως εγω διαφορές μεταξύ P400 και 500 βλέπω σε κατανάλωση .
    Βλέπω ακομα και πολυ περισσότερα απο τα 20l/100 μεσα στη πόλη .
    Βέβαια εδω παίζει ρόλο και ο τρόπος που το οδηγείς και το σετάρισμα που έχεις επιλεγμένο.
    Αμάξι καλο μπορείς να βρεις ακομα και μεταχειρο ακομα και αν δε ξέρεις το κάτοχο του .
    Σαφώς υπάρχουν και κακοσυντηρημενα και ίσως να ειναι και τα πιο πολλα αυτο όμως δε λεει και κατι ουτε αποκλείει πως μπορει να βρεις κατι καλο !!
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  4. The Following 8 Users Say Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    A8hnaios (20-11-12), alexm (19-11-12), aristent (19-11-12), bill_m3 (20-11-12), chrisgiapz3 (25-11-12), dark knight (20-11-12), EVERGET (20-11-12), trueno (20-11-12)

  5. #43
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    βεβαια τι να το κανεις ενα οικογενειακο 500 ιππων, για μενα ειναι καπως αντιφατικο, σαμπως θα κανεις τον βατανεν με την οικογενεια σου μεσα?
    ειναι βεβαια πολυς αλλος κοσμος που τα αγοραζει για τους δικους του λογους, ισως για εντυπωσιασμο περισσοτερο κατα τη γνωμη μου.
    διοτι αν θες να πας γρηγορα ενα κουπε ειναι καλυτερο, αν ειναι να κανεις οικογενειακη χρηση, δεν χρειαζεσαι τετοιο πακετο.


    Εδω και 5 χρονια εψαχνα μεσα μου να βρω, τι ηταν αυτο που με εκανε να αγορασω Μ5, αφου δεν ειχα σκοπο να κανω τον βατανεν!!!
    Με το παραπανω ποστ καταλαβα, οτι ο απωτερος σκοπος μου ηταν ο εντυπωσιασμος....

  6. The Following 7 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    A8hnaios (20-11-12), aristent (19-11-12), bill_m3 (20-11-12), deepBLUE (19-11-12), EVERGET (20-11-12), fast-enough (20-11-12), Stathis (20-11-12)

  7. #44
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω και 5 χρονια εψαχνα μεσα μου να βρω, τι ηταν αυτο που με εκανε να αγορασω Μ5, αφου δεν ειχα σκοπο να κανω τον βατανεν!!!
    Με το παραπανω ποστ καταλαβα, οτι ο απωτερος σκοπος μου ηταν ο εντυπωσιασμος....
    Ασφαλώς οι λόγοι που μπορει να αγοράσει κάποιος ένα τέτοιας κατηγορίας αυτοκίνητο μπορει να ποικίλλουν ανάλογα τον άνθρωπο .
    Είτε γι αυτο που εικαζει ο Σταθης αλλα βεβαίως και για διάφορους λόγους σαν αυτούς που αναφέρω πιο πάνω.
    Οσο αφορά εσένα Αλέξη νομίζω πως όλοι που σε γνωρίζουν ξέρουν πολυ καλα την αγάπη την τρέλα τη μανία αλλά πανω απ΄ολα τη γνώση που έχεις για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο !!!
    Να σαι καλα και να το χαίρεσαι !!
    Α,και που είσαι ;
    Ενα τσαγάκι στο P400 με τη ζετα στο προσφέρω με όλη μου τη καρδιά !!
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  8. The Following 4 Users Say Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    alexm (20-11-12), aristent (19-11-12), bill_m3 (20-11-12), chrisgiapz3 (25-11-12)

  9. #45
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω και 5 χρονια εψαχνα μεσα μου να βρω, τι ηταν αυτο που με εκανε να αγορασω Μ5, αφου δεν ειχα σκοπο να κανω τον βατανεν!!!
    Με το παραπανω ποστ καταλαβα, οτι ο απωτερος σκοπος μου ηταν ο εντυπωσιασμος....
    αποκλειεται να εντυπωσιαζεις περισσοτερο απο το δικο μου το ΛΕΥΚΟ που......... δεν εχει και 500αλογα!!!


    ...... καθενας βαζει τις προϋποθεσεις που θελει να αγορασει ενα οχημα,αν αρεσει,εντυπωσιαζει,δεν αρεσει,δεν εντυπωσιαζει δεν εχει καμμια σημασια,αφου οι λογοι που θα καταληξει σ'αυτην του την επιλογη περιεχουν εκτος απο λογικη και αρκετο συναισθημα.....το οποιο καμμια φορα νικαει την λογικη,αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι η ζωη,γεματη συναισθηματα.

  10. The Following 9 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    A8hnaios (20-11-12), alexm (20-11-12), bill_m3 (20-11-12), dafidack (20-11-12), deepBLUE (19-11-12), Ptboul (20-11-12), Stathis (20-11-12), trueno (20-11-12), Vasilis M3 (20-11-12)

  11. #46
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    αγαπητε βαγγελη εσυ μπορει να εχεις μια αλλη αποψη και δικαιωμα σου.
    εγω τα σκεφτομαι αλλιως πλεον.


    τα εχουμε πει 100αδες φορες η μεγαλη πλειοψηφια του κοσμου αγορασε κατι περαν των δυνατοτητων της, δεν το λεω εγω αυτο, το λενε οι αγγελιες που τα αυτοκινητα αυτα ξεφτιλυστικαν επειδη υπαρχει τεραστια προσφορα και μηδενικη ζητηση.


    σαφως ο καθενας ειναι ελευθερος να παρει οτι θελει, ακομα και για το βλεπει, δεν κανω κουμαντο στα οικονομικα κανενος, λεω τη γνωμη μου και αυτην οταν μου τη ζητανε.
    το οτι πολλοι χρεοκοπησαν που ειχαν αντιθετη αποψη απο εμενα ειναι γεγονος, οπως γεγονος θα ειναι οτι θα χρεοκοπησουν και αλλοι και θα δουμε ακομα πιο χαμηλες τιμες.


    το 550 εχει 382 αλογα, αλλα πολυ μικροτερα κοστη χρησης.
    ανεφερα βεβαια οτι η στρεβλωση της ελληνικης αγορας κανει την αγορα του ασυμφορη.

    διαφορες καταναλωσης μεταξυ του P400 και 500 εντος πολης δεν υπαρχουν οπως προανεφερα οταν πηγαινουμε σιγα.
    οταν βαζουμε 500 και ανοιγουμε το γκαζι (διοτι αυτος ειναι ο λογος που το επιλεγουμε) απο εκει προκυπτει η αυξημενη καταναλωση.
    τα νουμερα που ανεφερα εγω σαφως ειναι τα πιο συντηρητικα, σε πολη βλεπεις ευκολα 22-23 αν εχεις βαρυ ποδι, μπορει και παραπανω.

    παντως οπως και να εχει θεωρω ακυρο να παρει εν ετη 2012 με οσα γινονται γυρω μας καποιος αυτοκινητο 500 ιππων και 5κ κυβικων για να βαλει την οικογενεια του μεσα, επειδη εχει ποιοτητα κυλισης και ασφαλεια.
    την ιδια ποιοτητα και ασφαλεια τη βρισκει και με λιγοτερα.
    αν παλι θελει να "τρεχει" μονος του, δεν χρειαζεται 500 ιππους, εκτος αν τρεχει μονο στην ευθεια.

    οπως ειπα και πιο πριν το αυτοκινητο απευθυνεται σε εκεινον που στο εισοδημα του δεν κανει καμια διαφορα το συνολικο κοστος ενος Μ5. αν ειναι ετσι, μαζι του και μεγεια του με χαρα του, ειναι πολυ ωραιο αυτοκινητο χωρις καμια αμφιβολια.

  12. The Following 6 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    alexk (20-11-12), bill_m3 (20-11-12), dafidack (20-11-12), deepBLUE (20-11-12), gregE36 (20-11-12), PANOS-E60 (20-11-12)

  13. #47
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω και 5 χρονια εψαχνα μεσα μου να βρω, τι ηταν αυτο που με εκανε να αγορασω Μ5, αφου δεν ειχα σκοπο να κανω τον βατανεν!!!
    Με το παραπανω ποστ καταλαβα, οτι ο απωτερος σκοπος μου ηταν ο εντυπωσιασμος....
    αγαπητε φιλε αλεξη απο εσενα που σε ξερω και σε εκτιμω ιδιαιτερα δεχομαι και την ειρωνια, δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.


    μιας και το εθεσες μονος σου ομως, για πες μας αν θελεις, γιατι αληθεια το πηρες το Μ5, ποιοι ηταν οι πρακτικοι λογοι, περαν του οτι μπορεσες να το αποκτησεις με την τιμια εργασια σου (και μπραβο).
    δεν σου εφτανε το αλλο 5αρι που ειχες, δεν χωραγατε μεσα, ηταν αργο, δεν εστριβε, τι εφταιγε και ξοδεψες τοσα λ7 παραπανω (που τα ειχες και το εκανες και δικαιωμα σου δεν αντιλεγω, και ξαναλεω μπραβο).

  14. The Following 3 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    alexk (20-11-12), alexm (20-11-12), gregE36 (20-11-12)

  15. #48
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλώς οι λόγοι που μπορει να αγοράσει κάποιος ένα τέτοιας κατηγορίας αυτοκίνητο μπορει να ποικίλλουν ανάλογα τον άνθρωπο .
    Είτε γι αυτο που εικαζει ο Σταθης αλλα βεβαίως και για διάφορους λόγους σαν αυτούς που αναφέρω πιο πάνω.
    Οσο αφορά εσένα Αλέξη νομίζω πως όλοι που σε γνωρίζουν ξέρουν πολυ καλα την αγάπη την τρέλα τη μανία αλλά πανω απ΄ολα τη γνώση που έχεις για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο !!!
    Να σαι καλα και να το χαίρεσαι !!
    Α,και που είσαι ;
    Ενα τσαγάκι στο P400 με τη ζετα στο προσφέρω με όλη μου τη καρδιά !!
    ορε... Βαγγελη, εφτουνη... η ζετα σου που οδηγησα μου θυμησε το yugo ενος φιλου, οταν ανεβαινε σε πεζοδρομιο ανοιγαν οι πορτες απο την στρεβλωση.....

    Ας σοβαρευτουμε λιγο....., συμφωνω μαζι σου οτι οι λογοι που μπορει να αγορασει καποιος ενα τετοιας κατηγοριας αυτοκινητο μπορει να ποικιλλουν αναλογα τον ανθρωπο, αλλα επ ουδενι για εντυπωσιασμο.
    Ποιος ειναι αυτος που θα αγοραζε ενα Μ5 Ε60 των (πρωην) 125000 ευρω για να εντυπωσιασει, οταν σε ενα 520 Ε60 των 45000 ευρω, με 5000 ευρω το κανεις λουκ Μ5!!!!
    Εαν θελει καποιος να εντυπωσιασει μεσω του αυτοκινητου του(υπαρχουν και αυτοι), υπαρχουν αρκετα εντυπωσιακα τουτου σε αυτα τα λεφτα και το Μ5 σε αυτη την λιστα ειναι στις τελευταιες θεσεις, αν οχι το τελευταιο!!!!!

  16. The Following 2 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    aristent (20-11-12), deepBLUE (20-11-12)

  17. #49
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μια καλα εξοπλισμένη 520 έκανε πάνω απο 60k, μιλάμε για κωμικοτραγικές τιμές. Πάντως, ενώ οι τιμές των Μ5 έχουν πιάσει πάτο, κάποιες άλλες καλα κρατούν:
    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3028944/

  18. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    aristent (20-11-12), Stathis (20-11-12)

  19. #50
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια καλα εξοπλισμένη 520 έκανε πάνω απο 60k, μιλάμε για κωμικοτραγικές τιμές. Πάντως, ενώ οι τιμές των Μ5 έχουν πιάσει πάτο, κάποιες άλλες καλα κρατούν:
    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3028944/
    αυτο πρεπει να ειναι το παλιο του παπιστα (επιχειρηματιας γνωστος απο το σκανδαλο του βατοπεδιου).

    το πηρε πισω ο ρομποπουλος (αλλο φαληρημενο μαγαζι αυτο) το 2010, μου το εδειξε τοτε να το παρω, το ζηταγε 110 (και επαιρνε το δικο μου 80, μουχαχα).

    υπαρχουν παντως και φθηνοτερα αλλα τι να τα κανεις...
    περασε η εποχη τους.
    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2826477/

  20. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    S8N (20-11-12)

Σελίδα 5 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP