Σελίδα 4 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 148

Θέμα: Απορίες για αγορά Μ5 Ε60

  1. #31
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο STREETRACING Εμφάνιση μηνυμάτων
    44000 τεκμήριο;
    Τόσο είναι για 5000 κυβικά του 2007;
    το τεκμηριο για 5000 κυβικα ειναι 41800, απο το 07 και πισω -30%.

  2. #32
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπόν παιδιά έχετε δίκιο να κάνετε τόσες ερωτήσεις διότι εγώ δεν παρουσιάσα ολοκληρωμένα το "ιστορικό μου".

    Να πω λοιπόν ότι προέρχομαι από maserati ghibli GT . Που σημαίνει ότι ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει service, ανταλλακτικά, μικτές ασφάλειες κλπ. Για το θέμα του τεκμηρίου λόγω πενταετίας είναι 29500 αντί 44000 , και χωρίς να γίνουν μειώσεις με παίρνει σαν οικογενειακό εισόδημα (κι αν χάσουμε τις δουλειές μας, απλά άλλος ένας που θα καταθέσει πινακίδες..... ) .

    Στο δια ταύτα τώρα. Λόγω αύξησης της οικογένειας και λόγω ότι θέλω να ευχαριστηθώ το αμάξι, θέλω να αντικαταστήσω το δίπορτο με τετράπορτο ΧΩΡΙΣ όμως να χάσω την συγκίνηση (με καταλαβαίνετε φαντάζομαι). Δεν σας κρύβω ότι η πρώτη μου επιλογή είναι να πάω στο τετράπορτο της εταιρείας (Quattroporte) μιάς κι έχω ήδη γνωστό τον μηχανικό μου, γνωστά ιντερνετικά μαγαζιά, φίλους και γνωστούς με maserati που αλληλοβοηθιόμαστε , όπως κάνετε κι εσείς εδώ καλή ώρα.

    Επειδή ξέρω ότι γενικώς σε όλα αυτά τα αυτοκίνητα με τις τεράστιες ιπποδυνάμεις ότι ο συμπλέκτης είναι η "αχίλλειος πτέρνα" , ψάχνω να βρω quattroporte αμιγώς αυτόματο, πράγμα το οποίο δεν υπάρχει στα πάτρια εδάφη. Αντί λοιπόν να μπλέξω με ημιαυτόματα, τρόμπες ρελεδάκια κλπ, έκανα μια δεύτερη σκέψη για αγορά Μ5. Γι αυτό εξηγούνται τώρα οι απορίες μου για το πόσο trouble-free είναι το Μ5. Δεν μιλάω γενικά για Bmw. Μιλάω για Μ5.

  3. The Following 4 Users Say Thank You to friendgr For This Useful Post:

    alexk (19-11-12), aristent (19-11-12), bill_m3 (19-11-12), chrisgiapz3 (25-11-12)

  4. #33
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να ρωτησουμε και εμεις,φυσικα μονο με "ακαδημαϊκο ενδιαφερον", πόσο trouble-free είναι οι maserati???

  5. #34
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν τα σκιζεις σε σκίζουν Απλα.

    Άλλα μην βγούμε offtopic. Άνοιξα το θέμα για πληροφορίες από το δικό σας "στρατόπεδο".

  6. The Following User Says Thank You to friendgr For This Useful Post:

    aristent (19-11-12)

  7. #35
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησουμε και εμεις,φυσικα μονο με "ακαδημαϊκο ενδιαφερον", πόσο trouble-free είναι οι maserati???
    Καλέ μου mod μπερδεύεσαι ! V10 είπαμε να βάλεις , όχι να πας σε άλλη εταιρία !

  8. The Following User Says Thank You to Andri For This Useful Post:

    aristent (19-11-12)

  9. #36
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο friendgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..... Δεν σας κρύβω ότι η πρώτη μου επιλογή είναι να πάω στο τετράπορτο της εταιρείας (Quattroporte) μιάς κι έχω ήδη γνωστό τον μηχανικό μου, γνωστά ιντερνετικά μαγαζιά, φίλους και γνωστούς με maserati που αλληλοβοηθιόμαστε , όπως κάνετε κι εσείς εδώ καλή ώρα.
    .......
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο friendgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα σκιζεις σε σκίζουν Απλα.

    Άλλα μην βγούμε offtopic. Άνοιξα το θέμα για πληροφορίες από το δικό σας "στρατόπεδο".
    Οτι θελεις.

    .... ηδη εχεις παρει αρκετες απαντησεις,λινκ κλπ.......

    ....ομως σκεφτομουν οτι εαν ειχες πολλα προβληματα με την Μαζερατι, με την BMW νομιζω οτι θα εχεις λιγοτερα......εκτος των κακομεταχειρισμενων και κακοσυντηρημενων //Μ5, που εκει δυστυχως δεν φταιει ο κατασκευαστης.

  10. #37
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Mη φοβάσαι το συμπλέκτη στα Μ. Στα SMG o δίσκος μπορεί να ζήσει και 5 φορές περισσότερο από το δίσκο των cambiocorsa.
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  11. The Following User Says Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    alexm (19-11-12)

  12. #38
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    καλως ηρθες και απο μενα.

    κατ αρχας προσωπικα δεν θα επαιρνα μεταχειρισμενο Μ και μαλιστα με αρκετα χιλιομετρα, παρα μονο αν γνωριζα τον ιδιοκτητη και τον τροπο χρησης του αυτοκινητου.

    ο δισκος καλα κανει και σε ανησυχει καθως φθειρεται συχνα αναλογα με τον τροπο οδηγησης.
    υπαρχουν παραδειγματα που αλλαξαν δισκο στα 20 χιλιαδες χιλιομετρα, αλλοι αλλαξαν αργοτερα.
    αυτο που καταπονει το δισκο περισσοτερο δεν ειναι η γρηγορη οδηγηση και η επιλογη των ακραιων προγραμματων που εχει, αλλα η ηρεμη καθημερινη οδηγηση οπου κανει προσπαθεια για να ειναι ομαλο και ετσι πατιναρει συνεχεια με αποτελεσμα να τελειωνει πιο γρηγορα.

    θεμα να μεινεις στο δρομο δεν υπαρχει καθως θα το εχεις καταλαβει πολυ καιρο πριν παραδωσει οριστικα πνευμα.

    εκτος απο την ενδειξη στο διαγνωστικο, υπαρχει πολυ ευκολος τροπος να το ελεγξεις μονος σου.
    σε επιπεδο δρομο σταματας εντελως και αφηνεις το αυτοκινητο να επιλεξει μονο του ταχυτητα (2α) εχοντας το προγραμμα D1 (το πιο ομαλο δηλαδη).
    αν ξεκινησει απολυτα ομαλα εισαι οκ εχεις αρκετο ψωμι ακομα. αν σκορτσαρει στο ξεκινημα, εχει παρει πορεια αλλαγης.

    προσοχη ομως γιατι το κιβωτιο μπορει να προσαρμοστει και να πατιναρει ακομα και αν δεν θελει αλλαγη ο δισκος, αν οδηγειται το αυτοκινητο συνεχως και αργα για μεγαλο χρονικο διαστημα.
    γενικα το λογισμικο προσαρμοζει πολλους χαρτες προς τα κατω οταν το αυτοκινητο παει συνεχως ηρεμα, με στοχο την ομαλοτητα και την οικονομια.

    ο καλυτερος τροπος να διατηρουμε το αυτοκινητο ζωντανο ειναι να επιλεγουμε τα ακραια χειροκινητα προγραμματα και να κραταμε τις στροφες ψηλα στις αλλαγες.

    αυτο δεν ειναι τοσο εφικτο στην πολη, αλλα τα Μ V10 δεν ειναι αυτοκινητα πολης.

    η καταναλωση μπορει να σκαρφαλωσει πανω απο τα 20 lt/100 στην πολη, με πολυ προσπαθεια ισα που να αγγιζεις το γκαζι μπορει να πεσει ως και τα 17.
    στο ταξιδι με ταχυτητες 120-140 μεσα στα ορια δηλαδη θα χρειαστεις περιπου 14 lt/100, αν ανεβασεις ρυθμο αναλογως θα ανεβει και η καταναλωση, αν μπεις σε πιστα θα δεις και το μαγικο νουμερο 39,5 στο bc.

    ετσι εξαρταται απο το ποσα χιλιομετρα σκεφτεσαι να κανεις το χρονο, αν ειναι πανω απο 10-15 χιλιαδες ισως σε συμφερει και η αγορα ενος μικρου ντηζελ.
    θα αποσβεσεις το κοστος του μονο απο τα καυσιμα σε πολυ μικρο διαστημα.

    η συντηρηση του δεν κρυβει εκπληξεις, ενα τυπικο σερβις μονο λιπαντικων και ετησιου ελεγχου ειναι κοντα στο 500αρικο, αν δεν χρειαστει τιποτε αλλο.

    απο προβληματα τα ειπαν και οι προλαλησαντες, τιποτα σημαντικο.

    τελος εχε υποψη σου οτι το αυτοκινητο ειναι υπερβολικα δυνατο για ελληνικη ασφαλτο και ειναι ευκολο να γινει το λαθος αν δεν υπαρχει σεβασμος και αυτοσυγκρατηση.

    αν θα ξαναεπαιρνα τετοιο αυτοκινητο? μαλλον οχι.
    θεωρω οτι αποτελει πλεον απομειναρι αλλης εποχης, καποτε ειχε καποια λογικη (οση λογικη μπορει να εχει η αποκτηση ενος αυτοκινητου 5000 κυβικα), η αγορα και η χρηση του ειδικα στη χωρα μας.

    σημερα στις δυσκολες μερες που διανυουμε πιστευω ζηταει πολλα περισσοτερα απο οσα δινει, πιο ορθολογιστικες επιλογες εχουν κερδισει εδαφος και οχι αδικα.

  13. The Following 13 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    A8hnaios (19-11-12), alexk (19-11-12), aristent (19-11-12), EVERGET (19-11-12), friendgr (19-11-12), hades7 (19-11-12), imolarot (19-11-12), PANOS-E60 (19-11-12), Ptboul (20-11-12), S8N (20-11-12), STREETRACING (19-11-12), Thomelef (20-11-12), turbodog (19-11-12)

  14. #39
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οι καταναλώσεις που αναφέρεις είναι στο P400; καλά για πίστα ας καιει οσο θέλει. ποτέ δεν πρόκειται να μπει. Δεν έχω τέτοιες ορέξεις.

    Λεω Μ5 σκεπτόμενος ότι "δεν σπάει δεν χαλάει" τέτοιος κινητήρας. Σαφώς και είναι extreme επιλογή ειδικά σε τέτοιες εποχές. Δεν διαφωνώ καθόλου.

    Άλλες ορθολογιστικές επιλογές που να συνδυάζει sedan και επιδόσεις;

  15. #40
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    P400 ή 500 δεν εχει διαφορα οταν πηγαινεις ηρεμα.

    οι ορθολογιστικες επιλογες εξαρτωνται απο τις δυνατοτητες του καθενος.

    θεωρω κορυφαια επιλογη το M550d.
    (αν και με τα λ7 που κοστιζει το καινουργιο και με την κατολισθηση της αγορας του μετ/νου, συντηρεις Μ5 μετ/νο για πολλα χρονια).

    απο κει και μετα αν καποιος θελει επιδοσεις σουπερ καρ σε συσκευασια σενταν περα απο απο Μ5, MB amg και audi rs δε νομιζω οτι εχει αλλες λυσεις.

    βεβαια τι να το κανεις ενα οικογενειακο 500 ιππων, για μενα ειναι καπως αντιφατικο, σαμπως θα κανεις τον βατανεν με την οικογενεια σου μεσα?
    ειναι βεβαια πολυς αλλος κοσμος που τα αγοραζει για τους δικους του λογους, ισως για εντυπωσιασμο περισσοτερο κατα τη γνωμη μου.
    διοτι αν θες να πας γρηγορα ενα κουπε ειναι καλυτερο, αν ειναι να κανεις οικογενειακη χρηση, δεν χρειαζεσαι τετοιο πακετο.

    εικαζω οτι η επιλογη αξιζει μονο αν τα επιπλεον κοστη σε σχεση με ενα νορμαλ οικογενειακο δεν σου κανουν καμια απολυτως διαφορα στον προϋπολογισμο σου.
    νομιζω αυτο ειναι το κοινο που απευθυνεται αυτο το αυτοκινητο.

  16. The Following 7 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    A8hnaios (19-11-12), alexk (19-11-12), alexm (19-11-12), EVERGET (19-11-12), hades7 (19-11-12), STREETRACING (19-11-12), Thomelef (20-11-12)

Σελίδα 4 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP