Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 103

Θέμα: Αδήλωτων μετατροπών ... συνέπειες

  1. #11
    Εγγραφή
    22-03-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.588
    Thanked
    1495
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Και παλια δούλευαν τα όργανα
    Εμένα μου κατάσχεσαν το 1996 το επαγγελματικό τζιπ Γιατί είχα βάλει αποσπωμενα πίσω καθίσματα κ έτυχε κ τα είχα ανοιχτά.
    Κ έφαγα πρόστιμο όσο τοχα αγοράσει
    Άσχετο πάντως
    Τα τεκμήρια τώρα δεν έχουν σχέση με παλια
    Κάποτε έπρεπε ναχεις δήλωση 30000000 δρχ και για κυβικά πάνω απο 2500
    Τα σημερινά δεν έχουν σχέση με τότε
    Τότε ναι να μην δηλώνεις τη μηχανή
    Τώρα δεν είναι κάτι το τραγικό.
    A4 2.0 TFSI FWD B7
    - M3 E46 sold

  2. The Following 6 Users Say Thank You to STREETRACING For This Useful Post:

    A8hnaios (06-11-12), alexk (04-11-12), bmwcompactjohn (05-11-12), EVERGET (05-11-12), S8N (05-11-12), Thomelef (04-11-12)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    σωστό εν μέρη αυτό που λέει ο δημήτρης, αλλά ο ντόκτορ με πρόλαβε και απάντησε.
    άντε και έχεις τιμολόγιο, το οποίο είναι κομμένο πρίν ένα ή δύο χρόνια πίσω. σε σκίζουν αλύπητα πλέον...
    τα πράγματα θα σφίξουν πολύ άσχημα, ακούστε τι σας λέω. δεν μου το έχει πεί τυχαίος άνθρωπος, και η διαδικασία που γράφω πιο πίσω είναι όπως μου την περιέγραψε.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    alexk (04-11-12), bmwcompactjohn (05-11-12), Vassilis ///M (04-11-12)

  5. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αστείο μου φαίνεται πάντως το ότι μας φαίνεται υπερβολή να γίνει όλη αυτή η διαδικασία για ένα παράνομο αυτοκίνητο, την στιγμή που στην υπόλοιπη ευρώπη πάς μέσα κατευθείαν.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  6. The Following 6 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    A8hnaios (06-11-12), alexk (04-11-12), bmwcompactjohn (05-11-12), chief (04-11-12), Skyline_IS (04-11-12), STREETRACING (04-11-12)

  7. #14
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο doctore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις παραστατικά για τον κινητήρα και την τοποθέτηση με ημερομηνία ένα,
    δύο χρόνια πίσω, γλυτώσεις την κλεπταποδοχή και διώκεσαι για φοροδιαφυγή.
    Αλλο ειναι τα παραστατικα αγορας κινητηρα και αλλο το τιμολογιο τοποθετησης κινητηρα στο αυτοκινητο. Το οτι εχεις αγορασει ενα κινητηρα ενα δυο χρονια πριν, δεν σημαινει οτι τον εχεις τοποθετησει τοτε που τον αγορασες. Σε περιπτωση ελεγχου πρεπει οπωσδηποτε να εχεις μαζι σου τα παραστατικα αγορας ωστε να μην θεωρηθεις υποπτος κλοπης/κλεπταποδοχης. Ενα τιμολογιο τοποθετησης κινητηρα απο ενα συνεργειο αυτοκινητων με ημερομηνια λιγες μερες πριν τον ελεγχο δεν ειναι δυσκολο να βρεθει/αποκτηθει. Βεβαια παραμενει ο ελεγχος ΚΤΕΟ και η νομιμη δηλωση του κινητηρα αν επιθυμεις(και αν φυσικα γινεται) η αλλιως η επαναφορα του αυτοκινητου στην αρχικη του κατασταση. Σιγουρα σε αυτην την διαδικασια θα υπαρχουν καποια προστιμα κτλ. αλλα οχι αυτοφορα,φοροδιαφυγες η προσωποκρατησεις.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    bmwcompactjohn (05-11-12), doctore (05-11-12)

  9. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δημήτρη.
    πουλάς αμάξι 3200 κυβικών, δηλωμένο 1600. έρχεται ο ασφαλίτης για να μιλήσετε και καλά για το αμάξι, και αφού βεβαιώνεται ότι δεν έγινε λάθος στην αγγελεία και ότι το αμάξι είναι παράνομο, σου ζητάει τιμολόγιο αγοράς κινητήρα, τιμολόγιο εργασίας του συνεργείου.
    αν δεν τα έχεις όπως πρέπει, πας μέσα με αυτόφωρη διαδικασία.
    νομίζεις ότι μπορείς να τον αρχίσεις με τα κινέζικα τύπου, δεν μου έκοψε ακόμα τιμολόγιο, μπιριμπιμ μπιριμπόμ, όταν έχει εντολή να κάνει σύλληψη?
    μοναδική περίπτωση να μην σε τραβήξουν μέσα, είναι να έχεις επιτόπου τιμολόγια αγοράς-τοποθέτησης σε λογικές ημερομηνίες απο την ημέρα που θα τσεκάρουν το αμάξι.
    αν την αγγελεία την παρακολουθούνε εδώ και 5 μήνες που λέει ο λόγος και το αμάξι έχει τα ωραιότατα 50κ χιλ επειδή ο τύπος πουλέι και χαρτί αμάξι, ενώ 5 μήνες μετά το αμάξι έχει άλλες 10κ επάνω του, τότε τι του λές του ασφαλίτη???
    τρελίτσα να πουλήσεις? δεν θα περάσει...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    bmwcompactjohn (05-11-12), katsaraios (05-11-12)

  11. #16
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    δημήτρη.
    πουλάς αμάξι 3200 κυβικών, δηλωμένο 1600. έρχεται ο ασφαλίτης για να μιλήσετε και καλά για το αμάξι, και αφού βεβαιώνεται ότι δεν έγινε λάθος στην αγγελεία και ότι το αμάξι είναι παράνομο, σου ζητάει τιμολόγιο αγοράς κινητήρα, τιμολόγιο εργασίας του συνεργείου.
    αν δεν τα έχεις όπως πρέπει, πας μέσα με αυτόφωρη διαδικασία.
    νομίζεις ότι μπορείς να τον αρχίσεις με τα κινέζικα τύπου, δεν μου έκοψε ακόμα τιμολόγιο, μπιριμπιμ μπιριμπόμ, όταν έχει εντολή να κάνει σύλληψη?
    μοναδική περίπτωση να μην σε τραβήξουν μέσα, είναι να έχεις επιτόπου τιμολόγια αγοράς-τοποθέτησης σε λογικές ημερομηνίες απο την ημέρα που θα τσεκάρουν το αμάξι.
    αν την αγγελεία την παρακολουθούνε εδώ και 5 μήνες που λέει ο λόγος και το αμάξι έχει τα ωραιότατα 50κ χιλ επειδή ο τύπος πουλέι και χαρτί αμάξι, ενώ 5 μήνες μετά το αμάξι έχει άλλες 10κ επάνω του, τότε τι του λές του ασφαλίτη???
    τρελίτσα να πουλήσεις? δεν θα περάσει...
    Θωμα εγω δεν επικροτω αλλα ουτε και αποθαρρυνω καποιον που θελει να αγορασει αυτοκινητο μετατροπης. Γιαυτο και προσπαθω να δω το θεμα απο την αντικειμενικη του διασταση χωρις εμπαθεια ως προς την μια η την αλλη αποψη.
    Οπως ειπα το αδικημα της κλοπης/κλεπταποδοχης ειναι αρκετα σοβαρο και θα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να αποδειξουμε οτι ο κινητηρας βρισκεται νομιμα στα χερια μας. Απο κει και περα το αδικημα της φοροδιαφυγης εμπιπτει και αυτο στα αδικηματα με τους αδηλωτους ημιυπαιθριους στα σπιτια, τις αδηλωτες πισινες κτλ κτλ. Ολα αυτα φοροδιαφυγη ειναι και αν σε πιασουν επισυρουν και καποια προστιμα και φυσικα δεν ερχεται καποιος εισαγγελεας να σε συλλαβει και ουτε και φυσικα υπαρχει εντολη συλληψης οταν σε ανακαλυψουν.
    Προφανως και μπορει να ερθει καποιος απο την ασφαλεια για ελεγχο. Αν εχεις τα νομιμα χαρτια κατοχης εκει τελειωνει και η δουλεια του. Δεν εισαι υποχρεωμενος να εχεις τιμολογια τοποθετησης σπιτι σου η οπου αλλου. Του λες οτι το τιμολογιο τοποθετησης το εχει ο λογιστης σου και θα χρειαστει να το παρεις απο εκει. Φυσικα και δεν ειναι η δουλεια του αλλα υπαρχει περιπτωση να επειμεινει να το δει. Ζητας προθεσμια 3 ημερων και το πηγαινεις στο αρμοδιο τμημα που ανηκει.
    Οσο για το car.gr τα στοιχεια που δηλωνονται εκει δεν θεωρουνται ως αποδεικτικα στοιχεια καθως δεν ελεγχονται πριν δημοσιευθουν και ως εκ τουτου δεν μπορουν να αποδειχθουν οτι ειναι αληθη. Εγω μπορει να λεω οτι εχω ενα Veyron για πουλημα απο περσι. Δεν παει να πει οτι ισχυει κιολας.
    Προστιμα ταλαιπωρια κτλ ειναι βεβαιο οτι θα εχεις αν σε ανακαλυψουν με αδηλωτο κινητηρα που εχει νομιμα χαρτια, οπως αναφεραμε και νωριτερα, αλλα συλληψη, αυτοφωρα κτλ ειναι για αλλα αδικηματα

  12. The Following User Says Thank You to turbodog For This Useful Post:

    bmwcompactjohn (05-11-12)

  13. #17
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν μπορεις απο 3,2 να το κανεις 1,6 το ΚΤΕΟ λεει μεχρι 25% κατω.

  14. The Following 3 Users Say Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    bmwcompactjohn (05-11-12), deepBLUE (05-11-12), Vassilis ///M (05-11-12)

  15. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μήτσο...
    δεν μιλάω απο άποψη τι είναι δίκαιο και άδικο. αυτό που μου είπανε λέω, και απλά το μεταφέρω.
    ο άνθρωπος που μου το είπε είναι σοβαρός, τα ξέρει άπο πρώτο χέρι. όχι κάποιος του είπε κάτι και απλά μου το είπε ότι δηθεν άκουσε.
    σαφώς και αυτά που λές είναι όλα σωστά και έτσι γίνεται μέχρι τώρα, γιατί δεν υπάρχει σύστημα να τιμωρήσει τον παραβάτη, όπως επίσεις το γεγονός ότι δεν έχουμε σοβαρό αστυνομικό σύστημα.
    αυτό πρόκειτε ν'αλλάξει, και πλέον όπως αντιμετωπίζεται ένας τέτοιος παραβάτης στο εξωτερικό, έτσι θα αντιμετωπίζεται και εδώ...χωρίς πολλά πολλά, χωρίς δικαιολογίες που δεν πιστεύει κανείς.
    προσωπικά δεν μ'ενδιαφέρει το θέμα, ούτε και μπορώ να μιλήσω, μιάς και παλαιότερα υπήρξα τέτοιος παραβάτης με το κόμπακτ που είχα. οπότε θα ήταν λάθος μου να κάνω τώρα τον ηθικό, εφόσων στο παρελθόν έχω κάνει και εγώ την ίδια πονηριά.
    απλά το αναφέρω για κάποιους που μπορεί να την πατήσουν απο μία αγγελεία. και μόνο το τρέξιμο και το αγχος φτάνει νομίζω για να σκεφτούν να αλλάξουν ή κατεβάσουν μια αγγελεία.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  16. The Following 4 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    bill_m3 (05-11-12), bmwcompactjohn (05-11-12), mark e92 (05-11-12), Nino (05-11-12)

  17. #19
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κινητήρας χωρίς νούμερα και παραστατικά = ΕΓΚΛΗΜΑ.

    Τέλος και δεν υπάρχει παραπάνω κουβέντα για αυτό.

    Είναι καλό οταν παίρνουμε φθηνά το τροπετάκι, αλλά είναι άσχημο όταν κλαίμε το αμάξι μας επειδή υπάρχει "ζήτηση" στα Μ3 τελευταία.


    Οποιος αγοράζει αυτοκίνητο με πλανισμένα νούμερα είναι ΚΛΕΠΤΑΠΟΔΟΧΟΣ και τελειώνει το θέμα.

    Τώρα στο θέμα των αδήλωτων, το έχουμε κουβεντιάσει και το έχουμε αναλύσει με το παραπάνω.

    Αλλά κανονικά οταν πηγαίνουμε να δούμε αυτοκίνητο με χαραγμένο μπλοκ, πρέπει κανονικά εμείς οι ίδιοι να φωνάξουμε την αστυνομία.

    Αυτά απο εμένα που κλαίω το 2ο σηκωμένο αμάξι στην καρΓιέρα μου.

  18. The Following 13 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    A8hnaios (06-11-12), alexk (06-11-12), aristent (05-11-12), bill_m3 (05-11-12), bmwcompactjohn (05-11-12), Eleni (25-08-14), ghost-rider (05-11-12), halkida116mpack (05-11-12), mark e92 (05-11-12), PANOS-E60 (05-11-12), S8N (05-11-12), Thomelef (05-11-12)

  19. #20
    Εγγραφή
    26-09-12
    Μηνύματα
    67
    Thanked
    110
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κινητήρας χωρίς νούμερα και παραστατικά = ΕΓΚΛΗΜΑ.

    Τέλος και δεν υπάρχει παραπάνω κουβέντα για αυτό.


    Οποιος αγοράζει αυτοκίνητο με πλανισμένα νούμερα είναι ΚΛΕΠΤΑΠΟΔΟΧΟΣ και τελειώνει το θέμα.

    Αλλά κανονικά οταν πηγαίνουμε να δούμε αυτοκίνητο με χαραγμένο μπλοκ, πρέπει κανονικά εμείς οι ίδιοι να φωνάξουμε την αστυνομία.
    Εχεις απολυτο δικιο, αυτο δεν σηκωνει ΚΑΝ συζητηση και ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.
    Απλως η συζητηση εδω επροκειτο για κανονικα αγορασμενα τροπετα κιν/ρες κλπ.

    Αν μιλαμε για παραποιημενους αριθμους κλπ, το θεμα παιρνει αλλη τροπη εντελως και δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος και νοημα να συζηταμε το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.

  20. The Following 3 Users Say Thank You to trabakoulas For This Useful Post:

    alexk (06-11-12), bmwcompactjohn (05-11-12), Thomelef (05-11-12)

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP