Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 51

Θέμα: Αναρτήσεις σε Μ3 Ε46

  1. #11
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μα δεν θα βάλω μαλακό ελατήριο για κάθε μέρα Χριστόφορε.

    Το αυτοκίνητο δεν το κυκλοφορώ καθημερινά και όταν το κυκλοφορώ στο δρόμο, δεν είναι πρόβλημα μιας και ο ασφαλτοτάπητας στην Ελβετία είναι σαν πίστας, τέλειος.

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν κρίνω απο του μάνου, ακόμα και απο τότε που η ανάρτηση του ήταν με ανεξάρτητο ελατήριο, είναι πολύ hard core στις σκληρές ρυθμίσεις.

    νομίζω ότι κάτι παραπάνω απο αυτό, θα ήταν υπερβολή για ένα κανονικό αμάξι. ξανασκέψου το αλέξη το να βάλεις καθαρά αγωνιστική ανάρτηση.

    αν οι μανίσιες σου είναι για αλλαγή γενικότερα, μίλα με τον νίκο που έκανε revalving σε μανίσια απο σι ες ελ, και έχει πάθει την πλάκα του λέει.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  3. #13
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να την χαρεις οπως γουστερεις τοτε φιλε και ελπιζω να ειναι Ohlins αφου ειναι κορυφη. Εχεις καταληξει αν θα ειναι 2-way ή 3-way ?

    Τα ελατηρια στο ψαλιδι τυπου βαρελακι, νομιζω πρεπει να εχουν περιπου τα διπλασια κιλα απ οτι θα καθονταν τα ελατηρια σε σημειο coilover.
    Στην περιπτωση την δικη σου, νομιζω η Ohlins θα σε κατευθυνει για τα ελατηρια και νομιζω ειναι αναλογα με την πιεση που δουλευει η βαλβιδα και γεννικα η αναρτηση.
    M3 CSL

  4. #14
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κρίνω απο του μάνου, ακόμα και απο τότε που η ανάρτηση του ήταν με ανεξάρτητο ελατήριο, είναι πολύ hard core στις σκληρές ρυθμίσεις.

    νομίζω ότι κάτι παραπάνω απο αυτό, θα ήταν υπερβολή για ένα κανονικό αμάξι. ξανασκέψου το αλέξη το να βάλεις καθαρά αγωνιστική ανάρτηση.

    αν οι μανίσιες σου είναι για αλλαγή γενικότερα, μίλα με τον νίκο που έκανε revalving σε μανίσια απο σι ες ελ, και έχει πάθει την πλάκα του λέει.
    Τι κανονικό αυτοκίνητο φίλε μου ?
    Εδώ το ετοιμάζω 2 μήνες το οδηγώ 2 μέρες, μετά το ετοιμάζω πάλι 2 μήνες, ούτε φερράρι να ήταν χαχαχα
    Δεν με πειράζει να είναι σφιχτή ρε συ. Και στο Ζ3 είναι τέρμα σφιχτή, μιλάμε για υπερβολικά σφιχτή αλλά μια χαρά είναι και το έχω καθημερινό.
    Τα δικά μου αμορτισέρ έχουν κάνει μόλις 20χιλ χλμ, αλλά πλέον θέλω κάτι διαφορετικό, πιο καλό.
    Η εργοστασιακή ανάρτηση είναι εκπληκτική στο δρόμο και στο Ρινγκ. Γι'αυτό ο Νίκος ενθουσιάστηκε.
    Σε πίστα με τα cup γυρίζει σαν κατσίκι, υπερβολικά πράγματα.
    Νιώθω μεγάλη ανασφάλεια πλέον και δεν γουστάρω πια την εργοστασιακή ανάρτηση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να την χαρεις οπως γουστερεις τοτε φιλε και ελπιζω να ειναι Ohlins αφου ειναι κορυφη. Εχεις καταληξει αν θα ειναι 2-way ή 3-way ?

    Τα ελατηρια στο ψαλιδι τυπου βαρελακι, νομιζω πρεπει να εχουν περιπου τα διπλασια κιλα απ οτι θα καθονταν τα ελατηρια σε σημειο coilover.
    Στην περιπτωση την δικη σου, νομιζω η Ohlins θα σε κατευθυνει για τα ελατηρια και νομιζω ειναι αναλογα με την πιεση που δουλευει η βαλβιδα και γεννικα η αναρτηση.

    Δεν έχω αποφασίσει ακόμη Χριστόφορε για 2-way vs. 3-way.
    Ίσως μείνω στο 2-way και αν μελλοντικά θέλω περισσότερη ρυθμισημότητα, να κάνω upgrade τις βαλβίδες.
    Ήθελα και τι δική σας άποψη για τα κιλά των ελατηρίων μιας και έχετε ασχοληθεί.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    chief (26-11-12), Thomelef (26-11-12)

  6. #15
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για τα κιλα των ελατηριων ειναι αυτο που δου εγραψα πριν.
    Στην δικια μου αναρτηση εχω 100NM ελατηριο μπροστα.
    Το ελατηριο αυτο θα ηταν λαθος να το ειχα σε μια Nitron 3-way φουλ αγωνιστικη. Θα ηταν πολυ λιγο για την δουλεψει σωστα. Μαλλον 150αρι θα ηθελε.
    Γι αυτο εγραψα οτι θα σε κατευθυνει η Ohlins για τα ελατηρια (θα σου δωσει περιθωριο) αναλογα με την αναρτηση που θα διαλεξεις και την βαλβιδα που θα εχει.
    M3 CSL

  7. The Following 3 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    alexk (26-11-12), Leonidas_E39 (27-11-12), Thomelef (26-11-12)

  8. #16
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ωραία, θα δω τι θα μου πούνε.
    Θα δω τι φοράω στο Ζ3, είναι πολύ σφιχτό πάντως. Πατάω ολόκληρος πάνω στο θόλο (100 κιλά) και θέμα αν κατεβαίνει 1 εκατοστό.

  9. #17
    Εγγραφή
    23-01-10
    Περιοχή
    BAYSIDE,NY
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    229
    Thanked
    177
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω παιδια σκεφτομαι για KONI ρυθμιζομενα τα κιτρινα και HR ελατηρια...ολοι ομως προτειμουν εδω koni με eibach ελατηρια!!! Ξερει κανεις ποσους ποντους χαμηλωνει το αμαξι με HR ????

  10. #18
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Zanni, εγώ θα κοιτούσα και τα ground control

  11. The Following User Says Thank You to gnx For This Useful Post:

    zannis (01-12-12)

  12. #19
    Εγγραφή
    14-01-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Thanked
    316
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Alex πήρα μια γεύση δυστυχώς απο τα ohlins και το custom κιτάκι και το dfv

    Απλα πάς κ την παίρνεις. Στην dfv ξερεις οτι θα δώσουν ελατήριο.

    Στο κιτάκι να επιλέξεις ελατήριο μπρος/πίσω κοντά στα κιλά του μαμά..
    το αμάξι θα "κρατιέται" απο το ελατήριο σαν βάρος κ όλη την δουλειά θα την κάνει αυτό το γ@μω αμορτισέρ...είναι κλάμα..

    Για μένα φτιάξε κιτάκι..το πάς το αφήνεις κ σε 2-4 μέρες το πήρες κ το οδηγάς κ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ αμα γουστάρεις....

    εαν δεν είχα πάρει το multi πριν λίγο καιρό δεν θα το συζήταγα θα είχε γίνει το custom...( πάλι καλά που έχει το Multaki ohlins και χαίρομαι λίγο )

    5-6 χιλιάρικα αλλά.....
    προσωπικά μπήκα σε χαντάκι 40 πόντους δεν κατάλαβα ΤΙΠΟΤΑ κ σημάδευα ΟΛΕΣ τις λακούβες στο δρόμο κ η μαμά αναρτηση που φοράω απλα κοπανάει σε σχέση με αυτό το πράμα...

    για πιο εύκολη λύση πήγαινε dfv...ξέρεις..
    Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...

    Μ3 is gone...

  13. The Following 2 Users Say Thank You to NICK_M3 For This Useful Post:

    alexk (27-11-12), chief (27-11-12)

  14. #20
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νίκο ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Θα πάρω Ohlins κιτ, και όχι το Ohlins DFV.
    Ναι όποιος έχει οδηγήσει Ohlins ξέρει τι διαφορά μπορεί να κάνει μια τέτοια ανάρτηση

    Κοίτα, έχω βρει μια λύση από Αμερική.
    Το κιτ έχει εμπρός monotube καλάμι και πίσω έχει TTX36 inline (το reservoir είναι inline).
    Είναι 2-way ρυθμιζόμενο.

    Εδώ φώτο του κιτ αυτού.



    Υπάρχει και επιλογή να το κάνω 3-way, δεν είμαι σίγουρος ότι μου χρειάζεται βέβαια.

    Κοιτάω όμως να δω άν μπορώ να βρω κιτ με το TTX46 club sport εμπρός καλάμι.
    Αυτό είναι μια πιο φθηνή λύση του κορυφαίου TTX46.
    Εδώ η φώτο

    Είναι 2-way adjustable και βασικά η τεχνολογία του είναι αντίστοιχη των αμορτισέρ F1.
    Tο δε βάρος του είναι εξωφρενικά χαμηλό.
    Φυσικά θα είναι πιο ακριβό από το άλλο καλάμι με τα external reservoirs, δεν ξέρω ακόμη πόσο αλλά ξέρεις το να ξέρεις ότι μπορούσες να έχεις βάλει το κορυφαίο και έβαλες το "απλό" (ο Θεός να το κάνει απλό), είναι ψυχολογικό.

    Εσύ τι θα έκανες ?
    1. Θα έπαιρνες 3-way ?
    2. Θα έκανες την υπέρβαση για να πάρεις τα ΤΤΧ εμπρός καλάμια ?

    Κόστη :
    Το κιτ που ανέφερα αρχικά με ελατήρια και camber plates, 6795$
    To κιτ ^ με upgrade για 3-way 8795$ (επιπλέον 2000$)
    Για εμπρός με ΤΤΧ46 clubsport δεν βρήκα ακόμη τιμή, αλλά το βλέπω να είναι όλο μαζί 9000$

  15. The Following 3 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    chief (27-11-12), doctore (27-11-12), Leonidas_E39 (30-11-12)

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP