Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Απόψεις για λάστιχα

Ψήφισαν
107. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Continental ContiSportContact 5

    58 54,21%
  • Dunlop SP SportMaxx RT

    14 13,08%
  • Michelin Pilot Sport 3 PS3

    36 33,64%
Δημοσκόπιση Πολλαπλής Επιλογής
Σελίδα 10 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 8910111220 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 234

Θέμα: Απόψεις για λάστιχα..

  1. #91
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....νεότερες εντυπώσεις από τα Dunlop SportMaxx RT2..... δυστυχώς δεν με έχουν αφήσει ικανοποιημένο. Τα λάστιχα είναι παντού μέτρια, για να μην πω κάτι χειρότερο....
    .... λες τελικα η δημοσκοπηση να εχει δικιο???


    ....ψηφησα απο την αρχη αυτα που εχω και εγω (continetal sc5),αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν το "ψαχνω" οσο εσυ.....ασε που εχω διαβασει και πραγματα που δεν τα ειχα καν υπ'οψιν,πχ.οτι το λαστιχο σε καθε αυτοκινητο συμπεριφερεται διαφορετικα,ή οτι χρειαζεται αρκετα χιλιομετρα "φθορας" ωστε να στρωσει κατω το πελμα, συμφωνα με το στησιμο του οχηματος,κλπ.κλπ....

    επισης λενε οτι οταν αλλαζουμε λαστιχα,αν πχ. τα προηγουμενα ηταν πολυ φθαρμενα (μερικοι τ' αλλαζουν οταν γινονται σλικ....),τα νεα ελαστικα θα μας φαινονται τρενο!!!.....οπως επισης και τα αμορτισερ "πεφτουν" σε αποδοση και οταν εμεις αλλαζουμε λαστιχα "συγκρινουμε" οτι θυμομαστε πριν αρκετα χιλιομετρα, με αμορτισερ αρκετα πιο καινουργια....

    τελος παντων,τουλαχιστον εβαλες ενα καταξιωμενο και καλο ελαστικο,ισως να θελει και αυτο την προσαρμογη του.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    BILL007 (27-01-17), topmar (27-01-17)

  3. #92
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι κολλημένος σε μάρκες και στο συγκεκριμένο αμάξι μου έχω δοκιμάσει έως τώρα 4 διαφορετικά ελαστικά, τα 2 ίδιας μάρκας Dunlop (Dunlop SP Sport 01 και τα SportMaxx RT2 που έχω τώρα) και τα άλλα 2 ήταν τα Pirelli P-Zero Nero και τα Hankook Ventus S1 Evo2.

    Με δεδομένο όμως ότι έχω αλλάξει ανάρτηση και έβαλα M-Pack στα μισά ΚΜ που έχω & τα 2 σετ ελαστικών μετά την αλλαγή αυτή, θεωρώ ότι η ανάρτηση δεν έχει αλλάξει ως προς την απόδοση (στο κράτημα βελτιώθηκε λόγω χαμηλωματος και σκληρότερου αμορτισέρ).

    Ούτε ο τρόπος οδήγησης μου άλλαξε, παρέμεινε σπορ όπως πάντα. Έτσι συγκρίνω τα ελαστικά που έχω χρησιμοποιήσει έως τώρα, με καλύτερο το Hankook σε κράτημα και το Pirelli σε αντοχή.

    Αν αναλογιστείς ότι το αμάξι έχει σχεδόν 2 τόνους βάρος (με τον κοτσαδορο & τον οδηγό), τα λάστιχα τα ζορίζω πολύ, γιαυτό και βάζω πάντα με προδιαγραφές XL.

    Η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα αυτό που έγραψες ότι μερικά ελαστικά χρειάζονται αρκετά χιλιόμετρα φθοράς για να στρώσει το πέλμα τους και να κρατάνε καλά μετά. Μακάρι να ισχύει αυτό και για τα δικά μου αυτά Dunlop SportMaxx RT2 και να στρώσουν με τον καιρό.... Ειδάλλως υπομονή και προσοχή....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 27-01-17 στις 08:46
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  4. The Following 2 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    aristent (27-01-17), BILL007 (27-01-17)

  5. #93
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι κολλημένος σε μάρκες και στο συγκεκριμένο αμάξι μου έχω δοκιμάσει έως τώρα 4 διαφορετικά ελαστικά, τα 2 ίδιας μάρκας Dunlop (Dunlop SP Sport 01 και τα SportMaxx RT2 που έχω τώρα) και τα άλλα 2 ήταν τα Pirelli P-Zero Nero και τα Hankook Ventus S1 Evo2.

    Με δεδομένο όμως ότι έχω αλλάξει ανάρτηση και έβαλα M-Pack στα μισά ΚΜ που έχω & τα 2 σετ ελαστικών μετά την αλλαγή αυτή, θεωρώ ότι η ανάρτηση δεν έχει αλλάξει ως προς την απόδοση (στο κράτημα βελτιώθηκε λόγω χαμηλωματος και σκληρότερου αμορτισέρ).

    Ούτε ο τρόπος οδήγησης μου άλλαξε, παρέμεινε σπορ όπως πάντα. Έτσι συγκρίνω τα ελαστικά που έχω χρησιμοποιήσει έως τώρα, με καλύτερο το Hankook σε κράτημα και το Pirelli σε αντοχή.

    Αν αναλογιστείς ότι το αμάξι έχει σχεδόν 2 τόνους βάρος (με τον κοτσαδορο & τον οδηγό), τα λάστιχα τα ζορίζω πολύ, γιαυτό και βάζω πάντα με προδιαγραφές XL.

    Η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα αυτό που έγραψες ότι μερικά ελαστικά χρειάζονται αρκετά χιλιόμετρα φθοράς για να στρώσει το πέλμα τους και να κρατάνε καλά μετά. Μακάρι να ισχύει αυτό και για τα δικά μου αυτά Dunlop SportMaxx RT2 και να στρώσουν με τον καιρό.... Ειδάλλως υπομονή και προσοχή....
    Καλημέρα! Κι εγώ πείστηκα από τον έμπορο και τοποθέτησα τα rt2 σε BMW X3 E83. Είναι αληθεια ότι μετά από τα Pirelli scorpion STR και τα continental cross contact UHP ήθελα ένα λάστιχο 100% ασφάλτινο λόγω γενικά οδήγησης σε πόλη και άσφαλτο και ελάχιστο off-road. Ήθελα δηλαδή ένα λάστιχο σχετικά σπορ παρά το ότι θα το έβαζα σε SUV. Τελικά τα τοποθέτησα εδώ και 9 μήνες. Έχω κάνει 14 χιλ χλμ. Στα θετικά του είναι ότι είναι πανήσυχο και μαλακό δηλ ζεστένεται εύκολα. Όμως φθείρεται και εύκολα, έχουν ήδη φύγει μικρά κομματάκια από πεζοδρόμιο ή πέτρες. Ναι γλιστρά κάπως και στο φρένο είναι μέτριο. Όμως και για να σε παρηγορήσω όσο περνά ο καιρός και βελτιώνεται. Δώσε λίγο χρόνο και νομίζω δεν θα σε απογοητεύσει το πολύ. Έχει και την εγγύηση
    Πάντως εγώ στην επόμενη αλλαγή θα ξαναγυρίσω σε κλασσικά SUV ΕΛΑΣΤΙΚΑ


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. The Following User Says Thank You to spyrosK For This Useful Post:

    topmar (27-01-17)

  7. #94
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τι ελαστικά θα πρότεινες για το Χ3;
    Από τα cross CONTACT UHP της conti δεν πολυέμεινα ευχαριστημένος.
    Detailing Madness

  8. #95
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εξαρτάται για τι χρήση μιλάμε και σε ποια διάσταση . Για ασφάλτινο θα πήγαινα μάλλον σε Pirelli scorpion verde ή τα cinturato p7. Υπάρχουν και τα Michelin latitude sport και τα πιο νέα latitude sport 3


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #96
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εξαρτάται για τι χρήση μιλάμε και σε ποια διάσταση . Για ασφάλτινο θα πήγαινα μάλλον σε Pirelli scorpion verde ή τα cinturato p7. Υπάρχουν και τα Michelin latitude sport και τα πιο νέα latitude sport 3 αλλά δεν νομίζω να βγαίνουν σε 235/55/17 που είναι τα περισσότερα Χ3. Επίσης υπάρχουν τα πολυφορεμένα Bridgestone d sport. Για πιο off καταστάσεις παρατηρώ πολλα SUV με τα Michelin latitude cross, Goodyear efficient grip SUV m+s, τα κλασικά STR, εμένα προσωπικά σα πέλμα μου έχουν κάνει πολύ καλή εντύπωση τα continental lx2, τα οποία είναι πρώτη τοποθέτηση και στο pegeuot 3008. Γενικά υπάρχουν πολλές επιλογες και θέλει ψάξιμο


    Sent from my iPhone using Tapatalk


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #97
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή Απόψεις για λάστιχα..

    Χρήση δρόμου 100% σε 235/50/18
    Θέλω ένα λάστιχο καλό σε στεγνό και βρεγμένο
    Υπάρχουν άπειρες επιλογές το ξέρω
    Detailing Madness

  11. #98
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή Απόψεις για λάστιχα..

    Μια πολύ καλή επιλογή


    Είναι και δύσκολη η διάσταση σου


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #99
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Pirelli scorpion ?
    Detailing Madness

  13. #100
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Pirelli scorpion verde


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Σελίδα 10 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 8910111220 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP