Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 73

Θέμα: Ανάλυση Λαδιών Κινητήρα.

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.109
    Thanked
    23212
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ανάλυση Λαδιών Κινητήρα.

    Ολοι θέλουμε να ξέρουμε τι τελικά παίζει με το λάδι του κινητήρα μας.
    Να το αλλάζουμε κάθε 5-7-10-40 χιλιάδες χιλιόμετρα;
    Να βάζουμε πρόσθετα; Να μην βάζουμε; Είναι καλό; Είναι κακό;
    Διάφορα τέτοια.

    Λοιπόν, για να πάρουμε μια αίσθηση του τι συμβαίνει εκεί μέσα, αποφάσισα να στείλω τα λάδια μου για ανάλυση στην BlackStone Labs.

    Πρόκειται για μια εταιρεία στην Αμερική (https://www.blackstone-labs.com) όπου κάνει ανάλυση στο λάδι του κινητήρα σου και σου επιστρέφει ένα χαρτί με το αποτέλεσμα.
    Επίσης σου δίνει και μια συμβουλή για το πόσα ΑΣΦΑΛΗ χιλιόμετρα έχει ακόμα το λάδι σου.
    Το τεστ χωρίζεται σε 3 κύκλους (μπορείς να κάνεις και 1 μόνο για απλή ανάλυση) όπου στέλνεις τα λάδια και με τα αποτελέσματα κάθε φορά το κρατάς και πιό πολύ ώστε να φτάσεις στο μέγιστο χρόνο διάρκειας.

    Αφού γραφτείς στο site και ζητήσεις το σχετικό μπουκαλάκι για να μπορέσεις να στείλεις το δείγμα, σε περίπου 1 εβδομάδα με το ταχυδρομείο παραλαμβάνεις το κιτ δειγματοληψίας, το οποίο γεμίζεις, σφραγίζεις και στέλνεις στην BlackStone.

    Σε περιπου 2 εβδομάδες ανάλογα με τα ταχυδρομεία μπαίνεις στο site και εκτυπώνεις τα αποτελέσματά σου.

    Λοιπόν, θα παρακολουθήσουμε την ανάλυση ενός δείγματος Fuchs Titan Supersyn Longlife 5w-30 (αυτό που προτείνει δηλαδή η Fuchs για Longlife σε BMW).

    Το λάδι μπήκε στο αυτοκίνητο πέρισυ τον Φεβρουάριο και έχει κάνει 9.000 χιλιόμετρα.
    Το οδόμετρο στο αυτοκίνητο έχει 106.000 χιλιόμετρα σήμερα, το λάδι μπήκε δλδ στις 97.000 και το αλλάζω επειδή έκλεισε χρόνο.

    Η οδήγηση του αυτοκινήτου δεν είναι συχνή, αλλά όποτε βγαίνει είναι καθαρά για την πλάκα μου, άρα δεν μιλάμε για ταξίδια ή νορμάλ οδήγηση.
    Αυστηρά πόλη, κίνηση και αρκετά συχνά πολύ ψηλές στροφές.
    Σε κάθε αλλαγή λαδιού αλλάζει και το φίλτρο.

    Λάδια αλλάζει αύριο το αυτοκίνητο, οπότε η διαφορά στα χιλιόμετρα είναι μηδενική.


    Αυτό που περιμένω να δω είναι σε τι κατάσταση είναι ο κινητήρας (απο το τι θα βρουν μέσα στο λάδι θα βγάλουν συμπέρασμα) και φυσικά σε τι κατάσταση είναι το λάδι.

    Αν μου πουν οτι το λάδι αντέχει ακόμα ας πούμε 2.000 χιλιόμετρα, θα κρατήσω στα 11.000 αυτό που θα βάλω αύριο και θα τους το ξαναστείλω για να δώ αν αντέχει ακόμα.
    Σε περίπτωση που μου πουν οτι αντέχει κι άλλο, σόρυ αλλά για εμένα, ΑΥΣΤΗΡΑ απο εδώ και στο εξής ότι λέει το Board Computer.
    Αν φυσικά μου στείλουν κανα φιρμάνι ότι το έχω κάνει νεράκι και έπρεπε να έχω αλλάξει λάδια εδώ και 2.000 χιλιόμετρα, τότε..... θα έχω μια στεναχώρια όπως και να το κάνουμε.


    Για να δούμε λοιπόν, τι θα δούμε απο τους φίλους μας τους Αμερικάνους.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 20-01-18 στις 13:50

  2. The Following 20 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    120ie87 (01-09-11), beliris (03-03-10), Dathanaso (26-02-10), Kostas_1 (26-02-10), kplc16 (26-02-10), Monsta (27-02-10), munchen (26-02-10), nautilos (09-03-10), NickE60 (26-02-10), nikospat (13-03-13), Nino (26-02-10), Ptboul (04-03-10), Samaro (26-02-10), steliosm46 (11-09-13), VanVIC (26-02-10), Vasilis M3 (11-09-13), Vassilis ///M (02-02-12), yannisv (26-02-10), Z4 DCT (26-02-10), Κωνσταντίνος (26-02-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.116
    Thanked
    12684
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κάλή περίπτωση φαίνεται.
    keep us updated please.

  4. #3
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπράβο ρε φίλε φοβερή κίνηση και θα δώσει ουσιαστικές απαντήσεις και στις απορίες όλων μας. Παρεμπιπτόντως τα χιλιόμετρα έγιναν στην πόλη?

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.109
    Thanked
    23212
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yannisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο ρε φίλε φοβερή κίνηση και θα δώσει ουσιαστικές απαντήσεις και στις απορίες όλων μας. Παρεμπιπτόντως τα χιλιόμετρα έγιναν στην πόλη?
    Αποκλειστικά.
    Το 46 πλέον δεν κάνει ταξίδια και είναι το καθαρά δικό μου αυτοκίνητο, βγαίνει δλδ μόνο για τις δικές μου μετακινήσεις - πλάκες.

  6. #5
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΑΥΣΤΗΡΑ απο εδώ και στο εξής ότι λέει το Board Computer.
    Μόνο μη το κάνεις αυτό μεθαύριο σε κάνα ///Μ κι ας λένε οι Αμερικάνοι ότι θέλουν.

    Πάντως τα αποτελέσματα θα χουν σίγουρα ενδιαφέρον.

  7. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως τα αποτελέσματα θα χουν σίγουρα ενδιαφέρον.
    Εξαιρετικο ενδιαφερον θα ελεγα... γιατι το θεμα αποτελει "μηλον της Εριδος"και πολλες φορες με την ιδια καταληξη ("πολεμος")

  8. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πάρα πολύ καλή περίπτωση.
    Τα αποτελέσματα βέβαια της ανάλυσης, αφορούν την συγκεκρημένη μηχανή, με τη συγκεκρημένη μάρκα και τύπο λαδιού, τον τρόπο οδήγησης του Σταμάτη, τη διαδρόμη κλπ κλπ
    Για τους υπόλοιπους μόνο ακαδημαϊκή πληροφόριση μπορεί να έχει, αφού τα στοιχεία είναι διαφοτετικά, εκτός αν μας απαντήσουν ότι τα λάδια (που χρησιμοποίηθηκαν για 9.000 χλμ) άντεχαν για επιπλέον 10.000 χλμ οπότε οπως λέει ο Σταμάτης πλέον κοιτάμε το Board Comp.

  9. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρον. Αναμένουμε τα αποτελέσματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρα πολύ καλή περίπτωση.
    Τα αποτελέσματα βέβαια της ανάλυσης, αφορούν την συγκεκρημένη μηχανή, με τη συγκεκρημένη μάρκα και τύπο λαδιού, τον τρόπο οδήγησης του Σταμάτη, τη διαδρόμη κλπ κλπ
    Για τους υπόλοιπους μόνο ακαδημαϊκή πληροφόριση μπορεί να έχει, αφού τα στοιχεία είναι διαφοτετικά, εκτός αν μας απαντήσουν ότι τα λάδια (που χρησιμοποίηθηκαν για 9.000 χλμ) άντεχαν για επιπλέον 10.000 χλμ οπότε οπως λέει ο Σταμάτης πλέον κοιτάμε το Board Comp.
    Πάντως ότι και αν πουν αυτά, υπάρχει και άλλη δημοσίευση που είναι άκρως αποτρεπτική στο να κοιτάτε το Board Computer : https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...EB%DC%E4%E9%E1
    Και μάλλον είναι πολυ πιο πειστική απο μια κόλλα χαρτί εκ των USA

  10. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως ότι και αν πουν αυτά, υπάρχει και άλλη δημοσίευση που είναι άκρως αποτρεπτική στο να κοιτάτε το Board Computer : https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...EB%DC%E4%E9%E1
    Και μάλλον είναι πολυ πιο πειστική απο μια κόλλα χαρτί εκ των USA
    Εγώ πάντως θα πιστέψω τους Αμερικάνους, και όχι τον ιδιοκτήτη αυτού του
    αυτοκινήτου που μάλλον δεν άλλαξε ποτέ του λάδια ή όταν το έκανε, έβαζε σαβούρα.

  11. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τι ειδους αποτελεσματα ακριβως σου δινουν Σταματη?
    Εχεις καποιο αποτελεσμα απο καποιον αλλο μεσα απο αυτο το site για να δουμε ποιες παραμετρους αναλυουν?
    Σου αναφερουν για παραδειγμα για καταλοιπα μεταλλου στα λαδια κλπ?
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP