Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 73

Θέμα: Ανάλυση Λαδιών Κινητήρα.

  1. #51
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, επειδή πήρα αρκετά μηνύματα να δώσω ορισμένες διευκρινήσεις.

    Προς Θεού μην νομίσετε ότι είμαι κανας ειδικός στο λάδι, ή ότι έχω κάποια παραπάνω επαφή με το αντικείμενο.
    Ότι εξηγήσεις μου έστειλαν μεταφράζω (το τονίζω μεταφραζω, δεν είναι δικές μου απόψεις) και αν κάποιος έχει κάποια ενσταση, παρακαλώ να το πεί για να διαμορφώσω και εγώ άποψη για τι είναι όλα αυτά τα νέα πράγματα που έμαθα αυτές τις μέρες.

    Αρχικά λοιπόν λένε, πως όλα δείχνουν πως το λάδι έχει 9.000 χιλιόμετρα και πως δουλεύει σε έναν κινητήρα που απο την ανάλυση των στοιχείων που βρήκαν στο λάδι έχει τα σωστά χιλιόμετρα ή ότι δεν έχει προβλήματα.

    Σε ένα έντυπο που μου έχουν στείλει, για να καταλάβω τι κάνε η ανάλυση, έχουν βρεί λάδι των 7.000 χλμ απο έναν κινητήρα με 40.000 χλμ, όπου όμως αυτα τα στοιχεία που είχε μέσα έδειχναν πως ο κινητήρας σχεδόν σκορπάει τα πιστόνια του σε κάθε διαδρομή.

    Υστερα μιλάνε για το TBN του λαδιού, το οποίο είναι στο 2.6 πράγμα που σημαίνει ότι έχει ακόμα ζωή καθώς το 1 δείχνει ότι είναι τελειωμένο.
    Τέλος είδαν ότι το φιλτράρισμα του λαδιού είναι εξαιρετικό, καθώς τα στοιχεία που βρήκαν στο λάδι δείχνουν πως το φίλτρο κάνει καλά τη δουλειά του.
    το ίδιο γίνεται και στο φιλτράρισμα του αέρα.

    Το μόνο θέμα που βρήκαν είναι η υψηλή τιμή του μολύβδου, το οποίο σημαίνει ένα και μόνο πράγμα.
    Καθώς το λάδι εκτός απο λιπαντικό είναι και απορρυπαντικό, έφερε μέσα του μόλυβδο, που καθώς δεν υπάρχει στα μέταλλα της μηχανής, σημαίνει πως μπήκε μέσα με τη βενζίνη.
    Αρα... κακή βενζίνη. (δεν είναι καινούργιο αυτό).


    Τονίζω πως αυτό το λάδι ΔΕΝ είναι γενικός κανόνας.
    Μάθαμε για ΑΥΤΟ το λάδι, σε ΑΥΤΟΝ τον κινητήρα, με ΑΥΤΟΝ τον τρόπο λειτουργίας και συντήρησης.
    Ο μόνος τρόπος να μάθει κάποιος αν κάνει καλά ή κακά που αλλάζει το λάδι του νωρίς η αργά είναι να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία.

    Την οποία διαδικασία πλέον την έμαθα καλά και μπορώ να βοηθήσω όποιον ενδιαφέρεται να κάνει το ίδιο, δίνοντάς του τα έντυπα και τις προφόρμες που χρειάστηκα ώστε να μην ταλαιπωρηθεί καθόλου στη διαδρομή.

    Στη διάθεσή σας.

  2. The Following 15 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    120ie87 (01-09-11), alexm (13-03-10), bill_m3 (13-03-10), Bitz (31-01-12), Driver M (13-03-10), G.S.A (05-08-13), georggge46 (02-09-15), Kostas_1 (13-03-10), m-power_01 (14-03-10), NickE60 (13-03-10), nikos valvetronic (05-11-11), nikos1400 (11-02-12), Panos 316T (29-03-10), stratos (13-03-10), yannisv (13-03-10)

  3. #52
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπράβο Σταμάτη για άλλη μια φορά!! Ευχαριστούμε για την πρωτοβουλία που πήρες καθώς είναι διαφωτιστική για όλους μας.

  4. #53
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, επειδή πήρα αρκετά μηνύματα να δώσω ορισμένες διευκρινήσεις.

    Προς Θεού μην νομίσετε ότι είμαι κανας ειδικός στο λάδι, ή ότι έχω κάποια παραπάνω επαφή με το αντικείμενο.
    Ότι εξηγήσεις μου έστειλαν μεταφράζω (το τονίζω μεταφραζω, δεν είναι δικές μου απόψεις) και αν κάποιος έχει κάποια ενσταση, παρακαλώ να το πεί για να διαμορφώσω και εγώ άποψη για τι είναι όλα αυτά τα νέα πράγματα που έμαθα αυτές τις μέρες.

    Αρχικά λοιπόν λένε, πως όλα δείχνουν πως το λάδι έχει 9.000 χιλιόμετρα και πως δουλεύει σε έναν κινητήρα που απο την ανάλυση των στοιχείων που βρήκαν στο λάδι έχει τα σωστά χιλιόμετρα ή ότι δεν έχει προβλήματα.

    Σε ένα έντυπο που μου έχουν στείλει, για να καταλάβω τι κάνε η ανάλυση, έχουν βρεί λάδι των 7.000 χλμ απο έναν κινητήρα με 40.000 χλμ, όπου όμως αυτα τα στοιχεία που είχε μέσα έδειχναν πως ο κινητήρας σχεδόν σκορπάει τα πιστόνια του σε κάθε διαδρομή.

    Υστερα μιλάνε για το TBN του λαδιού, το οποίο είναι στο 2.6 πράγμα που σημαίνει ότι έχει ακόμα ζωή καθώς το 1 δείχνει ότι είναι τελειωμένο.
    Τέλος είδαν ότι το φιλτράρισμα του λαδιού είναι εξαιρετικό, καθώς τα στοιχεία που βρήκαν στο λάδι δείχνουν πως το φίλτρο κάνει καλά τη δουλειά του.
    το ίδιο γίνεται και στο φιλτράρισμα του αέρα.

    Το μόνο θέμα που βρήκαν είναι η υψηλή τιμή του μολύβδου, το οποίο σημαίνει ένα και μόνο πράγμα.
    Καθώς το λάδι εκτός απο λιπαντικό είναι και απορρυπαντικό, έφερε μέσα του μόλυβδο, που καθώς δεν υπάρχει στα μέταλλα της μηχανής, σημαίνει πως μπήκε μέσα με τη βενζίνη.
    Αρα... κακή βενζίνη. (δεν είναι καινούργιο αυτό).


    Τονίζω πως αυτό το λάδι ΔΕΝ είναι γενικός κανόνας.
    Μάθαμε για ΑΥΤΟ το λάδι, σε ΑΥΤΟΝ τον κινητήρα, με ΑΥΤΟΝ τον τρόπο λειτουργίας και συντήρησης.
    Ο μόνος τρόπος να μάθει κάποιος αν κάνει καλά ή κακά που αλλάζει το λάδι του νωρίς η αργά είναι να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία.

    Την οποία διαδικασία πλέον την έμαθα καλά και μπορώ να βοηθήσω όποιον ενδιαφέρεται να κάνει το ίδιο, δίνοντάς του τα έντυπα και τις προφόρμες που χρειάστηκα ώστε να μην ταλαιπωρηθεί καθόλου στη διαδρομή.

    Στη διάθεσή σας.
    Σταμάτη ενδιαφέρομαι να το κάνω γιατί άργησα κατά την γνώμη μου. Έχω 9000 km και είμαι εγώ αυτός που επιμένω για αλλαγή στις 6-7000. αλλά το σύντομο χρονικό διάστημα που έμεινα Ελλάδα δεν μου έδωσε περιθώρια για αλλάγη. Το λάδι μου έχει ένα trackday και αρκετά πατήματα.

    Θα χαιρόμουν πολύ να με ενημερώσεις για την διαδικασία και το κόστος


  5. #54
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω θα προτεινα το εξης, στην επομενη συναντηση να βαλουμε ολοι απο δυο τρια ευρω και να στειλουμε δυο δειγματα απο οποια αυτοκινητα μελων θελετε αρκει το ενα να εχει αποκλειστικα λαδια bmw και το αλλο castrol ή οποιο αλλο επιλεγει.
    Αφουν καταγραφουν τα στοιχεια του obd.
    Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να "γκρεμισουμε" ή οχι καποιους μυθους.

  6. #55
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα προτεινα το εξης, στην επομενη συναντηση να βαλουμε ολοι απο δυο τρια ευρω και να στειλουμε δυο δειγματα απο οποια αυτοκινητα μελων θελετε αρκει το ενα να εχει αποκλειστικα λαδια bmw και το αλλο castrol ή οποιο αλλο επιλεγει.
    Αφουν καταγραφουν τα στοιχεια του obd.
    Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να "γκρεμισουμε" ή οχι καποιους μυθους.
    Τα ΒMW castrol είναι....

  7. #56
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταμάτη ενδιαφέρομαι να το κάνω γιατί άργησα κατά την γνώμη μου. Έχω 9000 km και είμαι εγώ αυτός που επιμένω για αλλαγή στις 6-7000. αλλά το σύντομο χρονικό διάστημα που έμεινα Ελλάδα δεν μου έδωσε περιθώρια για αλλάγη. Το λάδι μου έχει ένα trackday και αρκετά πατήματα.

    Θα χαιρόμουν πολύ να με ενημερώσεις για την διαδικασία και το κόστος

    μπαίνεις στη σελίδα

    https://www.blackstone-labs.com/

    πατάς free test kit στην πρώτη σελίδα

    συμπληρώνεις τα στοιχεία σου και περιμένεις.

    Ερχεται ένα σετ, όπως αυτό που έχω βάλει παραπάνω (δωρεάν).
    Περιέχει 2 μπουκάλια που μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο, μια αποροφητική γάζα και ένα σακουλάκι.

    Πας για αλλαγή λαδιών, αφού έχεις δουλέψει τον κινητήρα σου για 20 λεπτά ή για 50 χλμ, ποτέ ομως στο ρελαντί.
    Μια κανονική πορεία.

    Οταν αλλάζεις τα λάδια, δεν παίρνεις δείγμα ούτε απο την αρχή, ούτε απο το τέλος.
    Στη μεση της ροής.

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙΕΙ όταν βγαίνει, θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ, κράτα το μπουκαλάκι με τσιμπίδα ή γάντι.

    Αφήνεις να κρυώσει και μετά το κλείνεις.

    Αφού πάρεις το δείγμα με το άσπρο μπουκάλι, το κλείνεις καλά και το τυλίγεις με τη γάζα.
    Υστερα το βάζεις στο σακουλάκι που κλείνει με ζιπερ και μετά όλα μαζί στο μαύρο κουτί.

    Μέσα στο μαύρο κουτί συμπληρώνεις και βάζεις επίσης την φόρμα ανάλυσης που θέλεις.
    Εσύ θα επιλέξεις τι θες, εγώ έβαλα όλο το σετ των αναλύσεων (στοιχεία, σωματίδια, υπόλοιπο ζωής και ανάλυση κινητήρα απο τα ιζήματα κτλ).
    Μέχρι εδώ έχεις δώσει περίπου 40 δολλάρια.

    Υστερα (για εμένα) παίρνεις τη DHL και τους λές ότι θες να στείλεις ΛΑΔΙ ΜΗΧΑΝΗΣ - ΔΕΙΓΜΑ- στην Αμερική και πως έχεις τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ για το Flash Point και την αερομεταφορά. (αυτά θα σου τα στείλω με email - μου τα έστειλαν αφού τα ζήτησα).
    Ερχεται ο μάγκας με τα κίτρινα του σκας 75 ευρώ (γιατί ζήτησα super express door 2 door) έχει όμως και φτηνότερο πακέτο, απλά είχα τσαντιστεί με τα Ελληνικά ταχυδρομεία και δεν κρατιόμουν να πάρω αποτελέσματα.

    Σε πολύ λιγες μέρες, σου έρχεται ένα mail που σου δείνει την ανάλυση.

    Μην ξεχάσεις να ζητήσεις TBN όταν το κάνεις.

    Η διαδικασία αν δεν είχαμε τα ελληνικά μαλακοδρομεία θα είχε τελειώσει σε λιγότερο απο 2 μέρες.

    Οτι θες μου λές, όταν το αποφασίσεις.

    Α μην ξεχάσω, θέλουν να γράψεις ακριβώς τι λάδι έχεις βάλει και τον τύπο κινητήρα καθώς και τα χιλιόμετρα για να βγάλουν τα universal values.
    Δλδ να σου κάνουν σύγκριση για τον ΔΙΚΟ σου κινητήρα με το ΔΙΚΟ σου λάδι συγκριτικά με το πλήθως των άλλων που έχουν αναλύσει.

    Οτι θες μου λες, αν ξέρω παραπάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα προτεινα το εξης, στην επομενη συναντηση να βαλουμε ολοι απο δυο τρια ευρω και να στειλουμε δυο δειγματα απο οποια αυτοκινητα μελων θελετε αρκει το ενα να εχει αποκλειστικα λαδια bmw και το αλλο castrol ή οποιο αλλο επιλεγει.
    Αφουν καταγραφουν τα στοιχεια του obd.
    Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να "γκρεμισουμε" ή οχι καποιους μυθους.
    καλό είναι να έχουμε κάποια λάδια, δουλεμένα ή το τέλος της ζωής τους.
    Υπάρχει κάποιος που να έχει ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα με τα λάδια του?
    Πολλά σημαίνει πολλά, ας πούμε 10-15 χιλιάδες.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    120ie87 (01-09-11), stratos (13-03-10)

  9. #57
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απίστευτη ενημέρωση και σε ευχαριστώ πολύ. Έχω ένα θέμα όμως. Τα λάδια μπορεί να μέινουν στο ράφι 10 μέρες πριν ξεκινήσουν για Αμερική. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό?

    Μπαίνω τώρα στο site να συμπληρώσω την φόρμα...

  10. #58
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απίστευτη ενημέρωση και σε ευχαριστώ πολύ. Έχω ένα θέμα όμως. Τα λάδια μπορεί να μέινουν στο ράφι 10 μέρες πριν ξεκινήσουν για Αμερική. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό?

    Μπαίνω τώρα στο site να συμπληρώσω την φόρμα...
    Κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Προσοχή μόνο θέλει να μην είναι ανοιχτό το μπουκάλι. Τίποτα άλλο.

    Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τα αποτελέσματά σου, μιας και το δικό σου είναι και -πειραγμένο- οπότε σίγουρα το γ@μήσι που πέφτει εκεί μέσα είναι στάνταρτ πρωκτικό σεξ, δεν είναι ιεραποστολικό με προφυλακτικό σαν το δικό μου...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stamatis : 13-03-10 στις 17:04

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    120ie87 (01-09-11), stratos (13-03-10)

  12. #59
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αχαχαχαχα απίστευτος είσαι. Θα κάνω αλλαγή μόλις επιστρέψω οπότε θα αναμένουμε και νέα μου. Όταν χρειαστώ θα σου στείλω mail ή πμ για να μου δώσεις τις πληροφορίες που μου είπες.

  13. #60
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μόλις έδωσα παραγγελία να μου στείλουν δειγματοληπτικό δοχείο. Η ανάλυση λαδιού Νο. 2 ξεκινά...

  14. The Following 2 Users Say Thank You to stratos For This Useful Post:

    alexm (13-03-10), Stamatis (13-03-10)

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP