Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 101

Θέμα: Βλάβη κινητήρα σε E46 Compact. Συμφέρει αναβάθμιση;

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαλε τον ιδιο κινητηρα που φορουσε και ασε τις μετατροπες, αργα γρηγορα θα με θυμηθεις
    σωστο και αυτό.

  2. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    dimtz (03-09-12)

  3. #12
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαλε τον ιδιο κινητηρα που φορουσε και ασε τις μετατροπες, αργα γρηγορα θα με θυμηθεις
    o ιδιος κινητηρας για να μπει θελει τουλαχιστον αλλο καπακι, και ισως στην χειροτερη εμβολα...
    οποτε...

  4. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    blabi-tronik (04-09-12)

  5. #13
    Εγγραφή
    03-09-12
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    23
    Thanked
    49
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλωσόρισες φίλε.

    δεν ακούμε κάθε μέρα γιά τέτοια ζημιά σε κινητήρα BMW με 42.000 χλμ

    η ερώτησή σου δεν απαντιέται με 1 τρόπο, εχει να κάνει με πόσο βαθειά θέλεις να βάλεις το χερι στην τσέπη. Εγώ θα έκανα σύγκριση του κόστους επισκευής του δικού μου κινητήρα, σε σχεση με την αντικατάστασή του με άλλον παρεμφερή. Εχεις 4κυλ. Ν42 ή Ν45. Μπορείς να πας σε Ν43, δίλιτρο. Για να πας σε 6κυλ Μ54 μιλάμε για εκτεταμένη μετατροπή, εκτός από τον κινητήρα αλλάζουν όλα τα περιφερειακά του, δεν ταιριάζει τίποτα. Και μετά έχεις και θέμα δηλώματος.

    καλή αναζήτηση.

    Δωσε ινφο για τη ζημιά που έπαθες αν θέλεις.
    To αμάξι είναι αγορασμένο καινούργιο από ελληνική αντιπροσωπία. Όλα τα service σωστά, λάδια συνθετικά κλπ. Δεν το κινούσα ιδιαίτερα γιατί έχω δεύτερο. Ο κινητήρας είναι ο N45B16A

    Ο μηχανικός εδώ, που είδε τη ζημιά, είπε ότι μάλλον πήδηξε δόντι η καδένα των εκκεντροφόρων, αλλά με σιγουριά δεν μπορούσε να μου πει ακριβώς τι έγινε εκεί μέσα... Όντως είναι πολύ περίεργη ζημιά και να σου πω την αλήθεια, τα πήρα στο κρανίο με την BMW. Παλιότερα είχα πρόβλημα με ένα OPEL ASTRA που είχα, το έδιωξα, δίνοντας 25 χιλιάρικα για να μην έχω -υποτίθεται- προβλήματα...

    Και... ξαφνικά συμβαίνει αυτή η πίπα στα 42.000 χλμ!

    Τέλος πάντων κάτσε να στείλω καμιά φώτο να δείτε.
    Attached Images Attached Images

  6. The Following 4 Users Say Thank You to blabi-tronik For This Useful Post:

    120ie87 (03-09-12), PANOS-E60 (03-09-12), Ptboul (04-09-12), S8N (03-09-12)

  7. #14
    Εγγραφή
    13-05-10
    Περιοχή
    Kozani
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    233
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    o ιδιος κινητηρας για να μπει θελει τουλαχιστον αλλο καπακι, και ισως στην χειροτερη εμβολα...
    οποτε...
    οταν λεω τον ιδιο εννοω ιδιο τυπο κινητηρα που φορουσε

  8. #15
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    φίλε μου μένω με το στόμα ανοιχτό.

    θα περιμένεις απάντηση από τον Mpower 01. Εχει τον ίδιο κινητήρα με σενα και είναι άριστος μηχανολογος.

  9. #16
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο blabi-tronik Εμφάνιση μηνυμάτων
    To αμάξι είναι αγορασμένο καινούργιο από ελληνική αντιπροσωπία. Όλα τα service σωστά, λάδια συνθετικά κλπ. Δεν το κινούσα ιδιαίτερα γιατί έχω δεύτερο. Ο κινητήρας είναι ο N45B16A

    Ο μηχανικός εδώ, που είδε τη ζημιά, είπε ότι μάλλον πήδηξε δόντι η καδένα των εκκεντροφόρων, αλλά με σιγουριά δεν μπορούσε να μου πει ακριβώς τι έγινε εκεί μέσα... Όντως είναι πολύ περίεργη ζημιά και να σου πω την αλήθεια, τα πήρα στο κρανίο με την BMW. Παλιότερα είχα πρόβλημα με ένα OPEL ASTRA που είχα, το έδιωξα, δίνοντας 25 χιλιάρικα για να μην έχω -υποτίθεται- προβλήματα...

    Και... ξαφνικά συμβαίνει αυτή η πίπα στα 42.000 χλμ!

    Τέλος πάντων κάτσε να στείλω καμιά φώτο να δείτε.
    φιλε μου με ολο το σεβασμο, αλλα εμενα ο κινητηρας δεν μου φαινεται ουτε για 42.000κμ, ουτε για συχνες αλλαγες λαδιων και συνθεκτικα.
    και για να γινει αυτο που εγινε ή τα επαιξε ο τεντωτηρας της καδενας ή υπερστροφαρε (λαθος κατεβασμα κλπ).

  10. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    PANOS-E60 (03-09-12)

  11. #17
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17900
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πιθανολογώ πως έχει να κάνει με εκείνο το περίφημο ''λαμάκι'' που λέγανε για αυτά τα μοτέρ.. υπήρχε και ένα κιτάκι αναβαθμίσεις νομίζω? Ο Γιάννης(compact) τα ξέρει αυτά..το έχει κάνει κιόλας νομίζω.
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  12. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου με ολο το σεβασμο, αλλα εμενα ο κινητηρας δεν μου φαινεται ουτε για 42.000κμ, ουτε για συχνες αλλαγες λαδιων και συνθεκτικα.
    και για να γινει αυτο που εγινε ή τα επαιξε ο τεντωτηρας της καδενας ή υπερστροφαρε (λαθος κατεβασμα κλπ).
    αμα δεις κινητήρα με 23.000 χιλιομετρα που δούλευε μόνο για δύο χιλιόμετρα τη μέρα είναι χειρότερος.

    Αν δεν δουλέψει ο κινητήρας στις θερμοκρασίες του και αν δεν "ανοίξει" σε δρόμο, έτσι είναι απο μέσα.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    nikos valvetronic (03-09-12), S8N (03-09-12)

  14. #19
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα δεις κινητήρα με 23.000 χιλιομετρα που δούλευε μόνο για δύο χιλιόμετρα τη μέρα είναι χειρότερος.

    Αν δεν δουλέψει ο κινητήρας στις θερμοκρασίες του και αν δεν "ανοίξει" σε δρόμο, έτσι είναι απο μέσα.
    δεν συμφωνω....
    τι ειναι ετσι μεσα τα εμβολα? ή και το καπακι?

  15. #20
    Εγγραφή
    03-09-12
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    23
    Thanked
    49
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου με ολο το σεβασμο, αλλα εμενα ο κινητηρας δεν μου φαινεται ουτε για 42.000κμ, ουτε για συχνες αλλαγες λαδιων και συνθεκτικα.
    και για να γινει αυτο που εγινε ή τα επαιξε ο τεντωτηρας της καδενας ή υπερστροφαρε (λαθος κατεβασμα κλπ).
    Όχι τόσα χιλιόμετρα έχει. Τώρα για συχνές αλλαγές λαδιών που λες, τί συχνές αλλαγές να έκανα με συνθετικά λάδια και στα 42.000 χλμ; Δεν μου άναψε κανένα λαμπάκι πριν την βλάβη.

    Απλά πήγα μια μέρα στο βενζινάδικο, έβαλα βενζίνη, χτύπησα μίζα να φύγω, έσβησε. Δεύτερη προσπάθεια πήρε μπρος, έφυγα. Στο δρόμο έκανε διακοπές, δεν είχε δηλαδή άμεση απόκριση στο γκάζι και υπέθεσα ότι έχει να κάνει με τη βενζίνη. Σε κάποια φάση το πήγα στις 4500 στροφές άκουσα έναν ήχο σαν κόφτη, έβαλα νεκρά, έσβησε και άντε γεια με γερανό...

    Το θέμα μου όμως, δεν είναι τόσο τι έγινε, αλλά τι θα γίνει από εδώ και πέρα

  16. The Following User Says Thank You to blabi-tronik For This Useful Post:

    STREETRACING (03-09-12)

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP