Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: MINI Roadster John Cooper Works

  1. #1
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή MINI Roadster John Cooper Works

    Καλημέρα σε όλους, να ξεκινήσω λέγοντας ότι το ΜΙΝΙ είναι μεγάλη μου αγάπη εδώ και χρόνια. Για την ακρίβεια την μέρα που πήρα την Compact είχα πάει αρχικά να πάρω ένα Cooper, αλλά όταν την είδα εκεί στην άκρη γυάλισε το μάτι μου..
    Το ΜΙΝΙ το θεωρώ πανέμορφο, διαχρονικό, στυλάτο, είναι και σβέλτο αυτοκίνητο στις γρήγορες εκδόσεις του και μπορείς να το φτιάξεις όπως ακριβώς θέλεις. Επίσης, το επόμενο αυτοκίνητο θα είναι οπωσδήποτε cabrio. Η αίσθηση ελευθερίας που προσφέρει οποιοδήποτε μοντέλο με κατεβασμένη οροφή είναι απίστευτη.

    Είδα λοιπόν τυχαία τις προάλλες το MINI Roadster και χτύπησε έρωτας κεραυνοβόλος.. Είπα οκ βρήκα το επόμενο αυτοκίνητό μου (κάποια στιγμή στο μέλλον..) εκτός αν κυκλοφορήσει κάποιο εξαιρετικό cabrio/roadster μέχρι και 1800cc έως την μέρα που θα γίνει η παραγγελία. Μιλάω για το JCW, με τα εξής έξτρα χαρακτηριστικά σε σχέση με το S:
    - Τον twin-scroll turbo κινητήρα με τα 211hp @ 6000rpm
    - Αεροδυναμικό πακέτο πανέμορφο
    - Τις κόκκινες ραφές/λεπτομέρειες στο τιμόνι και στον λεβιέ
    - Τα μαρσπιέ JCW στις πόρτες
    - Τις ειδικές ζάντες 17" Cross Spoke Challenge σε μαύρο
    - DTC
    - Electronic Limited Slip Differential (EDLC 0-50%). Αυτό δεν έχω καταλάβει αν είναι standard.
    -Brembo 4-pot φρένα μπροστά.
    - Έχει σαν optional και κάτι Recaro καθισματάρες...

    Πήγα λοιπόν στον Σπανό, ρώτησα τιμές, options, κλπ. Όπως το θέλω ακριβώς, σε British Racing Green, δερμάτινο σαλόνι, με μαύρα φανάρια Bi-Xenon, Clima, ηχοσύστημα Harman Kardon και μερικά πραγματάκια ακόμα πάμε εκεί κοντά στα 38.000....
    Πολλά χρήματα, ιδίως για την εποχή μας, ειδικά όταν βρίσκεις μεταχειρισμένα αυτοκίνητα αρκετά μεγαλύτερης κατηγορίας με τα μισά χρήματα και λιγότερα ίσως. Το θέμα είναι ότι καινούριο θα το πάρω όπως ακριβώς το θέλω εγώ, στα μέτρα μου. Βρήκα και MINI Cooper Cabrio S σε καλή τιμή μεταχειρισμένο, αλλά αν δεν σου κάνει κλικ..
    Έχω μερικές απορίες-ενδοιασμούς όμως, αν έχετε λίγο χρόνο για συζήτηση:

    1) Αν και διαβάζω παντού για την αίσθηση kart, πολύ καλό τιμόνι κλπ, φοβάμαι μην ξενερώσω με την μπροστά κίνηση, συνηθισμένος πλέον στην RWD της Compact. Εδώ το Vectra του πατέρα μου παίρνω καμιά φορά και νιώθω ότι οδηγάω μαούνα.. Βέβαια είδα και κάτι video με πλαγιολισθήσεις και ανάποδα τιμόνια και απορούσα πώς τα κάνουν με μπροστοκίνητα αυτοκίνητα.. (ελληνικό παράδειγμα: )

    2) Το E-LSD είναι standard, ή το βάζουμε μετά?

    3) Οδηγικές Εντυπώσεις από το MINI Cabrio S έχουμε?

    4) Υπάρχει από την άλλη πλευρά η έταιρη αγάπη, το MX-5.. Το οποίο ανανεώνεται (facelift) σε λίγο καιρό αλλά παραμένει με 126hp στα 1800cc. Το δίλιτρο βέβαια κάνει όσο περίπου και το MINI, αλλά ανεβαίνουμε στα 2000cc kαι άρα πάγια έξοδα συντήρηση; (Τέλη, ασφάλεια, κλπ)
    Είναι όμως κλασσικό πισωκίνητο Roadster και από τα πιο παιχνιδιάρικα αυτοκίνητα ever. Δεν μου αρέσει όμως τόσο όσο το MINI, χώρια που στο εσωτερικό το "Made in Japan" φωνάζει από χιλιόμετρα..! (Το ρολογάκι με την άνω & κάτω τελεία που αναβοσβήνουν δεν θυμάμαι αν έχει.. )
    Το προτιμάμε λοιπόν?

    5) Στην αγαπημένη μας μάρκα δυστυχώς όπως ξέρουμε γκάζι και παιχνίδι = 6 κύλινδροι και πολλά κυβικά. Δεν μπορούσαν κι αυτοί οι Γερμανοί να βάλουν τον 1.6Τ που έχουν στο MINI και σε καμιά σειρά 1 Cabrio?
    Διάβαζα για μικρή σειρά Ζ, έχουμε κανένα νεότερο για τιμές, κινητήρες, ημερομηνία κυκλοφορίας? Αν έχει τον 1.6Τ και τιμή εκεί κοντά στις 35.000 θα με βάλει σε σκέψεις σίγουρα.

    6) Έχετε κάποια άλλη πρόταση ίσως? Το χαρακτηριστικά που είναι απαραίτητα είναι τα εξής:
    i) Cabrio/Roadster
    ii) Ωραίο design (αυτό είναι και υποκειμενικό βέβαια)
    iii) Κυβισμός <2000cc
    iv) Σχετικά γρήγορο/σβέλτο
    v) Τιμή μέχρι 35-37 χιλιάδες ευρώ καινούριο.

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, ελπίζω να αρχίσει μία εποικοδομητική συζήτηση, μιας και θα είναι (να είμαστε καλά να το πάρουμε κάποια στιγμή) το πρώτο μου καινούριο αυτοκίνητο, όπως ακριβώς το έχω στο μυαλό μου.

  2. The Following User Says Thank You to BabisStinson For This Useful Post:

    BILL007 (27-01-17)

  3. #2
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχω οδηγήσει εγώ.
    Γενικά μου αρέσει σαν όχημα, σχήμα κτλ.
    Βέβαια, δεν θα το αγόραζα ποτέ γιατί είναι προσθιοκίνητο και προτιμώ πισωκίνητο (βλ. Ζ3).

    Εδώ κάτι που είχα γράψει.
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...015#post290015

    Οδήγησα και αυτό που ήθελα εδώ και καιρό να το οδηγήσω.
    Πολύ ωραίο πάτημα, ευχάριστο γενικά, η εξάτμιση κάνει τρελά σκασίματα.
    Το μοτέρ ΠΑΤΑΤΑ μεγάλη, το λαγκ είναι τεράστιο και απαράδεκτο.
    ΑΙΣΧΟΣ


    ....

    Είμαι σε στροφή, με 2.500 στροφές, πατάς τέρμα γκάζι.
    Περιμένεις
    <1ο δευτερόλεπτο>
    περιμένεις
    <2ο δευτερόλεπτο>
    νιώθεις ότι θα αρχίσει να επιταχύνει
    <2.5 - 3 δευτερόλεπτα>
    αρχίζει να φορτώνει σιγά σιγά

    Το δοκίμασα πολλές φορές, σε στροφές και ευθείες, με 2α και 3η ταχύτητα.
    Κάθε φορά συνέβαινε το ίδιο πράγμα, είτε με 2500, είτε με 3000, είτε με 3500.
    Τέτοια υστέρηση στην απόκριση δεν έχω δει σε μοντέρνο κινητήρα τούρμπο.
    Και ο φίλος μου που το οδήγησε μετά από εμένα (είχε fiat coupe turbo+) συμφώνησε ότι έτσι δουλεύει και δεν είμαι τρελός.

    Άν αυτό θεωρείται ωραίος κινητήρας, τότε ναι είμαι υπερβολικός.
    Δεν είναι δυνατόν να πατάς το γκάζι, να σε γράφει για 2-3 δευτερόλεπτα, και μετά τίποτε το συνταρακτικό να μην συμβαίνει.


    ...
    Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος.
    Εμένα αυτή είναι η άποψή μου.

  4. The Following 6 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    BabisStinson (31-08-12), Bazil Van Sinner (31-08-12), BILL007 (31-08-12), Kostas_1 (31-08-12), Leonidas_E39 (31-08-12), Stathis (31-08-12)

  5. #3
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    γιατι με αυτα τα λεφτα δεν κοιτας 1.25 την καινουρια?ή ακομα καλυτερα εγω θα περιμενα με τοσα λεφτα την καινουρια σειρα 3 κουπε!

  6. The Following User Says Thank You to DIMITr|S For This Useful Post:

    BabisStinson (31-08-12)

  7. #4
    Εγγραφή
    28-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνω με τους προλαλησαντες,εκτος και αν σου περισευουν και θες να κανεις το κεφι σου!
    Επισης παιρνεις και γκολφ τγι τι αι και νομιζω και το μικρο ταφ ταφ
    Τελευταια θα σε πω μια ιστορια,πριν 7 χρονια που εψαχνα να παρω ΜΧ-5,ειχα δει και γω κατι βιντεο του Πατελου με το ΜΚ2 που χει,(ακομη νομιζω)Νταααααξ μωρε λεω,ΜΚ2,5 το δικο μου 10 αλογα πανω,με 15αρες(με 16αρες και 136 αλογα το driftαρει με 3ες!!!) θα γυρναει πιο ευκολα και λοιπα ονειρα....μετα απο 3χρονια εκανα το 1/3 σε λεω και χουβαρντας ειμαι. απο αυτα που ειδα,και το 1/5 απο τις δυνατοτητες που οντως ειχε το αμαξι.
    υ.γ.και μενα μου μεινε αποθημενο το Ζ125 της γιαμαχα ρε γμτ....πλαισιο συμπλεκτης 160 για την πλακα του.... τι να κανουμε,τα Glxακια ηταν της γενιας μου,αυτα ανεβηκα.

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  8. #5
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οδήγησα και αυτό που ήθελα εδώ και καιρό να το οδηγήσω.
    Πολύ ωραίο πάτημα, ευχάριστο γενικά, η εξάτμιση κάνει τρελά σκασίματα.
    Το μοτέρ ΠΑΤΑΤΑ μεγάλη, το λαγκ είναι τεράστιο και απαράδεκτο.
    ΑΙΣΧΟΣ


    ....

    Είμαι σε στροφή, με 2.500 στροφές, πατάς τέρμα γκάζι.
    Περιμένεις
    <1ο δευτερόλεπτο>
    περιμένεις
    <2ο δευτερόλεπτο>
    νιώθεις ότι θα αρχίσει να επιταχύνει
    <2.5 - 3 δευτερόλεπτα>
    αρχίζει να φορτώνει σιγά σιγά

    Το δοκίμασα πολλές φορές, σε στροφές και ευθείες, με 2α και 3η ταχύτητα.
    Κάθε φορά συνέβαινε το ίδιο πράγμα, είτε με 2500, είτε με 3000, είτε με 3500.
    Τέτοια υστέρηση στην απόκριση δεν έχω δει σε μοντέρνο κινητήρα τούρμπο.
    Και ο φίλος μου που το οδήγησε μετά από εμένα (είχε fiat coupe turbo+) συμφώνησε ότι έτσι δουλεύει και δεν είμαι τρελός.

    Άν αυτό θεωρείται ωραίος κινητήρας, τότε ναι είμαι υπερβολικός.
    Δεν είναι δυνατόν να πατάς το γκάζι, να σε γράφει για 2-3 δευτερόλεπτα, και μετά τίποτε το συνταρακτικό να μην συμβαίνει.


    ...
    Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος.
    Εμένα αυτή είναι η άποψή μου.
    Αλέξη με έβαλες σε σκέψεις, τόσο χάλια απόκριση? Μήπως έχουμε εντυπώσεις για τον βελτιωμένο JCW κινητήρα? Θέλω να πιστεύω ότι θα "ξυρίζει" λογικά..
    Κάποιον άλλο βελτιωτικό οίκο για τον κινητήρα ίσως? Η GrahamGoode αν θυμάμαι καλά έβγαζε κιτ για το Cooper S...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIMITr|S Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι με αυτα τα λεφτα δεν κοιτας 1.25 την καινουρια?ή ακομα καλυτερα εγω θα περιμενα με τοσα λεφτα την καινουρια σειρα 3 κουπε!
    Δημήτρη ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά όπως ανέφερα θέλω οπωσδήποτε ανοικτό αυτοκίνητο, οπότε τα coupe κόβονται.
    Αν αναφέρεσαι στην 1er Cabrio, η 118 ξεκινάει από 37 χιλιάδες και φαντάζομαι θα είναι άδεια εντελώς...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bazil Van Sinner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω με τους προλαλησαντες,εκτος και αν σου περισευουν και θες να κανεις το κεφι σου!
    Επισης παιρνεις και γκολφ τγι τι αι και νομιζω και το μικρο ταφ ταφ
    Τελευταια θα σε πω μια ιστορια,πριν 7 χρονια που εψαχνα να παρω ΜΧ-5,ειχα δει και γω κατι βιντεο του Πατελου με το ΜΚ2 που χει,(ακομη νομιζω)Νταααααξ μωρε λεω,ΜΚ2,5 το δικο μου 10 αλογα πανω,με 15αρες(με 16αρες και 136 αλογα το driftαρει με 3ες!!!) θα γυρναει πιο ευκολα και λοιπα ονειρα....μετα απο 3χρονια εκανα το 1/3 σε λεω και χουβαρντας ειμαι. απο αυτα που ειδα,και το 1/5 απο τις δυνατοτητες που οντως ειχε το αμαξι.
    υ.γ.και μενα μου μεινε αποθημενο το Ζ125 της γιαμαχα ρε γμτ....πλαισιο συμπλεκτης 160 για την πλακα του.... τι να κανουμε,τα Glxακια ηταν της γενιας μου,αυτα ανεβηκα.
    Βασίλη (σωστά??) Golf GTI για κανέναν λόγο κι ας πιάνει 350hp..!!!
    Το ΤΤ Roadster μου αρέσει αρκετά η αλήθεια να λέγεται.. Μου αρέσει πολύ και η Alfa Romeo Spider...

    Για το πώς οδηγάμε σε σχέση με επαγγελματίες οδηγούς, δεν τίθεται θέμα..

    Δεν μου περισσεύουν, γι' αυτό και θα το ψάξω πάρα πολύ το θέμα καθώς το επόμενο αυτοκίνητό μου θα με συντροφεύει (εκτός απροόπτου) για πολλά χρόνια και θέλω κάτι καλό και διαχρονικό.

  9. The Following User Says Thank You to BabisStinson For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (31-08-12)

  10. #6
    Εγγραφή
    18-12-11
    Μηνύματα
    567
    Thanked
    1529
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πολύ καλό και διαχρονικό=ΜΙΝΙ. Τέλος.
    Είμαι στο δεύτερο R56 (από απλό Cooper σε Cooper S),παράλληλα με το Ε91, και δηλώνω ερωτευμένος με τη μάρκα.
    Πρόσεχε,έτσι και κολλήσεις, είναι εξαιρετικά εθιστικό.
    Μέχρι να το αποφασίσεις,πάρε μία ιδέα: https://www.totalmini.com/forum/138-mini-roadster/
    Ό,τι χρειαστείς,εδώ είμαστε

  11. #7
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ε91 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλό και διαχρονικό=ΜΙΝΙ. Τέλος.
    Είμαι στο δεύτερο R56 (από απλό Cooper σε Cooper S),παράλληλα με το Ε91, και δηλώνω ερωτευμένος με τη μάρκα.
    Πρόσεχε,έτσι και κολλήσεις, είναι εξαιρετικά εθιστικό.
    Μέχρι να το αποφασίσεις,πάρε μία ιδέα: https://www.totalmini.com/forum/138-mini-roadster/
    Ό,τι χρειαστείς,εδώ είμαστε
    Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν. Εθισμένος είμαι εδώ και χρόνια, όποιο Cooper (παλιό ή νέο) και να δω στον δρόμο θα γυρίσω να το δω, να το περιεργαστώ πώς είναι.

    Θα μπω να χαζέψω και στο totalmini.. Από ελληνικά forum υπάρχει κάποιο ενημερωμένο όπως το bmwfans ώστε να γραφτώ και να διαβάσω Θέματα?

    Για τον κινητήρα του S ποια είναι η γνώμη σου? Γιατί ο alexk νωρίτερα ανέφερε μεγάλο lag. Το παρατηρείς κι εσύ? Ρωτάω μήπως έτυχε σε συγκεκριμένο μοντέλο ή είναι γενικό χαρακτηριστικό.

  12. #8
    Εγγραφή
    18-12-11
    Μηνύματα
    567
    Thanked
    1529
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν θες,μπες www.unitedmini.gr και www.clubmini.gr.
    Δεν έχουν τον παλμό και την επισκεψιμότητητα του bmwfans,αλλά όλο και κάτι χρήσιμο θα διαβάσεις.
    Από διεθνή sites, www.motoringfile.com , www.northamericanmotoring.com , www.minitorque.com.
    Όσο για το μοτέρ,εγώ φοράω το Ν14Β16ΑΒ με τα 175 άλογα και το θεωρώ εξαιρετικό. Βέβαια είναι το πρώτο μου turbo αυτοκίνητο, αλλά lag με την κλασική έννοια του όρου,όπως το περιγράφει ο alexk, δεν έχω παρατηρήσει. Ειδικά στο Sport mode, η απόκριση είναι αμεσότατη (άλλο αν παράλληλα βαραίνει τεχνητά το τιμόνι,κάτι που δεν με τρελαίνει).
    Θεωρώ ότι και μετά την πρόσφατη αναβάθμιση του μοτέρ του JCW,θα έχουν λυθεί (ενδεχόμενα) θέματα απόκρισης στο JCW.
    Σε κάθε περίπτωση,κάνε ένα test-drive πριν.

  13. The Following User Says Thank You to Ε91 For This Useful Post:

    BabisStinson (01-09-12)

  14. #9
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    να κανω μια ερωτηση?
    το r56 ειτε το s ειτε το jcw ειναι σφυρηλατο?

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP