Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: MINI Roadster John Cooper Works

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή MINI Roadster John Cooper Works

    Καλημέρα σε όλους, να ξεκινήσω λέγοντας ότι το ΜΙΝΙ είναι μεγάλη μου αγάπη εδώ και χρόνια. Για την ακρίβεια την μέρα που πήρα την Compact είχα πάει αρχικά να πάρω ένα Cooper, αλλά όταν την είδα εκεί στην άκρη γυάλισε το μάτι μου..
    Το ΜΙΝΙ το θεωρώ πανέμορφο, διαχρονικό, στυλάτο, είναι και σβέλτο αυτοκίνητο στις γρήγορες εκδόσεις του και μπορείς να το φτιάξεις όπως ακριβώς θέλεις. Επίσης, το επόμενο αυτοκίνητο θα είναι οπωσδήποτε cabrio. Η αίσθηση ελευθερίας που προσφέρει οποιοδήποτε μοντέλο με κατεβασμένη οροφή είναι απίστευτη.

    Είδα λοιπόν τυχαία τις προάλλες το MINI Roadster και χτύπησε έρωτας κεραυνοβόλος.. Είπα οκ βρήκα το επόμενο αυτοκίνητό μου (κάποια στιγμή στο μέλλον..) εκτός αν κυκλοφορήσει κάποιο εξαιρετικό cabrio/roadster μέχρι και 1800cc έως την μέρα που θα γίνει η παραγγελία. Μιλάω για το JCW, με τα εξής έξτρα χαρακτηριστικά σε σχέση με το S:
    - Τον twin-scroll turbo κινητήρα με τα 211hp @ 6000rpm
    - Αεροδυναμικό πακέτο πανέμορφο
    - Τις κόκκινες ραφές/λεπτομέρειες στο τιμόνι και στον λεβιέ
    - Τα μαρσπιέ JCW στις πόρτες
    - Τις ειδικές ζάντες 17" Cross Spoke Challenge σε μαύρο
    - DTC
    - Electronic Limited Slip Differential (EDLC 0-50%). Αυτό δεν έχω καταλάβει αν είναι standard.
    -Brembo 4-pot φρένα μπροστά.
    - Έχει σαν optional και κάτι Recaro καθισματάρες...

    Πήγα λοιπόν στον Σπανό, ρώτησα τιμές, options, κλπ. Όπως το θέλω ακριβώς, σε British Racing Green, δερμάτινο σαλόνι, με μαύρα φανάρια Bi-Xenon, Clima, ηχοσύστημα Harman Kardon και μερικά πραγματάκια ακόμα πάμε εκεί κοντά στα 38.000....
    Πολλά χρήματα, ιδίως για την εποχή μας, ειδικά όταν βρίσκεις μεταχειρισμένα αυτοκίνητα αρκετά μεγαλύτερης κατηγορίας με τα μισά χρήματα και λιγότερα ίσως. Το θέμα είναι ότι καινούριο θα το πάρω όπως ακριβώς το θέλω εγώ, στα μέτρα μου. Βρήκα και MINI Cooper Cabrio S σε καλή τιμή μεταχειρισμένο, αλλά αν δεν σου κάνει κλικ..
    Έχω μερικές απορίες-ενδοιασμούς όμως, αν έχετε λίγο χρόνο για συζήτηση:

    1) Αν και διαβάζω παντού για την αίσθηση kart, πολύ καλό τιμόνι κλπ, φοβάμαι μην ξενερώσω με την μπροστά κίνηση, συνηθισμένος πλέον στην RWD της Compact. Εδώ το Vectra του πατέρα μου παίρνω καμιά φορά και νιώθω ότι οδηγάω μαούνα.. Βέβαια είδα και κάτι video με πλαγιολισθήσεις και ανάποδα τιμόνια και απορούσα πώς τα κάνουν με μπροστοκίνητα αυτοκίνητα.. (ελληνικό παράδειγμα: )

    2) Το E-LSD είναι standard, ή το βάζουμε μετά?

    3) Οδηγικές Εντυπώσεις από το MINI Cabrio S έχουμε?

    4) Υπάρχει από την άλλη πλευρά η έταιρη αγάπη, το MX-5.. Το οποίο ανανεώνεται (facelift) σε λίγο καιρό αλλά παραμένει με 126hp στα 1800cc. Το δίλιτρο βέβαια κάνει όσο περίπου και το MINI, αλλά ανεβαίνουμε στα 2000cc kαι άρα πάγια έξοδα συντήρηση; (Τέλη, ασφάλεια, κλπ)
    Είναι όμως κλασσικό πισωκίνητο Roadster και από τα πιο παιχνιδιάρικα αυτοκίνητα ever. Δεν μου αρέσει όμως τόσο όσο το MINI, χώρια που στο εσωτερικό το "Made in Japan" φωνάζει από χιλιόμετρα..! (Το ρολογάκι με την άνω & κάτω τελεία που αναβοσβήνουν δεν θυμάμαι αν έχει.. )
    Το προτιμάμε λοιπόν?

    5) Στην αγαπημένη μας μάρκα δυστυχώς όπως ξέρουμε γκάζι και παιχνίδι = 6 κύλινδροι και πολλά κυβικά. Δεν μπορούσαν κι αυτοί οι Γερμανοί να βάλουν τον 1.6Τ που έχουν στο MINI και σε καμιά σειρά 1 Cabrio?
    Διάβαζα για μικρή σειρά Ζ, έχουμε κανένα νεότερο για τιμές, κινητήρες, ημερομηνία κυκλοφορίας? Αν έχει τον 1.6Τ και τιμή εκεί κοντά στις 35.000 θα με βάλει σε σκέψεις σίγουρα.

    6) Έχετε κάποια άλλη πρόταση ίσως? Το χαρακτηριστικά που είναι απαραίτητα είναι τα εξής:
    i) Cabrio/Roadster
    ii) Ωραίο design (αυτό είναι και υποκειμενικό βέβαια)
    iii) Κυβισμός <2000cc
    iv) Σχετικά γρήγορο/σβέλτο
    v) Τιμή μέχρι 35-37 χιλιάδες ευρώ καινούριο.

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, ελπίζω να αρχίσει μία εποικοδομητική συζήτηση, μιας και θα είναι (να είμαστε καλά να το πάρουμε κάποια στιγμή) το πρώτο μου καινούριο αυτοκίνητο, όπως ακριβώς το έχω στο μυαλό μου.

  2. The Following User Says Thank You to BabisStinson For This Useful Post:

    BILL007 (27-01-17)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP