Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 104

Θέμα: CSL vs M3 E92

  1. #21
    Εγγραφή
    19-04-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    175
    Thanked
    88
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στο ρινγκ το σιεσελ χανει 2 δευτερα απο το τζιτιες αλλα ριχνει 15!!!!!! σε νορμαλ 92αρι.......οποτε καταλαβαινουμε ολοι τι στησιμο εχει το αμαξι αυτο ...δες και τους χρονους του φιλου chief στην αχνα στην κυπρο σε σχεση με αλλους......

    Sent from my LT22i using Tapatalk 2

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Straight six For This Useful Post:

    alexk (25-08-12), chief (25-08-12), Thomelef (25-08-12)

  3. #22
    Εγγραφή
    19-02-11
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    236
    Thanked
    435
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κοίτα εγώ μιλάω ΜΌΝΟ για το gts και τα συγκρίνω σαν στοκ χωρίς καμμία μετατροπή, όπως δεν συγκρίνω την ιστορία τους ούτε και το πιο είναι πιο μπροστά από την εποχή του. Τα συγκρίνω καθαρά σαν προϊόντα και συμπεραίνω το λογικό, το αυτονόητο, το gts είναι ανώτερο πως να το κάνουμε!

  4. #23
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    628
    Thanked
    462
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ενταξει το σκεπτικο σου ειναι απλο και εχει μια λογικη.Δινεις βαση στη γραμμη τερματισμου οποιο την περασει πρωτο ειναι και καλυτερο.Δεν σε ενδιαφερει ουτε ποτε κατασκευαστηκε ουτε ποσα αλογα εχει κτλ. Το να ριχνεις 2 δευτερα σε αμαξι 10ετιας αυτο δεν θεωρειται επιτυχια εξελιξης αυτο θελουν να πουν τα παιδια.Γιατι ουτε καμια εξελιξη σοβαρη εγινε στον κινητηρα αφου εχει περισσοτερα κυβικα ουτε στο στησιμο.Για αυτο ειπα να δουμε σε 10 χρονια απο τωρα αν θα ειναι μεσα στα Μ της εποχης .

  5. The Following User Says Thank You to HULK For This Useful Post:

    Thomelef (25-08-12)

  6. #24
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπόν για να περνουμε τα πραγματα απο την αρχη.

    Το αμαξι του Naomi Naoryouhika ειναι αγωνιστικό και τρεχει στο BMW CUP στην Ιαπωνια εδω και 3-4 χρονια. Στο πρωταθλημα αυτό τρεχουν όλων των ειδων αγωνιστικα BMW. Δεν μιλάμε για αμαξια μαμα δηλαδη. Ειναι όλα αγωνιστικα με μετατροπές και χωρίς περιτά κιλά.
    Απ οτι ξερω, επειδη εχω μια επικοινωνια μαζι του, το αμαξι το αγόρασε καινουργιο και εχει σπασει και μοτερ μια φορα γιατι στροφαρε μεχρι 8500. Εχει Brembo φρενα, αναρτηση Aragosta 3-way, και square setup με λάστιχα 295/35/18. Φυσικά ειναι και ελαφρομένο με διαφορετικό body-kit.
    Τις ιδιες μετραοπες εχουν όλα τα αμαξια που συμμετεχουν στο πρωταθλημα. Στο βιντεο φενονται καθαρα και τα κομματια carbon που εχουν τα Ε92 και σε πολλα βιντεο του πρωταθληματος υπάρχουν και 46αρια με αγωνιστικα κιβωτια.
    Τα αμαξια αυτα ειναι ανωτερα σαν αγωνιστικα πιστευω και απο τα αμαξια που τρεχουν στο cslcup στην Αγγλία.

    Αμάξι και οδηγός ειναι πρωταθλητες τα τελευταια χρόνια εχοντας και το ρεκόρ καλυτερου γυρου σε Tsukuba και Fuji Speedway. Στις πιστες που γινεται το πρωταθλημα δηλαδη.


    Αν και ειμαι ιδιοκτητης δεν ξερω τι να πω, για το τι κανει ενα CSL τόσο γρηγορό σε μια πιστα. Ειλικρινά ακομη το ψαχνω.
    Δεν πιστευω οτι ειναι το βαρος γιατι σε συγκριση με ελαφρυα αγωνιστικα ειναι βαρύ.
    Οπως δεν πιστευω οτι ειναι τα και τα αλογα που κατα την γνωμη μου σε συνδιασμο με το βαρος του δεν ειναι πολλα.
    Η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι ειναι τόσο καλοστημενο συνολο απ το εργοστασιο.

    Στα track days που κανω και στο πρωταθλημα που τρεχω, εχω αντιμετωπισει αρκετα 46αρια και 36αρια αγωνιστικά, ελαφρύτερα, ραμενα-δεμενα, με motec και πιο δυνατά απ το δικό μου αυτοκινητο. Η διαφορά που εχω μαζι τους ειναι αρκετά μεγαλη και δεν πιστευω οτι ειναι όλοι κουλοί....
    Μην ξεχναμε οτι το δικο μου CSL που φερνω σαν παραδειγμα ειναι καθαρα πολιτικο αμαξι με φρενα και αναρτηση.
    Τωρα που το σκεφτομαι και περσι παλι τα ιδια αποτελέσματα ειχα και αναρτηση δεν φορούσα.
    Για τα 4κινητα Ιαπωνεζικα που ειναι 80-100 αλογα πανω και 100-150 κιλα κατω απο το CSL και πάλι τα αποτελέσματα πανω κατω τα ιδια ειναι με τα αγωνιστικα BMW.

    Καταληγω στο συμπερασμα λοιπον, οτι πρεπει να ειχε πεσει αρκετη μελέτη απο την BMW οταν το αμαξι κατασκευαζόταν, και δεν ειχαν σκοπό μονο να βγαλουν ετσι στην τυχη 150 κιλά και να βαλουν και 20 αλογα παραπάνω απ το Μ3 Ε46.
    Τι αλλο κανανε δεν μπορω να ξερω.


    Τωρα τι να πω για το GTS απ την στιγμη που δεν εχω εμπειρία?
    Δεν μπορω να πω κατι με σιγουριά. Ομως εχοντας υπόψην πως πάνε διαφορα αμαξια σε πιστα, πιστευω οτι ενα CSL με φρενα + αναρτηση θα ειναι πιο γρηγορο στις περισσοτερες πιστες απ οτι ενα GTS.
    Ετσι νομιζω δηλαδη, χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος, ομως το βαρός του Ε92 ειναι ενα μειονεκτημα που δεν μπορει ευκολα να το καλυψει καποιος οσο καλος οδηγος και να ειναι ειδικα σε μικρη ή μεσαιου μεγεθους πιστα.
    Παραδειγμα ο δικος μου χρονος στην πιστα της Αχνας που "χαλασε" την παρουσιαση με αφορμη την πρωτη πωληση του πρωτου Nissan GTR ΜΥ12 στην Ευρωπη με δυο οδηγους επαγγελματιες εγγλεζους της Νισσάν και με ημισλικ λαστιχα.
    Ηθελε η αντιπροσωπεια της Νισσαν να εχει το ρεκορ πολιτικου αυτοκινητου, φερανε και δυο επαγγελματιες, εκλεισαν την πιστα για ενα δυημερο για προβες, καλεσαν και δυο χιλιαδες κοσμο, εφαγαν 7 δεκατα, πηρανε τον Τσιφουλη στο χερι και φυγανε.
    Περαστικά και καλη χωνεψη...





    Το αμαξι του Ιαπωνα:




  7. The Following 8 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    fast-enough (25-08-12), Kostas_1 (25-08-12), Lambros46 (25-08-12), Panos 316T (26-08-12), pilot (25-08-12), soc12r (25-08-12), Straight six (25-08-12), Κωνσταντίνος (27-08-12)

  8. #25
    Εγγραφή
    19-02-11
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    236
    Thanked
    435
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Chief σέβομαι την άποψή σου γιατί σαν αγωνιζόμενοσ έχεις τεράστια εμπειρία. Πάντως αν σου δωθεί η ευκαιρία και βρεθεί κανένας με γνήσια gts σε πίστα μαζί σου θα ήταν ενδιαφέρον να μας το περιγράψεις "on board".

  9. #26
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δυσκολο φιλε. Ισως να μην το δω και μπροστα μου οσο ζω.
    Εδω ειναι δυσκολο να βρεθει απλο Ε92 σε track day. Που να βρεθει το GTS ?Ειναι πολυ λιγα τα κοματια που βγηκαν στην παραγωγη.
    Ισως ο Αλεξανδρος που γνωριζει παιδια απο το cslregister, να εχει μια αποψη σχετικα με το τι κανει ενα GTS εναντια σε ενα CSL με φρενα και αναρτηση.
    Αν αν εχει τυχει ποτε δηλαδη να βρεθουν σε πιστα γνωστοι του με τα δυο αμαξια.

  10. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο micz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα εγώ μιλάω ΜΌΝΟ για το gts και τα συγκρίνω σαν στοκ χωρίς καμμία μετατροπή, όπως δεν συγκρίνω την ιστορία τους ούτε και το πιο είναι πιο μπροστά από την εποχή του. Τα συγκρίνω καθαρά σαν προϊόντα και συμπεραίνω το λογικό, το αυτονόητο, το gts είναι ανώτερο πως να το κάνουμε!
    Κοιτα. Εδω υπαρχει ενα θεμα. Η πεμβε με το σι ες ελ, δημιουργησε εναν θρυλο. Το γκε τε ες, ηταν και καλα η συνεχεια του.
    Οπως και να το κανουμε, οσο και αν επιμενεις, το ιδιο πετυχημενο με το σι ες ελ δεν προκειτε να γινει ποτε. Τα δυο δευτερα διαφορα στο ρινγκ για ενα αμαξι με μεγαλυτερη ροπη, σχεδον εκατο αλογα πανω, μικροτερο εξοπλισμο, και τεχνολογια εφτα χρονων μπροστα, ειναι καργα αποτυχια.
    Ειναι απλα τυπικα πιο γρηγορο, γιατι ετσι επρεπε να ειναι. Τπτ παραπανω.
    Χωρια οτι η τιμη του ειναι για γελια, εφοσων αντιστοιχα παιρνεις καλυτερα αυτοκινητα.
    Επισεις μια διευκρινηση σε προηγουμενο σου ποστ. Οι συμβατικες σειρες που εχεις κατα νου και συγκρινεις, δεν εχουν ουδεμια σχεση με την διαφορα των αντιστοιχων σειρων με το σηματακι του μοτορσπορτ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HULK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει το σκεπτικο σου ειναι απλο και εχει μια λογικη.Δινεις βαση στη γραμμη τερματισμου οποιο την περασει πρωτο ειναι και καλυτερο.Δεν σε ενδιαφερει ουτε ποτε κατασκευαστηκε ουτε ποσα αλογα εχει κτλ. Το να ριχνεις 2 δευτερα σε αμαξι 10ετιας αυτο δεν θεωρειται επιτυχια εξελιξης αυτο θελουν να πουν τα παιδια.Γιατι ουτε καμια εξελιξη σοβαρη εγινε στον κινητηρα αφου εχει περισσοτερα κυβικα ουτε στο στησιμο.Για αυτο ειπα να δουμε σε 10 χρονια απο τωρα αν θα ειναι μεσα στα Μ της εποχης .
    +100000000000000000000
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  11. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    alexk (26-08-12)

  12. #28
    Εγγραφή
    19-02-11
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    236
    Thanked
    435
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Thomelef είπα ότι είχα στην κατοχή μου m3 e46 και τώρα έχω πάλι m3 e92 άρα δεν είμαι τελείως άσχετος με το θέμα, αυτό που θέλω να διευκρινίσω είναι ότι απλά δεν θεωρώ καλύτερο σαν αμάξι το csl, κατά τα λοιπα συμφωνώ είναι υπερεκτιμημένο και δεν κάνει τη διαφορά όπως την έκανε η csl στα χρόνια της γι'αυτό η gts είναι είναι για συλλέκτες περισσότερο.

  13. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο micz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thomelef είπα ότι είχα στην κατοχή μου m3 e46 και τώρα έχω πάλι m3 e92 άρα δεν είμαι τελείως άσχετος με το θέμα, αυτό που θέλω να διευκρινίσω είναι ότι απλά δεν θεωρώ καλύτερο σαν αμάξι το csl, κατά τα λοιπα συμφωνώ είναι υπερεκτιμημένο και δεν κάνει τη διαφορά όπως την έκανε η csl στα χρόνια της γι'αυτό η gts είναι είναι για συλλέκτες περισσότερο.
    Σορυ...ετσι οπως το εγραψες, νομιζα οτι μιλουσες για απλες σειρες. Λαθος μου!
    Στο υπολοιπο ποστ, συμφωνουμε. Το γκε τε ες δεν ειναι το ιδιο αοοτελεσματικο.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  14. #30
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο micz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και δεν έχω εμπειρία από τα συγκεκριμένα δύο αυτοκίνητα αλλά έχω εμπειρία και από τις δύο απλές εκδόσεις τους μιας και ήμουν κάτοχος (και είμαι). Μερικά είναι αυτονόητα, είναι καινούργιο με πολύ καλύτερο κινητήρα καλύτερο κιβώτιο, πιο γρήγορο πιο στιβαρό.
    Εσύ δηλαδή που πιστεύεις ότι υπερτερεί η csl έναντι της gts? Εκτός της εμφάνισης υπάρχει κάτι άλλο;

    Θα προσπαθήσω να εξηγήσω.
    Αρχικά, εξαρτάται για τι κριτήρια μιλάμε σύγκρισης, γιατί μιας και είπες ότι το Μ3 Ε92 είναι πολύ ανώτερο από το Μ3 Ε46, προφανώς μιλάς για χρήση εθνικής οδού.
    Είναι γνωστό ότι το Μ3 Ε92 είναι ένα βαρύ αυτοκίνητο για χρήση εθνικής οδού και όχι πραγματικά για πίστα.
    Ναι, στην ευθεία το Μ3 Ε92 είναι "καλύτερο αυτοκίνητο".
    Θα μου πεις γιατί όχι πίστα ? Γιατί είναι υπερβολικά βαρύ, μαμούθ στα 1800 κιλά και τα φρένα και ελαστικά τα παίρνεις στα χέρια.

    Μετά, πάμε στα CSL + GTS.
    Το CSL από την μία πλευρά είναι ένα αυτοκίνητο τόσο καλά στημένο από τη BMW που χρησιμοποιεί όλη την δυνατή πρόσφυση των ελαστικών στην επιτάχυνση και επιβράδυνση.
    Για σχεδόν 9 χρόνια είχε το καλύτερο 200-0 και 100-0 σε σχέση με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αυτοκίνητο έχει κατασκευαστεί, με τα τραγικά εργοστασιακά φρένα (πριν την έλευση του 997 GT2 RS).
    Το πλαίσιο έχει τόσο καλό ζύγισμα, που μπορεί και χρησιμοποιεί το μέγιστο δυνατό της πρόσφυσης και φρενάρει πιο γρήγορα από ένα Enzo ή ένα Pagani Zonda.
    Υπενθυμίζω, με τα τραγικά εργοστασιακά φρένα.
    Είναι ένα αυτοκίνητο λοιπόν που αξιοποιεί τις δυνατότητές του και μάλιστα με τρομερή επαναληψιμότητα και διάρκεια.
    Σε ένα εργοστασιακό CSL βάζεις τακάκια για πίστα και μπορείς να κάνεις 30λεπτα session σε πίστα χωρίς να κάνει κιχ τίποτε.
    Μάλιστα, τα ελαστικά αντέχουν πάρα πολύ γιατί το αυτοκίνητο είναι ελαφρύ και δεν τα καταστρέφει.

    Από την άλλη, έχουμε το μπάσταρδο "ειδικό" M3 GTS που χρησιμοποιήθηκε για να ομολογκάρει το μοτέρ των 4.4 λίτρων (κοίτα όλα τα αγωνιστικά Μ3 και Ζ4 ότι φοράνε μοτέρ 4.4 ).
    Αυτό λοιπόν είναι ένα απλό Μ3 που του φορέσανε aftermarket πράγματα που βρίσκεις στο εμπόριο (recaro, brembo, kw, rollcage) και εκεί τελειώνει η "εξέλιξη".
    Φυσικά το υποτίθεται ελαφρωμένο είναι ακόμη μαμούθ στα 1600 και πλέον κιλά.
    Στην πραγματικότητα λοιπόν, ένα GTS όταν το βάζεις στην πίστα, μετά από μερικούς γύρους κουράζονται τα φρένα του και τα ελαστικά του.
    Έτσι λοιπόν, ίσως κάνει ένα-δύο γρήγορους γύρους και μετά τα ελαστικά φυτιλιάσανε και τα φρένα παραδώσανε.
    Δεν υπάρχει ούτε διάρκεια ούτε επαναληψιμότητα.
    Δεν έχεις νιώσει ποτέ το αίσθημα να έχεις πληρώσει ένα σκασμό χρήμματα για το ειδικό πισταδόρικο όχημα και να μένεις από φρένα/ελαστικά σε 5 γύρους στο Χόκενχαϊμ και μετά από ένα trackday μόλις να θες τακάκια και ελαστικά.
    Εγώ έχω φίλους που το έχουν ζήσει και δεν ήταν καθόλου χαρούμενοι !

    Ακόμη ένα σημείο.
    Στο Ρινγκ που είναι 2 δευτερόλεπτα πιο γρήγορο από CSL να σου πω απλά ότι αν βάλεις σε ένα CSL φρένα (π.χ. AP racing) τα 2 δευτερόλεπτα πάνε.
    Δεν συζητώ καν άν βάλεις σε CSL ανάρτηση και rollcage. Καληνύχτα !
    Ένα που γνωρίζω με mods όπως του GTS (εξάτμιση, φρένα, ανάρτηση, cage) έκανε φουλ γύρο σε 7.35 με ημισλικ !!!

    Έτσι, εγώ προσωπικά δεν βλέπω που υπερτερεί το GTS.
    Ίσως σε μια καφετέρια στην Ελλάδα να είναι πιο εντυπωσιακό επειδή είναι το νέο και καλύτερο (λέμε τώρα).
    Στην πραγματική ζωή της πίστας, το περιβάλλον αυτών των αυτοκινήτων, το GTS θα είναι στα πιτς πολύ συχνότερα από ένα απλό CSL.

    Τέλος, μπορείς να κάνεις τη σύγκριση και αλλιώς, με τον ανταγωνιστή τους.
    Μ3 CSL vs. 996 GT3 -> CSL is winning with flying colors
    M3 GTS vs. 997 GT3 -> GTS is no where near the GT3.

    Αυτά από εμένα.

  15. The Following 5 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    chief (28-08-12), GiannisRob (26-08-12), Lambros46 (25-08-12), Thomelef (26-08-12), Vasilis M3 (25-08-12)

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP