Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: [Ε39] Μετατροπη σε 528

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε καλως τον!!!!...που χαθηκες???

    Γεια σου Άρη, μπλεγμένος με την δουλειά φίλε...

  2. The Following User Says Thank You to Stefanos_Cool For This Useful Post:

    aristent (31-08-12)

  3. #12
    Εγγραφή
    20-03-11
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    158
    Thanked
    88
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanosE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!!!Θα ήθελα τη βοήθεια σας για μια μετατροπή που σκέφτομαι να κάνω στο αυτοκίνητο.
    Το αυτοκίνητο μου ειναι ενα Ε39 520 του 99 με μονοvano Μ52 μοτερ..
    Φοράει κιτ υπερκυβισμου στα 2,6 Noelle και αυτή τη στιγμή εχει 330,000χλμ..
    Λογο μιας ατυχίας πριν καιρό το αμάξι έμεινε απο λάδι την ώρα που ταξίδευα και δεν άναψε καμία ένδειξη στο καντράν... Ευτυχώς έκανα στάση και το άκουσα όταν ειχε αρχίσει να χτυπάει και δεν έμεινα στο δρόμο.. Από τοτε έγινε μια μικρο επισκευή(αλλάχτηκαν ελατήρια στα πιστόνια και έγινε service στο καπάκι) αλλα το αμάξι καίει λάδι.. πότε λιγο, πότε πολυ.. Οπότε σκέφτομαι τη λύση της μετατροπής με μοτέρ Μ52 2,8.. Έχει κάνει κάποιος κατι αντίστοιχο; Περίπου πόσο κοστίζει; πέρα από μοτερ θα χρειαστεί κάτι άλλο;;; Εσείς τι λέτε αξίζει;
    Παρακαλώ πολύ τη βοήθεια σας!!
    Αν κάνεις μετατροπή θεωρώ πως η πιο σωστή λύση είναι τροπέτο (γνήσιο και χωρίς πατέντες) και με την κρίση που έχουμε θα στοιχίσει πολύ χαμηλά.Αυτό θα το κάνεις άν θές ένα αυτοκίνητο για να το κρατήσεις.Αλλη λύση είναι η επισκευή κινητήρα απο καλό συνεργείο,εκεί ξέρεις τι έχεις άν και εφόσον είναι καλό το συνεργείο,έχω να σου προτείνω έναν πολύ έμπειρο μηχανικό ο οποίος τελειώνει την δική μου μετατροπή την επόμενη εβδομάδα η οποία πολύ λίγοι μπορούν να την κάνουν (e46 318 ci σε 330 τετρακίνητο με steptronic με βιβλίο service και τα κλειδιά του και φυσικά τιμολόγιο).Τώρα άν θές να αλλάξεις κινητήρα πρόσεξε επειδή οι παλιατζήδες δέν τα δίνουν όλα και όλο και κάτι θα λείπει.Σου στέλνω pm με τα στοιχεία του συνεργείου και άν μπορείς πέρνα να δείς την μετατροπή με λυμένο το αυτοκίνητο.

    Καλή τύχη

  4. #13
    Εγγραφή
    18-05-10
    Περιοχή
    Ναυπλιο
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    31
    Thanked
    10
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. Έχω μπλέξει λίγο αυτό τον καιρό και δεν έχω αποφασίσει ακόμα επισκευή ή μετατροπή...
    Πάντως οποία άλλη πληροφορία ή γνώμη θα με ενδιέφερε..
    Και πάλι ευχαριστώ!!

  5. #14
    Εγγραφή
    22-03-12
    Περιοχή
    Περιστέρι-Παλλήνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.170
    Thanked
    930
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω σε παρομοια κατασταση προ χρονων ειχα προχωρησει στην μετατροπη σε 528

    Το πρωτο μοτερ δεν ηταν καλο αλλα ευτυχως το καταλαβαμε γρηγορα και αντικατασταθηκε απο ενα το οποιο ζει και σημερα απο οσο ξερω χωρις προβληματα 7-8 χρονια μετα...

    Το κακο ειναι οτι το μοτερ ειναι Λοττο.Θελει ανθρωπο εμπιστοσυνης και γνωστη κατα την αγορα.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to andreas_R For This Useful Post:

    aristent (16-09-12), thanosE39 (01-09-12)

  7. #15
    Εγγραφή
    18-05-10
    Περιοχή
    Ναυπλιο
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    31
    Thanked
    10
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Επανερχομαι στο θεμα... Πριν περιπου ενα μηνα και μετα απο την αποφαση που πηρα να επισκευασω τελικα τον κινητηρα εγινε η επισκευη στο Αργος απο ανθρωπο με εμπειρια στην μαρκα-για να μην κανω διαφημιση η δυσφημιση- ο οποιος και ειχε κανει την αρχικη μετατροπη σε 2,6. Εκει αλλαχτηκαν μετα απο αρκετη αναμονη λογω παραγγελιας τα ελατηρια των πιστονιων γυαλιστηκε το μπλοκ εγινε σερβις στο καπακι με ολα τα παρελκομενα και γενικοτερα εγινε μια πληρη επισκευη συμφωνα με τα λεγομενα του μηχανικου. Το αμαξι στρωθηκε ευλαβικα και μεχρι στιγμης εχει κανει 2000 χλμ. Παρολα αυτα το αμαξι εξακολουθει να καιει λαδι και μεχρι σημερα εχω συμπληρωσει 2 λιτρα λαδιου. Το αυτοκινητο δουλευει πολυ σωστα νιωθω οτι εχει νευρο οπως παλια και γενικοτερα εχει μια ομαλη λειτουργια αλλα η καταναλωση λαδιου θεωρω οτι ειναι υπερβολικη! Ο μηχανικος μου ειπε να συνεχισω με αυτη την ηπια οδηγηση οταν τον ειχα επισκεφθει αρχικα μετα απο 700 χλμ που ειδα οτι ειχε καψει μια σεβαστη ποσοτητα λαδιου και μου ειπε συμπληρωσε και θα δουμε.Ειμαι πολυ απογοητευμενος και στεναχωρημενος διοτι απο οτι βλεπω το αμαξι εξακολουθει να καιει λαδι...Ειναι φυσιολογικο; Θεωρησα σωστο και επειτα απο προτροπη του μηχανικου να μην πεταξω το μοτερ και να βαλω ενα μτχ με οτι προβληματα μπορουν να προκυψουν αλλα να εχω ενα μοτερ που το γνωριζω απο το πρωτο χιλιομετρο της ζωης του επισκευασμενο.
    Ποιες οι αποψεις σας επι του θεματος;

    Σας ευχαριστώ

  8. #16
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κανατε βουρτσισμα στους κυλινδρους η ρεκτιφιε?

  9. #17
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τσεκαρε τα μπουζι αν εχουν υπολλειματα απο λαδι,αν εχουν λαδακι πανω η επισκευη σου κατα ενα μεγαλο ποσοστο δεν πετυχε. Αν εισαι καθαρος στα μπουζι αλλαξε τον διαχωριστη λαδιου .

  10. The Following User Says Thank You to Leonidas_E39 For This Useful Post:

    BILL007 (03-03-13)

  11. #18
    Εγγραφή
    18-05-10
    Περιοχή
    Ναυπλιο
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    31
    Thanked
    10
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανατε βουρτσισμα στους κυλινδρους η ρεκτιφιε?
    Βούρτσισμα!

  12. #19
    Εγγραφή
    18-05-10
    Περιοχή
    Ναυπλιο
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    31
    Thanked
    10
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Leonidas_E39 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσεκαρε τα μπουζι αν εχουν υπολλειματα απο λαδι,αν εχουν λαδακι πανω η επισκευη σου κατα ενα μεγαλο ποσοστο δεν πετυχε. Αν εισαι καθαρος στα μπουζι αλλαξε τον διαχωριστη λαδιου .
    Θα το δω αυτο αυριο... Ο διαχωριστης λαδιου πρωτη φορα το ακουω!Ειναι πιθανο προβλημα αυτο; Που βρισκεται;

  13. #20
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νομιζω οτι ειναι στην βαση της βεργας του λαδιου και αν εχει προβλημα κανει και καποιο θορυβο οταν ειναι κρυο το μοτερ.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP