Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 91

Θέμα: SOS : Πρόβλημα σε Ν54 κινητήρα!!!

  1. #21

    Προεπιλογή

    Δημήτρη όχι μάλλον ...αλλά σίγουρα είναι ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ!
    Έχει δίκιο ο Μιχάλης και ο Άρης!
    Δεν παίρνει εύκολα μπροστά ,γυρνάει η μίζα και αυτο στα @@ του...
    Μετά από λίγο καιρό βγάζει Cel σε φορτίο!
    Κλασσικό περίπτωση βλάβης που έλεγε και ο τσάκωνας...

    Στάθη αυτό που λες σωστό είναι, αλλά στην προκειμένη φάση δεν φταίει το πουσάρισμα! Όλα με όλα τα 35αρια από 30 μέχρι 50 χιλιάδες χλμ έχουν αλλάξει τρόμπα. Ασχέτως αν είναι πειραγμενα ή όχι. Ο nfot την άλλαξε με λιγότερο απο 15κ χιλιόμετρα με καραμαμά αυτοκίνητο. Στην Αμερική που κλασσικά δεν χαρίζονται σε τέτοια, η BMW έδωσε LIFETIME εγγύηση!!!

    Δημήτρη ετοίμαζε κάτι λιγότερο από 400ευρώ για την αγορά (δεν θυμάμαι ακριβώς.. Το 385 μου λέει κάτι) και πιστεύω κανα 150αρι τοποθέτηση και προγραμματισμός.

    Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει το δικό σου κάρο αλλά κάποια στιγμή έβγαλαν update το οποίο έθετε την τρόμος σε λειτουργία με το ξεκλείδωμα του αυτοκινήτου, έτσι ώστε να μην δουλεύει η υψηλής στεγνή στην εκκίνηση. Καλό θα ήταν να κάνεις το update. Αν πάλι λόγω reflash δεν μπορείς , φρόντιζε να το κάνεις manual αυτό. Δηλαδή όταν είναι να βάλεις μπρος άφηνε το λίγα δευτερόλεπτα στο check και μετα μιζαρε.
    Όλα αυτα με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις το update βέβαια

  2. The Following 9 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    alexk (05-08-12), BILL007 (08-08-12), bmw316turbo (05-08-12), giannis_compact (05-08-12), gnx (05-08-12), Karizma Z4 (05-08-12), Panos 316T (05-08-12), S8N (05-08-12), tokiko (08-08-12)

  3. #22
    Εγγραφή
    30-05-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ^ +1

    Κατά πάσα πιθανότητα αντλία υψηλής και μια διάγνωση θα τα δείξει όλα.
    Υπάρχει ανάκληση για τους πολλαπλασιαστές και εδώ στην Ελλάδα αλλά 99% δεν αφορά τα Ε89, παίζει να 'ναι κι από κει. Μπουζί έχεις αλλάξει στα 30κ?

    Τεσπα, αν είναι αντλία με λίγο κ@λοτρίψιμο στο Σπανό θα σου κάνουν καλή έκπτωση.
    Οι τελευταίες αντλίες λήγουν σε χχχχχ446 και χχχχχ130 (με επιφύλαξη το δεύτερο, αν θες το ξανακοιτάω αργότερα).

    Τα 'χουμε ξαναπεί, εγώ στη θέση σου θα έκανα update (που έτσι κι αλλιώς μάλλον δεν το γλιτώνεις) και θα ξαναπαίρναγα το πρόγραμμα. Αξίζει τον κόπο, θα δουλέψει πολύ καλύτερα και η ανάρτησή σου και η αίσθηση στο τιμόνι, θα μαλακώσει λίγο το κιβώτιο και θα προστατεύονται οι αντλίες βενζίνης με την προεκκίνηση που θα κάνουν.
    Update κατά εγκεφαλάκι έχω δοκιμάσει κι εγώ, δε μου έκανε διαφορά και καταρχήν δεν είναι επίσημο, για μένα κάνε το μεγάλο και τελείωσες.

    Καλά ξεμπερδέματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jannisa : 05-08-12 στις 08:45

  4. The Following User Says Thank You to jannisa For This Useful Post:

    Panos 316T (05-08-12)

  5. #23
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μιχάλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αντλία υψηλής είναι,
    στα πόσα bar το δουλεύεις;
    εντιτ: λόγο αυξημένης πίεσης να ξέρεις θα την ακούσουν τα έμβολα όχι οι τουρμπίνες
    Μιχαλη το αυτοκινητο ειναι ρυθμισμενο να δουλευει με 19,2psi overboost και 15,5psi σταθερη πιεση,που βαθμιαια εξασθενει στα 14,5psi οσο πλησιαζει προς τον κοφτη!

    Αλλα δεν στροφαρω ποτε πανω απο 6500rpm!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  6. The Following User Says Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    tokiko (06-08-12)

  7. #24
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μιχάλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως για τους Ν54 δεν έχω ακούσει παράπονα για πολλαπλασιαστές.
    Ειχε παλιοτερα προβλημα ο Στρατος στο 335 του Μιχαλη!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  8. #25
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη όχι μάλλον ...αλλά σίγουρα είναι ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ!
    Έχει δίκιο ο Μιχάλης και ο Άρης!
    Δεν παίρνει εύκολα μπροστά ,γυρνάει η μίζα και αυτο στα @@ του...
    Μετά από λίγο καιρό βγάζει Cel σε φορτίο!
    Κλασσικό περίπτωση βλάβης που έλεγε και ο τσάκωνας...

    Στάθη αυτό που λες σωστό είναι, αλλά στην προκειμένη φάση δεν φταίει το πουσάρισμα! Όλα με όλα τα 35αρια από 30 μέχρι 50 χιλιάδες χλμ έχουν αλλάξει τρόμπα. Ασχέτως αν είναι πειραγμενα ή όχι. Ο nfot την άλλαξε με λιγότερο απο 15κ χιλιόμετρα με καραμαμά αυτοκίνητο. Στην Αμερική που κλασσικά δεν χαρίζονται σε τέτοια, η BMW έδωσε LIFETIME εγγύηση!!!

    Δημήτρη ετοίμαζε κάτι λιγότερο από 400ευρώ για την αγορά (δεν θυμάμαι ακριβώς.. Το 385 μου λέει κάτι) και πιστεύω κανα 150αρι τοποθέτηση και προγραμματισμός.

    Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει το δικό σου κάρο αλλά κάποια στιγμή έβγαλαν update το οποίο έθετε την τρόμος σε λειτουργία με το ξεκλείδωμα του αυτοκινήτου, έτσι ώστε να μην δουλεύει η υψηλής στεγνή στην εκκίνηση. Καλό θα ήταν να κάνεις το update. Αν πάλι λόγω reflash δεν μπορείς , φρόντιζε να το κάνεις manual αυτό. Δηλαδή όταν είναι να βάλεις μπρος άφηνε το λίγα δευτερόλεπτα στο check και μετα μιζαρε.
    Όλα αυτα με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις το update βέβαια
    Και εγω για την αντλια το κοβω ρε Σπυρο,αλλα αν δεν παρω σιγουρη απαντηση δεν θα ησυχασω!Το θεμα ειναι πως το χρημα δεν θα το αποφυγω να το δωσω,μιας και ειμαι εκτος εγγυησης οπως ειπα!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  9. #26
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jannisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    ^ +1

    Κατά πάσα πιθανότητα αντλία υψηλής και μια διάγνωση θα τα δείξει όλα.
    Υπάρχει ανάκληση για τους πολλαπλασιαστές και εδώ στην Ελλάδα αλλά 99% δεν αφορά τα Ε89, παίζει να 'ναι κι από κει. Μπουζί έχεις αλλάξει στα 30κ?

    Τεσπα, αν είναι αντλία με λίγο κ@λοτρίψιμο στο Σπανό θα σου κάνουν καλή έκπτωση.
    Οι τελευταίες αντλίες λήγουν σε χχχχχ446 και χχχχχ130 (με επιφύλαξη το δεύτερο, αν θες το ξανακοιτάω αργότερα).

    Τα 'χουμε ξαναπεί, εγώ στη θέση σου θα έκανα update (που έτσι κι αλλιώς μάλλον δεν το γλιτώνεις) και θα ξαναπαίρναγα το πρόγραμμα. Αξίζει τον κόπο, θα δουλέψει πολύ καλύτερα και η ανάρτησή σου και η αίσθηση στο τιμόνι, θα μαλακώσει λίγο το κιβώτιο και θα προστατεύονται οι αντλίες βενζίνης με την προεκκίνηση που θα κάνουν.
    Update κατά εγκεφαλάκι έχω δοκιμάσει κι εγώ, δε μου έκανε διαφορά και καταρχήν δεν είναι επίσημο, για μένα κάνε το μεγάλο και τελείωσες.

    Καλά ξεμπερδέματα.
    Γιαννη μαλλον δεν το γλυτωνω το ολικο update και απο κει και περα ας ελπισουμε πως ο κυριος Δημητριαδης δεν θα εχει προβλημα με τα τελευταια anti-tuning που εχει το update προκειμενου να περασει εκ νεου το προγραμμα!
    Μπουζι ναι εχω αλλαξει στα 30000km!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karizma Z4 : 05-08-12 στις 13:07 Αιτία: Συμπληρωμα


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  10. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συγνωμη. Με κλασμενη αντλια το αμαξι κινειται κανονικα με απλα μειωμενη αποδοση?
    Βεβαια σε αυτο που λεει ο σπυρος για την εκκινηση, ναι ειναι ενα δειγμα προβληματικης αντλιας, αλλα λογικα το προβλημα που παρουσιασε το αυτοκινητο θα υπηρχε απο τοτε.
    Εγω δυο φορες που αλλαξα,τα συμπτωματα ηταν ιδια. Δεν επαιρνε μπροστα το αμαξι με τπτ.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  11. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    alexk (05-08-12)

  12. #28
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνωμη. Με κλασμενη αντλια το αμαξι κινειται κανονικα με απλα μειωμενη αποδοση?
    Βεβαια σε αυτο που λεει ο σπυρος για την εκκινηση, ναι ειναι ενα δειγμα προβληματικης αντλιας, αλλα λογικα το προβλημα που παρουσιασε το αυτοκινητο θα υπηρχε απο τοτε.
    Εγω δυο φορες που αλλαξα,τα συμπτωματα ηταν ιδια. Δεν επαιρνε μπροστα το αμαξι με τπτ.
    Θωμα ειπα και πιο πανω πως εξακολουθει το αυτοκινητο να δυσκολευεται στην εκκινηση...Μετα απο 3-4 δευτερολεπτα παιρνει μπρος αφου μιζαρω!

    Βεβαια θεμα με την αντλια δεν μου εχει τυχει σε προηγουμενα αυτοκινητα μου,οποτε δεν εχω και πολυ γνωση επι του θεματος!

    Το ενδεχομενο σε νορμαλ πιεση να δουλευει κανονικα και σε αυξημενες απαιτησεις να τα "φτυνει" δεν υπαρχει ;;; Η αντλια ειναι απο τις περιπτωσεις που ή δουλευει ολες τις στιγμες κανονικα ή τα "φτυνει" μια και καλη ;;; Ενδιαμεση κατασταση δεν υπαρχει και να υπολειτουργει ;;;


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  13. #29
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δε μιλάμε για τη συνηθισμένη αντλια στο ρεζερβουάρ ςλλα για την αντλια υψηλής πιεσης που εχουν οι κινητήρες άμεσου ψεκασμού. Αν αντι για 150 bar πίεσης σηκώνει 80, δε θα μεινεις αλλα δε θα έχεις και την παροχή που απαιτειται.

  14. The Following 6 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (08-08-12), Karizma Z4 (05-08-12), katsaraios (23-08-12), m-power_01 (05-08-12), Panos 316T (05-08-12), pilot (05-08-12)

  15. #30

    Προεπιλογή

    Όπως λέει ο σατανας... Στον άμεσο ψεκασμό έχουμε δύο τρόμπες. Μία συμβατική στο ντεποζιτο, όπως και στα Ε46 ας πούμε, με μόνη διαφορά ότι έχει μία μόνο τάση λειτουργίας στα 11volt. Δουλεύει full throttle δηλαδή όλη την ώρα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μας δίνει συνεχώς μια 70αρα psi. (72 για την ακρίβεια) Αυτό με την σειρά του πάει στην τρόμπα υψηλής η οποία βρίσκεται στο μηχανοστασιο και παίρνει κίνηση κατευθείαν απο την μηχανή και όχι ηλεκτρικά και ανεβάζει την πίεση 1000-4000 psi!!! Φυσικά δεν μπορούμε να ελενξουμε την τρόμπα για την πίεση ψεμασμού, αφού το pressure outlet είναι εξαρτημένο απο την ταχύτητα περιστροφης του κινητήρα. Έτσι έχουμε μετά απο αυτο μία ηλεκτρονική διάταξη ελεγχόμενη απο την dme που ανάλογα με το φορτίο ,το boost κτλ καθορίζει την τελική πίεση.

    Η BMW φρόντισε με επαναπρογραμματισμο να θέτει σε λειτουργία την τρόμπα στο ντεπόζιτο με το ξεκλειδωμα του αυτοκινήτου. Γιατί προφανώς θεώρησε ότι προήλθε λόγω σπηλαιωσης στην αντλία υψηλής. Εγώ αν ήταν δικό μου θα εκανα το update ή αλλιώς θα περίμενα στο check δεν θα άφηνα ποτε την βενζίνη κάτω απο τα 3/4 στο ντεπόζιτο. Και μετά πάμε σε πατεντες.

  16. The Following 6 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (08-08-12), Karizma Z4 (05-08-12), katsaraios (23-08-12), Panos 316T (05-08-12), pilot (05-08-12), S8N (05-08-12)

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP