Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 48 από 48

Θέμα: Υγρά φρένων!

  1. #41
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλα μη φανταστεις ...τα περισσοτερα αυτοκινητα που κυκλοφορουν στους δρομους εχουν υγρα μη σου πω και 10 ετιας ...αν δεν τα βραζεις δεν παθαινουν τιποτα...εμενα τα δικα μου ειναι ακομα χρυσαφι παντως οπως καινουρια και δεν υπαρχει κανενα προβλημα λειτουργικο.. εχω δει αμαξια που ειναι σχεδον μαυρα και παλι ειχαν νορμαλ φρενο...ο μονος τροπος που θελω να βαλω υψηλης ειναι αφ'ενος γιατι ειμαι ανησυχος ως προς τις βελτιωσεις και αφ'ετερου διοτι γενικα δεν τα ζοριζω τα φρενα, αλλα οταν τα ζορισω δε θελω λογω υψηλων θερμοκρασιων να εχω fade και να παταω σαν τρελος το πενταλ μεχρι τερμα και να νιωθω οτι θα ''σκασει'' η οτι θα μεινω απο φρενα. Η λυση που πιστευω (απ οσο μου εχουν πει) οτι αξιζει ειναι να βαλω φτιαχτα μαρκουτσια καθως συμφερουν καθαρα λογω κοστους. τα υγρα μου θελουν αλλαγη ετσι κι αλλιως οποτε θελω να το συνδιασω. Η αληθεια παντως ειναι οτι για να εχουμε καλο φρενο σε υψηλες θερμοκρασιες το μαμα τακακι δεν αρκει και θελει αλλαγη με καποιο πιο αγωνιστικου επιπεδου χωρις υπερβολες εννοειται ...εκει βεβαια ομως θα χαθει αποδοση οταν ειναι κρυα και αυτο ειναι το μονο μεγαλο μειονεκτημα.

  2. #42
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αν τα αφησεις αρκετα χρονια μεσα μπορει να δημιουργησεις προβλημα στην μοναδα abs.δεν αξιζει.οκ τα 2 χρονια δεν ειναι πολλα αλλα οτιδηποτε πανω απο 3 θεωρω πως ειναι..σωστα λες για τα τακακια ..απο την αλλη ενα πιο σκληρο αγωνιστικου τυπου τρωει πιο γρηγορα τους δισκους ,οποτε πας πιο νωρις για αλλο ενα εξοδο...εινα λιγο θεμα προτιμησεων και παζλ για να εχει το αποτελεσμα που θελει ο καθενας.

    για τους μαμα δισκους υπαρχει περιπτωση να ειναι καλυτερης ποιοτητας απο αφτερμαρκτ? εγω οταν εκανα αλλαγη τακακια ειδα οτι ηταν ζιμμερμαν.αφου λοιπον ειδα τι ειναι ,λεω να παρω ξανα τους ιδιους αλλα σε αφτερμαρκετ,οχι μαμα..ομως διαβαζοντας σε σαιτ του εξωτερικου κριτικες,λενε οτι οι μαμα (που μαλλον οι περισοτεροι ηταν ΑΤΕ η' ζιμερμανν) ειχαν μεγαλη διαφορα ποιοτητας και αντοχης με τους αφτερμαρκετ.και συστηνουν να δωσουμε κατι παραπανω για μαμα δισκους.τακακια οτι θελει ο καθενας.αλλος θελει οπως ειπες σκληρο για αγωνσιτικη χρηση,αλλος θελει λογοτερη βρωμια στην ζαντα ,αλλος δεν θελει σφυριγμα.εγω προσανατολιζομαι να βαλω η' μαμα δισκους η' ζιμερμμαν αφτερμαρκετ και τακακια ΑΤΕ η' φεροντο η' meyle αν τα εχει δοκιμασει κανεις.

    οσον αφορα τα υγρα λενε αλλοι οτι τα μοτουλ 5.1 προκαλουν διαβρωσεις στις τσιμουχες και στα λαστιχακια.γιαυτο μαλλον να μεινουμε σε dot.4. επισης αυτα τα μοτουλ θελουν αλλαγη πολυ νωριτερα και αναλογα την χρηση.για νορμαλ 1 χρονο, για σκληρη 6 μηνες.οτι στα 5.1 θελει και σωληνακια υψηλης,ενω στα dot.4 συμβατικα ..και εδω ερχεται η συζητηση για τα υψηλης...αφου στα Μ δεν βαζει η μαμα υψηλης,που εχουν και φρενα με μεγαλυτερες απαιτησεις γιατι να βαλω στο ταπεινο μου ασσο? μια αλλη επισης αποψη που ειδα ειναι οτι τα υψηλης επηρεαζουν την πιεση στην μοναδα abs και δεν λειτουργει σωστα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 06-02-21 στις 10:27

  3. #43
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ο στρατουδακης εφτιαξε την σελιδα του και εκει μπορουμε να δουμε τα ΟΕΜ και τα αφτερμαρκετ που κυκλοφορουν ..ετσι η ερωτηση μου για το ποια ειναι τα μαμ υγρα φρενων φαινεται να βρισκει απαντηση.
    https://www.strparts.gr/bmw-1-e87-20...11/ygra-frenon

    οι φωτογραφιες δεβ βοηθουν βεβαια,αλλα ψαχνοντας στο νετ μαλλον ειναι valeo η' FTE. νορμαλ σημειο υγρου βρασμου και για τα 2 , κοντα στο 165.αρκετα μακρια απο το ΑΤΕ που εχι 185 η' το μοτουλ με 205. τιμες σχεδον ιδιες αν δεν κανω λαθος.

  4. #44
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Το brembo έχει 245.
    E30 318i

  5. #45
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο στρατουδακης εφτιαξε την σελιδα του και εκει μπορουμε να δουμε τα ΟΕΜ και τα αφτερμαρκετ που κυκλοφορουν ..ετσι η ερωτηση μου για το ποια ειναι τα μαμ υγρα φρενων φαινεται να βρισκει απαντηση.
    https://www.strparts.gr/bmw-1-e87-20...11/ygra-frenon

    οι φωτογραφιες δεβ βοηθουν βεβαια,αλλα ψαχνοντας στο νετ μαλλον ειναι valeo η' FTE. νορμαλ σημειο υγρου βρασμου και για τα 2 , κοντα στο 165.αρκετα μακρια απο το ΑΤΕ που εχι 185 η' το μοτουλ με 205. τιμες σχεδον ιδιες αν δεν κανω λαθος.
    μπορει και vaico ,μοιαζει αρκετα το μπουκαλι.

  6. #46
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το wet boiling point που εχει και μας ενδιαφερει ειναι 165 ,αρα κατωτερο των αλλων 2..που το ειδες 245?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 06-02-21 στις 15:12

  7. #47
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Στο Dry.
    Wet το δικό μου λέει 157.

    Ναι, λέει το post παραπάνω "υγρού". Δεν το πρόσεξα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PetrosD : 06-02-21 στις 23:49
    E30 318i

  8. #48
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μαλλον γιαυτο τελικα ολοι ασχολουνται με τα ΑΤΕ και Μοτουλ και Καστρολ βεβαια που ξεφευγουν σε τιμη..ειναι τα μονα με μεγαλυτερο wet boiling point,αρα απο αυτα θα διαλεξω ενα..

  9. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (14-02-21), PetrosD (07-02-21)

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP