Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 48

Θέμα: Υγρά φρένων!

  1. #21
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.574
    Thanked
    2226
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Z4 DCT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντος εμενα στον Σπανο μου ειπαν οτι μονο dot4 στο αμαξι μου....δεν ρωτησα το λογο.....
    Εχω ακουσει ομως οτι σε μερικά αμάξια το 5αρι δεν εχει δουλεψει σωστα....νομίζω λογο καποιου συστατικού που εχει μεσα....σιλικόνη???
    Τα dot4 με τα Dot 5 (.1 και τα δύο από όσο θυμάμαι) δεν έχουν να κάνουν τόσο με την θερμοκρασία βρασμού ή άλλες μηχανικές ιδιότητες, όσο με την βάση από την οποία έχουν φτιαχτεί.

    Και γύρω από την βάση αυτή (και τις διαβρωτικές της ιδιότητες) έχει χτιστεί όλο το σύστημα των φρένων. Μια google έρευνα μεταξύ dot4 vs dot5 θα σου δώσει πιστεύω αρκετά καλά αποτελέσματα.

    Οπότε σε θέμα αριθμού ΜΟΝΟ ΟΤΙ γράφει το ταμπελάκι επάνω. Σε θέμα ποιότητας... all that money can buy. Σε θέμα αλλαγών (προσωπικά) κάθε χρόνο.

    Ένα δύο μπουκαλάκια ξοδεύεις έτσι και αλλιώς.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  2. #22
    Εγγραφή
    20-05-10
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.586
    Thanked
    2083
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων

    1:Πρεπει να αλλαθνουν τα υγρα οταν κλεισουν τα 2 χρονια ή λογο της περιορισμενης χρησης μπορει ο χρονος να παραταθει;
    2:Καθε φορα που αλλαζουμε υγρα,πρεπει να γινετε εξαερωση με το μηχανημα της bmw ή μια απλη εξαερωση ειναι αρκετη;


    Τί διαφορά έχει μία απλή εξαέρωση με μία στο μηχάνημα της bmw?

  3. #23
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18802
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lambros46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί διαφορά έχει μία απλή εξαέρωση με μία στο μηχάνημα της bmw?
    60 ευρώ.

  4. #24
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18802
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όσο υψηλότερο είναι το σημείο βρασμού ενός υγρού φρένων, τόσο πιο υδροσκοπικό είναι το υγρό αυτό.

    Τα Motul RBF600 και τα Castrol SRF δεν κρατούν πάνω από χρόνο, ενώ τα επίσημα χείλη της Motul μου είχαν πει να τα αλλάζω κάθε εξάμηνο. Το κόστος είναι πέρα για πέρα ασύμφορο.

    Να πω και κάτι άλλο? Στο ΤΤ φορούσα 4πίστονα Brembo και ήμουν συνεχώς καβάλα στο φρένο. Ο φρενάς μου με φώναζε σιδεροφάγο. Ε λοιπόν, ποτέ δεν είδα διαφορά μεταξύ του RBF600 κι ενός καλού υγρού όπως το ATE typ200 ή το ATE Superblue. Κι αυτά έβγαζαν 2ετία χαλαρά.

  5. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    alexm (01-12-11)

  6. #25
    Εγγραφή
    20-05-10
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.586
    Thanked
    2083
    Rides
    1

    Talking

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    60 ευρώ.


    Σε "ουσία" ξέρουμε τη διαφορά???

  7. #26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα δοχεία είναι των 500ml έκαστο. Λές να φτάνει 1 λίτρο για αλλαγή; Λίγο δεν είναι;
    Sorry έχεις δίκιο ...ανάλογα το πόσο θα σπαταλήσει ο μάστορας (γιατί ένα μέρος πάει χαμένο) θα χρειαστείς πάνω από 1 λίτρο. Από το 2λιτρο της ΑΤΕ μου περισσεύει. Με 1,5 λίτρο είσαι καλυμμένος πιστεύω.Εκτός αν είστε πάρα πολύ σπάταλοι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλαξα τα φρενα τον 8-2010 μαζι με υγρα (MOTUL RBF 600),σωληνακια και εκανα εξαερωση με το μηχανημα στην bmw.
    Θεωρητικα μετα απο 2 χρονια τον 8-2012 πρεπει να κανω αλλαγη υγρων φρενων,ομως λογο καταθεσης πινακιδων εχω κανει λιγα χιλιομετρα (περιπου 2000) και μαλιστα,με καθολου ζορισμα στα φρενα!!!!
    Θα ηθελα την αποψη σας στα παρακατω.......

    1:Πρεπει να αλλαθνουν τα υγρα οταν κλεισουν τα 2 χρονια ή λογο της περιορισμενης χρησης μπορει ο χρονος να παραταθει;
    2:Καθε φορα που αλλαζουμε υγρα,πρεπει να γινετε εξαερωση με το μηχανημα της bmw ή μια απλη εξαερωση ειναι αρκετη;

    1) Να αλλάξουν στα δύο χρόνια. Δεν είναι τυχαίο ότι ενώ όλα τα άλλα αναλώσιμα τα πηγαίνει με χλμ ,τα υγρά φρένων τα πηγαίνει ανά διετία.
    2)Ναι ναι και πάλι ΝΑΙ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.εχουν ημερομηνια ληξης επανω?

    2.πιστευεις οτι θα αδειασει εντελως το κυκλωμα μετα το "βγαλσιμο" των παλιων?
    1) όσο είναι σφραγισμένα στο μπουκάλι δεν παθαίνουν τίποτα. Όσο είναι στο κύκλωμα οξειδώνονται , απορροφούν υγρασία , ''πέφτουν''.
    2)Εξαρτάται από την επιμονή και την σχολαστικότητα του τεχνικού .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα dot4 με τα Dot 5 (.1 και τα δύο από όσο θυμάμαι) δεν έχουν να κάνουν τόσο με την θερμοκρασία βρασμού ή άλλες μηχανικές ιδιότητες, όσο με την βάση από την οποία έχουν φτιαχτεί.

    Και γύρω από την βάση αυτή (και τις διαβρωτικές της ιδιότητες) έχει χτιστεί όλο το σύστημα των φρένων. Μια google έρευνα μεταξύ dot4 vs dot5 θα σου δώσει πιστεύω αρκετά καλά αποτελέσματα.
    1ο πόστ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lambros46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί διαφορά έχει μία απλή εξαέρωση με μία στο μηχάνημα της bmw?
    Στα νεότερης τεχνολογίας αυτοκίνητα, που έχουν τεχνολογία ABS δεν μπορείς να εξαερώσεις την μονάδα του ABS γιατί όταν είσαι σταματημένος, αυτή είναι ανενεργή.Αυτήν την δουλειά την αναλαμβάνει ο υπολογιστής. Ακούς κιόλας τις βαλβίδες που ανοίγουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lambros46 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Σε "ουσία" ξέρουμε τη διαφορά???
    Σε ουσία, εγώ είχα κάνει την δοκιμή. Όταν έβαλα τα σωληνάκια υψηλής ,άλλαξα υγρά και έκανα την πατροπαράδοτη εξαέρωση. Παρατήρησα ότι το ABS έγινε πιο παρεμβατικό. Την επόμενη μέρα έκανα την προτεινόμενη και το φαινόμενο αυτό διορθώθηκε. Και τις δύο φορές έγινε με την ίδια αντλία, στον ίδιο χώρο ,από τα ίδια χέρια κλπ κλπ. Δεν μπορώ να σε πείσω για αυτό ,γιατί είναι θέμα αίσθησης ,δεν μπορώ να το αποδείξω.

    Σε ένα εξειδίκευμένο συνεργείο θα σου κάνουν την προτεινόμενη διαδικασία και το κόστος δεν θα είναι τραγικό.Δεν θα το σκεφτείς καν.

  8. The Following 7 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    alexm (01-12-11), BILL007 (02-12-11), bill_m3 (01-12-11), oldcarskickass (01-12-11), S8N (01-12-11), VanVIC (01-12-11), Vassilis ///M (01-12-11)

  9. #27
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.117
    Thanked
    12687
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα δοχεία είναι των 500ml έκαστο. Λές να φτάνει 1 λίτρο για αλλαγή; Λίγο δεν είναι;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry έχεις δίκιο ...ανάλογα το πόσο θα σπαταλήσει ο μάστορας (γιατί ένα μέρος πάει χαμένο) θα χρειαστείς πάνω από 1 λίτρο. Από το 2λιτρο της ΑΤΕ μου περισσεύει. Με 1,5 λίτρο είσαι καλυμμένος πιστεύω.Εκτός αν είστε πάρα πολύ σπάταλοι.
    ...
    Τελικά για όλο το κύκλωμα: 2 λίτρα παρά κάτι.
    Motul RBF600 έβαλα, για να δούμε...

  10. #28
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά για όλο το κύκλωμα: 2 λίτρα παρά κάτι.
    Motul RBF600 έβαλα, για να δούμε...
    Τιμή μπορούμε να μάθουμε και τον έμπορο αν γίνεται...

  11. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    60 ευρώ.
    αυτο ειναι που δεν χρειαζεται δευτερο ατομο για να γινει εξαερωση?



    υγ.
    Βρε αν δεν ειναι ενας πανω να πρεσσαρει και ενας απο κατω...

  12. #30
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.117
    Thanked
    12687
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά για όλο το κύκλωμα: 2 λίτρα παρά κάτι.
    Motul RBF600 έβαλα, για να δούμε...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vassilisvot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τιμή μπορούμε να μάθουμε και τον έμπορο αν γίνεται...
    9,5 ευρώ τα 500ml.
    Τα πήρα απο τον Λαμπρινίδη στην Καλλιρόης (απέναντι απ'την στάση του metro στο FIX). Ο συγκεκριμένος έχει ακόμα 2 υποκαταστήματα, ένα στην Φρατζή και ένα στον Πειραιά αλλά μόνο αυτό στην Καλλιρρόης τα είχε τα συγκεκριμένα.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP