Σελίδα 24 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 1422232425 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 231 έως 240 από 242

Θέμα: LpG μία ακόμη συζήτηση

  1. #231
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν έπαθε καποιο προβλημα απο την τοποθέτηση του αερίου, οταν ανοιχτηκε το μοτερ ομως για καποια αλλη εργασια έδειξε κακη λειτουργία του κινητηρα απο το αεριο που τοποθετηθηκε στο κεφαλάρι και τις βαλβίδες.

  2. #232
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Άρα είδε μή φυσιολογικές φθορές στις βαλβίδες λόγω τοποθέτησης αερίου;

  3. The Following User Says Thank You to gnx For This Useful Post:

    Vassilis ///M (26-09-12)

  4. #233
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα είδε μή φυσιολογικές φθορές στις βαλβίδες λόγω τοποθέτησης αερίου;
    Ακριβως.

  5. #234
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το θέμα με το MAF ήταν θέμα προγραμματισμού απ' ότι κατάλαβα.

  6. #235
    Εγγραφή
    26-08-12
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    206
    Thanked
    166
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Oλα είναι θέμα προγραματισμού,αλλά απο ότι έμαθα δέν έχει κάποια σχέση με το αέριο, ειδικά σε BMW δέν έχει ακουστεί πουθενα ακόμα και στο εξωτερικό,αλλα ας περιμένουμε να δουμε και τι θα πεί ο κάτοχος του αυτοκινήτου[και οχι απο τριτους] ,το μόνο που θα πω είναι ότι το αυτοκίνητο πρέπει να δουλέυει με όλα τα ηλεκτρονικά του ,να μην αφαιρείται τίποτα από πανω[απορω πως δεν είχε μπει σε save mode operation χωρις μαφ].Δέν μπορεί οι ταξιτζήδες με αέριο και με ΝΙΣΣΑΝ αυτοκίνητα να βγάζουν 250.000 χλμ ++ και να μαθαίνουμε η να ακούμε αλλά .......ασ περιμένουμε λοιπών.... καιδεν ειναι ανάγκη να τα σκιζουμε επειδί έχουμε αέριο οικονομια με το πόδι στο πάτωμα δέν γίνεται....

  7. The Following User Says Thank You to E461800 For This Useful Post:

    S8N (26-09-12)

  8. #236
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Nα πω και εγώ την αποψη μου, οποιοι βάλανε αεριο και δούλεψε σωστά είναι τυχεροι και ο λογος που το λέω ειναι οτι εχω παραδείγματα με 3 ιδια αυτοκινητα που τοποθετηθηκε το ιδιο κιτ στο ιδιο συνεργειο ( απο τα κορυφαια στην Θεσσαλονικη με εμπειρια πολλων ετων στον χωρο του αεριου) και εδω και 2 χρονια το ενα δουλευει μια χαρα, το δευτερο υπολειτουργει και το τριτο εχει πλέον προβλήματα στο μοτερ του, τα χιλιομετρα που τοποθετηθηκαν τα κιτ στα 3 αυτοκινητα ειχαν αποκλιση 15000 χιλιομετρα περιπου. Καλή η οικονομια αλλα πιστευω αλλη η δουλεια του μαστορα που τοποθετει και αλλη του προγραμματιστη. Σαν να βλέπεις τον μπαρμπαμητσο της γειτονιας με GT1 ενα πραμα. Οσο για τον προγραμμα που δουλευουν στο αεριο τα πραγματα ειναι απλα κλέβουν τιμες απο maf - αβανσ και διαφορες αλλες παραμετρους που χρειαζονται και οταν ξαναπας μετα απο 1000 χιλιομετρα τις περνανε στο συστημα του αεριου και τροποποιουν τις τιμες εως οτου δουλεψει το αμαξι σωστα στο δρομο χωρίς κομπιασματα και αρρυθμίες (μπακαλιστικες καταστάσεις για μενα) . Η ποιο σωστη διαδικασια για να προγραμματιστει ενα αμαξι ειναι να μπει σε δυναμομετρο με προγραμματιστη και να τελειωνει η δουλεια.


    Δεν θέλω να θίξω κανεναν τα παραπάνω ειναι προσωπικες αποψεις και τα παραδειγματα υπαρκτα.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leonidas_E39 : 26-09-12 στις 12:58

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Leonidas_E39 For This Useful Post:

    ghost-rider (26-09-12), S8N (26-09-12)

  10. #237
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χαλαρα λεο...
    Σιγα μην ανεβει δυναμομετρο ενα αμαξι για να περασει υγραεριο.
    Εγω πιστευω οτι εφοσον τιθεται θεμα προγραμματισμου, τοτε το θεμα ειναι γμσ τα.
    Και το λεω αυτο, γιαγι αν μια εταιρεια που φτιαχνει κιτ για οτι αμαξι κυκλοφορει, θα πρεπει να εχει και custom προγραμματισμο. Πραγμα που δεν παιζει, οχι απο αποψη οτι δεν γινεται, απλα δεν θα εχει καλα αποτελεσματα, και αν εχει θα εχει πολυ λιγα.
    Απο.την αλλη πχ αν υπηρχε μια εταιρεια που εβγαζε κιτ μονο για πεμβε, τοτε θα μπορουσαν να εχουν και κονσερβα για καθε τυπο μοτερ ξεχωριστα.
    Αυτο φυσικα ειναι κατι που θα μπορουσαν να κανλυν οι ιδιες οι εταιρειες, πραγμα το οποιο και δεν κανουν, οταν η αγορα εχει γεμισει απο τετοιες μετατροπες.
    Αυτο λεει πολλα για το αν ειναι καλο να βαλεις στο αμαξι σου αλλο καυσιμο σε σχεση με αυτο που κατασκευαστηκε να καιει...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  11. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    alexk (26-09-12), Leonidas_E39 (26-09-12), pilot (26-09-12)

  12. #238
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E461800 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το δέχτω φίλε μου αφτο που λες αλλα θέλω και κάποια στοιχεια ,πρέπει να υπάρχει μια αιτιολογία σε όλο αυτο!! Απο ότι δίαβασα παρακάτω όμως το παληκάρι είχε προβλήμάτα προγραματισμου απο την αρχη!!!χώρια του ότι αφερούσαι λειτουργηκά εξαρτήματα του αυτοκινήτου!!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!!!!!!!

    Οσο για τη VIALLE ,υγρου ψεκασμού!!!και να έχει τέτοια θέματα !!βρωμάει δέν θα έπρεπε να έχει κανένα πρόβλημα είναι απο τα ποιο αξιόπιστα συστηματα θεμα προγραματισμου ήτανε απο την αρχη δέν μπόρω να πιστέψω κάτι άλλο.

    Τα bmw δέν τα έχει καμία εταιρεία στα προβληματικα αυτοκίνητα ότι κάπου θα υπάρξει καποια στιγμή πρόβλημα ,ακόμα και στα αερίου ψεκασμου!!!

    Το παληκάρι εάν είναι εύκολο να γράψει εδώ τη ακριβως έπαθε και σε καμία περιπτωση να μην το αφήσει να περάσει έτσι!!!!!!!

    ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ autogas forum.gr να δούμε και τη θα πούνε απο εκεί και οι επαγγελματίες..!!!!!!!


    Να μην ατο αφήσει έτσι κάτι άλλο έχει συμβεί!!!!!!!!..
    ..δεν είναι αυτός που βάλανε στο λινκ παραπάνω..δεν νομίζω οτι γράφει καν στο φόρουμ..

    έχω ξαναπεί την προσωπική μου άποψη στο θέμα σαν μηχανικός..ο κάθε κινητήρας είναι σχεδιασμένος να δουλεύει με συγκεκριμένο καύσιμο, όλα τα αλλά αργά η γρήγορα θα δημιουργήσουν πρόβλημα! Έχω δει πολλά παραδείγματα από διαφορετικά αυτοκίνητα..ο καθένας κάνει ότι θέλει βέβαια στο αυτοκίνητό του...
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  13. The Following 3 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    joseph (26-09-12), Leonidas_E39 (26-09-12), Thomelef (26-09-12)

  14. #239
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 120ie87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:

    Το αυτοκίνητο του φίλου πραγματικά βρίσκεται σε συνεργείο με ανοιγμένο το καπάκι. ΟΜΩΣ αυτό το θέμα δεν έχει καμία σχέση με το υγραέριο όπως έμαθα - ούτε και έβγαλε κάποιο μηχανικό πρόβλημα.

    Ο φίλος θα μπει κάποια στιγμή και θα γράψει για να ξεκαθαρίσει τελείως το θέμα.
    αυτό το αυτοκίνητο είναι άλλο..και είναι και στο συνεργείο που πάω εγώ..ΔΕΝ λέω για αυτό, αν και πιστεύω πως ΚΑΙ αυτό το παράδειγμα οφείλεται στο αέριο..το παλικάρι αυτό έχει έρθει και στον σαββατιάτικο καφέ πριν καιρό και είχε και τότε προβλήματα..
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  15. #240
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαλαρα λεο...
    Σιγα μην ανεβει δυναμομετρο ενα αμαξι για να περασει υγραεριο.
    Εγω πιστευω οτι εφοσον τιθεται θεμα προγραμματισμου, τοτε το θεμα ειναι γμσ τα.
    Και το λεω αυτο, γιαγι αν μια εταιρεια που φτιαχνει κιτ για οτι αμαξι κυκλοφορει, θα πρεπει να εχει και custom προγραμματισμο. Πραγμα που δεν παιζει, οχι απο αποψη οτι δεν γινεται, απλα δεν θα εχει καλα αποτελεσματα, και αν εχει θα εχει πολυ λιγα.
    Απο.την αλλη πχ αν υπηρχε μια εταιρεια που εβγαζε κιτ μονο για πεμβε, τοτε θα μπορουσαν να εχουν και κονσερβα για καθε τυπο μοτερ ξεχωριστα.
    Αυτο φυσικα ειναι κατι που θα μπορουσαν να κανλυν οι ιδιες οι εταιρειες, πραγμα το οποιο και δεν κανουν, οταν η αγορα εχει γεμισει απο τετοιες μετατροπες.
    Αυτο λεει πολλα για το αν ειναι καλο να βαλεις στο αμαξι σου αλλο καυσιμο σε σχεση με αυτο που κατασκευαστηκε να καιει...
    το αυτό..
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



Σελίδα 24 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 1422232425 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP