Σελίδα 14 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314151624 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 131 έως 140 από 242

Θέμα: LpG μία ακόμη συζήτηση

  1. #131
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως είμαι 90-10 να βάλω στο Χ3.
    Γιωργο και εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για το allroad μιας και τωρα που αρχισα και παλι την οδηγηση θα κανω τουλαχιστον 25.000 χλμ το χρονο, οποτε αν βρω ενα καλο και αξιοπιστο συστημα και βεβαιωθω οτι δε θα εχω φθορες και αλλα προβληματα (τα νεα συγχρονα και ακριβα συστηματα εχουν λυσει σχεδον ολα τα θεματα του περελθοντος) θα το χωσω χωρις δευτερη σκεψη.
    Απο πολυ καλο φιλο μου που αντιπροσωπευει και πουλα συστηματα σε ολες τις αντιπροσωπειες αυτοκινητων στην Ελλαδα εμαθα οτι αυτα τοποθετουνται στην Καρεντα με εγγυηση και για τα ποιο νεα οχηματα η εργοστασιακη εγγυηση συνεχιζει να ισχυει κανονικα, πραγμα που σημαινει οτι ΜΑΛΛΟΝ ειναι αξιοπιστο.
    Αυτα για το audaki.....να βαλω Camping Gaz στο bmw ουτε με βραστα αυγα στις μασχαλες , σταγονες στο μετωπο και φαλαγγα στα ποδια ......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos : 06-08-12 στις 10:07

  2. The Following 5 Users Say Thank You to Nikos For This Useful Post:

    alexk (06-08-12), Leonidas_E39 (06-08-12), mitsos_chania (06-08-12), Stathis (06-08-12), Thomelef (06-08-12)

  3. #132
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο valerios2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι καταλαβα μετα απο περιπου 4-5 σελιδες OfftopiΚιες ειναι οτι
    γενικα εχετε θεμα με το υγραεριο
    μετα το κονσεπτ m3 και υγραεριο απλα το απεχθανεστε
    το κακο ειναι οτι δεν λεγεται 332 και πηγανε κ βαλανε το Μ μπροστα οι ανθρωποι
    Πρεπει να φατε μια χαλαροπιτα και να δειτε το θεμα σφαιρικα
    Εφοσον ειναι ενα e36-e46-e92 τι θεμα υπαρχει?
    μιλατε λες κ ειναι οχι απλα supercar αλλα πραγματικα hypercar
    ειναι? η απλα εχει κινητηρα που ενα supercar θα μπορουσε να εχει?
    αυτο μονο αρκει για να δικαιολογησει ολα αυτα που λετε?
    αυτο το λαικο τυπου " μα το αμαξι ειναι αγωνιστικο" θα ισχυε αν πρωτα ξεκιναγε απο τα βασικα οπως ΟΧΙ αεροσακους-κλιματισμο-ραδιο
    μετα οχι πισω σαλονι-μοκετες, πορτμπαγκαζ ξηλωμα να φαινονται τα ντουι ολα κτλ
    αν εβγαινε μονο τυπου CSL θα σας ελεγα οκ, ειναι ακυρο
    το απλο Μ3 ειναι πρωτα gran turismo πολυτελειας κ μετα ολα τα αλλα, ειναι χιλιομετροφαγος που απλα εχει ενα μοτερ που στροφαρει κ μετα τις 6500
    Το προβλημα μας φιλε ειναι οι τζαμπα μαγκες που ενω τους βαραινουν 20 ευρω παραπανω καυσιμο, θελουν την μεγαλη ζωη, το μεγαλο αμαξι, τις διακοπαρες, το μεγαλο σπιτι, κοκ.
    Θα μου πεις και τι μας νοιαζει εμας. Μας νοιαζει γιατι αφου μας αραδειασαν ένα καρο φουμαρα για την υποτιθεμενη οικονομικη τους κατασταση, μας δαγκωσανε και παρακαλανε σημερα να τους χαριστουνε λεφτα που εχουν φαγωθει προ πολλου.
    Το χειροτερο δε ειναι, οτι αντι να παν και να πουλησουν το ρημαδι τωρα που δεν εχουν να φανε, κοιτανε να το κανουν και υγραεριο για να συνεχισουν να κανουνε λεζαντα σε αυτους που δεν τους ξερουν.
    Ποιος μιλησε για φιλοσοφια αυτοκινητων? Για την βλακεια των ανθρωπων λεμε.
    Και ναι, αν θες και την γνωμη μου, ειναι τουλαχιστον γελοιο σε ένα αμαξι εκατο χιλιαδων να κανεις μια τετοιου ειδους μετατροπη με μοναδικο γνωμονα την οικονομια. Οταν αγοραζεις ένα τετοιο αμαξι, σημαινει οτι συμβιβαζεσαι και με τα εξοδα του.
    Τι παραλογο βρισκεις σε ολα αυτα που λεμε δλδ?
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  4. The Following 9 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    alexk (06-08-12), bakalos (06-08-12), Dimzan (06-08-12), GiannisRob (06-08-12), Leonidas_E39 (06-08-12), Ptboul (06-08-12), S8N (06-08-12), Stathis (06-08-12), stef (06-08-12)

  5. #133
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos M5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο και εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για το allroad μιας και τωρα που αρχισα και παλι την οδηγηση θα κανω τουλαχιστον 25.000 χλμ το χρονο, οποτε αν βρω ενα καλο και αξιοπιστο συστημα και βεβαιωθω οτι δε θα εχω φθορες και αλλα προβληματα (τα νεα συγχρονα και ακριβα συστηματα εχουν λυσει σχεδον ολα τα θεματα του περελθοντος) θα το χωσω χωρις δευτερη σκεψη.
    Απο πολυ καλο φιλο μου που αντιπροσωπευει και πουλα συστηματα σε ολες τις αντιπροσωπειες αυτοκινητων στην Ελλαδα εμαθα οτι αυτα τοποθετουνται στην Καρεντα με εγγυηση και για τα ποιο νεα οχηματα η εργοστασιακη εγγυηση συνεχιζει να ισχυει κανονικα, πραγμα που σημαινει οτι ΜΑΛΛΟΝ ειναι αξιοπιστο.
    Αυτα για το audaki.....να βαλω Camping Gaz στο bmw ουτε με βραστα αυγα στις μασχαλες , σταγονες στο μετωπο και φαλαγγα στα ποδια ......
    αν κανεις τοσα πολλα χιλιομετρα συμφερει.
    εγω στους 4 μηνες που το εχω στα χερια μου, εχω κανει 2400 χιλιομετρα.
    οποτε με χρηση 5-7 χιλιαδες χιλ. το χρονο δεν με συμφερει.

  6. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    alexk (06-08-12)

  7. #134
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα μας φιλε ειναι οι τζαμπα μαγκες που ενω τους βαραινουν 20 ευρω παραπανω καυσιμο, θελουν την μεγαλη ζωη, το μεγαλο αμαξι, τις διακοπαρες, το μεγαλο σπιτι, κοκ.
    Θα μου πεις και τι μας νοιαζει εμας. Μας νοιαζει γιατι αφου μας αραδειασαν ένα καρο φουμαρα για την υποτιθεμενη οικονομικη τους κατασταση, μας δαγκωσανε και παρακαλανε σημερα να τους χαριστουνε λεφτα που εχουν φαγωθει προ πολλου.
    Το χειροτερο δε ειναι, οτι αντι να παν και να πουλησουν το ρημαδι τωρα που δεν εχουν να φανε, κοιτανε να το κανουν και υγραεριο για να συνεχισουν να κανουνε λεζαντα σε αυτους που δεν τους ξερουν.
    Ποιος μιλησε για φιλοσοφια αυτοκινητων? Για την βλακεια των ανθρωπων λεμε.
    Και ναι, αν θες και την γνωμη μου, ειναι τουλαχιστον γελοιο σε ένα αμαξι εκατο χιλιαδων να κανεις μια τετοιου ειδους μετατροπη με μοναδικο γνωμονα την οικονομια. Οταν αγοραζεις ένα τετοιο αμαξι, σημαινει οτι συμβιβαζεσαι και με τα εξοδα του.
    Τι παραλογο βρισκεις σε ολα αυτα που λεμε δλδ?
    Tιποτα δεν ειναι παραλογο Τομας.....ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ εισαι εσυ που ακομα προσπαθεις με επιχειρηματα (και γεγονοτα στην πραξη πλεον) να εξηγησεις τα ανεξηγητα σε Ελληνες (καμια σχεση με τον φιλο μας εδω, γενικα μιλαω) που σου επαναλαμβανω οτι με την πρωτη ευκαιρια θα ξανακανουν τα ιδια και χειροτερα. Ρε συ ξεκολλα....το ελληναριο δεν καταλαβαινει Χριστο....τα κανει ολα σωστα και ορθα και για τα οποια στραβα φταινε παντα οι αλλοι και η κακοτυχια τους. Εγω γελαω με διαφορους γνωστους και μη εξαιρεταιους οι οποιοι με το που κατεθεσαν πινακιδες, γκρεμιστηκε και η προσωπικοτητα τους και το στατους τους στο γελοιο μικροκοσμο της κοντρας και του γυφταριου. Αυτα και σε οποιον γουσταρει .

  8. The Following 7 Users Say Thank You to Nikos For This Useful Post:

    alexk (06-08-12), aristent (06-08-12), Leonidas_E39 (06-08-12), oldcarskickass (26-09-12), S8N (06-08-12), Stathis (06-08-12), Thomelef (06-08-12)

  9. #135
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κανεις τοσα πολλα χιλιομετρα συμφερει.
    εγω στους 4 μηνες που το εχω στα χερια μου, εχω κανει 2400 χιλιομετρα.
    οποτε με χρηση 5-7 χιλιαδες χιλ. το χρονο δεν με συμφερει.
    Σταθη ηδη σε 3 εβδομαδες εχω κανει 1.8κ......και απο Σεπτεμβριο που θα μπορω να πηγαινω πιο ανετα στο βουνο θα κανω πολυ περισσοτερα ανα εβδομαδα οποτε ας περιορισω λιγο την συμμετοχη μου στην κρατικη χορηγια ....σημερα το πρωι γεμησα με 134 ευρω......η αλλιως 45.660 παλιες καλες δραχμες....εκανα την αναγωγη και με πιασαν τα γελια .

  10. The Following 3 Users Say Thank You to Nikos For This Useful Post:

    alexk (06-08-12), BILL007 (06-08-12), Stathis (06-08-12)

  11. #136
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Αυτά που βάζει η καρέντα Νίκο ειναι της vialle εαν δεν απατώμαι, που είναι η ακριβότερη μάρκα...καλά θα είναι, δε μπορεί.

  12. #137
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που βάζει η καρέντα Νίκο ειναι της vialle εαν δεν απατώμαι, που είναι η ακριβότερη μάρκα...καλά θα είναι, δε μπορεί.
    Σωστος .... περιμενω απαντηση για το ακριβο συστημα αμεσου ψεκασμου και τιμη και βλεπουμε.....

  13. #138
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ειχα ρωτησει εναν πελατη μου που εχει την εταιρια cargate, και μου ειχε πει οτι βγαινει κιτ για τον 3,2 fsi.
    μου ειχε πει και μια τιμη που θεωρησα αστρονομικη και δεν το συζητησα καν.
    κανε μια ερευνα νικο.
    https://www.cargate.gr/
    καραντασιος λεγεται, παρε εκ μερους μου.

  14. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    BILL007 (06-08-12)

  15. #139
    Εγγραφή
    11-03-10
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    422
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδιά σόρυ για το off topic, επειδή με έτρωγε ο κ*λος μου πήγα σήμερα στην εφορία και πήρα και τηλέφωνο στο γραφείο συγκοινωνιών και ρώτησα για το συγκεκριμένο θέμα. Τα τέλη κυκλοφορίας αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ για υβριδικά με ηλεκτροκινητήρα. Ο νόμος (περιληπτικά) ορίζει ως υβριδικό ένα όχημα το οποίο κινείται με 2 μορφές καυσίμου εκ των οποίων η μία αποτελεί εναλλακτική πηγή καυσίμου-οικολογικό καύσιμο. Το υγραέριο όμως, βάσει ευρωπαϊκής οδηγίας είναι εναλλακτικό-οικολογικό καύσιμο. Γιατί λοιπόν εγώ, κάνοντας τη μετατροπή σε LPG και δηλώνοντάς το νόμιμα (με ΚΤΕΟ, χαρτια κτλ.) να μην ανήκω σε αυτή την κατηγορία? Γιατί να θεωρούνται υβριδικά μόνο τα αμιγώς ηλεκτροκίνητα οχήματα (ας είναι 4000 κυβικά) και να πληρώνουν 5 ευρώ τέλη κυκλοφορίας? Κάνει λιγότερη ζημιά στο περιβάλλον ένα αμιγώς ηλεκτροκίνητο 4000 κυβικών απο το δικό μου υγραεριοκίνητο 1900 κυβικών? ΚΑΝΕΙΣ δεν ήξερε να μου απαντήσει ή έστω να μου δώσει μια τεκμηριωμένη απάντηση. Το μόνο που μου λέγανε ήταν "Αυτές τις οδηγίες έχουμε πάρει..." και "Αυτά ορίζει η εγκύκλιος..." και διάφορα τέτοια. Αυτά απο μένα
    Όταν μεγαλώσω θα γίνω Μ5....

  16. #140
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    γιατι ο νομος μιλουσε (παρελθον), μονο για καινουργια οχηματα, καθως ηθελε να δωσει κινητρο για την αποσυρση παλιων αυτοκινητων με ταυτοχρονη αγορα νεων υβριδικων.
    δεν υπηρχαν τοτε μονο τζιπ 4000 κυβικων, υβριδικα υπηρχαν και μικρου κυβισμου.
    το κινητρο ηταν να μην πληρωνεις τελη κυκλοφοριας, πραγμα που αντισταθμιζε την υψηλοτερη τιμη τους.

    ο νομοθετης δεν ειχε κατα νου να δωσει κινητρα για μετατροπες υπαρχοντων οχηματων, γι αυτο δεν προβλεψε αυτην την περιπτωση.

    οπως και να εχει, η διαταξη αυτη αποτελει παρελθον καθως πλεον τα τελη νεων οχηματων υπολογιζονται με βαση τις εκπομπες ρυπων και δεν γινεται διακριση για τα υβριδικα.

  17. The Following 4 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    BILL007 (06-08-12), Leonidas_E39 (06-08-12), Nikos (06-08-12), Thomelef (06-08-12)

Σελίδα 14 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314151624 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP