Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 60

Θέμα: Μεθανόλη

  1. #21
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    53
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δεν εχει νοημα σε ατμοσφαιρικο

  2. #22
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το thread του m-power_01 είναι κατατοπιστικότατο και αξίζει να το διαβάσετε για να πάρετε μια ιδέα. Φαντάζομαι η μεθανόλη σε ένα μοτέρ με συμπίεση 8.5:1 τουρμπάτο να κάνει θαύματα αλλά τι γίνεται σε ένα τουρμπάτο/κομπρεσοράτο με συμπίεση μεγαλήτερη του 10.5:1 ????

    Εσύ Νίκο που δεν μπορείς να παίζεις με τις πιέσεις έχει νόημα να έχεις μεθανόλη? Δηλαδή, ενα τουρμπάτο ανεβάζει με κάποιο τρόπο στιγμιαία πίεση και αποφασίζει να ψεκάσει μεθανόλη, έμα κομπρεσοράτο που η πίεση του εξαρτάται μόνο απο την τροχαλία έχει νόημα να ψεκάσει?

  3. #23
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το thread του m-power_01 είναι κατατοπιστικότατο και αξίζει να το διαβάσετε για να πάρετε μια ιδέα. Φαντάζομαι η μεθανόλη σε ένα μοτέρ με συμπίεση 8.5:1 τουρμπάτο να κάνει θαύματα αλλά τι γίνεται σε ένα τουρμπάτο/κομπρεσοράτο με συμπίεση μεγαλήτερη του 10.5:1 ????

    Εσύ Νίκο που δεν μπορείς να παίζεις με τις πιέσεις έχει νόημα να έχεις μεθανόλη? Δηλαδή, ενα τουρμπάτο ανεβάζει με κάποιο τρόπο στιγμιαία πίεση και αποφασίζει να ψεκάσει μεθανόλη, έμα κομπρεσοράτο που η πίεση του εξαρτάται μόνο απο την τροχαλία έχει νόημα να ψεκάσει?
    και μόνο οτι με το ψέκασμα θα ρίξει την θερμοκρασία του εισαγώμενου αέρα στον χώρο κάυσης, είναι πολύ σημαντικό με μόνο θετικά αποτελέσματα

  4. #24
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μόνο οτι με το ψέκασμα θα ρίξει την θερμοκρασία του εισαγώμενου αέρα στον χώρο κάυσης, είναι πολύ σημαντικό με μόνο θετικά αποτελέσματα
    Υπαρχει και ενα αλλο πραματακι που βαραει ψυξη στι ic.
    Ψυχει τον αερα δλδ σκετο χωρις προσθηκες στο μειγμα.
    Μολις γυρισω θα στο ποσταρω.

  5. #25
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    53
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το thread του m-power_01 είναι κατατοπιστικότατο και αξίζει να το διαβάσετε για να πάρετε μια ιδέα. Φαντάζομαι η μεθανόλη σε ένα μοτέρ με συμπίεση 8.5:1 τουρμπάτο να κάνει θαύματα αλλά τι γίνεται σε ένα τουρμπάτο/κομπρεσοράτο με συμπίεση μεγαλήτερη του 10.5:1 ????

    Εσύ Νίκο που δεν μπορείς να παίζεις με τις πιέσεις έχει νόημα να έχεις μεθανόλη? Δηλαδή, ενα τουρμπάτο ανεβάζει με κάποιο τρόπο στιγμιαία πίεση και αποφασίζει να ψεκάσει μεθανόλη, έμα κομπρεσοράτο που η πίεση του εξαρτάται μόνο απο την τροχαλία έχει νόημα να ψεκάσει?
    η μεθανολη θα βοηθησει στην ποιοτητα του καυσιμου οποτε παιζεις με αβανς και το νερακι ψυχει τον εισερχομενο αερα στο μοτερ.........οποτε και θα κρατα ποιο ψυχρη την εισαγωγη.......

    στην δικη μου περιπτωση μιας και εχω σκοπο να κατεβασω συμπιεση(με πιστονια)θεωρω οτι θα τσιμπησω καμια 30 αλογακια στην ροδα.....ειδωμεν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sokinm3 : 23-02-10 στις 18:33

  6. The Following User Says Thank You to sokinm3 For This Useful Post:

    BILL007 (23-02-10)

  7. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΔΩΣΤΟΥ ΝΙΚΟ!!!!!!

    Σε βλέπω για τον τίτλο του πιο δυνατού Μ3 στον Ελλαδικό μην πω ευρωπαικό xώρο!



  8. #27
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    OK το κατάλαβα αυτό. Φυσικά απάγει την θερμότητα απο τον θάλαμο καύσης... Δεν θα έπρεπε να ψεκάζεται όμως πρίν το intercooler για μέγιστα αποτελέσματα?

    Δεν χρειάζονται 2 διαφορετικές χαρτογραφήσεις για χρήση και μη χρηση της μεθανόλης? Εγώ με τον παράλληλο μπορώ να το κάνω αυτό, αλλά εσείς πως θα το κάνετε? Όταν πάτε χαλαρή βόλτα και το πρόγραμμα έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να ψεκάζετε ενώ εσεις δεν το κάνετε δεν θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα?

  9. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει και ενα αλλο πραματακι που βαραει ψυξη στι ic.
    Ψυχει τον αερα δλδ σκετο χωρις προσθηκες στο μειγμα.
    Μολις γυρισω θα στο ποσταρω.
    για πες , για πες......?
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  10. #29
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    53
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK το κατάλαβα αυτό. Φυσικά απάγει την θερμότητα απο τον θάλαμο καύσης... Δεν θα έπρεπε να ψεκάζεται όμως πρίν το intercooler για μέγιστα αποτελέσματα?

    Δεν χρειάζονται 2 διαφορετικές χαρτογραφήσεις για χρήση και μη χρηση της μεθανόλης? Εγώ με τον παράλληλο μπορώ να το κάνω αυτό, αλλά εσείς πως θα το κάνετε? Όταν πάτε χαλαρή βόλτα και το πρόγραμμα έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να ψεκάζετε ενώ εσεις δεν το κάνετε δεν θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα?
    εγω πριν το ιντερκουλερ θα ψεκαζω.....

    οσο για την βολτα το κιτακι της snowperformance δινει εγκεφελακι......στην περιπτωση μου μολις διαβαζει πανω απο 3 psi θα σπρωχνει ζουμακι.........

    στην βολτα ειμαι συνεχεια στην υποπιεση..........

    παραλληλα σου δινει αισθητηρα σε περιπτωση που τελειωσει,να σου αναψει καποιο Led που θα εχω μεσα.......

    παραλληλα θα εχουμε και ζουμακι στο πορτπαγκαζ για μαχη

  11. #30
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sokinm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω πριν το ιντερκουλερ θα ψεκαζω.....

    οσο για την βολτα το κιτακι της snowperformance δινει εγκεφελακι......στην περιπτωση μου μολις διαβαζει πανω απο 3 psi θα σπρωχνει ζουμακι.........

    στην βολτα ειμαι συνεχεια στην υποπιεση..........

    παραλληλα σου δινει αισθητηρα σε περιπτωση που τελειωσει,να σου αναψει καποιο Led που θα εχω μεσα.......

    παραλληλα θα εχουμε και ζουμακι στο πορτπαγκαζ για μαχη
    σε πηραν τηλεφωνο απο τη ΝΑΣΑ η οχι ακομα;
    Καποιος τους εκλεψε εναν απο τους θραστερ του διαστημικου λεωφορειου, δεν πιστευω να ειναι στο πορτ μπαγκαζ σου;

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP