Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 123

Θέμα: Sprint Booster....!

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή Sprint Booster....!

    Το sprint booster είναι μια συσκευή για τα αυτοκίνητα με ηλεκτρικό γκάζι.
    Συγκεκριμένα είναι ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα με τρεις επεξεργαστές, το οποίο
    παρεμβάλλεται ανάμεσα στο ποτενσιόμετρο του γκαζιού και τον εγκέφαλο του
    αυτοκινήτου στέλνοντας στην ECU διαφορετικά σήματα. Το επεξεργασμένο σήμα
    αναγκάζει τον εγκέφαλο να ανοίξει πιο γρήγορα την πεταλούδα, και το πρόβλημα
    της υστέρησης ελαχιστοποιείται.

    το χιλιοσυζητημενο (και με θετικα αλλα και με αρνητικα σχολια) γκατζετακι..!Θελοντας λοιπον να επισημανω και την δικη μου αποψη μετα την τοποθετηση του εν λογω μαραφετιου (μετα απο την ευγενικη χορηγια του συμφορουμιτη VANVIC-thanks Βαγγελη),ανοιγω αυτο το θρεντ...για να λυθουν τυχον αποριες που μπορει να εχουν αλλοι χρηστες.....οπως ετυχε να χω και γω πριν την αποκτηση του.....

    Τοποθετηση σε 5 λεπτα....αν τοποθετηθει με button on-off.....κανα τεταρτο με εικοσαλεπτο (αναλογως τον μαστορα).Το button το κρινω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ....(μιλαω παντα για το δικο μου αυτοκινητο που ειναι στα κυβικα που ειναι.....γνωρισα και παιδια που με λιγοτερα κυβικα το χουν χωρις μπουτον....δλδ μονιμα ενεργοποιημενο και ειναι ευχαριστημενοι.
    Ας ξεκινησω λοιπον απο την υπαρξη του μπουτον........
    Μεσ την πολη...το αυτοκινητο δεν οδηγηται ευχαριστα με την αποκριση που χει το γκαζι πλεον.......μιλαμε για...κλικ και ξεκινημα.....καποια στιγμη....μετα τον ενθουσιασμο....κουραζει...!Η BMW ειναι BMW και πανω απο ολα πρεπει να ναι ευχαριστη και απολαυστικη (για τα δικα μου κριτηρια παντα).Εξω απο την πολη .....δεν ξαναπαω ταξιδι χωρις να το χω ενεργοποιημενο........!Αμμεση ανταπροκριση.....ξετρελενεσ ι σε προσπερασεις και σε ρεμπριζ....σε βαθμο που νομιζεις οτι εχεις παρει κ αλογα.....ΔΕΝ εχεις παρει ...το επισημαινω....!Εχω διαβασει κατα καιρους...οτι μετα απο μετρησεις και ελεγχους...χανεις λιγο σε τελικη...δεν ξερω αν ισχυει....Ωστοσο...στο ταξιδι ειναι τοσο ευχαριστο να χεις αυτο το κλικ ΑΜΕΣΩΣ.....που σε ξετρελαινει!Καποτε ο συμφορουμιτης DEEPBLUE....ειχε πει...αυτο ελειπε απο το αμαξι μου....τον θυμηθηκα ...ειχε απολυτο δικιο ...ετσι ενοιωσα κ γω...!
    Προβληματα που δημιουργει.....απο φιλους που το χαν ... δεν εχω ακουσει το παραμικρο...θα δειξει..!
    Το μεγαλο του μειον.......ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ....ειδι α μες την πολη....!Και ειναι φυσικο επομενο....αφου εν κινησει οταν το ενεργοποιεις...αυξανεται με σταθερο γκαζι η ταχυτητα..οι στροφες του κινητηρα κατα 500+ ,ο δεικτης του οικονομομετρου...τσιμπαει... .αλλα η αμμεσοτητα του αυτοκινητου ειναι το κατι αλλο...!
    Το αλλο του μειον το οποιο διορθωνεται με το μπουτον ....ειναι οτι κουραζει στο σταματα ξεκινα......γι αυτο και συνιστω την τοποθετηση του σ οποιον εχει αποφασισει να το τοποθετησει....
    Τελειωνοντας......μεσ την πολη OFF......βγαινοντας σ ανοιχτους δρομους απαραιτητα ON....!

    Special THANKS to Vanvic για την ευγενικη χορηγια-χειρονομια του......!


    εχω πληροφορηθει πλεον ότι η γνωστη εταιρια που εμπορευεται τα εν λογω γκατζετακια,εβγαλε καινουργια εκδοση με ενσωματωμενο μπουτον ON OFF,3 σταδια αποκρισης γκαζιου κ τιμη που κυμαινεται στα 230 ευρω με τοποθετηση.

    Οτι απορια μπορω να λυσω.....εδω ειμαι.....

    Καλη συνεχεια..!!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    τωρα δεν το χρειαζεσαι πλεον πιστευω...

    το ειχα κι εγω ενα φεγγαρι, αλλα το εβγαλα και το χορηγησα κι εγω... χεχε

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    κ γω το χορηγησα σε φιλο.......πλεον οντως δεν χρειαζεται!!
    απλα οσο το ειχα......δεν παιζοτανε!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ναι, αλλαζε την ηθελημενη ομαλοτητα και γραμμικοτητα του μοτερ που ειχαν προσπαθησει να κανουν οι γερμανοι...
    σε χαμηλης ιπποδυναμης αυτοκινητα ισως βοηθαει στην αισθηση, στα δυνατα πιστευω οτι ειναι μειον διοτι κανει το αυτοκινητο πιο αποτομο και δυσκολο.

    το οτι εχει το κουμπι και τρεις σκαλες πλεον, ειναι θετικο βεβαια...

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τρεις σκάλες? Βλέπω εξελίχτηκε αρκετά το σύστημα... Πάντως σε αμάξια σχετικά χαμηλής ιπποδύναμης (πχ η 320 μου με 150 άλογα), έχουν νόημα οι τρεις σκάλες ? Γιατί εγώ σκέφτομαι να βάλω το απλό με κουμπί ενεργοποίησης-απενεργοποίησης, που λογικά θα έρχεται πιο φτηνά, αν προσφέρεται ακόμα. Αξίζει τον κόπο η αγορά του καινούριου, ή είναι μόνο για πολύ ισχυρούς κινητήρες ώστε να μην γίνεται απότομο το γκάζι? Και γενικά, είστε υπέρ του spiritbooster? Γιατί έχω ακούσει αμφιλεγόμενα σχόλια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 26-12-09 στις 20:57
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρεις σκάλες? Βλέπω εξελίχτηκε αρκετά το σύστημα... Πάντως σε αμάξια σχετικά χαμηλής ιπποδύναμης (πχ η 320 μου με 150 άλογα), έχουν νόημα οι τρεις σκάλες ? Γιατί εγώ σκέφτομαι να βάλω το απλό με κουμπί ενεργοποίησης-απενεργοποίησης, που λογικά θα έρχεται πιο φτηνά, αν προσφέρεται ακόμα. Αξίζει τον κόπο η αγορά του καινούριου, ή είναι μόνο για πολύ ισχυρούς κινητήρες ώστε να μην γίνεται απότομο το γκάζι? Και γενικά, είστε υπέρ του spiritbooster? Γιατί έχω ακούσει αμφιλεγόμενα σχόλια...
    Εμείς ειδικά (μικρής ισχύος αυτοκίνητα) θα δούμε διαφορά, είναι σίγουρο, το αμάξι αποκτά περισσότερο νεύρο, τώρα για τις τρεις σκάλες μου φαίνεται υπερβολή για εμάς!!!! (μην χαλάσουμε και τη άσφαλτο )

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bill987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς ειδικά (μικρής ισχύος αυτοκίνητα) θα δούμε διαφορά, είναι σίγουρο, το αμάξι αποκτά περισσότερο νεύρο, τώρα για τις τρεις σκάλες μου φαίνεται υπερβολή για εμάς!!!! (μην χαλάσουμε και τη άσφαλτο )
    Γι'αυτό ανησυχώ κι εγώ...μην οργώσουμε την άσφαλτό !!
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  8. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    παιδια κοιταξτε, εγω το θεωρω πεταμενα λεφτα...
    γιατι δεν κανει κατι περιεργο το μαραφετι, απλα μεταβαλει το ρυθμο ανοιγματος της πεταλουδας... σαν να πατας δηλαδη περισσοτερο γκαζι...
    ολη η δουλεια που εχει κανει ο κατασκευαστης στον τομεα αυτο παει περιπατο...

    βεβαια αλλοι εχουν διαφορετικη αποψη. και το πραμα πουλαει τρελά...
    σε καθε περιπτωση ο αντιπροσωπος νομιζω το βαζει με δοκιμη.
    οποτε πατε απο κει μια βολτα το βαζετε και αν σας αρεσει το κρατατε.

    να αποσαφηνιστει μονο οτι δεν κανει τιποτα απο πλευρας επιδοσεων. μονο στην αισθηση θα δειτε διαφορα. κατα τα αλλα θα πηγαινετε το ιδιο με πριν...

  9. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στάθη αυτό που κάνει είναι , είμαστε σε κίνηση με 100χλμ πατάμε τέρμα το γκάζι, τα δικά μας θα αργήσουν να δώσουν (λίγο) ενώ με το sprint θα δώσει αμέσως , αυτή και μόνο είναι η διαφορά .
    Το έχω δοκιμάσει σε σεατ λεον!

    χεχεχ αρχίσαμε!

  10. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Σταθη...πολυ σωστα τα λες....δεν δινει αλογα..!

    Ωστοσο το συνιστω γιατι ''ξυπναει'' το αυτοκινητο στο πατημα του γκαζιου....!

    Συνιστω το καινουργιο γιατι με το παλιο αναγκαστικα μεσα στην πολη το χα OFF...ενω με την διαβαθμιση ισως να το ''χαμηλωνα'' κ να τα λιγοτερο νευρικο...

    Νομιζω οτι οι τιμες ειναι γυρω στα 200 το παλιο κ 230 το καινουργιο....δεν το συζητω καν λοιπον ...βουρ για το καινουργιο αν ειανι να το βαλει καποιος...γιατι με το παλιο θες αλλα 50 ευρω τοποθετηση + button.

    εγω παντως θα το ξαναεβαζα..........!

Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP