Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Τεχνικός για κουκούλα στο Ηράκλειο

  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-12
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    54
    Thanked
    43
    Rides
    0

    Προεπιλογή Τεχνικός για κουκούλα στο Ηράκλειο

    Ξέρει κανείς κάποιον τεχνικό εξειδικευμένο στο Ηράκλειο για την κουκούλα?

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ο νεος μας φιλος σαβρακιας, αναφερεται σε μια βλαβη που (αν θυμαμαι καλα) του παρουσιασε ο μηχανισμος κουκουλας σε Ε36 cabrio.

    Δυστυχως το σχετικο θρεντ που ειχε ανοιξει, χαθηκε, απο ενα προβληματακι στο φορουμ.

  3. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    PANOS-E60 (23-06-12)

  4. #3
    Εγγραφή
    22-06-12
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    54
    Thanked
    43
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πράγματι χάθηκε..αλλά δε πειράζει..
    Ναί έχω ένα πρόβλημα με την αριστερή ντίζα της κουκούλας.Έχει σπάσει.
    Το αυτοκίνητο το πήρα την Τρίτη.Είναι λίγο παράλογο νομίζω να σπάσει.
    Μήπως να ζητήσω χρήματα για την επισκευή απο την μάντρα που το αγόρασα?
    Ευχαριστώ πολυ..

  5. The Following User Says Thank You to savrakias_etsi_apla For This Useful Post:

    Kostas_1 (24-06-12)

  6. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5438
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    θα επρεπε να τα ζητησεις γιατι εσυ μεσα σε 4 μερες δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ανοιγοκλησει τη κουκουλα πανω απο 5 φορες.....
    Τωρα κατα ποσο ακρη θα μπορεσεις να βρεις με τον εμπορο....αυτο ειναι αλλη ιστορια.



  7. #5
    Εγγραφή
    13-06-10
    Περιοχή
    Glyfada
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    88
    Thanked
    125
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    O κολλητος μου εχει μια 36αρα καμπριο και παρουσιαζει προβλημα στο ανοιξε κλεισε. Πιθανοτατα, επανω στην κινηση που κανει, καποιος ρελες δεν ακουει καλα , μπορει καποιος εαν εχει την καλοσυνη να δημοσιευση ενα σχεδιαγραμμα της κουκουλας και να μας συστησει καποιο μαστορα αξιοπιστο με γνωση επανω στο συγκεκριμενο μοντελο?

    Στο ανοιξε κολλαει μολις η κουκουλα τυλιχθει μεσα στο αμαξι και το καπακι μεινει σε ορθια θεση. Δεν συνεχιζει δηλαδη την πορεια του εαν δεν σπρωξουμε με το χερι την κουκουλα, παντα με τον κινδυνο να μαγκωσει χερια ...

  8. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο redneck Εμφάνιση μηνυμάτων
    O κολλητος μου εχει μια 36αρα καμπριο και παρουσιαζει προβλημα στο ανοιξε κλεισε. Πιθανοτατα, επανω στην κινηση που κανει, καποιος ρελες δεν ακουει καλα , μπορει καποιος εαν εχει την καλοσυνη να δημοσιευση ενα σχεδιαγραμμα της κουκουλας και να μας συστησει καποιο μαστορα αξιοπιστο με γνωση επανω στο συγκεκριμενο μοντελο?

    Στο ανοιξε κολλαει μολις η κουκουλα τυλιχθει μεσα στο αμαξι και το καπακι μεινει σε ορθια θεση. Δεν συνεχιζει δηλαδη την πορεια του εαν δεν σπρωξουμε με το χερι την κουκουλα, παντα με τον κινδυνο να μαγκωσει χερια ...
    Για Αθήνα σύμφωνα με τον φίλο, εδώ:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο msz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου σημειωσε κινητο: 6932227885-Γιωργος.Ο τυπος ειναι κορυφη σε οτι αφορα κουκουλες cabrio! Μου τον εφερε στο συνεργειο του ο μηχανικος μου οταν τον ενημερωσα για καποιο προβλημα που ειχα με την κουκουλα στο z3 μου.Μου το εφτιαξε επι τοπου! Στην αντιπροσωπεια της BMW ηθελαν να μου αντικαταστησουν ενα κομματι απο τον μηχανισμο κλεισιματος της κουκουλας αξιας 100 ευρω συν την εργασια και να την αφησω εκει για μια μερα!
    Ο οποίος είναι αυτός :
    https://www.4ty.gr/utf_index.php?p=merchant&id=19261


  9. The Following 2 Users Say Thank You to bill_m3 For This Useful Post:

    Kostas_1 (24-06-12), redneck (24-06-12)

  10. #7
    Εγγραφή
    13-06-10
    Περιοχή
    Glyfada
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    88
    Thanked
    125
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ^Eυχαριστω πολυ !
    Εαν καποιος τυχαινει να εχει προχειρο το σχεδιαγραμμα της κουκουλα της 36αρας θα ηταν ενδιαφερον να της ριξουμε μια ματια μονοι μας πρωτα.

  11. #8
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οταν ειχα το Ε36 το καμπριο καποιος μου ειχε πει οτι ειναι τρυπιος κουμπαρας.Ολο θα φτιαχνεις κατι στην κουκουλα και κατι αλλο θα χαλαει.Τα καμπριο γενικως θελουν σχολαστικη συντηρηση στην κουκουλα,πρεπει να σαι λιγο μερακλης αμα θες να το χεις στην εντελεια και να σου κρατησει χρονια.

    Στο θεμα μας τωρα, γνωστο προβλημα στα Ε36 ειναι οτι κατα το ανοιγμα της κουκουλας μπορει να σκαλωσει το καπακι κατα το ανοιγμα του στο σκελετο της κουκουλας.Δεν ειναι τοσο τραγικο προβλημα,απλα αμα δεν το βοηθησεις λιγο με το χερι σου καθως ανοιγει απο μεσα τραβοντας το τελευταιο μπραστο (του σκελετου της κουκουλας) θα ζορισεις το μοτερ με πιθανοτητα να το χαλασεις.Αν το βοηθησεις λιγο τοτε η κινηση θα γινει μια χαρα.Εφοσον μαζευτει η κουκουλα μεσα στο χωρο αποθηκευσης και κλεισει το καπακι, θα παρατηρησεις οτι εχει μεινει μικρο κομματι της κουκουλας εξω απο το το χωρο αποθηκευσης και το καπακι δεν κλεινει τελειως.Αυτο παλι μπορει να το διορθωσεις βαζοντας λιγο χερακι.Τωρα θα μου πεις τι ηλεκτρικη κουκουλα και κουραφεξαλα , μεχρι στιγμης σταματησα την κινηση 2 φορες για να την διορθωσω με το χερι.Αυτα τα προβληματα μπορεις να τα γιατρεψεις αλλαζοντας τους ιμαντες εσωτερικα της κουκουλας οι οποιοι εχουν χαλαρωσει απο την πολυκαιρια και την χρηση.Κοστος αντικαταστασης με εργασια στον Αδαμιδη το 2007 400 ευρω.Καποιος προσφερθηκε στη Θεσ/νικη να μου κανει μια πατεντα αλλαζοντας τους ιμαντες με λαστιχα.Δεν το κανα ποτε δεν μπορω να σου πω εντυπωσεις.
    Αλλο γωστο προβλημα ειναι οτι μπαζει νερακια απο αριστερα και δεξια στο παρμπριζ.Αυτο συμβαινει επειδη ολο το χειμωνα σχεδον ειναι κλειστη η κουκουλα,μενει πατημενο και ξερενεται το λαστιχο που εφαπτει πανω στο παρμπριζ με αποτελεσμα να μην εχει καλη μονωση.Εδω επισης υπαρχει μια πατεντουλα.Βαζουν ενα λαστιχακι(μακαρονι) πανω στο παρπριζ και τελειωνεις και απο κει.Για να διατηρησεις τα λαστιχα της κουκουλας σε καλη κατασταση καλο ειναι να τα ψεκαζεις συχνα με ενα σπρει σιλικονης.
    Δεν θα μπορουσα να ξεχασω την πισω ζελατινα η οποια ξερενεται κιτρινιζει και τελος σκιζεται.Κοστος αλλαγης γνησιας περιπου 300 ευρω.Σε ενα ταπετσερη και με 100 ευρω καθαριζεις.Επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις την ειδικη αλοιφη που δινει η bmw (10 ευρω) ωστε να περνας την ζελατινα να μενει καθαρη και ενυδατομενη ωστε να μην σκιζεται.
    Επισης καλο ειναι οταν ανοιγει και κλεινεις την κουκουλα να πατας το κουμπι συνεχομενα χωρις ακοπα σταματηματα
    Αυτα τα ολιγα απο εμενα ελπιζω να βοηθησα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη savvas bmwdakias : 24-06-12 στις 19:46
    quattro ist fur sissies

  12. The Following 4 Users Say Thank You to savvas bmwdakias For This Useful Post:

    bill_m3 (24-06-12), giannis_compact (28-06-12), m-power_01 (25-06-12), savrakias_etsi_apla (24-06-12)

  13. #9
    Εγγραφή
    22-06-12
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    54
    Thanked
    43
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σήμερα πήγα σε ταπετσέρη και αύριο πρωί ελπίζω η σαύρα μου να μπορεί να κυκλοφορεί και πάλι ανοιχτή.Θα σας πω και για το πρόβλημα τελικά που είχε..!
    Σας ευχαριστώ για την μέχρι τώρα υποστήριξή σας.

  14. The Following User Says Thank You to savrakias_etsi_apla For This Useful Post:

    Kostas_1 (25-06-12)

  15. #10
    Εγγραφή
    03-06-12
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    459
    Thanked
    478
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savrakias_etsi_apla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς κάποιον τεχνικό εξειδικευμένο στο Ηράκλειο για την κουκούλα?
    στην περιπτωση που δεν βγαλεις ακρη υπαρχει ενας μαστορας που ασχολειται με οροφες κ εχει κ καποια ανταλλακτικα.ειναι στο γαλατσι στη τραλεων.αν χρειαστεις πληροφοριες πες μου.

  16. The Following User Says Thank You to GIANNHS M For This Useful Post:

    savrakias_etsi_apla (25-06-12)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP