Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 66

Θέμα: [E46] M3 Μπουλόνια-Αποστάτες

  1. #1
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή [E46] M3 Μπουλόνια-Αποστάτες

    Παιδιά πρίν λίγες μέρες αγόρασα μια τετράδα 12mm αποστάτες για το Μ3. δεν είναι κάποια συγκεκριμένη μάρκα πχ Eibach αλλα απο καλή εταιρία που φτιάχνει τέτοια..(Μπρός-Πίσω)

    Το σέτ περιλάμβανε μέσα και μεγαλύτερα μπουλόνια όπως τα περισσότερα..Καθώς τους τοποθέτησα έκανα μια βόλτα για δοκιμή

    Έλα όμως οπου στην βόλτα που έκανα μετά απ τα 50-60 χμ/α περίπου άρχισε να ακούγεται ένας συνεχής θόρυβος, σαν να βρίσκει κάτι..πως βάζουνε τα παιδιά στο ποδήλατο ένα μανταλάκι στην ρόδα κάπως έτσι..! Τι έγινε ρε γμτ λέω..

    έκανα περίπου 20χλμ απόσταση γύρισα σπίτι να το αφήσω να δω τι γίνεται..Τελικά ανακαλύπτω και μετά απο πληροφόρηση ότι μάλλον είναι πολύ μεγάλα τα μπουλόνια!! και όντως αυτό ήταν!!

    Ακουμπούσαν τα πίσω γιατί έβγαλα και τρόχισα πρώτα τα πίσω για να δω και τελικά ήταν αυτά! Το θέμα είναι οτι δεν μου κάθεται καλά τώρα αυτό γιατί άλλο είναι λίγο τροχισμένο λιγότερο και άλλο περισσότερο..Και κατα 99% θα παραγγείλω καινούργια..

    Μετά απο όλα αυτά μέτρησα τα ΟΕΜ μπουλόνια το πάσο τους (shank length) και είναι περίπου 25-26mm..

    Τα σέτ είχαν μέσα 42mm μπουλόνια!! Το λάθος το ρίχνω περισσότερο σε μένα γιατί κακώς δεν μέτρησα τα ΟΕΜ πρίν παραγγείλω για να διαλέξω τα σωστότερα..

    Απ την άλλη θεώρησα δεδομένο οτι στα σετ τα οποία ήταν για Μ3 Ε46 και είχαν μπουλόνια πακέτο θα είναι και τα σωστά..

    επικοινώνησα με αυτόν που τα αγόρασα με e-mail.. που απάντησε ο άνθρωπος και μου είπε οτι ξέρεις το σετ έλεγε οτι περιλαμβάνει 42mm (shank length) μπουλόνια (όντως το έλεγε) και μου πρότεινε για ανταλλαγή με 35mm..Σωστός..

    αλλα το θέμα είναι οτι τα έχω τροχίσει ήδη (βιάστικα) και δεν μπορώ να τα γυρίσω πίσω οπότε θα πάω όπως είπα για κανούργια..

    κανονικά απο οτι κατάλαβα πλέον με 26mm OEM + 12mm αποστάτες θα έπρεπε να πάρω 37-38mm. Αλλα δεν βρήκα πουθενά 38mm στο συγκεκριμένο μπουλόνι που είναι κωνικό..σε ΒΑLL SEAT για παράδειγμα υπάρχει.. Βρήκα μόνο σε 39mm CONE SEAT και μάλλον το βλέπω το ποιο σωστό που πρέπει να μπεί..Πιστεύω οτι δεν θα πειράζει το 1 χιλιοστό παραπάνω.

    βρήκα κάποια μετά απο ψάξιμο και βγαίνουν για 20 μπουλόνια μαζί με μεταφορικά περίπου 70 ευρώ!! απο Αμερική, υπάρχουν κάποιες εξαιρετικής ποιότητας τέτοια είδη απο την συγκεκριμένη εταιρία για παράδειγμα.(Μc Guard)

    Τα στοιχεία απ το ΟΕΜ μπουλόνι είναι:

    Thread size: M12 x 1.5
    Thread length: 26mm
    Spanner size: 17mm Hex

    Τα στοιχεία απ τα μπουλόνια του σετ είναι:

    Specification of Bolts
    Thread size: M12 x 1.5
    Thread length: 42mm
    Overall bolt width: 25mm
    Overall bolt length: 68mm (inc the head)
    Seat type: 60° Taper (Cone shaped)
    Bolt material: Heat treated carbon alloy steel
    Bolt finish: Bright zinc plated
    Spanner size: 17mm Hex

    Τα στοιχεία απ τους αποστάτες:

    Specification of Spacers
    Material: Billet aluminium
    Finish: Clear anodised
    Thickness of each spacer: 12mm
    Overall diameter of spacer: 150mm
    Hub centre diameter (hole in centre of spacer): 72.6mm
    PCD of wheel bolt holes: 120mm

    Να πω οτι οι αποστάτες κάθονται τέλεια με την πατούρα τους πολύ ελαφρύ και χωρίς τρέμουλα!

    φώτο απο το σετ:


    φώτο απ το ΟΕΜ:


    Ενδεικτική φώτο για να καταλάβετε τι σημαίνει το κάθε στοιχείο:


    Ποιά η γνώμη σας? Την Δευτέρα αν είναι να κάνω την παραγγελία!

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Aχ, αχ... γιατί δεν αγοράζετε επώνυμους αποστάτες και μπουλόνια ρε παιδιά ?

    Δεν ξέρω από που τα πήρες, αλλά στα site που έχω δει εγώ (και έχω ψωνίσει) πάντα λένε το πόσα +mm είναι το μπουλόνι.
    π.χ. λέει μπουλόνια +12mm για αποστάτες 12mm.

    Οι αποστάτες Eibach ή H&R είναι πολύ πιο ποιοτικοί από αυτούς που βλέπω στην φωτογραφία που έβαλες.
    Επίσης, είναι σημαντικά ελαφρύτεροι.
    Εγώ πάντως όλα τα μπουλόνια που έχω αγοράσει (έχω πάρει πολλά) είναι όλα H&R (έχουν και επιλογή για μαύρα παρεπιπτόντως).

    Από εδώ τα έχω πάρει.
    https://www.turnermotorsport.com/p-1...ividually.aspx
    Φθηνά δεν τα λες (για 20αδα θες 60 δολάρια συν μεταφορά που είναι ακριβή μιας και έχουν βάρος).
    Γενικά όμως δεν είναι να παίζεις με αυτά τα πράγματα (να κάνεις οικονομία δηλαδή), γιατί όσοι είχαν την ατυχία να δουν τον τροχό τους να τους προσπερνάει, κλάψανε αμέσως μετά...

  3. The Following 3 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    Kostas_1 (16-06-12), Monsta (17-06-12), zaharias (16-06-12)

  4. #3
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aχ, αχ... γιατί δεν αγοράζετε επώνυμους αποστάτες και μπουλόνια ρε παιδιά ?

    Δεν ξέρω από που τα πήρες, αλλά στα site που έχω δει εγώ (και έχω ψωνίσει) πάντα λένε το πόσα +mm είναι το μπουλόνι.
    π.χ. λέει μπουλόνια +12mm για αποστάτες 12mm.

    Οι αποστάτες Eibach ή H&R είναι πολύ πιο ποιοτικοί από αυτούς που βλέπω στην φωτογραφία που έβαλες.
    Επίσης, είναι σημαντικά ελαφρύτεροι.
    Εγώ πάντως όλα τα μπουλόνια που έχω αγοράσει (έχω πάρει πολλά) είναι όλα H&R (έχουν και επιλογή για μαύρα παρεπιπτόντως).

    Από εδώ τα έχω πάρει.
    https://www.turnermotorsport.com/p-1...ividually.aspx
    Φθηνά δεν τα λες (για 20αδα θες 60 δολάρια συν μεταφορά που είναι ακριβή μιας και έχουν βάρος).
    Γενικά όμως δεν είναι να παίζεις με αυτά τα πράγματα (να κάνεις οικονομία δηλαδή), γιατί όσοι είχαν την ατυχία να δουν τον τροχό τους να τους προσπερνάει, κλάψανε αμέσως μετά...
    Αλεξ έλεγε κανονικά τα χιλιοστά απ τα μπουλόνια και με λεπτομέρεια και είχε και διάγραμμα αναλυτικό..το θέμα είναι οτι εγώ δεν πήγε καν το μυαλό μου οτι θα έβρισκε μέσα στα ελατήρια βρήκε μάλλον απ το χειρόφρενο κάτι τέτοιο νομίζω..
    Αυτό είναι δικό μου λάθος σίγουρα αλλα και απ την άλλη ρίχνω και λίγο φταίξιμο σε αυτόν διότι δεν ήξερε οτι παραείναι μεγάλα τα μπουλόνια (τελικα μόνο τα πίσω βρίσκουν)

    κοίτα η φώτο δεν ξέρω μπορεί να σε ξεγελάει αλλα είναι αρκετά ποιοτικοί και με ελάχιστο βάρος γιατί είχα δει και τους eibach και ήταν κάτι παρόμοιο όταν τους έπιασα στα χέρια μου..

    δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος αλλα νομίζω πως αν είναι σωστό το υλικό και φτιάχνεται σε σωστό μηχάνημα με τις σωστές-ακριβείς αναλογίες δεν βλέπω κάποια διαφορά σε σχέση με τους eibach ή H&R παρα μόνο οτι γράφουν πάνω την μάρκα..Αλλα όπως είπα μπορεί να κάνω και λάθος..

    Συγκεκριμένα για 4 αποστάτες + μπουλόνια + μεταφ βγήκαν 171 ευρώ..Για τους Eibach ήθελα γύρω στο 300άρι απο ότι θυμάμαι..

    Ο τurner καλός είναι έχω ψωνίσει αλλα πολύ ακριβώς ρε συ γενικά σε όλα..αν συγκρίνεις τιμές στα ίδια προιόντα έχουν σημαντικές διαφορές!

  5. #4
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εσυ απο turner φοράς αποστάτες άλεξ? εάν φοράς 12μμ εάν σου είναι εύκολο πες μου πόσα χιλιοστά είναι τα μπουλόνια για να δώ τελικα τι δίνει ο turner γιατι δεν αναφέρει ακριβώς λέει για 12-12.5mm spacers αλλα δεν λέει ακριβώς πόσα χιλιοστά είναι τα μπουλόνια..Θενκς

  6. #5
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steliosm46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ απο turner φοράς αποστάτες άλεξ? εάν φοράς 12μμ εάν σου είναι εύκολο πες μου πόσα χιλιοστά είναι τα μπουλόνια για να δώ τελικα τι δίνει ο turner γιατι δεν αναφέρει ακριβώς λέει για 12-12.5mm spacers αλλα δεν λέει ακριβώς πόσα χιλιοστά είναι τα μπουλόνια..Θενκς
    Έχω Eibach και Η&R.
    Τα μπουλόνια τα έχω αγοράσει όλα από Turner, και είναι Η&R.
    Θα μετρήσω ένα μετά και σου λέω.

  7. The Following User Says Thank You to alexk For This Useful Post:

    steliosm46 (16-06-12)

  8. #6
    Εγγραφή
    27-09-11
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    156
    Thanked
    353
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχω και εγώ αποστάτες από Turner, στα 12.5μμ σε κάθε γωνιά, αλλά αντί για μπουλόνια έχω βάλει studs 75μμ! (Στα Ελληνικά; ) Οι αποστάτες είναι πάρα πολύ ελαφριοί και φαίνονται πολύ καλής ποιότητας. Επίσης είναι πολύ πιο βολικό για να βγάζεις και να βάζεις πίσω τις ζάντες.

    Μπροστά:


    Πίσω:


    Αυτά έχω:
    https://www.turnermotorsport.com/p-1...cers-pair.aspx και https://www.turnermotorsport.com/p-1...0-e92-etc.aspx

    Για το θέμα εδώ όμως η Turner πουλάνε πιο μακριά μπουλόνια για τους 12-12.5μμ αποστάτες τους και είναι 39μμ μήκος αν δεν κάνω λάθος. https://www.turnermotorsport.com/p-1...ividually.aspx και https://www.pelicanparts.com/cgi-bin...C%20Each%20%20

  9. The Following 3 Users Say Thank You to ga41 For This Useful Post:

    alexk (16-06-12), chief (16-06-12), steliosm46 (16-06-12)

  10. #7
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Άν δεν κάνω λάθος το όνομα είναι μπουζόνια.
    Πάρα πολύ καλή λύση τα μπουζόνια για κόσμο που βγάζει-βάζει τροχούς+αποστάτες (όπως καλή ώρα εγώ).
    Εγώ δεν έχω βάλει για τον απλούστατο λόγο ότι κάνουν μπαμ και δεν θέλω τόσο ενδιαφέρον από την τροχαία όταν με σταματήσουν.

  11. The Following User Says Thank You to alexk For This Useful Post:

    ga41 (16-06-12)

  12. #8
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχω βαλει και εγω μαζι με τον Γιαννη.
    Ειναι μεγαλη ευκολία στο βαλε-βγαλε τροχους και ειδικα οταν βαζω αυτες τις θεοβαρες 18αρες που εχω για τα track days.
    M3 CSL

  13. The Following User Says Thank You to chief For This Useful Post:

    alexk (16-06-12)

  14. #9
    Εγγραφή
    27-09-11
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    156
    Thanked
    353
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άν δεν κάνω λάθος το όνομα είναι μπουζόνια.
    Πάρα πολύ καλή λύση τα μπουζόνια για κόσμο που βγάζει-βάζει τροχούς+αποστάτες (όπως καλή ώρα εγώ).
    Εγώ δεν έχω βάλει για τον απλούστατο λόγο ότι κάνουν μπαμ και δεν θέλω τόσο ενδιαφέρον από την τροχαία όταν με σταματήσουν.
    Οι δικοί μας εδώ δεν θα καταλάβουν οποιαδήποτε διαφορά. Εδώ τους λέω πως οι RPI εξατμίσεις μου είναι μαμά...

  15. #10
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ga41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι δικοί μας εδώ δεν θα καταλάβουν οποιαδήποτε διαφορά. Εδώ τους λέω πως οι RPI εξατμίσεις μου είναι μαμά...
    Εδώ για να καταλάβεις διαφορά, γνωρίζουν τις χοντρές διαφορές ενός CSL με ένα απλό (προφυλακτήρες, καθίσματα, κάρμπον οροφή και εισαγώγή)

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP