Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 98

Θέμα: Yγραέριο LPG σε μοτέρ Ν46 Β20 Valvetronic

  1. #81
    Εγγραφή
    29-03-13
    Μηνύματα
    140
    Thanked
    135
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχω την εντύπωση ότι το ίδιο αυτοκίνητο με 95αρα βενζινη, ας αφήσουμε το lpg, είναι μέρα με την νύχτα οταν βάλεις 100αρα.Πέραν αυτού η καθαρότητα του Lpg είναι ετη φωτος καλυτερη από αυτή της βενζίνης, δεν ξέρω αν παρατηρείς την εξάτμιση σου.Και μιας και άνοιξε η κουβέντα λιγο "μελέτη για το σπίτι"..
    https://www.bosch.com.au/content/lan...4_Brochure.pdf

  2. #82
    Εγγραφή
    29-03-13
    Μηνύματα
    140
    Thanked
    135
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μία διευκρίνιση όταν λέμε για οκτάνια στο lpg δεν είμαστε επιστημονικά αληθεις μιας και δεν υπάρχουν καν στο μείγμα προπανίου-βουτανίου.Απλά κατα αναλογία αντιστοιχεί σε μια υποθετική βενζίνη 100+ οκτάνιων.

  3. #83
    Εγγραφή
    29-03-13
    Μηνύματα
    140
    Thanked
    135
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΔΕΝ παρεμβαίνει πουθενά ο εγκέφαλος του αερίου ούτε προγραμματίζετε όπως στα kit αερίου ψεκασμού
    Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης μεταξύ των εγκεφάλων??Στο λέω γιατί υπάρχουν ζωτικές παράμετροι για μια καλή ρύθμιση του κιτ όπως αυτές των προσαρμογών, λαμδα, θερμοκρασίας αέρα κλπ.Μήπως δεν σου το έχουν συνδέσει γιατί συμβαίνει σε πολλά ελληνικά μαστόρια να κοιτάνε το καλώδιο και να μην ξέρουν ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΟΥΝ...

  4. #84
    Εγγραφή
    08-09-11
    Περιοχή
    ΑΛΙΜΟΣ-ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    275
    Thanked
    99
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι με το valvetronic που αγορασα πριν λίγο καιρο ειχε βάλει υγραεριο απο της 140000 χλμ κ οταν το πείρα εγω το αμαξη ειχε 260000χλμ!μεχρη τωρα όλα κομπλε!μαρκας λοβατο!εχω απίστευτη οικονομία εντελος αδειος με 10¤ δοκιμαστικά με έβγαλε 115χλμ εντός πόλης!!
    A car travels your body
    A bike travels your soul
    ΓΙΩΡΓΟΣ R

  5. #85
    Εγγραφή
    03-06-13
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο enatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία διευκρίνιση όταν λέμε για οκτάνια στο lpg δεν είμαστε επιστημονικά αληθεις μιας και δεν υπάρχουν καν στο μείγμα προπανίου-βουτανίου.Απλά κατα αναλογία αντιστοιχεί σε μια υποθετική βενζίνη 100+ οκτάνιων.
    Νομίζω πως ούτε στην βενζίνη υπάρχουν οκτάνια αλλά είναι θεωρητική μέτρηση σε σχέση με την "ιδανική καύση" σε πρώτυπο κινητήρα με δεδομένο καύσιμο. Αν σας μπερδεύω ζητώ συγνώμη, δεν είμαι χημικός, αλλά αυτό θυμάμαι από το σχολειο...

    Στην ουσία είναι κάτι σαν... βαθμός απόδοσης για τις προαναφλέξεις γι' αυτό μετριέται και στο lpg και σε όλα τα καύσιμα που δουλεύουν με μπουζί. (Δεν είμαι σίγουρος όμως 100%, οπότε αδέρφια μή βαράτε όλοι μαζί)

  6. #86
    Εγγραφή
    03-06-13
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο enatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης μεταξύ των εγκεφάλων??Στο λέω γιατί υπάρχουν ζωτικές παράμετροι για μια καλή ρύθμιση του κιτ όπως αυτές των προσαρμογών, λαμδα, θερμοκρασίας αέρα κλπ.Μήπως δεν σου το έχουν συνδέσει γιατί συμβαίνει σε πολλά ελληνικά μαστόρια να κοιτάνε το καλώδιο και να μην ξέρουν ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΟΥΝ...
    Ναι αυτό είναι απόλυτο. Η μόνη παρέμβαση είναι στην εναλλαγή καυσίμου. Γι'αυτό και θεωρείτε από τα κορυφάια συστήματα μαζί με το αντίστοιχο της vialle.

  7. #87
    Εγγραφή
    29-03-13
    Μηνύματα
    140
    Thanked
    135
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η βενζίνη είναι μείγμα επτανίων-οκτανίων.Απλά όσο λιγότερα πειράκια τόσο περισσότερη ποσότητα βενζίνης ή αερίου αναφλέγεται την σωστή στιγμή επομένως και ο κινητήρας δουλεύει σύμφωνα με τον σχεδιασμό του και η κατανάλωση είναι χαμηλότερη...Σιγουρέψου πάντως για το ζήτημα επικοινωνίας μεταξύ των εγκεφάλων μπορεί να σου αλλάξει το αυτοκίνητο αυτή η δυνατότητα...Και όταν λεω σιγουρέψου ΨΑΞΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ.

  8. The Following User Says Thank You to enatos For This Useful Post:

    sakispapakis (07-06-13)

  9. #88
    Εγγραφή
    11-03-10
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    422
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όπως τα λέει ο φίλος sakispapakis είναι. Το Icom δε συνδέεται με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Εναλλάκτης καυσίμου είναι κατά βάση.
    Όταν μεγαλώσω θα γίνω Μ5....

  10. The Following User Says Thank You to zgouriazmenos For This Useful Post:

    sakispapakis (07-06-13)

  11. #89
    Εγγραφή
    29-05-13
    Περιοχή
    Σιδηρόκαστρο Σερρών
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    142
    Thanked
    96
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γειά σας παιδιά ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κάποιος αέριο σε bmw 116 N45..Μίλησα με την αντιπροσωπία εδω στην σερρες και μου ειπαν οτι όλο το πακετο θα μου κοστίσει γύρο στα 1000 ευρώ..Τώρα δεν ξερω ποιο κιτ χρησιμοποιουν μήπως εχει βαλει καποιος στην bmw.?

  12. #90
    Εγγραφή
    03-06-13
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο enatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βενζίνη είναι μείγμα επτανίων-οκτανίων.Απλά όσο λιγότερα πειράκια τόσο περισσότερη ποσότητα βενζίνης ή αερίου αναφλέγεται την σωστή στιγμή επομένως και ο κινητήρας δουλεύει σύμφωνα με τον σχεδιασμό του και η κατανάλωση είναι χαμηλότερη...Σιγουρέψου πάντως για το ζήτημα επικοινωνίας μεταξύ των εγκεφάλων μπορεί να σου αλλάξει το αυτοκίνητο αυτή η δυνατότητα...Και όταν λεω σιγουρέψου ΨΑΞΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ.
    Είδες που όσο ζω μαθαίνω!

    Πάντως μάγκες το σημαντικότερο είναι ότι κάθε εβδομάδα που γεμίζω το ρεζερβουάρ, ένα πενηντάνιο περισεύει στο πορτοφόλι και έτσι στο τέλος του μήνα βγαίνει η μισή δόση του στεγαστικού!

  13. The Following User Says Thank You to sakispapakis For This Useful Post:

    Vassilis ///M (07-06-13)

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP