Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 98

Θέμα: Yγραέριο LPG σε μοτέρ Ν46 Β20 Valvetronic

  1. #71
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή



    εδω μιλαει ομως για την γυναικα του "Γιαννη" και οχι για τα Ιωαννινα!!!

  2. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    120ie87 (28-05-13)

  3. #72
    Εγγραφή
    26-08-12
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    206
    Thanked
    166
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.youtube.com/watch?v=cZzjOscFsPs

    εδω μιλαει ομως για την γυναικα του "Γιαννη" και οχι για τα Ιωαννινα!!!
    +++ 10000000000000000

  4. The Following User Says Thank You to E461800 For This Useful Post:

    aristent (28-05-13)

  5. #73
    Εγγραφή
    26-01-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    69
    Thanked
    19
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    φοβερος

    www.alphadigital.gr

  6. #74
    Εγγραφή
    29-03-13
    Μηνύματα
    140
    Thanked
    135
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Sorry που ανακάτεψα το θέμα με την ονομασία Ιωάννινα!!!

  7. #75
    Εγγραφή
    03-06-13
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    χαίρετε κύριοι και από μένα.
    Έχω ένα 318i E90 με τον Ν46Β20. Έβαλα LPG ICOM πριν 2 χρόνια στη Λάρισα στον Νινόνπουλο. Εντυπώσεις και προβλήματα ύστερα από 55.000 χλμ:

    Μετά από περίπου 1 χρόνο και 25.000 χλμ χάλασε η αντλία και αντικαταστάθηκε στα πλαίσια της εγγύησης με νέα και ισχυρότερη, η οποία είναι εντελώς αθόρυβη σε σχέση με την παλιά.

    Η μέση κατανάλωση με βενζίνη ήταν 8l/100Km ενώ με το υγραέριο είναι τώρα στα 9l/100χλμ. Το αμάξι πηγαίνει άριστα σε πορεία και μάλιστα έχω την εντύπωση ότι τραβάει καλύτερα σε χαμηλές στροφές. Βέβαια δεν ξέρω πως εξηγείτε αυτό, αφού έχει μικρότερη θερμογόνο δύναμη το αέριο, αλλά αυτήν την εντύπωση έχω.

    Στην αρχή μας παίδεψε να βρούμε τον κατάλληλο calibrator, γιατί μετρώντας τον παλμό ψεκασμού στο ρελαντί μας έδειχνε πλούσιο μίγμα ενώ στην πορεία γινόταν φτωχό και διόρθωνε συνέχεια. Αγόρασα ένα OBD WiFi και παρακολουθώντας συνεχώς την διόρθωση από τον αισθητήρα λ, καταλήξαμε να είμαστε σχεδόν τέλεια.

    Έχω ένα πρόβλημα από την αρχή της εγκατάστασης και δεν έχω βρεί λύση. Όταν το αμάξι είναι στο ρελαντί, κάθε 3-4 sec κάνει ένα "πήδημα" ο κινητήρας. Είναι ενοχλητικό αλλά λύση δεν έχουμε βρει. Αλλάξαμε όλα τα απάρτια του ICOM εκ περιδρομής αλλά πάλι το κάνει. Το συνήθισα τώρα...

    Έχω βάλει μεγάλη δεξαμενή με ονομαστική χωρητικότητα 86l και γεμίζει με 72l. Επειδή ακούω διάφορα για πρατήρια που κλέβουν κλπ να σας πω πως όπου έβαλα αέριο (55.000 χλμ έχω κάνει!) ενώ ήταν άδεια η δεξαμενή, ΠΟΤΕ δεν μπήκε παραπάνω από 73 λίτρα. Επίσης παρακολουθώντας την αυτονομία του και την κατανάλωση πάντα ήμουν μέσα στα πλαίσια του αναμενόμενου, ανάλογα φυσικά με τον τρόπο οδήγησης. Δηλαδή ποτέ δεν έβγαλα κάτω από 750χλμ και ποτέ πάνω από 800χλμ. Συνήθως είμαι κοντά στα 800χλμ όταν κινούμαι σε εθνική οδό με ταχύτητες από 100 - 160 χλμ/ώρα.

    Το σύστημα το έβαλα στα 116.000 και τώρα έχω 173.000 χλμ. Από συντήρηση δεν έχει αλλάξει κάτι στο αμάξι. Την τελευταία φορά που άλλαξα μπουζί αντί για τα μαμά (ιριδίου φυσικά) έβαλα BOSCH ιριδίου ειδικά για LPG. Δεν μπορώ να σας πω πως έχω καταλάβει διαφορά.

    Ως συμπέρασμα για να μην σας κουράσω άλλο, όταν αλλάξω αυτοκίνητο (λέμε τώρα...) αν δεν είναι diesel (έχω και ένα astra 1.9dti επαγγελματικό που σκοτώνει!), αμέσως μετά την αντιπροσωπεία θα έχω ραντεβού για lpg από το 1ο χλμ. Γράφω 35.000 χλμ το χρόνο και περιττό να σας πως πόσα χρήματα έχω εξοικονομήσει στα δύο χρόνια.

    Να είμαστε πάντα καλά να εξοικονομούμε χρήματα από το αέριο, για να τα δίνουμε σε τέλη κυκλοφορίας...

  8. #76
    Εγγραφή
    29-03-13
    Μηνύματα
    140
    Thanked
    135
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όταν το αμάξι είναι στο ρελαντί, κάθε 3-4 sec κάνει ένα "πήδημα" ο κινητήρας.
    Υποθέτω ότι σου δίνει την αίσθηση ότι σαν να μπερδεύει στους ψεκασμούς?
    ερωτήσεις:
    1)Το κάνει σε όλες τις θερμοκρασίες λειτουργίας?
    2)Το κάνει πιο πολυ το χειμώνα ή το καλοκαίρι?
    3)Ο εγκέφαλος του αερίου διαβάζει τον εγκεφαλο της βενζίνης μέσω OBD σύνδεσης?
    4)Το έκανε και σε όλη την φάση που ψαχνώσουνα με τις ρυθμίσεις?
    5)Τι προσαρμογές έχεις?(Fast trim)

  9. #77
    Εγγραφή
    03-06-13
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλησπέρα,

    Το κάνει σε όλες τις θερμοκρασίες, άσχετα άν είναι καλοκαίρι ή χειμώμας, αν είναι μετά από πορεία ή κίνηση στην πόλη κλπ. Το έχω εξαντλήσει σε σενάρια και άκρη δεν έβγαλα.

    Ο εγκέφαλος του αερίου το μόνο που κάνει είναι να γυρίζει σε αέριο μετά από 35'' από την έναρξη του κινητήρα. Μετά ο ψεκασμός γίνεται από την ECU του αυτοκινήτου και σύμφωνα με την υπάρχουσα χαρτογράφηση σε συνάρτηση με τις μετρήσεις του MAF, λ κλπ.

    Το Short term Fuel Trim είναι σε πορεία από -5 έως 0 συνήθως. Αυτό βέβαια αλλάζει ανάλογα το φορτίο και τις στροφές αλλά σε γενικές γραμμές επέλεξα να είμαι λίγο πλούσιος. Όταν ήμουν φτωχότερο είχα μεγαλύτερη κατανάλωση και λιγότερη ροπή (Σαφέστατη διαφορά). Όταν πήγα αρκετά πλούσιος με μεγαλύτερο calibrator κατά δύο νούμερα, μου άναψε κινητήρας με ένδειξη για λάθος στον αισθητήρα MAF.

    Με την βενζίνη δεν έχω κανένα πρόβλημα οπότε δεν κοιτάω για πολ/στες.

    Από μπεκ είμαι στα Blue και calibrator C4. Και με C5 πάει άριστα αλλά καταναλώνει 0,3-0,5 l/100km παραπάνω.

  10. #78
    Εγγραφή
    29-03-13
    Μηνύματα
    140
    Thanked
    135
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τι fast fuel trim έχεις??Στο slow fuel trim εισαι εντάξει μην ψάχνεσαι άλλο εκει.Το κιτ σου δεν το γνωρίζω για να μην παρεξηγούμε αλλά κάποια πράγματα είναι κοινά οσο αφορά την ρύθμιση.Πάντως η αίσθηση που σου δίνει είναι σαν να μπερδεύει ψεκασμούς στο ρελαντί??Θεωρητικά ο ψεκασμός γίνεται απο τον εγκέφαλο της βενζίνης στην πράξη γίνεται από του αερίου βασιζόμενος αλλά διαφοροποιούμενος από αυτό τον αεριου εξού και τα μπερδέματα στο ρελαντί...Το ότι πάει καλύτερα στις χαμηλές στροφές το αέριο είναι γεγονός (110-115 οκτάνια)εκεί που χάνει είναι ψηλά...

  11. The Following User Says Thank You to enatos For This Useful Post:

    sakispapakis (06-06-13)

  12. #79
    Εγγραφή
    03-06-13
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το fast είναι το Short που γράφω.

    Το kit είναι υγρού ψεκασμού (χωρίς πνεύμονα) και ΔΕΝ παρεμβαίνει πουθενά ο εγκέφαλος του αερίου ούτε προγραμματίζετε όπως στα kit αερίου ψεκασμού. Αν θέλεις άλλη φορά να σου εξηγήσω ακριβώς τη λειτουργία του. Είναι 5ης γενιάς σύστημα που στην τελευταία του έκδοση για άμεσου ψεκασμού κινητήρες δεν έχει καν δικά του μπεκ αλλά ψεκάζει μέσω των μπεκ της βενζίνης καθώς επίσης εκκινεί τον κινητήρα με αέριο.

    Αυτό για τα οκτάνια αδερφέ δεν το πολυκαταλαβαίνω. Βοήθησέ με λίγο αν ξέρεις κάτι παραπάνω. Τα οκτάνια δεν έχουν καμία σχέση με την θερμοδυναμική απόδοση του καύσιμου. Όσο πιο πολλά τόσο λιγότερες προαναφλέξεις (πυράκια/knocks) ειδικά σε υψηλής συμπίεσης κινητήρες. Η αλήθεια είναι πως δεν είχα ποτέ πρόβλημα με προαναφλέξεις και γενικά στα 4κύλινδρα μοτέρ η bmw δεν γνωρίζω να έχει πρόβλημα. Η VW από την άλλη με τους FSI που είχε άμα δεν έβαζες 100 πυροβολούσε συνέχεια λόγω υψηλής συμπίεσης.
    Τώρα αν πάει καλύτερα χαμηλά για αυτό το λόγω ΟΚ. Αν μπορείς να μου το εξηγήσεις κάπως αλλιώς σε παρακαλώ γιατί δεν κατέχω πράμα...

    Σε ευχαριστώ

  13. The Following User Says Thank You to sakispapakis For This Useful Post:

    ghost-rider (06-06-13)

  14. #80
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sakispapakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα οκτάνια δεν έχουν καμία σχέση με την θερμοδυναμική απόδοση του καύσιμου. Όσο πιο πολλά τόσο λιγότερες προαναφλέξεις (πυράκια/knocks) ειδικά σε υψηλής συμπίεσης κινητήρες.

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP