Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 59

Θέμα: Πλυστικό μηχάνημα

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παίζει και ο αφρός ρόλο.Είναι μερικοί που είναι τόσο "νερουλοί" που δεν κάνεις δουλειά της προκοπής και πέφτουν πάνω απο το αμάξι πριν προλάβεις να το περάσεις όλο.
    Ο αφρός πρέπει να είναι πυκνός και να μένει πάνω στο αμάξι



  2. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (18-05-12)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Απλά προσπαθώ να δώσω στου φίλου να καταλάβει οτι ίσως δεν δει το αποτέλεσμα
    που περιμένει με ένα μικρό πλυστικό έχωντας στο μυαλό του σαν μετρο σύγκρισης
    τα πλυστικά των πλυντηρίων αυτ/ων.
    Οι περισσότεροι snow foam είναι αρκετά πυκνοί κάνουν καλό αφρό και "φουσκώνουν"
    καλά την βρωμιά αλλα τι να το κάνεις αν δεν έχεις δύναμη στο νερο για να την ξεκολήσεις
    απο την λαμαρίνα !!

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Konstantinos E60 For This Useful Post:

    BILL007 (18-05-12), Lambros46 (18-05-12)

  5. #13
    Εγγραφή
    20-05-10
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.586
    Thanked
    2083
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ο αφρός αυτός δεν υποτίθεται γενικά ότι είναι για πρόπλυση??Ίσα ίσα δηλαδή για να φύγει η αρχική χοντρή βρώμα και μετά να πιάσουν δουλειά τα σφουγγάρια??

  6. #14
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "μυστικό" είναι στο πλυστικό και όχι στον αφρό !! Αν μπορείς να επιλέξεις κάποιο με μεγαλύτερη πίεση. Τουλάχιστων 150 bar !!
    Πολλά μου ακούγονται 150bar! Για προσωπική χρήση το θέλω με maximum 2 αυτοκίνητα και το πολύ πολύ και τη μηχανή του αδερφού μου...Με 120-125 καλά πιστεύω πως θα είμαι...Δεν έχω μέτρο σύγκρισης τα επαγγελματικά αφού ξέρω πως δεν έχουν σχέση

  7. #15
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας δίνεις ένα printscreen με την λίστα απο το cart σου αν θέλεις

    Για αφροποιητή θα σου κάνει μια χαρά αυτός που σου πόσταραν παραπάνω και έχει αντάπτορα για όλα τα γνωστά πιεστικά.

    Για ενεργό αφρό έχει σε καλή τιμή πάλι μέσα σε αυτό το site Noμίζω ήταν σε συσκευασία 5lt
    Μόλις την τελειώσω κανένα πρόβλημα...ακόμα είμαι στο ψάξιμο για να τα παραγγείλω όλα μαζί....(μεταφορικά βλέπεις )

  8. The Following User Says Thank You to Andri For This Useful Post:

    BILL007 (19-05-12)

  9. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά μου ακούγονται 150bar! Για προσωπική χρήση το θέλω με maximum 2 αυτοκίνητα και το πολύ πολύ και τη μηχανή του αδερφού μου...Με 120-125 καλά πιστεύω πως θα είμαι...Δεν έχω μέτρο σύγκρισης τα επαγγελματικά αφού ξέρω πως δεν έχουν σχέση
    Αν πιστευεις οτι σου αρκεί ενα 125αρι ΟΚ ! Εχω δυο, ενα 150αρι και ενα 170αρι και αν μπορούσα θα επερνα μεγαλύτερο αλλα μετα επρεπε να παω σε τριφασικό.Παρόλα αυτα κάποιες φορές δεν είναι αρκετο και πρέπει να βάλω και σφουγγάρι στην λαμαρίνα το οποιο καλό ειναι να αποφευγεις.

  10. The Following User Says Thank You to Konstantinos E60 For This Useful Post:

    BILL007 (19-05-12)

  11. #17
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πιστευεις οτι σου αρκεί ενα 125αρι ΟΚ ! Εχω δυο, ενα 150αρι και ενα 170αρι και αν μπορούσα θα επερνα μεγαλύτερο αλλα μετα επρεπε να παω σε τριφασικό.Παρόλα αυτα κάποιες φορές δεν είναι αρκετο και πρέπει να βάλω και σφουγγάρι στην λαμαρίνα το οποιο καλό ειναι να αποφευγεις.
    Εγώ το σκεφτόμουν με ένα 120-125 μαζί με αφροποιητή και μετά ένα πέρασμα με σφουγγάρι μικροινών για καλύτερο αποτέλεσμα... με βάζεις σε σκέψεις τώρα

  12. #18
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "μυστικό" είναι στο πλυστικό και όχι στον αφρό !! Αν μπορείς να επιλέξεις κάποιο με μεγαλύτερη πίεση. Τουλάχιστων 150 bar !!
    Κάτι τέτοιο δεν ισχύει
    Μην κοιτάς τα bar τόσο πολύ όσο την παρεχόμενη ποσότητα σε lt/h...
    Detailing Madness

  13. #19
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλα αυτα κάποιες φορές δεν είναι αρκετο και πρέπει να βάλω και σφουγγάρι στην λαμαρίνα το οποιο καλό ειναι να αποφευγεις.
    Δεν χρησιμοποιείς δηλαδή καθόλου κάποιο προιόν για καθάρισμα στη λαμαρίνα, μόνο με το πιεστικό το πλένεις?
    Μετά τον ενεργό αφρό δεν χρησιμοποιείς σαμπουάν...?
    Detailing Madness

  14. #20
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στέφανε τι λες? να το χτυπήσω αυτό? https://www.skroutz.gr/s/281594/Nilf...C-125-3-8.html Μου αρέσει (εσύ είσαι πιο έμπειρος για κρίνε-πρότεινε κάτι άλλο) Επίσης θέλω τα φώτα σου σε αφροποιητή και στον αφρό που θα χρησιμοποιώ

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP