Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: DIY ECU tuning

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν μένει παρά να δούμε απο πρώτο χέρι



  2. #12

    Προεπιλογή

    Αύριο το πρωί θα σας στείλω στο mail σας αρχεία και ανοιχτε τα όπως νομίζετε.

  3. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (10-05-12)

  4. #13
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλεξ θέλω μια χάρη.
    αν μπορείς να σώσεις τον κώδικα του εγκεφάλου σε ένα αρχείο wordpad - word, θα μου έκανες πολύ μεγάλη χάρη αν μου το έστελνες, μιάς και θέλω πολύ να ανοίξω και να δώ μπροστά μου πως είναι ο κώδικας διαχείρησης ενός αυτοκινήτου, επειδή ασχολούμαι με το άθλημα και τους κώδικες.

    Εδώ το αρχείο από το Ζ3 Θωμά https://clubcsl.com/Z3C/z3-M52B28TU-MS42.bin

    Ένα από τα προγράμματα που μάλιστα είναι δωρεάν είναι το Tunerpro [ https://www.tunerpro.net/ ]
    Με αυτό μπορείς να ανοίξεις αυτό το .bin αλλά το σημαντικό είναι να έχεις το .xdf αρχείο που κάνει map τα περιεχόμενα του .bin σε πίνακες και μεταβλητές (variables, arrays, hashes).
    Δεν έχω βρει ακόμη .xdf για τον MS42 και δεν έχω μελετήσει τόσο πολύ για να το φτιάξω. Θα χρειαστώ λίγο χρόνο.

    Εδώ βάζω ένα από τα παραδείγματα με .bin και αρχείο .xdf από MS43 από 325 E46.


    Έχω ανοίξει 2 πίνακες με τις τιμές του κόφτη, πίνακα ψεκασμού και vanos.
    Βέβαια τα πράγματα είναι αρκετά πιο πολύπλοκα από το να κάνεις 5 κλικ και να σηκώσεις τον κόφτη για παράδειγμα (.... βλέπε πρέπει να φτιάξεις χάρτη για ψεκασμό, ανάφλεξη κ.ο.κ. για τις στροφές που δεν υπάρχουν).

    Θωμά > έχω ένα .xdf αρχείο για τον MSS54 του Μ3 Ε46

    Σπύρο άν έχεις πληροφορίες που θέλεις να μοιραστείς, φυσικά και μπορείς να ποστάρεις.

    Θα βάλω περισσότερα για τη διαδικασία αυτή όταν έχω όλες της πληροφορίες που πρέπει να έχω.


    Μια παρένθεση εδώ.
    Μπορεί κάποιος να πει γιατί ασχολείσαι και γιατί έχει νόημα να ψαχνόμαστε σε τέτοιο βαθμό ?
    Ζούμε στο 2012 και η τεχνολογία είναι στο τσεπάκι μας και με τεράστιες επεξεργαστικές ικανότητες. Είναι κρίμα να μένει κάτι βασικό όπως ο προγραμματισμός του κινητήρα ένας μύθος καλυμμένος με πέπλο... και λίγοι και εκλεκτοί μπορούν να το κάνουν, τη στιγμή μάλιστα που είναι σχετικά απλή τεχνολογία.
    Νομίζω την έμπνευση μου την έδωσε ο προγραμματιστής του Sportec που είχα γνωρίσει όταν πήγα το CSL για dyno.
    Ένας 55αρης, απλός άνθρωπος και μου λέει... ο προγραμματισμός των μοτέρ δεν είναι πυρηνική φυσική, σκέψου έχω κάνει 106 rallye να δουλεύει 4πετάλουδο με τον απλό εγκέφαλο.

  5. The Following 14 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    320d (11-05-12), BILL007 (11-05-12), bill_m3 (11-05-12), chief (11-05-12), Kostas_1 (11-05-12), Leonidas_E39 (11-05-12), Nikos (11-05-12), nikos1400 (11-05-12), oldcarskickass (11-05-12), Panos 316T (11-05-12), pilot (11-05-12), Thomelef (11-05-12), tzanis320si (11-05-12), VanVIC (11-05-12)

  6. #14
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας 55αρης, απλός άνθρωπος και μου λέει... ο προγραμματισμός των μοτέρ δεν είναι πυρηνική φυσική, σκέψου έχω κάνει 106 rallye να δουλεύει 4πετάλουδο με τον απλό εγκέφαλο.
    Το μέλος μας και πλέον φίλος μου καλός bmw316turbo (Ζώης), έστησε άγραφο , το τούρμπισε,του έβαλε και τετραπετάλουδο.Α! εγκατέστησε και "νερά"!

    Και βέβαια το ρύθμισε μόνος του λέγοντας μου άκριβώς το ίδιο πράγμα :
    ρε τρίχα τι νομίζεις ότι είναι ; πυρηνική φυσική;

    Φυσικά αν δεν γνωρίζεις ή δεν ασχοληθείς κάπως έτσι το βλέπεις....

    Καλή συνέχεια στο project και θα το παρακολουθούμε με ενδιαφέρον
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Panos 316T For This Useful Post:

    alexk (11-05-12), BILL007 (11-05-12), bmw316turbo (11-05-12)

  8. #15
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα μας παρουσιάζεις Αλέξη αλλά ταυτόχρονα απομυθοποιείς και "καταστάσεις". Βέβαια και σίγουρα αυτό δεν είναι "δουλεία" για όλους αλλά η ενημέρωση είναι ουσιαστική.

    Στο thread αυτό, ιδανικά θα ήθελα και τις συμμετοχές των μελών skandalis, stratos, paganis οι οποίοι γνωρίζω οτι ασχολούνται με τέτοια θέματα, ο πρώτος επαγγελματικά και οι άλλοι δύο σε "ερασιτεχνικό" επίπεδο για τα δικά τους BMW.

    Ωραία πρωτοβουλία Αλέξη, ΜΠΡΑΒΟ !

  9. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    alexk (11-05-12)

  10. #16
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Απίστευτο θρεντ.....ποσα πράγματα φαντάζουν άπιαστα και όμως....

    Αλεξ


    Αν και θα επρεπε να το ανοιξεις μετα τις Σερρες....σαν να το βλεπω μπροστα μου.....

    ''με πέρασες γιατι σκάλισα το πρόγραμμα του Μ και δεν μου άνοιγε στο φουλ γκαζι της 3ης η πεταλούδα στο 93,33%.....''...''δεν φταίω εγω...ο Αλεξ''
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  11. The Following User Says Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    alexk (11-05-12)

  12. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    σαφώς και υπάρχουν πολοί τρόποι για να απλοποιήσεις την διαδικασία αλλαγής διαχείρησης, αλλά πάντα οι σωστές αλλαγές γίνονται απο την αρχική βάση.
    εγώ απλά για λόγους γνώσης και μόνο θέλω να μελετήσω τον κώδικα, και τπτ άλλο.
    σβήνοντας έστω και ένα ερωτηματικό απο το κατεβατό, μπορεί να μην ξαναπάρει μπρός το αμάξι. οπότε, δεν είναι για να πολυπειράζεις...
    απλά θέλω να δώ τι κωδικούς δουλεύουν στις γραμμές εντολών, και αν κάποιες απο αυτές είναι ίδιες με αυτές που δουλεύω εγώ.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  13. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    άλεξ, μήπως το πρόγραμμα που έχεις, μέσα στον φάκελο εγκατάστασης έχει τπτ αρχεία post???
    αν ναι, πές μου να σου στείλω με ένα πμ το mail μου να μου τα στείλεις.
    αυτά τα αρχεία, είναι οι γέφυρες που σθνδέουν τον αλγόριθμο με το πρόγραμμα γραφικών, και αντίστροφα, και είναι αυτά που κάνουν όλο το hard job.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  14. #19
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Z4 DCT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απίστευτο θρεντ.....ποσα πράγματα φαντάζουν άπιαστα και όμως....

    Αλεξ


    Αν και θα επρεπε να το ανοιξεις μετα τις Σερρες....σαν να το βλεπω μπροστα μου.....

    ''με πέρασες γιατι σκάλισα το πρόγραμμα του Μ και δεν μου άνοιγε στο φουλ γκαζι της 3ης η πεταλούδα στο 93,33%.....''...''δεν φταίω εγω...ο Αλεξ''



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλεξ, μήπως το πρόγραμμα που έχεις, μέσα στον φάκελο εγκατάστασης έχει τπτ αρχεία post???
    αν ναι, πές μου να σου στείλω με ένα πμ το mail μου να μου τα στείλεις.
    αυτά τα αρχεία, είναι οι γέφυρες που σθνδέουν τον αλγόριθμο με το πρόγραμμα γραφικών, και αντίστροφα, και είναι αυτά που κάνουν όλο το hard job.

    Θωμά όχι δεν έχει. Αυτό που κάνει το map είναι το xdf αρχείο.
    Κάνε εγκατάσταση το tunerpro και θα σου στείλω τι χρειάζεσαι.
    Το email μου alexk [at] clubcsl [dot] com, στείλε μου ένα email να δω το δικό σου.

  15. The Following 3 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    320d (11-05-12), BILL007 (11-05-12), Thomelef (11-05-12)

  16. #20
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παρακολουθουμε με ενδιαφερον !!
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  17. The Following User Says Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    VanVIC (11-05-12)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP