Σελίδα 3 από 150 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 1491

Θέμα: Επικαιρότητα και προβληματισμοί Ver. 7.5.1

  1. #21
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γιώργος Γερμένης

    Εκλεγμένος βουλευτής της ΧΑ στη Β' Αθηνών


  2. The Following 3 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    nikos1400 (07-05-12), Ptboul (08-05-12), S8N (07-05-12)

  3. #22
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

  4. #23
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    λολ
    Αυτο διαβαζα πριν κανα μισαωρο...

  5. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Που πάμε;

    Το αποτέλεσμα των εκλογών είναι ήδη γνωστό. Ανεξάρτητα από το αν ΠΑΣΟΚ και Νέα Δημοκρατία μπορούν να σχηματίσουν κυβέρνηση, είναι αμφίβολο αν μπορεί να σταθεί μία κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας με τόσο χαμηλά ποσοστά. Οι επόμενες εκλογές είναι ίσως πιο κοντά απΆ ό,τι πιστεύουμε...

    Εκτός κι αν τα «προδοτικά» κόμματα κάνουν μία κίνηση τακτικής κι αφήσουν τον κ. Τσίπρα και τους εν δυνάμει συνεταίρους του σε μία κυβερνητική σύμπραξη να πάνε στην Ευρώπη και να βάλουν τους δικούς τους όρους. Να πουν «όχι στο μνημόνιο – ναι στο ευρώ» και να καταφέρουν μία περήφανη νίκη κατά των «διεθνών τοκογλύφων». Φανταζόμαστε ότι οι Ευρωπαίοι θα ακούσουν αυτές τις απόψεις με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Αφήστε που μπορεί να τρομάξουν από την προοπτική να φύγουμε μόνοι μας από το ευρώ και έτσι να υποχωρήσουν τελικά σε όλα.

    Σε όλα; Δηλαδή στην εξής πρόταση του προέδρου Αλέξη: Να σταματήσουμε να πληρώνουμε τόκους μέχρι να ορθοποδήσει ο λαός μας, όπως ο ίδιος είπε. Σαν να ακούμε έναν Ανδρέα Παπανδρέου από το παρελθόν.

    Η επόμενη ημέρα; Μεταξύ της Ευρώπης και του λαϊκισμού ο λαός επέλεξε τον λαϊκισμό. Ποιός μπορεί να πει ότι ο λαός δεν είναι σοφός; Το ίδιο σοφός έχει υπάρξει και κατά το παρελθόν. Ο λαός ανέβαζε και κατέβαζε κυβερνήσεις. Και συνήθως επέλεγε μεταξύ αυτών που του χάιδευαν τα αυτιά.

    Σήμερα πολλοί συμπολίτες μας μπορεί να αισθάνονται δικαιωμένοι. Διότι τιμώρησαν τους υπεύθυνους. Τους τιμώρησαν; Είμαστε σίγουροι;

    Και μετά; Η συνέχεια αύριο...

    Θανάσης Μαυρίδης
    ειμαι κι εγω αισιοδοξος.
    το καλο ειναι οτι ξυπνησαμε και σημερα, οι φιλοι μας κι εμεις ειμαστε υγιεις, εξω εχει ηλιο (εβαλα και μεμβρανες στο νιγκα), την τεταρτη το απογευμα εχει βεσπομαζωξη για καφε, το σαββατο θα παμε για μπανιο.

    ρωταω φιλο νεοδημοκρατη σημερα τι ψηφισε, μου λεει τσιπρα! τους εδειξα εγω!
    τι τους εδειξες, συμφωνεις με αυτα που ελεγε?
    οχι βεβαια μου λεει, ενας βλακας και μισος ειναι, αλλα εγω το μηνυμα το εστειλα!

    δεν ξερω ποιο ηταν το μηνυμα, ουτε ο ιδιος προφανως!

    η χθεσινη εκλογικη διαδικασια ηταν οπως λενε ολοι η εκφραση του θυμου και της οργης του λαου για το μνημονιο.
    λυπαμαι γιατι μερικοι σοβαροι ανθρωποι που κατεβηκαν στις εκλογες (αλλα αποκλειστηκαν απο τα καναλια) δεν μπορεσαν να ακουστουν αρκετα και να εξηγησουν, οτι για τη σημερινη κατασταση δεν φταιει το μνημονιο, αλλα η πολιτικη των τελευταιων 30 ετων πριν απο αυτο.

    το μνημονιο, ηταν μια συμφωνια ωστε να κρατηθει το επιπεδο ζωης και λειτουργιας της χωρας σε αυτο που βλεπαμε εως χθες.
    ηταν μια συμφωνια χρηματοδοτησης των ελληνικων ελλειματων, οχι πια απο τους διεθνεις τοκογλυφους, αλλα απο τους πολιτες των αλλων χωρων συχνα με επιτοκια χαμηλοτερα απ οτι δανειζονται πια οι δικες τους χωρες.

    δυστυχως κανουμε το λαθος να κοιταζουμε την κατασταση απο τη δικη μας πλευρα, αγνοωντας την πλευρα αυτων που πληρωνουν ωστε να λειτουργει ακομα η χωρα μας, οι τραπεζες, το κρατος, οι επιχειρησεις κλπ.
    σε πολλες περιπτωσεις τους βριζουμε μαλιστα!

    για ποιο λογο λοιπον παιρνουμε τα δανεικα?

    η μονη καθαρη, συνεπης και ειλικρινης "αντιμνημονιακη" θεση ηταν δυστυχως μονο αυτη του κκε.
    οποιος ηθελε η χωρα να τραβηξει ενα νεο δρομο μονη της χωρις καμια συμμαχια, χωρις καμια βοηθεια απο κανεναν, επρεπε να ψηφισει κκε.
    αυτη ηταν σαφως η πιο αξιοπρεπης και εθνικα περηφανη θεση, προϋπεθετε βεβαιως να ζουμε με οτι παραγουμε.
    δηλαδη με τιποτα, παραν του ηλιου, της θαλασσας και του κλασσικου φραπε (που κι αυτος εισαγόμενος ειναι τελικα).
    θα ηταν η προταση του κκε ρεαλιστικη λυση? πιθανως οχι, αλλα οπως προανεφερα ηταν η πιο τιμια.

    οσον αφορα τις υπολοιπες "αντιμνημονιακες" δυναμεις, στο προσωπο του τσιμπλα βλεπω ενα νεο κακέκτυπο του ανδρεα παπανδρεου!
    για οσους ειναι κοντα στα 45-50 και ανω και θυμουνται καπως, και ο ανδρεας με τετοια ψευτοσυνθηματα πηρε 48%.
    εξω απο εοκ, εξω απο νατο, εξω τα μονοπωλεια, η ελλαδα στους ελληνες, και αλλες τετοιες εξυπναδες οι οποιες τελικα εμειναν να ακουγονται μονο ως ανεκδοτα.
    σε οτι υποσχεθηκε εκανε το εντελως αντιθετο.
    ακομα θυμαμαι εκεινο το απογευμα του 1981 που παιδακι κι εγω βρεθηκα στο συνταγμα πανω στην καροτσα ενος φορτηγου με μια πρασινη σημαια στο χερι, οχι γιατι ηξερα που πηγαινα, ετσι για μπουγιο, βολτα με την παρεα απο τη γειτονια.
    καπως ετσι βλεπω και τον τσιμπλα. με τη διαφορα οτι δεν διαθετει αυτην την αυρα, αυτο το "ερωτευσιμο" του ανδρεα.
    ειναι η πρωην γκομενα που θυμασαι που και που οταν θες να ζηλεψει η δικια σου.
    αναρωτιεμαι πως γινεται να εφαρμοστουν ολα αυτα τα αστεια λεγομενα, οπως για παραδειγμα, το ναι στην ευρωπη, οχι στο μηνμονιο!
    πως θα γινει αυτο?
    οταν η πατριδα μας δεν παραγει πλουτο ικανο ωστε να υποστηριξει τα εξοδα της, πως γινεται να θεσει η ιδια τους ορους πορειας της μεσα την ενωμενη ευρωπη?
    οταν κακοδιαχειριστηκε επι χρονια, επιδοτησεις, κονδυλια για αναπτυξη, χρηματοδοτησεις κλπ, οταν δεν απεκτησε παραγωγικη βαση, αλλα οση ειχε με τα χρονια την αδυνατισε, πως θα γινει απο σημερα το πρωϊ (ή την επομενη των επομενων εκλογων οπου ο συριζα πιθανως να ειναι το πρωτο κομμα, λεγοντας ακομα λιγα απο τα ψεματα που θελει να ακουσει ο απελπισμενος ψηφοφορος), να λυσει το προβλημα εντος των θεσμικων οργανων μιας ενωσης κρατων?
    πως θα μπορεσει να αθετησει συμφωνιες πληρωμης, αλλα οι αλλοι να συνεχισουν να τον πληρωνουν?
    για ποιο λογο η ευρωπη να συνεχισει να στηριζει την ελλαδα?
    πως θα χρηματοδοτηθουν τα ελλειματα τα οποια ακομα βρισκονται κοντα σε διψηφια νουμερα, επειδη κανεις δεν θελει να πειραξει τους πελατες του?
    απο που θα πληρωθουν τα εξοδα που εχουν δημιουργηθει και κανεις δεν τολμα να περικοψει?

    αστεια πραγματα.
    οπως λεει ο μαυριδης πιο πανω, ο σοφος λαος (ναι αυτος ο ιδιος που σοφα κρατουσε 30 χρονια πασοκ-νδ στην εξουσια) επελεξε να ψηφισει οποιον του ελεγε ωραια λογια!
    οπως για κρεμαλες, για φυλακες και αλλα τετοια φαιδρα του γνωστου για τη δραση του στη δαπ του καμμενου.
    ολα αυτα τωρα τα θυμηθηκε ο καμμενος?
    απο το 2004-2009 οπου η κυβερνηση του κομματος που διατελεσε απο την εφηβεια του εξεχον μελος, διελυσε κυριολεκτικα οτι ειχε απομεινει και εστησε την ελλαδα στο αποσπασμα, που ηταν?
    που ηταν ο κυριος καμμενος που σημερα λεγοντας αυτα ακριβως που ηθελε να ακουσει ο μεσος αγανακτισμενος ανθρωπος, παραπλανησε ενα μεγαλο μερος του εκλογικου σωματος?
    πως γινεται καθε φορα οι ιδιοι ανθρωποι, (σαμαρας, βενιζελος, ντορα κλπ) να ζητουν την ψηφο θεωρωντας οτι θα σβησουν καθε κακη στιγμη του παρελθοντος?
    μου θυμιζει τα μαγαζια μεγαλων αλυσιδων που αφου ο προηγουμενος τα κανει σκατα, τα πουλανε σε αλλον και βαζουν επιγραφη "το καταστημα λειτουργει υπο νεα διευθυνση"!
    κανουν και μια μαζωξη με τυροπιτακια και κεφτεδες και ολοι ικανοποιημενοι, πελατες, υπαλληλοι, αφεντικα! χαχαχα
    ρε που παμε ρε!
    ποση κοροϊδια ακομα????

    για το τελος αφησα τη χρυση αυγη.
    ουτε εχω παρακολουθησει, ουτε ξερω τη θεση και τη δραση της, περαν απο τα λιγα που εχω ακουσει σποραδικα απο την τηλεοραση.
    δεν ειμαι σε θεση λοιπον να κρινω εφ ολης της υλης το πολιτικο της μανιφεστο, διοτι απλα δεν το εχω διαβασει, δεν το ξερω.
    ουτε τα προσωπα ξερω καν και αυτον που βγηκε χθες και μιλησε τον εκοψα λιγακι εκνευρισμενο.
    αν πιστευουν στο ναζισμο (οπως λενε καποιοι), ή στην ασκηση βιας γενικα ως πολιτικη λυση, το καταδικαζω απεριφραστα.
    εντυπωσιαζομαι ομως απο το γεγονος οτι πολλοι υποτιθεμενοι δημοκρατες αντιτιθενται και χλευαζουν την εισοδο στο κοινοβουλιο ενος κομματος το οποιο προτιμησε με την ψηφο του ενα μεγαλο πληθος κοσμου.
    πως ειναι δυνατον εμεις οι δημοκρατες που ψηφισαμε κατι αλλο, να κατακρινουμε την ελευθερη επιλογη καποιων αλλων συμπολιτων μας, χαρακτηριζοντας τη φασιστικη, κι αυτους φασιστες!!!
    αυτοι δεν ειναι λαος, μονο εμεις οι αλλοι ειμαστε?
    τελικα ποιος κρινει ποιος απο εμας ειναι ο φασιστας, περαν απο τις πραξεις μας τις ιδιες οι οποιες μας κατατασσουν αυτοματα εκει που αξιζει να ειμαστε?
    ποιος ειναι αυτος που εχει αναλαβει τη δουλεια να αποφαινεται βασει της δικης του λογικης ποιος ειναι ο δημοκρατης και ποιος οχι!!!
    και αποκαλει τους αλλους φασιστες, αυτος ο μεγας οπαδος της ελευθεριας του λογου και της δημοκρατιας!!!

  6. The Following 10 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    hades7 (07-05-12), joseph (07-05-12), Lambros46 (07-05-12), Leonidas_E39 (07-05-12), manos///3 (07-05-12), Monsta (07-05-12), nikos1400 (07-05-12), PANOS-E60 (07-05-12), S8N (07-05-12), Thomelef (07-05-12)

  7. #25
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ βλέπουν Citigroup, Goldman Sachs και Ν. Roubini - Η Ελλάδα είναι ένα διαλυμένο τρένο που οδηγείται μοιραία στη χρεοκοπία - Το αποτέλεσμα των εκλογών οδηγεί σε χάος

    Το αποτέλεσμα των ελληνικών εκλογών και τη μεγάλη ανατροπή που έδειξε η κάλπη έσπευσε να σχολιάσει μέσω του λογαριασμού του στο twitter ο νομπελίστας οικονομολόγος Nouriel Roubini, κρούοντας τον κώδωνα του κινδύνου, επαναφέροντας την πιθανότητα της εξόδου της Ελλάδας από την ευρωζώνη



    ΣΚΙΑΧΤΗΚΑ!!!

    γρηγορα να ξαναφτιαξω τη λιστα με το things to do για τη χρεοκωπια, την ειχα ποσταρει σε καποια προηγουμενη version του επικαιροτητα, ποιος θυμαται τωρα...
    Να ρωτησω τον satan αν υπαρχει καμια καλυβα να αγορασω να ειμαστε γειτονες.
    Προλαβαινουμε την πανελληνια στους πορους?

    Ρουμπινιιιιι της μαμας σου το ....

  8. The Following 4 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    bill_m3 (07-05-12), ghost-rider (07-05-12), nikos1400 (07-05-12), Panos 316T (07-05-12)

  9. #26
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    [B]
    Να ρωτησω τον satan αν υπαρχει καμια καλυβα να αγορασω να ειμαστε γειτονες.
    Γιάννη, υπάρχει δίπλα καλύβα στα μέτρα σας μιας και είστε πολύτεκνοι. Τι να πω στον μαύρο, θα πληρώσεις σε δραχμές ή σε χάντρες, αναπτήρες και καθρεπτάκια?

  10. The Following 3 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    dark knight (07-05-12), Monsta (07-05-12), Nino (07-05-12)

  11. #27
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αρη, την καλύβα στην Ακτή Ελεφαντοστού, ακριβά την πήρες. Σου διέφυγε ότι οι πρώην γαλλικές αποικίες κρέμονται ακόμα οικονομικά από τη μαμά τους ... Χάθηκαν οι καλύβες στα virgin και τα cayman που δεν εξαρτώνται από χώρα του ευρώ ...?

  12. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    S8N (07-05-12)

  13. #28
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αρη κανονισε βρε φιλε εσυ που σε ξερει μη και δεν με εμπιστευτει, οχι δραχμες εχω κατι φυλαγμενα ευρω για ωρα αναγκης!! τα εχω ομως στη τραπεζα λες να με βρει καμια συμφορα? και μου ελεγε ο jordan που εχει λογαριασμο απο τοτε που σπουδαζε στην ουαλια να τα μεταφερω εκει.

  14. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    S8N (07-05-12)

  15. #29
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρη, την καλύβα στην Ακτή Ελεφαντοστού, ακριβά την πήρες. Σου διέφυγε ότι οι πρώην γαλλικές αποικίες κρέμονται ακόμα οικονομικά από τη μαμά τους ... Χάθηκαν οι καλύβες στα virgin και τα cayman που δεν εξαρτώνται από χώρα του ευρώ ...?
    Επίτηδες το 'κανα ρε Πάνο, μη μου κάνεις χαλάστρα... Μόνο τον William Chananukwa απο τη Ζιμπάμπουε θα υιοθετήσετε? Ε όχι. Από του χρόνου μέσω της actionaid θα έχετε την ευκαιρία να συντηρείτε και τον S8N από το Αμπιτζάν. Ή μήπως θα σας συντηρώ εγώ?

  16. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (07-05-12)

  17. #30
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρη κανονισε βρε φιλε εσυ που σε ξερει μη και δεν με εμπιστευτει, οχι δραχμες εχω κατι φυλαγμενα ευρω για ωρα αναγκης!! τα εχω ομως στη τραπεζα λες να με βρει καμια συμφορα? και μου ελεγε ο jordan που εχει λογαριασμο απο τοτε που σπουδαζε στην ουαλια να τα μεταφερω εκει.
    Γιάννη, έχω κι εγώ λογαριασμό στη Natwest από τότε που έκανα Μάστερ. Σου στέλνω το IBAN να τα καταθέσεις μπας και με σώσεις! Συγνώμη, μπας και τα σώσεις εννοούσα.

  18. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    gnx (07-05-12)

Σελίδα 3 από 150 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP