Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: παιδια στο αυτοκινητο

  1. #11
    Εγγραφή
    04-07-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    274
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χθες είδα σε ενα φυλάδιο απο τα lidl ενα παιδικό καθισματακι που γράφει οτι είναι για 15-30κιλά...μόνο το απο κάτω εννοώ και όχι κανονικό καθισματάκι.

    Αυτό που ήθελα να μάθω είναι το αν έχει σχεση και η ηλικία του παιδιού που δεν αναγράφεται πουθενά μιας και το ψάχνω τον τελευταίο καιρό.

    Εμένα π.χ ο γιός μου ειναι 18μηνών και είναι κοντά τα 14κιλά...μπορώ να τον βάλω σε τέτοιου τύπου καθισματάκι?

    Επίσεις γράφει οτι κάνει και για τη θέση του συνοδηγού.
    Όταν κάνεις το καλό, ζήτα απόδειξη, μην τυχόν και ο παράδεισος
    δουλεύει σαν την εφορία.

  2. #12
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι το λεγόμενο booster αλλά δεν είναι για τόσο μικρό παιδάκι...

    Εγώ σε τέτοιο έβαλα την μεγάλη μου στα 6 της.Σκέψου λίγο σε μια πλαινή στούκα τι

    μπορεί να γίνει (ου μη γέννητο).Το παιδί είναι πολύ περισσότερο προστατευμένο από τα

    κανονικά καθισματάκια που έχουν ενισχυμένα όλα τα πλαινά τους.

  3. #13
    Εγγραφή
    04-07-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    274
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το καταλαβαίνω αυτό που λες και βέβαια έχω καθισματακι απλά τυχαίνει πολλές φορές να είναι στο αυτοκίνητο της γυναίκας μου και να πρέπει να πάω κάπου κοντά με το δικό μου.

    Είμαι απο επαρχία και η μεγαλύτερη απόσταση που μπορεί να κάνω μπορεί να είναι 4-5χιλιόμετρα και με ταχύτητες οχι πάνω απο 30-40km/h

    Σε ταξίδια βεβαια παντα με το καθισματακι του.

    Στην ουσία θέλω κάτι που να μπορέσω να πάω κάπου κοντά και να μην είναι ο μικρός μόνο με τη ζωνη του και να είναι ασφαλής.
    Όταν κάνεις το καλό, ζήτα απόδειξη, μην τυχόν και ο παράδεισος
    δουλεύει σαν την εφορία.

  4. #14
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E36-Hartge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καταλαβαίνω αυτό που λες και βέβαια έχω καθισματακι απλά τυχαίνει πολλές φορές να είναι στο αυτοκίνητο της γυναίκας μου και να πρέπει να πάω κάπου κοντά με το δικό μου.

    Είμαι απο επαρχία και η μεγαλύτερη απόσταση που μπορεί να κάνω μπορεί να είναι 4-5χιλιόμετρα και με ταχύτητες οχι πάνω απο 30-40km/h

    Σε ταξίδια βεβαια παντα με το καθισματακι του.

    Στην ουσία θέλω κάτι που να μπορέσω να πάω κάπου κοντά και να μην είναι ο μικρός μόνο με τη ζωνη του και να είναι ασφαλής.
    Φιλε παρε ενα καλο καθισμα μην παρεις το "μισο" ,το πάιδακι σου ειναι μικρο ακομα για τετοιο,επισης ισσοροπει καλυτερα σε κανονικο καθισμα.
    Θυμηθειτε οτι τα περισσοτερα ατυχηματα γινονται σε κοντινες αποστασεις οπου δεν παιρνουν ολοι σχολαστικα προφυλαξεις.

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  5. #15
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    67
    Μηνύματα
    1.921
    Thanked
    2393
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τόση ώρα που διαβάζω γράφετε ότι πάτε με λίγα χιλιόμετρα, ότι προσέχετε κ.τ.λ. και κανένας μα κανένας δεν ανέφερε την ταχύτητα του άλλου που μπορεί να είναι 80,90, 100,120, και ξέρετε όλοι ότι σε μία σύγγρουση οι ταχύτητες προστίθενται, οπότε καταλαβένετε ότι κάτι κάνετε λάθος. Εγώ έβαζα ζώνη από το 1974 όταν πήρα το δίπλωμα και άρχισα να οδηγώ την Cortina του πατέρα μου και είχαμε βάλει ζώνες που τις ρύθμιζες μόνο σου. Το 1983 που γεννήθηκε ο 1ος μου γιός έμπενε πάντα πίσω με την μαμά και όταν έγινε 2 χρονών μπήκε στο καθισματάκι εκείνης της εποχής. Πάντα με έβλεπε πριν ξεκινήσω να φοράω ζώνη και έμαθε έτσι. Ποτέ δεν του έγινε το χατίρι να μπεί μπροστά.
    Αγαπητή Σοφία αυτό που κάνεις είναι μεγάλο ρίσκο (με τα άλλα παιδάκια) γιατί στο λέω; Το 1980 - 1984 δούλευα σε ασφαλιστική και τα μάτια μου είχαν δει πολλούς φίλους να τραβιώντε στα δικαστήρια και να χαλάνε φιλίες χρόνων γιατί με κάτι τέτοιες εξηπερετήσεις σε κάποια ατυχήματα μετά έριχναν το φταίξιμο στον οδηγό και γινότανε χαμός. Γιαυτό προτείνω σε όλους να προσέχετε. Με συγχωρείτε που σας ζάλισα...


    Ο χειρότερος άντρας η καλύτερη γυναίκα...

  6. The Following 5 Users Say Thank You to sierra For This Useful Post:

    Eleni (09-05-12), Kostas_1 (09-05-12), oldcarskickass (09-05-12), Panos 316T (09-05-12), Ptboul (09-05-12)

  7. #16
    Εγγραφή
    04-07-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    274
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καθισματάκι όπως είπα παραπάνω έχω...συγκεκριμένα το Recaro Young Expert.

    Απο αυτά που διάβασα τότε και ανάλογα τα χρήματα που έδωσα νομίζω πως είναι ενα καλό καθισματακι.

    Απο εκεί και περα δεν ξέρω αν π.χ αγοράσω ενα κανονικό αλλα αρκετά οικονομικό καθισματακι θα είναι καλύτερο απο ένα επώνυμο booster.
    Όταν κάνεις το καλό, ζήτα απόδειξη, μην τυχόν και ο παράδεισος
    δουλεύει σαν την εφορία.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP