Σελίδα 1 από 147 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 1470

Θέμα: Απορίες Μ3 Ε46

  1. #1
    Stradale Guest

    Προεπιλογή Απορίες Μ3 Ε46

    Τώρα που σας βρήκα θα σας λιώσω στις ερωτήσεις

    Αρχικά τι σκ@τ@ θα κάνω με το χειρόφρενο; Σφίγγω σφίγγω και δεν λεει να πιάσει σαν..χειρόφρενο! Έχει ξεχωριστά τακάκια,πρέπει να τα αλλάξω;

    Μετά (μάλλον) ακούω ένα θόρυβο από τον χώρο του κινητήρα αλλά δεν φαίνεται να ακούγεται άμεσα από αυτόν. Και εξηγούμε,με ανοιχτό καπό δεν τον ακούω αλλά αν είναι στα πλάγια (πόρτες) σαν να έρχεται από κάτω. Στο συνεργείο μου είπαν ότι είναι ιδέα μου αλλά εγώ επιμένω ότι κάτι ακούω.

    Επίσης η μετάδοση ακούγεται.Σου λέει υπάρχω,είμαι εδώ,δώσε μου σημασία.Είναι λογικό; Σε χαμηλές ταχύτητες παραδείγματος χάρη από αλλαγή 1η-3000στρ/λ σε δευτέρα "ΓΚΟΥΠ".Υποθέτω ότι έχω να κάνω με περίπτωση <<ειδικό αυτοκίνητο-ειδικές καταστάσεις>> αλλά στο S2K που είχα δεν έκανε κιχ οπότε το παραθέτω και αυτό...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stradale : 22-04-12 στις 17:00

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.172
    Thanked
    14067
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stradale Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης η μετάδοση ακούγεται.Σου λέει υπάρχω,είμαι εδώ,δώσε μου σημασία.Είναι λογικό; Σε χαμηλές ταχύτητες παραδείγματος χάρη από αλλαγή 1η-3000στρ/λ σε δευτέρα "ΓΚΟΥΠ".Υποθέτω ότι έχω να κάνω με περίπτωση <<ειδικό αυτοκίνητο-ειδικές καταστάσεις>> αλλά στο S2K που είχα δεν έκανε κιχ οπότε το παραθέτω και αυτό...
    Για αυτό είναι πιθανόν να φταίει η λεγόμενη μεσαία τριβή καθώς και τα σινεμπλόκ στο διαφορικό Θέλει έλεγχο στο συνεργείο (και όχι μόνο οπτικό γιατί ξεγελάει )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 22-04-12 στις 17:15



  3. The Following 4 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    EVERGET (23-04-12), Kostas_1 (22-04-12), Samaro (22-04-12)

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για τον θόρυβο της μηχανής, λίγο δύσκολο να σου πούμε τι πορεί να είναι. αν ακούγεται πάντως απο κάτω, σίγουρα δεν είναι το τικινγκ των αρύθμιστων βαλβίδων, πράγμα που θα πρέπει να κάνεις αν δεν έχει κάνει το αμάξι και είναι φορτωμένο με κάμποσα χιλιόμετρα. ψάξε πάντως για καλό και για κακό, αν το αμάξι σου ήταν στις παρτίδες που είχαν ανάκληση για τα κουζινέτα μπιελών...ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για θόρυβο στον χώρο της μηχανής που προέρχεται απο κάτω. αν λοιπόν ήταν σε τέτοια παρτίδα και ΔΕΝ είχε κάνει την αλλαγή, πάνε και κάντην γιατί η ζημιά θα είναι πολύ μεγάλη αν ο θόρυβος είναι όντως απο εκεί...
    όσο για τον θόρυβο της μετάδοσης, θα το συνηθίσεις. ειδικά αν είναι smg το Μ3 σου, με το οποίο δεν μπορείς να ρολάρεις γλυκά την σύμπλεξη αποσύμπλεξη όπως θα έκανες με ένα χειροκίνητο σαζμάν. καλή βαλβολίνη στο διαφορικό, όχι ότι να'ναι που βάζουν οι περισσότεροι, τσεκάρισμα τα σινεμπλόκ του πίσω άξονα, και τσεκάρισμα για τυχόν ρωγμές του πατώματος. κοινός τσεκάρησε αν το πίσω μέρος του αυτοκινήτου είναι χάρβαλο, πράγμα το οποίο συμβαίνει σε πολά Μ3 Ε46 που κυκλοφορούν...
    αυτά προς το παρόν, ότι άλλο θές εδώ είμαστε!!!
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    BILL007 (23-04-12), EVERGET (23-04-12), zaharias (23-04-12)

  6. #4
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς οι θόρυβοι στη μετάδοση είναι κάτι πολύ χαρακτηριστικό για τα Μ3. Εάν λοιπόν θες να κάνεις το Μ3 σου αθόρυβο πρέπει να αλλάξεις τα εξης:

    26117841003 Μπιλιοφόρος κεντρικού άξονα
    26112226527 flex disc
    33172282484 το σινεμπλόκ του διαφορικού
    33312283573-4, 33312283419 τα τέσσερα σινεμπλόκ της γέφυρας (κατά προτόμηση πήγαινε σε powerlfex για πιο στιβαρό αποτέλεσμα)

    Θα σου μείνει μόνο το γκουπ του διαφορικού όταν κάνεις όπισθεν με μικρή ταχύτητα, όλοι οι υπόλοιποι εκνευριστικοί ήχοι θα εξαφανισθούν.
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  7. The Following 7 Users Say Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    BILL007 (23-04-12), doctore (23-04-12), LEONIDASKAL (16-12-18), nik200 (23-04-12), Panagiotise46 (18-08-16), Thomelef (22-04-12), zaharias (23-04-12)

  8. #5
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.292
    Thanked
    7235
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stradale Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που σας βρήκα θα σας λιώσω στις ερωτήσεις

    Αρχικά τι σκ@τ@ θα κάνω με το χειρόφρενο; Σφίγγω σφίγγω και δεν λεει να πιάσει σαν..χειρόφρενο! Έχει ξεχωριστά τακάκια,πρέπει να τα αλλάξω;

    Μετά (μάλλον) ακούω ένα θόρυβο από τον χώρο του κινητήρα αλλά δεν φαίνεται να ακούγεται άμεσα από αυτόν. Και εξηγούμε,με ανοιχτό καπό δεν τον ακούω αλλά αν είναι στα πλάγια (πόρτες) σαν να έρχεται από κάτω. Στο συνεργείο μου είπαν ότι είναι ιδέα μου αλλά εγώ επιμένω ότι κάτι ακούω.

    Επίσης η μετάδοση ακούγεται.Σου λέει υπάρχω,είμαι εδώ,δώσε μου σημασία.Είναι λογικό; Σε χαμηλές ταχύτητες παραδείγματος χάρη από αλλαγή 1η-3000στρ/λ σε δευτέρα "ΓΚΟΥΠ".Υποθέτω ότι έχω να κάνω με περίπτωση <<ειδικό αυτοκίνητο-ειδικές καταστάσεις>> αλλά στο S2K που είχα δεν έκανε κιχ οπότε το παραθέτω και αυτό...
    ας τα παρουμε με την σειρα..

    το χειροφρενο οτι και να κανεις δεν σφιγγει ποτε τερμα..ισχυει και για τα 36αρια και για τα 46αρια..γιατι πολυ απλα δεν εχει φτιαχτει με γνωμονα να κανεις χειροφρενα...

    για το θεμα του μοτερ...καταρχην το αμαξι του ποτε ειναι??αυτα δηλαδη που σου εγραψε και ο φιλος everget..τα κουζινετα ειναι must αν πραγματι το αμαξι ειναι πριν το 2003..αλλιως ειναι στανταρ οι βαλβιδες..που θελουν ρυθμισμα..μην νομιζεις και εμενα το αμαξι εκανε πολυ βαβουρα πριν τις ρυθμισω!!!!μετα υσηχασε δραματικα!

    οσαναφορα το σασμαν..ο everget με καλυψε...αν και για αρχη εγω θα αλλαζα τα λαδια του σασμαν..μπας και βελτιωθει η κατασταση παντα με τα μαμα λαδια!

    δυστυχως με αυτα που περιγραφεις, εχεις πεσει στην κλασικη περιπτωση, που παιρνεις ενα m3 e46 φτηνα (χωρις φυσικα να γνωριζω ποσο εχεις παρει το αμαξι)...διοτι πολυ απλα ο προηγουμενος ιδιοκτητης μετα απο 100χιλ χιλιομετρα δεν ειχε αλλαξει τιποτα...ουτε καν καποια πραγματα που θα εκαναν την ζωη του ευκολοτερη και που δεν εχουν ιδιαιτερα σοβαρο κοστος, ειναι πολυ δυσκολο να πεσεις στον μερακλη και γνωστη!!!...φυσικα και ολα αυτα που περιγραφεις ειναι φυσικη φθορα για ενα αμαξι επιδοσεων..

    υγ..το μοτερ επειγει να κοιταχτει προσεκτικα..μην το αφησεις..

  9. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    chris41 (07-05-15)

  10. #6
    Stradale Guest

    Προεπιλογή

    Ειναι του 2005 και εχει 43000 καταρχήν.
    Ευχαριστω όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις σας!
    Επι του θέματος
    Everget χαιρομαι πραγματικα που ίσως υπάρχει λύση για την μετάδοση αν και με έβαλες σε έξοδα....χαχα!
    Στο αμάξι ειναι η αλήθεια δεν εχει γίνει πρόσφατα ρύθμιση βάλβιδων,και ναι ακούγονται αλλα εδω δεν εμπιστεύομαι κανέναν Μα το κάνει οπότε υπομονή λίγο ακόμα.για ανακληση δεν το έχω κοιτάξει ακόμα,μια και πίστευα τα τελευταία δεν είχαν ανάγκη αλλα θα το κοιτάξω καλο και κακο αύριο κ'ολας.

    Πάντως η όπισθεν δεν κάνει κανέναν θόρυβο

  11. #7
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.721
    Thanked
    17891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    43000 χλμ και να ακούγονται λίγο δύσκολο μου κάνει..το δικό μου το είχα πάρει με 62000 και δεν ακουγόταν τίποτε και όταν ανοίξαμε για τσεκάρισμα δεν ήθελε καμιά..
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  12. #8
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stradale Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι του 2005 και εχει 43000 καταρχήν.
    Από 06/2003 τα Μ3 έχουν το νέο ανταλλακτικό κουζινέτων στροφάλου, οπότε λογικά είσαι οκ. Αν και με ένα τηλ σε επίσημο έμπορο μπορούν άμεσα να σου που αν το vin σου είναι για κάποια ανάκληση.
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  13. The Following User Says Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    BILL007 (23-04-12)

  14. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    43000 χλμ και να ακούγονται λίγο δύσκολο μου κάνει..το δικό μου το είχα πάρει με 62000 και δεν ακουγόταν τίποτε και όταν ανοίξαμε για τσεκάρισμα δεν ήθελε καμιά..
    Εξαρτάται και την χρήση που τρώει ρε τρελε...αν κρίνω απο την γενική εικόνα του αυτοκινήτου σου, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το πρόσεχε τραγικα πολυ...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  15. #10
    Stradale Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    43000 χλμ και να ακούγονται λίγο δύσκολο μου κάνει..το δικό μου το είχα πάρει με 62000 και δεν ακουγόταν τίποτε και όταν ανοίξαμε για τσεκάρισμα δεν ήθελε καμιά..
    Στο s2k έκανα ρύθμιση κάθε 15000,οπότε λογικό μου φαίνεται να ακούγονται

Σελίδα 1 από 147 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP