Σελίδα 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 104

Θέμα: Πίσω πάτωμα Ε46 Μ3 + Ε46

  1. #81
    Εγγραφή
    20-12-10
    Περιοχή
    ATHENS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    212
    Thanked
    178
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα powerflex (κίτρινα αν θυμάμαι καλά) είναι αγορασμένα εδώ και πολύ καιρό...σχεδόν από τότε που αγόρασα το αμάξι.
    Είχα πάρει και για τα ψαλίδια οπού και είναι ήδη απάνω.Για να είμαι ειλικρινής τα μπροστινά κάποιες φορές ακούγονται και μου την έχουν σπάσει λίγο.
    Αυτό που οι απόψεις διίστανται απ ότι βλέπω είναι για την επέμβαση απ το πορτ παγκαζ.
    Είναι τυχαίο που σε όλες τις λύσεις ανοίγουν και από πορτ παγκαζ για να κολληθεί?
    Το αισθητικό δε με πειράζει καθόλου αφού μάλλον θα βάλω και κάποιο μονωτικό από πάνω και δε θα φαίνεται τίποτα.
    Θέλω να ελπίζω ότι δε θα χρειαστεί να απολογηθώ σε υποψήφιο αγοραστή(το πήρα για να μείνει)αφού θα είναι ενήμερος για το σημείο κονσέρβα.
    Μάλλον θα τον απαλλάξω από μεγάλο μπελά που θα το έχω επισκευάσει είδη.

    Αν... λέμε αν... πάει για πώληση θα φροντίσω για φωτογραφικό υλικό από το μέγεθος του κακού, που είναι αμελητέο.

  2. The Following User Says Thank You to aimiliosbmw For This Useful Post:

    andyA (05-01-16)

  3. #82
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το κιτ της redish ειναι πολυ πιο σωστα φιλοσοφημενο.
    Κανει λιγο καλυτερη κατανομη τασεων.

    Επιπλεον, αν δεν βαλεις εποξειδικο υλικο μεσα στη δοκο να γινει μασιφ (οπως προτεινει η bmw) η δουλεια ειναι μεσοβεζικη.

    Μετα απο καποια χλμ(στην καλυτερη των περιπτωσεων αλλα τοσα) θα κοπει παραδιπλα.

    Και θα το ξαναενισχυσεις και θα ξανακοπει ακομα παραδιπλα.

    Με τις λαμες επισκευαζεις τη ζημια που εχεις.

    Ενισχυση αποτελει μονο το γεμισμα της δοκου με εποξειδικο υλικο.
    (πολυ περιληπτικα περιοριζει τις παραμορφωσεις της δοκου σε αποτομες επιταχυνσεις και επιβαρδυνσεις. Εως και τις μηδενιζει. Οι λαμες απλα τις μεταφερουν παραδιπλα.
    Το πατωμα κοβεται επειδη οι μετακινησεις που παιρνει ειναι πολυ κοντα στα ορια της ελαστικης περιοχης.
    Οσο ειναι καινουριο τις αντεχει μια χαρα, αλλα καθε ζορισμα το περναει στα καταστοιχα.
    Το κουβαλαει στην πλατη του.
    Το μετραει.
    Σκιζεται απο κοπωση.
    Την πατησαν χονδροειδως οι μηχανικοι που κανανε τη συνθεση του πατωματος.
    Αυτος ειναι και ο λογος που οσο και να το σκισεις καινουριο δε θα παθει τπτ. Δεν πα να του βαλεις 2000 αλογα.
    Αν ομως φαει τα ψωμια του θα το κοψει ακομα και αν εχει 50 ιππους.
    Εξαλλου το πραγματικο ζορι ειναι στις επιβραδυνσεις και οχι στις επιταχυνσεις.
    Τελος παντων το τραβηξα πολυ.
    Οι τυποι αυτοι που την πατησαν λοιπον και δεν εξετασαν ποσο θα αντεξει η γεφυρα τους στη χρηση, εδωσαν και την απολυτη λυση για να ξεπεραστει το προβλημα.
    Την κανουν μασιφ με εποξειδικο υλικο.
    Θα μπορουσα να τους κραζω για το πως την πατησαν, αλλα μαλλον οφειλω να τους βγαλω το καπελο για το πως σκεφτηκαν να εξαλειψουν το προβλημα χωρις να αλλαξουν πατωματα σε οσα 46αρια κυκλοφορουν...
    Ολα τα αλλα ειναι πατεντες.
    Οι λαμες θα μπουν μονο για ψυχολογικους λογους και αν το εχεις ηδη σκισει φυσικα.)


    Αν η ρωγμη σου ειναι τριχοειδης και μικρη σε μηκος μπορεις να γεμισεις απευθειας χωρις να βαλεις λαμες.
    Υπαρχει σχετικη οδηγια και στο εντυπο που εστειλαν στα εξουσιοδοτημενα.
    Δεν θα το εκανα.


    Δεν εχω κοψει πατωμα αλλα καποια στιγμη θελω να βαλω τις λαμες του εγγλεζου και κατοπιν να γεμισω το πατωμα με το ματζουνι της bmw(το αναποδο δε γινεται).
    Γιατι θα βαλω τις λαμες αφου δεν το εχω σκισει και αφου ισχυριζομαι οτι ειναι αχρηστες?
    Για το σηκωνω στη ραμπα, να το κοιταω απο κατω και να νιωθω οτι ειναι κτηνος.
    Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου...
    Καλα μπορει και να κοπει μεχρι να το παρω αποφαση, οποτε θα εχουν και οι λαμες νοημα


    Στο θεμα των σινεμπλοκ.
    Βαζοντας πιο σκληρα σινεμπλοκ περνας κρουσεις στο πατωμα.
    Για μενα μην κανεις τετοιο πραγμα.
    Ειναι εγκλημα.
    Το σωστο ειναι να αλλαζει κανεις τακτικα τα εργοστασιακα σε ενα τοσο ευαισθητο σημειο.
    Απο την αλλη απο το να εχει κανεις κομμενα εργοστασιακα, σαφως ειναι προτιμοτερα τα powerflex.
    Το πιο σωστο ομως ειναι να ειναι παντα καινουρια τα εργοστασιακα.

  4. The Following 5 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (07-01-16), diosak (05-01-16), Vassilis ///M (05-01-16), wheelman (05-01-16), zaharias (05-01-16)

  5. #83
    Εγγραφή
    20-12-10
    Περιοχή
    ATHENS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    212
    Thanked
    178
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επωξειδικά εκτός bmw πια προτείνουμε?
    Πέρα της κακής μελέτης στο σασί...οσον αφορά τα μαμά σινεμπλοκ ακόμα και καινούργια νομίζω ότι έχει γραφτεί και στα έξω forum ότι σε αυτά οφείλεται το πρόβλημα λόγω έδρασης τα δυο μισοφέγγαρα δλδ που κοπανανε το σασι με τα μπρος πίσω της γέφυρας.

  6. #84
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Υπαρχουν πολλα παραπλησια υλικα.
    Βγαζουν πολλες εταιρειες οπως η sika? η sintecno κ αλλες που φτιαχνουν εποξειδικα.
    Παιζουν ομως σε πολλα νουμερα ρευστοτητας.
    Πρεπει να βρεις το σωστο ωστε και το κενο να γεμισει και μην ειναι πολυ ρεπτορευστο κ τρεχει απο παντου.
    Δεν ξερω αν θα το ρισκαρα.
    Εκτος αν ξερεις ποιος ειναι ο προμηθευτης της bmw για το συγκεκριμενο υλικο.

  7. #85
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα μαμά σινεμπλοκ είναι ότι χειρότερο μπορεί να φοράει το αμάξι. Όποιος τα έχει πιάσει στα χέρια του εύκολα το καταλαβαίνει.

    Εκτός του ότι έχουν μικρότερη διάμετρο εδρασης, περιμετρικά έχουν τοιχωμα λεπτό που ακουμπάει στο πάτωμα. Το κακό με αυτά, είναι ότι αυτά πατάνε στο πάτωμα και όχι όλη η επιφάνεια του σινεμπλοκ.

    Το πάτωμα σκίζει από τις εκκινησεις, τις γρήγορες αλλαγές και τις αναπηδησεις του πίσω μέρος από σπινιαρισματα. Το βρίσκω πολύ χλωμό να ανοίξει από φρεναρισματα.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  8. The Following 4 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    aimiliosbmw (05-01-16), EVERGET (05-01-16), JiMk86 (05-01-16), nik200 (06-01-16)

  9. #86
    Εγγραφή
    13-10-13
    Μηνύματα
    769
    Thanked
    1395
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αιμίλιε εγώ το είχα κάνει στο συνεργείο που και οι δύο ξέρουμε. Είχε γίνει με ενισχύσεις custom και όχι κάποιο κιτ turner κλπ. Επίσης η όλη διαδικασία έγινε από κάτω και δεν χρειάστηκε να κόψουμε μέσα στο πορτ μπαγκαζ που δείχνει πολύ άσχημο. Εκεί έχουν φτιάξει δεκάδες Μ3 και το ξέρεις, είναι πολύ safe επιλογή. Επίσης, όπως είπε και ο Θωμάς τα powerflex με το που το ενισχύσεις είναι απαραίτητη επιλογή για την γέφυρα.

    Έβαλες και αφρό; Αν ναι ποιον;

    Ρωτάω επειδή βλέπω κάποιοι βάζουν και αφτερμαρκετ, διαφορές σε ρευστότητα, μάλλον το θέμα ενδιαφέρει πολλούς, καλό θα ήταν να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Από 330 θέλω να μεγαλώσω να γίνω M3.

  10. #87
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν δεν γινει και δουλεια απο πανω τοτε ειναι μιση δουλεια.

    τι να σας πω τωρα πρεπει αυτοι που δεν το εχεται κανει να το δειτε.

    εγω προσωπικα το εκανα. το αποτελεσμα ειναι εργοστασιακο. δεν φενεται τιποτα μα τιποτα

    αμα δεν κοπουν τα 2 κομματια απο πανω στα σημεια που παταει η γεφυρα, να ελεγχθουν τα σημεια που ειναι απο κατω τσαμπα κοπος.

    απο κατω βαζεις τα λαμακια για να ενισχυσης το κατω μερος απο πανω το αφηνεις ετσι? εχει ακομη 2 φυλλα λαμαρινας απο πανω. ειναι σαντουιτς

    οσο αναφορα τα συνεμπλοκ της γεφυρας εγω εχω τα ΟΕΜ

    Και οταν κατεβασα την γεφυρα τα συνεμπλοκ ηταν σαν καινουργια

    συνεμπλοκ εκει που κανουν πολυ δουλεια ειναι στα πισω ψαλιδια στο ΤΟΕ in-out.

    εγω προσωπικα εκει εχω Powerflex Black Series.

    το αποτομο σταματα-ξεκινα, εκει τρανταζεται το αυτοκινητο

    δεν ειναι τυχαιο του οτι εκεινα φαγωνονται πρωτα. αφου απο εκει ξεκιναει να το πιασιμο και η αντισταση που εχειν να φορτισει ολη η γεφυρα.

    Δεν ειναι ομως κακο να μπουν και στην γεφυρα Powerflex

  11. The Following User Says Thank You to steliosm46 For This Useful Post:

    turbodog (05-01-16)

  12. #88
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο Στελιος τα λεει μια χαρα, ετσι ακριβως ειναι

  13. #89
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Aξίζει να κόψεις από το πάνω μέρος - εσωτερικό του πορτ-μπαγκαζ μόνο εάν έχει αρχίσει να σκίζεται και εκεί (πολύ προχωρημένο στάδιο). Εάν δεν έχει αρχίσει τότε δεν υπάρχει λόγος να κάνεις το εσωτερικό του αυτοκινήτου σου κάπως έτσι (και αν όχι έτσι πάντως σίγουρα πειραγμένο σε σχέση με μαμά):



    Και η εικόνα που έβαλα είναι καλή δουλειά γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μας.

    Ανοίγοντας από κάτω βλέπεις τι γίνεται στο εσωτερικό του σάντουιτς και ενισχύεις και την ενδιάμεση λαμαρίνα (από την κάτω της μεριά). Αφού λοιπόν ενισχύσεις και την ενδιάμεση λαμαρίνα, κλείνεις από κάτω και ενισχύεις εξωτερικά το κάτω φύλλο. Οπότε δεν είναι καθόλου μισή δουλειά....

    Βασικά μέσα το πάτωμα είναι έτσι (δεν είναι μαύρη τρύπα να μας τρομάζει και να μεγαλοποιούμε τα πράγματα...):



    Τέλος για να απαντήσω στο φίλο JiMk86 δεν έχω βάλει κάποιον αφρό μέσα στο πάτωμά μου. Έχω κάνει πολύ καλή ενίσχυση με λάμες και είμαι σίγουρος πως δεν πρόκειται να κάνει κιχ. Ο αφρός είναι μία έξτρα προστασία καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Από μόνος του δεν προσφέρει και πολλά αφού ας μην ξεχνάμε πως πολλά Μ3 με αφρό στο subframe ανοίγουνε με ίδια σχεδόν συχνότητα με χωρίς.....
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  14. #90
    Εγγραφή
    26-03-15
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    4
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστή παρατήρηση. Η αστοχία είναι αποτέλεσμα της κόπωσης του μετάλλου, φυσικά και λάθος σχεδιασμός του σημείου που δεν λαμβάνει υπόψη το κύκλο φόρτισης. Σκοπός οποίας επέμβασης πρέπει να είναι η ελάχιστοποιηση συγκέντρωσης τάσεων που αυτές συμβαίνουν σε σημεία όπως πχ μικρορωγμες, ενώσεις ή διεπιφανειες αν ομοιογενών υλικών κλπ. Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες της γεωμετρίας στο συγκεκριμένο σημείο αλλά η πλήρωση με κάποιο υλικό απορρόφησης κραδασμών ή/και που μετατρέπει το τμήμα όλο σε ένα ενιαίο στοιχείο πιθανόν να οδηγεί σε σημαντική αποφορτιση των επιμαχων σημείων. Πάντως μόνο καλό μπορεί να κάνει κατά την άποψή μου. Νομίζω επίσης ότι η bmw δεν έχει κάποια μαγική φόρμουλα στον αφρό ή ρητίνη.

    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

  15. The Following 2 Users Say Thank You to margaldi For This Useful Post:

    aimiliosbmw (09-02-16), ghost-rider (07-01-16)

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP