Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Περί Νοσταλγίας

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή Περί Νοσταλγίας

    Η επαφή με κάποια αγαθά, σου γεννά μια έντονη νοσταλγική διάθεση. Ειδικά αν γεννήθηκες λίγο μετά τα μέσα του προηγούμενου αιώνα. Ειδικότερα αν οι εικόνες του παρελθόντος αργοσβήνουν μέσα στα σύγχρονα περιτυλίγματα.



    Ορισμοί

    Η λέξη αγαθά όταν αναφέρεται στο αυτοκίνητο λαμβάνει λαβυρινθώδεις διαστάσεις πολύ δε περισσότερο στη χώρα μας. Σε ότι αφορά τη λέξη νοσταλγία ας δώσουμε μερικούς ορισμούς ώστε να συνεχίσουμε λιγότερο αόριστα. Λένε λοιπόν ότι νοσταλγία είναι μια συνθήκη που σμιλεύει τις μυτερές άκρες των παλιών καλών ημερών. Λένε επίσης πως είναι ένα σαγηνευτικό ψέμα. Ο Milan Kundera είχε ισχυριστεί ότι στο ηλιοβασίλεμα της διάλυσης,όλα φωτίζονται από μια αύρα νοσταλγίας. Ακόμα και η γκιλοτίνα. Από την μεριά του ο Lou “walk on the wild side” Reed αποφάνθηκε ότι η νοσταλγία δεν του αρέσει. Εκτός αν είναι η δική του. Τέλος θα ήταν χρήσιμο αν κάναμε έναν διαχωρισμό ανάμεσα στη νοσταλγία για εκείνα που έχουμε χάσει και στη νοσταλγία για όσα δεν είχαμε ποτέ.



    Των πραγμάτων ούτως εχόντων,

    δύναμαι πλέον να τοποθετηθώ για τα Alfa της νιότης μου και για τα Alfa της μεσηλικίας μου. Πράγμα βεβαίως που έχω πράξει επανειλημμένως. Μολοντούτο μια Veloce δίνει πάντα ένα καλό λόγο να επανέλθεις.

    Τα χρόνια περνούν και η ιδέα περί κορυφαίας παρουσίας του νεοιταλικού design δείχνει να παραμένει κυρίαρχη. Αν τώρα είναι αποτέλεσμα καλού marketing ή ισχύουσα πραγματικότητα είναι ένα ερώτημα του οποίου οι απαντήσεις είναι τόσο προσωπικές όσο και αυθαίρετες.

    Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα ιδιαίτερο σε μια τρέχουσα GT και πολύ περισσότερο δεν βρίσκω την ομορφιά, τη ζεστασιά όλων των κουπέ Alfa από τα μέσα της δεκαετίας του Ά50 έως τις αρχές του Ά70. Έβλεπες τότε μια sprint veloce και σε αποπλανούσε. Τώρα;

    Φοβούμαι ότι αν επεκταθούμε και σε πιο ουσιαστικά θέματα όπως εκείνα της οδηγικής απόλαυσης θα μπορούσα, εύκολα, να είμαι πιο αρνητικός.

    Θα έψαχνα τη χαρά που προσφέρει ένα όχημα με κίνηση στον πίσω άξονα.

    Δεν θα την εύρισκα.

    Θα αναζητούσα τους ήχους που παράγει ένα ζευγάρι 45άρια Weber οριζόντιας ροής.

    Δεν θα τους άκουγα.

    Θα ερευνούσα για εκείνη την ανάλαφρη αίσθηση που αποσπάς από ένα ελαφρύ, παιχνιδιάρικο όχημα.

    Εις μάτην.

    Πόσο απορριπτικός μπορώ να γίνω ακόμα; Πολύ! Γιατί θα γύρευα χαρακτήρα και δεν θα τον εντόπιζα, διότι θα σκάλιζα να βρω τη ψυχή, την αμαρτία που πρέσβευε σε αυτοκινητικό επίπεδο η παρουσία του φιδιού στο trade mark του Ιταλικού οίκου. Και δεν θα την εύρισκα.

    Για να το κάνω ακόμα πιο βαρύ, το ίδιο ένοιωσα και με τη Brera και απέμεινα ενεός στα ελληνόφωνα κολακευτικά σχόλια που αναρτήθηκαν σε site.

    Έτσι για να το συμμαζέψω κάπως και να μην φανώ ολοκληρωτικά αρνητικός να γράψω, ότι η 2,2 JTS είναι ενδιαφέρουσα. Ζωντανή, ευχάριστη, προφανώς δεν συγκεντρώνει τα χαρίσματα των παλιών Alfa (πως θα μπορούσε άλλωστε αλλά έχει κάτι να σου πει, έχει κάποιο χαρακτήρα.

    Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, δεν σημαίνει ότι η δίλιτρη GT είναι κακό, ή επικίνδυνο, ή άσχημο αυτοκίνητο. Ότι δεν στρίβει, ότι δεν σταματάει.

    Όχι δεν σημαίνει κάτι τέτοιο.

    Σημαίνει ότι στις κρίσιμες συγκρίσεις χάνει.

    Χάνει στην αναγωγή στο παρελθόν σε σύγκριση με τα αγαθά που κατασκευαζόντουσαν στο Arese και κυρίως χάνει στη σύγκριση με τα ομοειδή σύγχρονα οχήματα.

    Δηλαδή τι; Να τη βάλουμε δίπλα στο Scirocco;





    Τεσσαράκοντα χρόνια νωρίτερα

    Το 1970 είναι η δεύτερη χρονιά που υφίσταται ο θεσμός του πρωταθλήματος αναβάσεων στην ελληνική αγωνιστική σκηνή. Το 1968 μετά από μια ταραχώδη και όχι τόσο καθαρή χρονιά παύεται το πρωτάθλημα Τουρισμού, και από το 1969 εμφανίζεται στη θέση του το πρωτάθλημα αναβάσεων. Πρώτος πρωταθλητής αναβάσεων ο Τζώνυς Πεσμαζόγλου ο οποίος στα 66 του δεν αφήνει πολλά περιθώρια με τη θηριώδη Vette. Τo Ά70, ο θεσμός ξεκινά στις 21 Μαρτίου με την ανάβαση Σουλίου. Σε μια μικρή, γλιστερή και όχι ιδιαίτερα ανηφορική διαδρομή που ξεκινούσε έξω από τον αστικό ιστό του Κιάτου λίγο πιο πάνω από τον εθνικό οδικό άξονα Κορίνθου - Πατρών. Στη διαδρομή, που ήταν γνωστή καθώς χρησιμοποιούταν και ως ειδική στα ράλυ της εποχής, μαζεύτηκαν όλοι οι πρωταγωνιστές.

    Μετά από δύο άγονες χρονιές η ομάδα της «ελληνικής» Alfa Romeo είχε κάθε λόγο να θέλει πάλι τίτλους ιδιαίτερα μετά την έλευση της λευκής 1750 που θα οδηγούσε ο Γιάννης «Μαύρος» Μεϊμαρίδης ενώ με την παλιά κόκκινη GTA των τίτλων του Ά67 θα συμμετείχε ο Περικλής Φωτιάδης. Τα αποτελέσματα πάντως δεν δικαίωσαν τις προσδοκίες τους. Έμειναν μακριά από την πρώτη θέση αν και από τα οχήματα της πρώτης δεκάδας τα 4 ήταν Αlfa. αφού πέρα από τους δυο προαναφερθέντες οδηγούς ο Στέλιος «Περικλής» Καραγεωργίου έφερε την 1750 στην 6η θέση, ενώ ο Δημήτρης (Μάκης) Σαλιάρης (πάνω αριστερά) σε μια από τις πρώτες εμφανίσεις του έκλεισε την πρώτη δεκάδα. Στην εικόνα στρίβει την τετράπορτη Alfa 1750 στην πρώτη δεξιά φουρκέτα. Τεσσαράκοντα, χρόνια αργότερα με το τοπίο να έχει σφόδρα αλλοιωθεί, καθώς ο παρακείμενος λόφος ισοπεδώθηκε προκειμένου να διαπλατυνθεί ο δρόμος μια άλλη Alfa στρίβει ήσυχα, αθόρυβα χωρίς θεατές.





    Δυο εβδομάδες αργότερα, στις 4 Απριλίου του Ά70 το πεδίο αντιπαράθεσης του πρωταθλήματος αναβάσεων μεταφέρεται εντός Αττικής γης και στο υψηλότερο βουνό της. Ατυχώς η παραδοσιακή ανάβαση Πάρνηθας, εκείνη των 10 χλμ., εκείνη που προσμετρούσε στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα, εκείνη τoυ von Trips, του Hans Hermann αλλά και των Ελλήνων άσσων ανήκε ήδη στο παρελθόν. Διάφορες μικρές εκδόσεις της ανάβασης, μήκους 7, 4, και 3 χιλιομέτρων θα διοργανωνόντουσαν τρεις φορές μέσα στη διετία ΅70 – Ά71, άλλες τρεις το ΄79 και το εκείνο το λαμπρό παρελθόν θα έσβηνε σε ένα σφόδρα εκφυλισμένο παρόν. Στις 4 Απριλίου του Ά70 βέβαια όλα αυτά δεν ήταν ούτε δεδομένα, ούτε προδιαγεγραμμένα. Ο Τζώνυς ανέβασε τη Vette πιο γρήγορα από όλους εκμεταλλευόμενος ένα λάθος του Γ. Μοσχού το αγωνιστικό άστρο του οποίου άρχιζε να φωτίζει το ελληνικό στερέωμα, καθώς οδηγούσε την 2002 της Electronica. Tα Alfa δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο για την κορυφή, παρά το γεγονός ότι προσπάθησαν. Αδιάψευστος μάρτυρας της προσπάθειας η εικόνα (πάνω αριστερά) με τον Περικλή Φωτιάδη να ακουμπά σχεδόν το πέτρινο στηθαίο στη μάχη του με το χρόνο, αλλά να περιορίζεται στην 5η θέση. Στις μέρες μας πόση συγκίνηση μπορεί να προσφέρει άραγε μια GT στο ίδιο ακριβώς σημείο; (πάνω δεξιά)

    Όποια και να είναι η απάντηση, 18 μήνες μετά από εκείνη την Πάρνηθα του Ά70 το δράμα θα κορυφωνόταν στους δρόμους της Ρόδου. Λεπτομέρειες παρέχονται άφθονες πια στη σχετική βιβλιογραφία. Μολοντούτο η παρουσία της «Μότορ Ελλάς», της ελληνικής αντιπροσωπείας των Alfa, θα συνεχιζόταν έως το τέλος της δεκαετίας του Ά70. Η συνέχεια όμως δεν θα ήταν ευχάριστη τόσο για την ίδια, όσο και για την μητρική εταιρεία που στις μέρες της δόξας της σχεδίαζε το μέλλον από το νο 45 της via Gattamelata στο Μεδιόλανο.



    Τώρα για να βάλουμε τα πράγματα στη σωστή διάσταση δεν πρεσβεύω την επιστροφή στο παρελθόν. Με την ίδια πίστη που απορρίπτω την άκληρη μετεξέλιξη αρκτικόλεξων, δεν αποδέχομαι την ειδωλολατρική νοσταλγία. Δεν μπορούμε σήμερα να ακούμε Dio come ti amo με τον Domenico Montugno, ή Non ho lΆeta με την Gigliola Cinquetti την ώρα που πηγαίνουμε στη δουλειά μας με μια sprint GTA του Ά68. Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Δεν είναι καν γραφικά. Ενδεχομένως να μην πρέπει να σπαταλάμε χρόνο σε αδιάφορες ομαδικές συναθροίσεις, μιλώντας για το παρελθόν. Το παρελθόν είναι πολύ ιδιαίτερο για να αναλίσκεται με τέτοιους τρόπους, ή για να ξαναζεί μέσα από διάφορα clubs. Εδώ είναι που εμφανίζεται ο διαχωρισμός ανάμεσα στη νοσταλγία για εκείνα που χάσαμε και στη νοσταλγία για όσα δεν είχαμε ποτέ. Συχνά αυτή η κατάσταση περιγράφεται και ως και απωθημένο. Ή μήπως όχι;
    Νικόλας Σ. Ζαλμάς

    https://www.tellingstories.gr/

  2. The Following 5 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    katsaraios (13-02-10), Samaro (12-02-10), sierra (12-02-10), Stefanos_Cool (13-02-10), z3 2.2 (12-02-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό.
    Γεννήθηκα αμέσως μετα το δεύτερο μισό του προηγούμενου αιώνα, έχω την υγειά μου, καλά παιδιά , καλούς φίλους, κλπ.
    Πέρα όμως απο αυτά, εχω την τύχη να αναπολώ την εποχή που τα πραγματικά αυτοκίνητα φτιαχνόντουσαν για να προσφέρουν οδηγική απόλαυση και μόνο.
    Τότε που πήγαινες στο μηχανικό για service και έλεγχο πριν απο κάθε ταξίδι.
    Τότε που δεν σε απασχολούσε ο αισθητήρας λάμδα αλλά η σωστή ρύθμιση του διπλού Veber.
    Τότε που Πάρνηθα σήμαινε Ανάβαση και Τατόι Συρκουί.
    Κάνω λάθος να τα αναπολώ;;; Ισως.
    Σε κάτι που πράγματικά είμαι όμως τυχερός και αυτό δεν χωρά αμφιβολία, είναι οτι εχω τη δυνατότητα να συγκρίνω τις δύο εποχές απο δικές μου εμπειρίες και όχι από αφηγήσεις.

  4. The Following 5 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    katsaraios (13-02-10), kloukakis (12-02-10), sierra (12-02-10), Stathis (12-02-10), Stefanos_Cool (13-02-10)

  5. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ισως ειναι ομως καλυτερα για εμενα που δεν την εζησα, καθως καθε φορα που την σκεφτομαι, την πλαθω στη σκεψη μου ιδανικα συμφωνη με τις δικες μου προσλαμβανουσες.
    Αυτο που με θλιβει ειναι πως ζουμε σε μια εποχη που δεν πιστευω οτι θα αποφερει ιστορικες αναδρομες στους μελλοντικους ιστορικους, παρα μονον μια παρακμιακη λιγδιαρικη εικονα.
    Οι αναδρομες παντα με ταραζουν και στην περιπτωση του Νικολα με κανουν να καταλαβαινω πως χαθηκε το παιχνιδι.
    Στα βιβλια του διαβασα για τις μερες που περασαν και μου εμεινε μια πικρη γευση της ιστοριας, καθως μου στραπατσαρισε την εικονα που ειχα για το Τατοϊ, την Παρνηθα και την Ροδο.
    Στις πλατες νεκρων και στο ονομα τους δωθηκε η ευκαιρια σε λαδοποντικες να γινουν μηχανικοι και σε σουλατσαδορους να μετονομαστουν Προεδροι.
    Δεν γραφω αλλα, αρκουμαι στο οτι τελικα ισως ειναι καλυτερα να μην ξερεις και να φανταζεσαι.

    Αλλου το πηγα νομιζω.

    Σταθη σβησε το οτι εγραψα.
    Ειμαι παλι off topic. Σε πολλα πραγματα.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    katsaraios (13-02-10), Stefanos_Cool (13-02-10)

  7. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    αυτη ειναι η αληθεια καλε μου φιλε.

    το τι ειναι καλυτερο δεν το ξερω.
    ειναι καλυτερα να πλαθεις στο μυαλο σου ιδανικες εικονες συμφωνα με το πως φανταζεσαι τα πραγματα?
    ή να γνωριζεις την πραγματικη διασταση καποιων πραγματων και καταστασεων με αποτελεσμα να απομυθοποιηθουν και να ευτελιστουν?
    σε αυτο το ερωτημα δεν εχω καταφερει να δωσω απαντηση.
    ισως βεβαια και να μην υπαρχει απαντηση...

  8. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    Stefanos_Cool (13-02-10)

  9. #5
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι γεννήθηκα μόλις πριν το 2ο μισό του περασμένου αιώνα.
    Βλέπω τον Ιαβέρη, αρχές 80, στο Πόρο Καρρά, βράδυ Σπτέμβρη με βροχή και κρύο να φιλά τους πιτσιρίκους τότε γιούς του και την γυναίκα του, να κάνει τον σταυρό του και να ξεκινά για την πρώτη ειδική.
    Οι βόρειοι Καλεμτζάκης, Χαμπής, Ψηφίδης, ρίχνουν λοξές ματιές στους Στρατισίνο, Μοσχού, Μέλα, Μοσχούτη. Θέλουν να τους "πάρουν", δεν θέλουν να χάσουν στα δικά τους χώματα. Ξέρουν όμως πως οι πρώτοι έχουν καλύτερα μοτέρ, καλύτερο στήσιμο και ο στόχος αυτός ανήκει στην σφαίρα του ονείρου.
    Φυσικά δεν αναφέρομε στους ξένους επαγγελματίες που θα πάρουν τις πρωτιές, αλλά στις πρώτες ελληνικές θέσεις.
    Μυρίζω το castrol και χαζεύω Εσκορτ ΜΚ2, Φίατ 131 supermirafiori, Οπελ καντετ GTE, datsun 160J. Μουγκρίζουν τα μοτέρ, με τα αξιοθαύμαστα για την εποχή 120-150 άλογα,
    μυρίζει έντονα βενζίνη που την καταπίνουν λαίμαργα τα διπλά βέμπερ η ντελόρτο.
    Ξεκινα και ο Ακύλας, συνοδηγός του Χαμπή, ανοίγει το παράθυρο με βλέπει και "έχεις κανένα Rothmans ρε;" .
    Αλλη ιστορία και αυτή, κάτι του ότι θα ανέβαιναν τα ξένα τσιγάρα που παράγονταν όμως εδώ, είχαμε στραφεί όλοι στα εισαγόμενα Rothmans που είχαν ίδια περίπου τιμή ήταν και original. Ετσι είχε δημιουργηθεί μιά τεχνητή έλειψη και σχεδόν τα ζητιανεύαμεκαθημερινά στα περίπτερα.
    Αργότερα θα σκανάρω μερικές φώτο που έχω με την ιστορική ZENIT και θα σας τις παρουσιάσω.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  10. The Following 4 Users Say Thank You to gant For This Useful Post:

    katsaraios (13-02-10), Samaro (12-02-10), Stathis (12-02-10), Stefanos_Cool (13-02-10)

  11. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παντού, φίλε Σταμάτη, υπάρχουν λαδοπόντικές, σουλατσαδόροι και τυχάρπαστοι.
    Και πάντα υπήρχαν. Η αναδρομή στην ιστορία το βεβαιώνει.
    Ομως κοιτάμε τα πράγματα απο τη καλή τους πλευρά, τα φιλτράρουμε και κρατάμε τα θετικά.
    Αλλοιώς πρέπει να ζήσουμε την υπόλοιπη ζωή μας θυμωμένοι. Πράγμα όχι ευχάριστο.
    Πάντως θα με ενδιέφερε να μάθω σε τι συγκεκριμένα αναφέρεσαι.

  12. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αχ αυτες οι αναμνησεις....
    Δεν τολμω καν να γραψω...Lancia....


  13. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    Stefanos_Cool (13-02-10)

  14. #8
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    [QUOTE=konas;24297]Αχ αυτες οι αναμνησεις....
    Δεν τολμω καν να γραψω...Lancia....

    ....Lancia. τι μου θυμίζεις. Ηταν η επιλογή μου το 1983 (πολλοί μέσα στο φόρουμ δεν είχαν γεννηθεί ακόμη).
    Δεν έδινε όμως κανένας dealer εγγύηση ούτε μιά μέρα.
    Στράφηκα στην alfasud sprint (την χαμηλή, μικρογραφία της GTV), αλλά και εκει η ίδια γεύση, οπότε διαβάζω στην κυριακάτικη "Μακεδονία", BMW 315, 1.660.000δρχ. για όσα αυτοκίνητα υπάρχουν στοκ. Σε λίγους μήνες θα έβγαινε στην αγορά το Ε30.
    Ετσι στα ξαφνικά, έγινα κάτοχος μιας άσπρης και στα επόμενα 20 χρόνια που την κράτησα, έπεσε ΤΟ ΜΠΑΞΙΜΟ.
    Ζει και βασιλεύει με τον νέο κάτοχο της που εδώ και 7 χρόνια είναι υπερευχαριστημένος.
    Την είδα ξαφνικά στην γειτονιά τον προηγούμενο Φλεβάρη, και την απαθανάτισα με το κινητό. Ακόμη με το εργοστασιακό χρώμα!!


    Υ.Γ. Μιά κατακόκκινη lancia β σε υπεραρίστη κατάσταση και όλα της μαμα, βρίσκεται συνήθως παρκαρισμένη στον κεντρικό δρόμο της Καλαμαριάς.
    Οπότε τύχει να βρεθώ κοντά, κοντοστέκομαι και την φτύνω μη την ματιάξω και την βανδαλίσει κανένα τσογλάνι.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  15. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παρολο που δεν εζησα σε αυτες τις εποχες εχω μια γεροντολαγνεια για τα αυτοκινητα.
    Ειχα την τυχη σαν μηχανικος πριν απο καμια δεκαρια χρονια να δουλευω σε ενα συνεργειο που καναμε και μερικες αναπαλαιωσεις σε καποια αυτοκινητα ενος πολυ φιλου του Μαστορα.
    Δεν βαζουν ψυχη πια στα αυτοκινητα ρε παιδια...εχει χαθει και ο ελαχιστος ρομαντισμος.
    Δεν ξερω πραγματικα αν ειμαι on η off topic αλλα τα παλαιοτερα αυτοκινητα ειχαν χαρακτηρα που ταιριαζε με τον εκαστοτε αγοραστη του.
    Θα ηταν πραγματικα υπεροχο να υπηρχαν αυτοκινητα σημερα που να αφηναν λιιιιγο απο την πραγματικοτητα της οδηγησης να φτανει στον οδηγο.
    Βλακειες γραφω παλι
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  16. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    67
    Μηνύματα
    1.921
    Thanked
    2393
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό.
    Γεννήθηκα αμέσως μετα το δεύτερο μισό του προηγούμενου αιώνα, έχω την υγειά μου, καλά παιδιά , καλούς φίλους, κλπ.
    Πέρα όμως απο αυτά, εχω την τύχη να αναπολώ την εποχή που τα πραγματικά αυτοκίνητα φτιαχνόντουσαν για να προσφέρουν οδηγική απόλαυση και μόνο.
    Τότε που πήγαινες στο μηχανικό για service και έλεγχο πριν απο κάθε ταξίδι.
    Τότε που δεν σε απασχολούσε ο αισθητήρας λάμδα αλλά η σωστή ρύθμιση του διπλού Veber.
    Τότε που Πάρνηθα σήμαινε Ανάβαση και Τατόι Συρκουί.
    Κάνω λάθος να τα αναπολώ;;; Ισως.
    Σε κάτι που πράγματικά είμαι όμως τυχερός και αυτό δεν χωρά αμφιβολία, είναι οτι εχω τη δυνατότητα να συγκρίνω τις δύο εποχές απο δικές μου εμπειρίες και όχι από αφηγήσεις.
    Είμασταν τυχεροί.Γιώργος Μοσχούς.Λέει;;


    Ο χειρότερος άντρας η καλύτερη γυναίκα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP