Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12

Θέμα: Περί Νοσταλγίας

  1. #11
    Εγγραφή
    01-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    378
    Thanked
    359
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι το έχω ξαναπεί και δεν θα σταματήσω να το λέω: την αίσθηση που μου έδινε
    πίσω απο το τιμόνι η Super Nuova 1300 του πατέρα μου δεν την έχω ξαναβρεί παρά τα 250+ άλογα του 330...

  2. The Following User Says Thank You to 330Ci For This Useful Post:

    Kostas_1 (12-02-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το συνηθίζουμε όλοι να εξιδανικεύουμε τα πράγματα-πρόσωπα-καταστάσεις που κυριαρχούν στην εποχή μας.
    Π.χ για αυτούς που παρακολουθούσαν ποδόσφαιρο απο το 70' υπέρτατος ποδοσφαιριστής είναι ο Μπεκεμπάουερ ή ο Πελέ. Για τους αμέσως νεότερους απο αυτούς, είναι ο Μαραντόνα τώρα είναι ο Μέσι και πάει λέγοντας.
    Κάποιος αυτοκινητόφιλος που γεννήθηκε το 1980, θεωρεί την Μ3 Ε46 το απόλυτο αυτοκίνητο. Ενας άλλος που είναι 20 χρόνια μεγαλύτερος, το αντίστοιχο είναι το Μ3 Ε30.
    Ναι δε λέω, υπάρχει διαφορά στα αυτοκίνητα ως προς το feeling. Και υπήρχε γιατί απουσίαζαν άλλα πράγματα, με σημαντικότερο την ασφάλεια.
    Και έβγαινε και λίγο ακούσια αυτή η "αισθηση" που λείπει τώρα. Τι εννοώ. Εντελώς υποθετικά εάν ο τομέας της ασφάλειας των αυτοκινήτων ήταν πολύ πιο μπροστά απο τους υπόλοιπους τομείς το 70΄ή το 80΄, τότε μάλλον δεν θα υπήρχε ποτέ αυτή η "αίσθηση" που λέμε ότι λείπει απο τα σημερινά αυτοκίνητα. Γιαυτό λέω ότι έβγαινε "ακούσια".
    Αυτό που δεν έβγαινε "ακούσια" ήταν η αντοχή στον χρόνο. Και αισθητικά αλλά και υλικά.

    Υ.Γ Τα παλαιότερα αυτοκίνητα "είχαν ψυχή" όπως λέτε. Και τα σημερινά έχουν.
    Η ψυχή λένε ζυγίζει 21 γραμμάρια. Στα παλιότερα μάλλον ζύγιζε λίγο παραπάνω................

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP