Σελίδα 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 174

Θέμα: Μαλλον παμε για F20 και τελικά πήγαμε!!!

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπον ας πω κι εγω την αποψη μου, με δεδομενο πως καταλαβαινω περιπου τι οδηγος εισαι:

    Στα δεδομενα σου πιστευω καλυτερα να παρεις το 116 βενζινης με τα 136. Η δουλεια που εχει κανει η bmw στα νεα τουρμπομοτερ βενζινης ειναι τρομερη. Αριστες επιδοσεις, χαμηλο lag, και αυτο που σε ενδιαφερει κυριως , πολυ καλη καταναλωση. Με δεδομενο πως καταφερες να κρατησεις την καταναλωση του si σε λογικα επιπεδα θα καταφερεις και στο 116 να την κρατησεις χαμηλα. Η διαφορα καταναλωσης απο το diesel δεν αξιζει για τη χρηση που θα κανεις, διοτι πολυ απλα στο diesel εχεις μεγαλυτερο ρισκο να πληρωσεις ζημιες σε service.

    Επισης θυμησου οτι προερχεσαι απο το si που στροφαρει αρκετα καλα ενω το diesel ειναι αστροφο εντελως. Θα σε ξενερωνει οσο να ναι. Το νεο τουρμπομοτερ παλι στροφαρει πολυ καλα , και σιγουρα θα σε προδιαθετει περισσοτερο για σπορ οδηγηση.


    Τελος , οπως ειπε και ο ninox3 , θα παρεις 7000¤ απο τη σειρα 1, για να πληρωσεις τα τριπλα για σειρα 1 παλι? Καπως ασυμφορο δε σου ακουγεται?

  2. The Following 7 Users Say Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    DIMITr|S (03-04-12), ghost-rider (03-04-12), ntinos (03-04-12), Panos 316T (28-05-12), PANOS-E60 (03-04-12), Ptboul (04-04-12), Vasilis (03-04-12)

  3. #22
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Aν μέσα σε μια 3ετία έχεις κάνει απόσβεση τα παραπάνω λεφτά του diesel με βάση τα χιλιόμετρα που κάνεις, τότε προτείνω diesel.
    Ειδάλλως βενζίνη.
    Οι διαφορές στις επιδόσεις είναι μικρές, αφού δεν μιλάμε για σύγκριση diesel με ατμοσφαιρικού αλλά με τούρμπο.
    Αφού σκοπεύεις να κάνεις το επόμενο βήμα και να πάρεις F20, εστίασε καθαρά στο οικονομικό κομμάτι κατά τη γνώμη μου. Πλέον ίσως είναι το μόνο που έχει νόημα.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. #23
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον ας πω κι εγω την αποψη μου, με δεδομενο πως καταλαβαινω περιπου τι οδηγος εισαι:

    Στα δεδομενα σου πιστευω καλυτερα να παρεις το 116 βενζινης με τα 136. Η δουλεια που εχει κανει η bmw στα νεα τουρμπομοτερ βενζινης ειναι τρομερη. Αριστες επιδοσεις, χαμηλο lag, και αυτο που σε ενδιαφερει κυριως , πολυ καλη καταναλωση. Με δεδομενο πως καταφερες να κρατησεις την καταναλωση του si σε λογικα επιπεδα θα καταφερεις και στο 116 να την κρατησεις χαμηλα. Η διαφορα καταναλωσης απο το diesel δεν αξιζει για τη χρηση που θα κανεις, διοτι πολυ απλα στο diesel εχεις μεγαλυτερο ρισκο να πληρωσεις ζημιες σε service.

    Επισης θυμησου οτι προερχεσαι απο το si που στροφαρει αρκετα καλα ενω το diesel ειναι αστροφο εντελως. Θα σε ξενερωνει οσο να ναι. Το νεο τουρμπομοτερ παλι στροφαρει πολυ καλα , και σιγουρα θα σε προδιαθετει περισσοτερο για σπορ οδηγηση.


    Τελος , οπως ειπε και ο ninox3 , θα παρεις 7000¤ απο τη σειρα 1, για να πληρωσεις τα τριπλα για σειρα 1 παλι? Καπως ασυμφορο δε σου ακουγεται?
    Προσυπογράφω το παραπάνω κομμάτι του Δημήτρη και προσθέτω "βενζίνη γιατί θέλω να τ ακούω, βρε αδελφέ !"

  5. The Following 2 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    Dimzan (03-04-12), Ptboul (04-04-12)

  6. #24
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εισαι σιγουρος οτι το 116 βγαινει σε diesel? εχω την εντυπωση με επιφυλαξη οτι βγαινει μονο σε 118 και πανω.
    Κατα τα αλλα να με συγχωρεις και το λεω με πολυ καλη προθεση, δεν το καταλαβαινω να σκοτωσω εναν ασσο και να παω να χωσω τα τριπλασια + για αγορα ξανα ενος ασσου!!
    Θα σε βοηθουσε να το καταλαβεις εαν εδινες 80-90 ευρω την εβδομαδα βενζινα σιγουρα κατ' αρχας (4,500 τον χρονο περιπου σε βενζινες...)


    Κατα δευτερον θα δωσω 4-5.000 ακομη και ενα αλλο bmw παροπλισμενο

  7. #25
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Larissa
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    409
    Thanked
    448
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εισαι σιγουρος οτι το 116 βγαινει σε diesel?
    Φρεσκαδούρα, Νίνο!
    https://www.bmw.gr/insights/technolo...door_116d.html

    Ανακοινώθηκαν τον Ιανουάριο 2012 οι κινητήρες
    https://www.autoblog.gr/2012/01/12/b...or-march-2012/

    Φαντάζομαι έφτασαν πλέον...
    ...

  8. The Following User Says Thank You to asot For This Useful Post:

    Nino (26-05-12)

  9. #26
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον ας πω κι εγω την αποψη μου, με δεδομενο πως καταλαβαινω περιπου τι οδηγος εισαι:

    Στα δεδομενα σου πιστευω καλυτερα να παρεις το 116 βενζινης με τα 136. Η δουλεια που εχει κανει η bmw στα νεα τουρμπομοτερ βενζινης ειναι τρομερη. Αριστες επιδοσεις, χαμηλο lag, και αυτο που σε ενδιαφερει κυριως , πολυ καλη καταναλωση. Με δεδομενο πως καταφερες να κρατησεις την καταναλωση του si σε λογικα επιπεδα θα καταφερεις και στο 116 να την κρατησεις χαμηλα. Η διαφορα καταναλωσης απο το diesel δεν αξιζει για τη χρηση που θα κανεις, διοτι πολυ απλα στο diesel εχεις μεγαλυτερο ρισκο να πληρωσεις ζημιες σε service.

    Επισης θυμησου οτι προερχεσαι απο το si που στροφαρει αρκετα καλα ενω το diesel ειναι αστροφο εντελως. Θα σε ξενερωνει οσο να ναι. Το νεο τουρμπομοτερ παλι στροφαρει πολυ καλα , και σιγουρα θα σε προδιαθετει περισσοτερο για σπορ οδηγηση.


    Τελος , οπως ειπε και ο ninox3 , θα παρεις 7000¤ απο τη σειρα 1, για να πληρωσεις τα τριπλα για σειρα 1 παλι? Καπως ασυμφορο δε σου ακουγεται?
    Ευχαριστω για την απαντηση

    Δεν ειναι για δικη μου χρηση αλλα της γυναικας μου. Οποτε η καταναλωση θα ειναι μικροτερη απο το 116 που εχει τωρα (καπου στα 8,3), αλλα οι γυναικες ειναι και βιαστικες...

    Εγω απο το si πηγα σε κορσα ντηζελ, και δηλωνω ευτυχισμενος. Ειδικα (μαλλον και μονο) την στιγμη που με 30 ευρω κανω τα ιδια χιλιομετρα οσα με το si θα ηθελα 90+ ευρω. (σε εβδομαδιαια βαση !!!)
    ΑΛΛΑ: η χρηση ειναι σπιτι - δουλεια & τουμπαλιν, οποτε μια χαρα εργαλειο ειναι το corsaκι...

    Το si οπως εχω γραψει και αλλου, καθεται και πληρωνεται.
    Δεν καταθετω πινακιδες, ΔΕΝ κοβω την (αχρειαστη απο τοτε που το πηρα) μικτη ασφαλεια, επειδη θα μου την σβουριξει μια μερα να ανοιξω την οροφη, και να παβ στην Δημητσανα για καφε. Ε, ναι. Αυτην την (ηλιθια για τους περισσοτερους) κ@βλα την πληρωνω.
    Αλλα δεν εχω σκοπο να την πληρωνω και για παντα....

    ΕΑΝ δωθει τελος παντων ενα 7αρι-8αρι ο υπαρχων ασσος (και με την προυποθεση παντα οτι το si θα το παρει φιλος μου στα 12.000 που εχουμε συμφωνησει, αλλα θα ξερουμε τις επομενες μερες μιας και ειναι καπως μπερδεμενη υποθεση), με 4-5 οπως ειπα και στον Νινο παραπανω, παιρνουμε τον νεο ασσο.

    Γιατι ?
    Αλλο ενα αμαξι με 0 χλμ, αλλο με 138.000 (ζημιες to be πχ), εγγυηση, τελη κυκλοφοριας, καταναλωση, καταναλωση, καταναλωση, και τελος καταναλωση.

    Ε, ναι! και επειδη καλως ή κακως γουσταρουμε τα μπεβμε, δεν συζηταμε για τιποτε αλλο. Ποσο κακο μπορει αν ειναι πια αυτο το τελευταιο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ntinos : 03-04-12 στις 17:44

  10. The Following 3 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    alexk (04-04-12), Panos 316T (28-05-12), Ptboul (04-04-12)

  11. #27
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και κατι ακομη

    Πληρωσα το si κοντα στα 50 χιλιαρικα το 2006 (49.500 για την ακριβια)

    Δεν αγορασα οικοπεδο. 138.000 χλμ του εκανα και θεωρω οτι "εβγαλε" με το παραπανω τα λεφτα του. Εκανε τον κυκλο του στα χερια μου.

    Αν το βλεπω οτι εκανα επενδυση 50.000 πριν 6 χρονια, θα πρεπει να τραβαω τα μαλλια μου...
    Μπααα, οχι, το ευχαριστηθηκα. Πες πως ηταν ενα ..... υπεροχο γευμα* που καποια στιγμη τελειωνει...


    (παιζει βεβαια να τα λεω αυτα για να πεισω τον εαυτο μου, να μην αισθανομαι ριγμενος αν το δωσω 5-6 χιλιαριακα...)










    * Nαι ξερω, για τον ΜπουΛη, ενα υπεροχο πιπινι

  12. The Following 3 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    Lambros46 (03-04-12), Panos 316T (28-05-12), Ptboul (04-04-12)

  13. #28
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σε βοηθουσε να το καταλαβεις εαν εδινες 80-90 ευρω την εβδομαδα βενζινα σιγουρα κατ' αρχας (4,500 τον χρονο περιπου σε βενζινες...)


    Κατα δευτερον θα δωσω 4-5.000 ακομη και ενα αλλο bmw παροπλισμενο
    αυτα αφορουν τη καταναλωση στον ασσο? ή και στο 320si?
    Τεσπα μια γνωμη ειπα εσυ ξερεις το τι ακριβως θελεις και τι θα κανεις!

  14. #29
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι την καταναλωση στον ασσο... ΜΟΝΟ

    85 ευρω καθε Παρασκευη Χ 50 Παρασκευες = 4250 ....

    ΜΟΝΟ Σπιτι-δουλεια και γυρω γυρω, ΟΧΙ εκδρομες ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ntinos : 03-04-12 στις 17:58

  15. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν ειπα να αλλαξεις μαρκα. Το κολλημα ειναι κολλημα και το δεχομαι. Αλλωστε το πιστευω πως στην κατηγορια τους αξιζουν τα bmw, οταν δεν αξιζουν παλι το λεω.

    Απ οτι φαινεται εχεις προγραμματισει σωστα τα οικονομικα σου , οποτε με το καλο το νεο τουρμπακι

    Ηθελα να τα ποσταρω πριν και το ξεχασα.

    Εδω βλεπεις το βενζινοκινητο 116 με τα 136αλογα . Παρατηρησε πως στροφαρει, και δωσε και προσοχη στο κιβωτιο που ενω ειναι αυτοματο ειναι ταχυτατο, ενω σου διενι και δυνατοτητα εκκινησης.



    Και εδω το diesel με τα 115

  16. The Following User Says Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    Panos 316T (28-05-12)

Σελίδα 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP