Σελίδα 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 129

Θέμα: Ε46 Μ3 ESS

  1. #101
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bomer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι... που με μια καλη υγρασια 80-90% ανεβαινει ακαριαια, σ εναν κινητηρα με μια υποδομη τρομπας λαδιου, και μεταλλων στροφαλου που με το ζορι υποστηριζουν 370ΝΜ και θερμοδυναμικη κινητηρα που ανα 20ΝΜ/ αυξηση ροπης σε μεσαιουψηλες, τα λαδια ανεβαζουν ανα 15βαθμους! και ο ασχετος, ξεκιναει να σκεφτεται τουρμπισμα....
    ξερεις ποσες ανακλησεις -στα ηδη χιλιαδες ανακληθεντα για μεταλλα- εχει κανει η Μ για το Ε46-Μ3?
    Αυτο το μοτερ ηταν η καταστροφη, η ιδια!

    Εγω με τον Stoeber ASA οπου συνεργαστηκα 2χρονια εχω δει τα Μ3 να σπανε το ενα μετα το αλλο. ΜΚ-Μotorsport, Kelleners, G-power, ολα δεν εμεινε χριστος! δεν μπορω παρα να ενημερωνω οσο ειναι δυνατον!
    Δεν εδεσα ποδια και χερια.
    Ενημερωση κανω.
    Βεβαια στην ελλαδα δεν βλεπω να μου λενε ποσα Μ3Ε46-Κομπρεσσορ κυκλοφορουν κανονικα, τι πιεση δουλευουν, και ποσα χλμ γραφει το κοντερ μετα την μετατροπη...

    επισης τι διαφορα εχει το μπλοκ του Μ3 απο το 335.
    Για να καταλαβουν ολοι οτι αυτα ειναι τα βασικα.
    Απο κει ξεκιναμε παντα...
    αντοχες μεταλλων και θερμοδυναμικη.
    μετα ηλεκτρονικη διαχειριση για να περναει κτεο.
    και μεταδοση.
    μετα επιδοσεις
    Εδω βλεπω πανε αναποδα.
    ...
    και κτεο = 0
    ...οτι ναναι...ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΟ CR(COMPRESSION RATIO) ME TO CYLINDER PRESSURE. Δες το παρακατω link ωστε να εμπεδωσεις και εσυ τι ειναι DCR ,SCR και τι Cylinder Pressure.

    https://cochise.uia.net/pkelley2/DynamicCR.html

    Απο εδω και στο εξης θα μπορεις να λες και στους υποψηφιους πελατες σου και το τι ακριβως ειναι και το καθενα...και οχι μην με ευχαριστεις...το forum αλλωστε για αυτο ειναι...ωστε να βοηθαμε αυτους που δεν εχουν την εμπειρια η την γνωση.
    Και απο αυτα που βλεπω εδω μεσα, οι γνωσεις σου με το σπορ του tuning δεν ειναι και οι καλυτερες....

  2. The Following User Says Thank You to turbodog For This Useful Post:

    sokinm3 (26-02-10)

  3. #102
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Oh Jesus!

    Someone just got busted

  4. #103
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ...και αφου τελειωσεις και με το διαβασμα του παραπανω link περιμενουμε να μας πεις που βρισκονται τα 25 κομπρεσσορατα Μ3 που εχεις φτιαξει. Γιατι απο οτι ειδα, ενω απαντησες, "ξεχασες" να μας πεις που ειναι τα ελληνικα Μ3 που εχεις φτιαξει.

  5. #104
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bomer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο κει ξεκιναμε παντα...
    αντοχες μεταλλων και θερμοδυναμικη.
    μετα ηλεκτρονικη διαχειριση για να περναει κτεο.
    και μεταδοση.
    μετα επιδοσεις
    Εδω βλεπω πανε αναποδα.
    ...
    και κτεο = 0
    α και σου εχω και κατι αλλο...

    Μιας και που κατακρινεις ολους τους αλλους βελτιωτες οτι τα κιτ που εχουν δεν περνουν ΚΤΕΟ, πες μας τωρα εσυ γιατι ο μεγαλος και τρανος Karl Otto Noelle πουλαει κιτ βελτιωσης χωρις καταλυτες.
    Απο το site της Noelle βελτιωση για το καινουργιο bi-turbo μοτερ της BMW (550i GT, X6 50i, 750i saloon

    https://www.noellemotors.de/noelle_m...cafabf5.0.html

    Μου φαινεται οτι ο μεγαλος και τρανος Karl Otto Noelle νομιζει οτι τα καινουργια μοντελα της BMW ειναι για Off-Road use ONLY

    Περιμενουμε απαντηση...σε αυτο αλλα και στο παραπανω ερωτημα που βρισκονται τα 25 κομπρεσσορατα M3 που εχεις φτιαξει.

  6. #105
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.120
    Thanked
    12695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χωρίς να θέλω να επομισθώ τον ρόλο του υπερασπιστή του Μηχανικού Noelle, καλό είναι, στις «θέσεις» μας να υπάρχει μια διακριτή «γραμμή» μεταξύ τεχνολογικών επιτευγμάτων και εμπορικών σκοπιμοτήτων.

    Νομίζω ότι και μόνον η πρώην θέση του Noelle στην τεχνική ηγεσία της Alpina, απο μόνη της λέει πολλά...

  7. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    deepBLUE (27-02-10)

  8. #106
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    273
    Thanked
    82
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να επομισθώ τον ρόλο του υπερασπιστή του Μηχανικού Noelle, καλό είναι, στις «θέσεις» μας να υπάρχει μια διακριτή «γραμμή» μεταξύ τεχνολογικών επιτευγμάτων και εμπορικών σκοπιμοτήτων.

    Νομίζω ότι και μόνον η πρώην θέση του Noelle στην τεχνική ηγεσία της Alpina, απο μόνη της λέει πολλά...
    Φίλε μου αυτά που γράφει ο φίλος Μπομερ

    είναι ΔΙΚΕΣ του απόψεις !!!!

    Πολυ αμφιβάλλω αν ο Νοέλ συμφωνεί ότι ας πούμε

    έγιναν ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ μετάλλων σε 46άρια μετά το πέρας της επίσημης καμπάνιας

    και άλλα πολλά που πρωτη φορά ακούω στη ζωή μου !!!

    π.σ. Είναι και ΔΥΣΦΗΜΗΣΗ της BMW (παρεπιπτόνως) η άποψη περί ανακλήσεων καθώς και η φράση "το μοτέρ αυτό ήταν η καταστροφή η ίδια"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bmw : 27-02-10 στις 10:58

  9. #107
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θεωρω οτι η αποψη ενος supporting vendor δεν αφορα μονο την προσωπικη του γνωμη, αλλα εν μερη, και την αποψη της εταιρειας που εκπροσωπει.Η απαντηση που δοθηκε ειναι στο ιδιο υφος με τις αβασιμες κατηγοριες για αποτυχημενους βελτιωτες που εργαζονται σε τρωγλες. Και βεβαια δεν κατακρινεις τους αλλους (βλεπε ΚΤΕΟ,καυσαερια κτλ) οταν ΚΑΙ ΕΣΥ κανεις το ιδιο στα προιοντα που πουλας. Το ειρωνικο μερος του σχολιου μου ειναι γιατι σαν supporting vendor θα πρεπει να εισαι πολυ προσεχτικος οταν σχολιαζεις, και πολυ περισσοτερο οταν κατακρινεις προιοντα ανταγωνισμου καθως η θεση σου αντικατοπτριζει και την θεση της εταιρειας.

  10. #108
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.120
    Thanked
    12695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να ...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου ...
    Εεεε... φίλοι δεν είμαστε οπότε αν θές, όταν απυθύνεσαι σε μένα ας με αποκαλείς είτε VanVIC ή Βαγγέλη.

    Σχετικά με το συγκεκριμένο post μου, ασφαλώς και αντιλαμβάνομαι οτι ο Bommer παραθέτει τις δικές του απόψεις και δεν μιλάει εκ μέρους του Noelle.

    Εγώ έκανα μια επισήμανση που νομίζω οτι βοηθά στο να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις και να είναι διακριτό για το αν μιλάμε για εταιρίες ή για άτομα μεμονωμένα.

  11. The Following 3 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    deepBLUE (27-02-10), scania124 (27-02-10), Vasilis (27-02-10)

  12. #109
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bomer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι αυτο που λεει ο μεγας τεχνικος διευθυντης της Αλπινα Karl Otto Noelle.

    έεεε να πάμε στην εκκλησία να του ανάψουμε ένα κερί αν είναι του μεγαλειότατου.....


    Δυστηχώς κατακρίνοντας τις τόσες εταιρίες που μερικές απο αυτές αποδεδειγμένα έχουν καλά αποτελέσματα (βλ. sokin) δεν προσελκύεις κόσμο προς την εταιρία (νοέλλε) αλλά τον απομακρίνεις.

    Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω τι κράμα είναι αυτό του 335. Μπορείς να μας βοηθήσεις? Έτσι στο περίπου, γιατί αν θυμάμαι καλά τα κράματα των κινητήρων βρίσκονται υπο δρακόντια φύλαξη στα χρηματοκιβώτια της κάθε εταιρίας.

  13. The Following User Says Thank You to stratos For This Useful Post:

    Vasilis (27-02-10)

  14. #110
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπόν να κάνω μια παρατήρηση, μιας και το θέμα αρχίζει και γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον.

    Έχω τη τύχη να συνεργάζομαι με έναν από τους καλύτερους, κατά τη ταπεινή μου άποψη, μηχανικούς (Πτυχιούχος Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ) που έχει και την επιμέλεια στο δικό μου αυτοκίνητό. Και έχω περάσει από αρκετούς 'μηχανικούς' όλα αυτά τα χρόνια....

    Ο συγκεκριμένος λοιπόν κύριος έχει φάει τον S54 με το κουτάλι, έχει ξοδέψει αμέτρητες ώρες και πολύ χρήμα ώστε να φτάσει στο επίπεδο που είναι σήμερα. Έχει τοποθετήσει κομπρέσορες ΕΠΩΝΥΜΩΝ εταιρειών (ναι έχουμε δει σε τι τρώγλες δουλεύουν οι κακόμοιροι ) σε αυτό το μοτέρ (& σε 92 Μ3) και μπορώ να πω με σιγουριά ΟΤΙ, αν υπήρχε τόσο σοβαρό πρόβλημα στο να σπάσει, δεν θα το έκανε to begin with. Δε ρισκάρει οποιοσδήποτε σοβαρός άνθρωπος έτσι απλά το όνομα του στην αγορά, για 1000 ευρά.

    Ζήτησα λοιπόν από τον εν λόγω κύριο να μπει στο forum και να τοποθετηθεί στο συγκεκριμένο θέμα. Ελπίζω να βρει το χρόνο και σύντομα να ακούσουμε μία τεκμηριωμένη γνώμη ώστε να μάθουμε αν, κάτω από τι συνθήκες και πόσο πραγματικά κινδυνεύει το μοτέρ αν γίνει μία τέτοια επέμβαση.

    Και δεν αναφέρομαι βέβαια σε χρήστες ......κάθε βράδυ βγαίνω ένα 3-ωρο για κόντρες, γιατί έχω γνωστούς με πρώτο στάδιο σε S3, άλλον με R32 μαμά που το έκαναν αυτό συνέχεια κι μετά από λίγο πήραν και οι 2 το μοτέρ στο χέρι. Για να μη μιλήσω για βελτιωμένα gti....

    Εν αναμονή λοιπόν.....

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    BILL007 (27-02-10), Vasilis (27-02-10)

Σελίδα 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP