Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Εμπειρίες από διάφορα runflat ελαστικά σε Ε92 Ε20i

  1. #1
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Corfu
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.079
    Thanked
    1120
    Rides
    1

    Προεπιλογή Εμπειρίες από διάφορα runflat ελαστικά σε Ε92 Ε20i

    Γράφω αυτό το thread τώρα που έχω μια σχετική εμπειρία από διάφορα runflat ώστε να βοηθήσω όσους είναι στο ψάξιμο για runflat ελαστικά.
    H παρουσίαση είναι χρονολογική, ξεκινάω δηλαδή από τα μαμά που είχε το Ε92 και καταλήγω σε αυτά που φόρεσα πριν λίγες μέρες

    Bridgestone Potenza RE050A 225/45/17 V runflatΑυτά είναι τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης στο Ε92 320i μου και λέω μου γιατί έχω οδηγήσει άλλο Ε92 με διαφορετικά ελαστικά πρώτης τοποθέτησης.
    Κορυφαίο ελαστικό σε στεγνό, πραγματική βεντούζα σε κράτημα και φρενάρισμα αλλά χειρότερο από πολλά ανταγωνιστικά και μη ελαστικά στο βρεγμένο και ειδικά στην αποβολή νερού σε υψηλές ταχύτητες καθώς και στη προοδευτικότητα.
    Έφαγε 2 φορές καρφί το ίδιο ελαστικό και έκανα και τις 2 φορές πολλά πολλά χιλιόμετρα πριν το επισκευάσω χωρίς πρόβλημα μέχρι που έκαναν 50.000+ χιλιόμετρα και τα άλλαξα αφού κατάντησαν σλικ.
    Το μεγαλύτερο τους μειονέκτημα ήταν η άνεση. Πολύ χάλια, τόσο κοπάνημα έφαγα που σκέφτηκα πολλές φορές να βάλω συμβατικά ελαστικά. Το μόνο που με κράτησε να μην το κάνω είναι τα 2 καρφιά που είχα φάει, τα μεγάλα ταξίδια εξωτερικό και η αναμονή για τα Bridgestone 3G που ποτέ δεν ήρθαν Ελλάδα.

    Michelin primacy 205/55/16 Η runflat (SSR κατά τη Michelin)Αυτά τα έβαλα για λίγο από μια 316 Ε90 ξαδέρφου μου μόνο και μόνο για να δω τη διαφορά με τα bridgestone.
    Ήταν όπως τα περίμενα, πολύ καλύτερη άνεση αλλά φυσικά λόγο διάστασης και χαρακτήρα χειρότερα σε κράτημα. Δεν είναι ελαστικό για Ε92

    Dunlop SP sport01 225/45/17 V runflatΑυτά τα ελαστικά ήταν πρώτη τοποθέτηση σε Ε92 φίλου και ήταν ένα μεγάλο σοκ όσον αφορά την άνεση. Είναι τόσο άνετα που κατέβηκα να διαβάσω τα πλαϊνά ώστε να δω τη λέξη runflat και να πειστώ.
    Σκέφτηκα ότι μπαααα θα έχουν χάλια κράτημα αλλά πήγα μια βόλτα δίχως αύριο το Ε92 με τα ελαστικά αυτά και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος.
    Δυστυχώς δεν τα οδήγησα σε βρεγμένο παρά μόνο σε στεγνό.
    Ένα κακό τους είναι ότι με ελάχιστα χιλιόμετρα 2 από τα 4 ελαστικά έβγαλαν βυζιά.

    Continental Contiwintercontact TS 810 205/55/16 Η (SSR κατά τη Michelin)
    Αυτά τα ελαστικά τα πήρα για χιόνια όπως καταλάβατε. Ήταν μεταχ/να με λίγα χιλιόμετρα από μέλος του φόρουμ μαζί με γνήσιες 16άρες ζάντες BMW (αυτές που είναι πρώτη τοποθέτηση σε 316 Ε90).
    Άπαιχτα στο χιόνι, έγραψαν ιστορία αφού έφαγαν πολλές Ευρωπαϊκές χώρες πηγαίνοντας σε χιονισμένους δρόμους με 100+ χλμ/ώρα, φυσικά μιλάω για ευθείες και όχι στροφές. Σε χιονοδρομικό στην Στην Ελλάδα δε, έτυχα μια φορά να είμαι το μόνο πισωκίνητο χωρίς αλυσίδες.
    Γενικά σε χαμηλές θερμοκρασίες υπερτερούν πολύ έναντι των καλοκαιρινών αφού είναι πάντα μαλακά ενώ το υψηλό προφίλ μου εξασφάλιζε ικανοποιητική άνεση. Η τράμπα από τα bridgestone σε αυτά κάθε χειμώνα ήταν χαρά Θεού όσον αφορά την άνεση αλλά από εμφάνιση το αμάξι έδειχνε ψιλο χάλια.
    Σε βρεγμένο δεν τα οδήγησα πολύ αλλά σε στεγνό με κρύο έγραψα χιλιάδες χιλιόμετρα. Από Σλοβακία Ηγουμενίτσα σερί με 210χλμ/ώρα μύρισαν μερικές φορές αλλά είναι λογικό αφού δεν είναι για τη δουλειά αυτή. Τα 210 είναι η ταχύτητα που επέτρεπαν (Δείκτης Η) και έτσι έμενα εκεί.

    Continental Contisportcontact3 225/45/17 V (SSR κατά τη Michelin)Αυτά είναι το τελευταίο και καλύτερο απόκτημα μου. Τα φόρεσα πριν λίγες μέρες τράμπα από τα χειμερινά και η πρώτη αίσθηση ήταν η σημαντικά καλύτερη άνεση σε σχέση όχι μόνο με τα 17άρια αλλά και σε σχέση με τα χειμερινά 16άρια!!!
    Τελικά η τεχνολογία runflat όντως έχει προχωρήσει πολύ. Ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι runflat 17άρια χαμηλού προφίλ θα είναι πιο άνετα από runflat 16άρια με υψηλό προφίλ.
    Σε βροχή με 170άρες δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα, ακόμα και το φρενάρισμα σε βρεγμένο ήταν υποδειγματικό. Είναι τα καλύτερα runflat που έχω οδηγήσει σε βρεγμένο.
    Στο στεγνό είναι επίσης καλά, δεν ξέρω αν είναι καλύτερα από τα Bridgestone όταν τα Bridgestone ήταν καινούργια γιατί πάει καιρός. Φυσικά είναι απείρως καλύτερα από τα φθαρμένα Bridgestone αφού όσο να ναι αυτά είναι καινούργια.
    Μπορώ όμως να θυμηθώ ότι τα Potenza όταν ήταν καινούργια ήταν χειρότερα σε προοδευτικότητα αλλά καλύτερα σε φρενάρισμα σε στεγνό.
    Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

  2. The Following 7 Users Say Thank You to bimmer-corfu For This Useful Post:

    BILL007 (17-03-12), bill_m3 (17-03-12), kostas1.6 (18-03-12), Kostas_1 (17-03-12), Nino (17-03-12), Panos 316T (17-03-12), Skyline_IS (17-03-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για πολλά χρόνια στο Ε21, φορούσα bridgestone. Ξεκίνησα απ το πρώτο RΕ71 το 1988 σε 205/50Χ15.
    Άριστο όταν ήταν φρέσκο γα 2 χρόνια περίπου και μετά πατσαβούρα.

    Με το Ε46, σε 9 χρόνια σχεδόν, φορούσα με αρχική τοποθέτηση το conti2 σε 205/50Χ17, για πάνω από 4 χρόνια και 45000χλμ και απ τον Φλεβάρη του 2008 μέχρι και σήμερα (81700χλμ) το conti3 σε 225/40Χ18.
    Σε λίγους μήνες πλέον, σκέφτομαι το conti5.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  4. The Following User Says Thank You to gant For This Useful Post:

    Panos 316T (17-03-12)

  5. #3
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Corfu
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.079
    Thanked
    1120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    έψαξα και εγώ για conti 5 αλλά δεν υπήρχε σε δείκτη ταχύτητας V
    Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP