Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 68

Θέμα: X1 2.0d sdrive (177hp)

  1. #1
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή X1 2.0d sdrive (177hp)

    Με τιμη στα 31500 (+350 πινακιδες κλπ) πως σας ακουγεται ?


    Τα δεδομενα ειναι:

    _ 34.000 περιπου χλμ τον χρονο
    _ "Να ειναι το "μεγαλο" αμαξι της οικονεγενειας (προς το παρον διμελους, αυριο-μεθαυριο τριμελους), το μικρο ειναι ενα κορσα 1,3d

    ==================
    Αυτη την στιγμη, με τα δεδομενα που υπαρχουν, εχοντας ενα παροπλισμενο* 320si, και ενα μαχιμο 116 (Ε87) ή "ζημια" ειναι η παρακατω:

    1. Τελη κυκλοφοριας si + τελη κυκλοφοριας του 116 = 930
    2. Ασφαλεια μικτη si (ψυχολογικο, δεν την αλλαζω) + ασφαλεια (απλη) του 116 = 1420
    3. Κοστος βενζινης για το 116 = 5.200
    (8,6 λιτρα καταναλωση στα 100, ==> 34.000/100=340Χ8,6 ==> 2924 λιτρα Χ 1,777ευρω το λιτρο = 5.195 ευρω)

    Συνολο των παραπανω bold: 7550 ευρω (630 ευρω τον μηνα)

    Αν κανω την αλλαγη, δινοντας si & 116
    (ΧΩΡΙΣ να υπολογισουμε την διαφορα που θα πληρωσω, οποτε ας μην την βαλουμε στο σκεπτικο αυτη την στιγμη)

    Τοτε, το ετησιο εξοδολογιο θα ειναι ως εξης:

    Τελη κυκλοφοριας Χ1 = 130
    Ασφαλεια Χ1 = 1000
    Κοστος πετρελαιου = 3,176 (για τα ιδια χιλιομετρα, εβαλα να καιει 6 λιτρα στα 100. Το 6 ειναι παραπανω απο αυτο που λεει η μπεμβε)

    Συνολο: 4306 (360 ευρω τον μηνα)



    Προκυπτει μια διαφορα σε ετησια βαση περιπου 3250 ευρω (ή 3250/12 = 270 ευρω τον μηνα), χωρις να υπολογιζω το οτι το ratio μεταξυ τιμης βενζινης & πετρελαιου, θα αυξανεται


    Το si (7/2006) εχει 138.000 χλμ, το 116 καπου στα 140.000

    Οι οποιες αναπαντεχες ζημιες (λογω ηλικιας/χιλιομετρων) δεν εχουν υπολογιστει. Πχ. προ τριμηνου, κολωνα τιμονιου στο 116, 880ευρω.

    Το να δωσω πινακιδες στο si ή να αλλαξω την μικτη σε απλη σεν παιζει. Πειτε με βλαμμενο αν θελετε.



    Θα με ενδιεφερε παρα πολυ η αποψη σας.


    * Απο τις 13/1 (δυο μηνες) που εχω στα χερια μου το κορσα, το si εχει χρησημοποιηθει μονο 3 φορες.
    Στο ιδιο διαστημα, το κορσακι εχει γραψει ηδη 6.100 χιλιομετρα, και κατι τις λιγοτερα το 116.

  2. The Following User Says Thank You to ntinos For This Useful Post:

    alexk (30-03-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Ισως πήγαινα για το Χdrive αντί το Sdrive.

    Οσο οικογενειακο ειναι το Χ1, τόσο οικογενειακό ειναι το Ε90. Ασε που και το Χ1 εχει πεμπτη πορτα και ειναι πιο ευχρηστο.

    Απλά εαν δε μου εδιναν 10000 για το si θα κατεθετα πινακιδες και θα το κρατουσα.

    Κανονισε να τα φας σε ηχεια, τρανΖΤιστοράκια και γκλι γκλι

  4. The Following 2 Users Say Thank You to gnx For This Useful Post:

    120ie87 (16-03-12), Ptboul (16-03-12)

  5. #3
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πωωω πολλά χλμ διανύεις Ντίνο.

    Εγώ μάλλον θα το έκανα αν μπορούσα να τα δώσω. Πες ότι τα δινες και τα δύο στη ξεφτίλα (ή μήπως όχι?) 20Κ, πάλι σε ~3 χρόνια κάνεις απόσβεση της διαφοράς. Minus τις όποιες ζημΝιές βγάλουν τα άλλα δύο αν τα κρατήσεις.

    Βέβαια στα 3 χρόνια πάλι το Χ1 θα χει μαζέψει εκατόν κάτι χλδς και θα σκέφτεσαι τα ίδια από την αρχή...

    Μήπως σε συμφέρει το leasing χωρίς εξαγορά στο τέλος ? Έκανες τις πράξεις ?

  6. #4
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως πήγαινα για το Χdrive αντί το Sdrive.

    Οσο οικογενειακο ειναι το Χ1, τόσο οικογενειακό ειναι το Ε90. Ασε που και το Χ1 εχει πεμπτη πορτα και ειναι πιο ευχρηστο.

    Απλά εαν δε μου εδιναν 10000 για το si θα κατεθετα πινακιδες και θα το κρατουσα.

    Κανονισε να τα φας σε ηχεια, τρανΖΤιστοράκια και γκλι γκλι


    Το xdrive ειναι +3000 , συν την αυξημενη καναλωση.
    Δεν εχω "νιωσει" ποτε οτι μου εχει λειψει η τετρακινηση (δεν την ειχα και ποτε βεβαια) αλλα μηπως για την χρηση που θα του κανουμε ειναι περιττη ??

  7. #5
    Εγγραφή
    20-09-11
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    218
    Thanked
    243
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε μου, εγώ θα το έκανα μόνο εαν ένιωθα ότι θα μου παίρνανε σε μία πολύ καλή τιμή στην ανταλλαγή τα δύο αυτοκίνητα. Αν η τιμή της ανταλλαγής είναι μέτρια θα "σκότωνα" το si και θα έμενα με το 116. Αν σκεφτείς το ετήσιο κόστος μόνο του 116 σε σχέση με το X1 σύν τα χρήματα που θα πέρεις από το si σύν τα χρήματα που ΔΕΝ θα δώσεις για το Χ1 βγαίνεις αρκετά πιο κερδισμένος για αρκετά χρόνια. Άσε που και το 116 χωράει και τρίτο (μή σου πώ και τέταρτο) μέλος στην οικογένεια...

  8. The Following User Says Thank You to kostas1.6 For This Useful Post:

    ntinos (16-03-12)

  9. #6
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πωωω πολλά χλμ διανύεις Ντίνο.

    Εγώ μάλλον θα το έκανα αν μπορούσα να τα δώσω. Πες ότι τα δινες και τα δύο στη ξεφτίλα (ή μήπως όχι?) 20Κ, πάλι σε ~3 χρόνια κάνεις απόσβεση της διαφοράς. Minus τις όποιες ζημΝιές βγάλουν τα άλλα δύο αν τα κρατήσεις.

    Βέβαια στα 3 χρόνια πάλι το Χ1 θα χει μαζέψει εκατόν κάτι χλδς και θα σκέφτεσαι τα ίδια από την αρχή...

    Μήπως σε συμφέρει το leasing χωρίς εξαγορά στο τέλος ? Έκανες τις πράξεις ?


    Για leasing δεν εχω κοιταξει, δεν ξερω καν τι "παιζει"

    Θα εχει μαζεψει μετα 3 χρονια +100k χλμ, αλλα τουλαχιστον θα ειναι ενα αυτοκινητο και οχι δυο πως τωρα. Εδω και 2 μηνες εχουμε 3 αυτικινητα...

    Η "ξεφτιλα" ειναι καπου στα 15.000 οχι 20.000, αλλα ας αφησουμε αυτην την παραμετρο απ εξω σε αυτη τη φαση.

  10. #7
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas1.6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, εγώ θα το έκανα μόνο εαν ένιωθα ότι θα μου παίρνανε σε μία πολύ καλή τιμή στην ανταλλαγή τα δύο αυτοκίνητα. Αν η τιμή της ανταλλαγής είναι μέτρια θα "σκότωνα" το si και θα έμενα με το 116. Αν σκεφτείς το ετήσιο κόστος μόνο του 116 σε σχέση με το X1 σύν τα χρήματα που θα πέρεις από το si σύν τα χρήματα που ΔΕΝ θα δώσεις για το Χ1 βγαίνεις αρκετά πιο κερδισμένος για αρκετά χρόνια. Άσε που και το 116 χωράει και τρίτο (μή σου πώ και τέταρτο) μέλος στην οικογένεια...
    Απο οτι εχω καταλαβει, δεν υπαρχει κανεις που να παιρνει το si.

    Ισως ο μοναδικος να ειναι η ιδια η bmw (η καποια αλλη μαρκα) κανοντας ανταλλαγη....

  11. #8
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως ο μοναδικος να ειναι η ιδια η bmw (η καποια αλλη μαρκα) κανοντας ανταλλαγη....

    Σε κάποια καινούρια αυτοκίνητα που τους έχουν μείνει και πρέπει να ξεστοκάρουν και καλή έκπτωση θα κάνουν και ανταλλαγή θα πάρουν. Ειδικά επαρχία απ ότι έχω καταλάβει. Αρκεί να μην τους πεις ....."θέλω αυτό το εξτρά, το τάδε εξτρά και σε τούτο το χρώμα....". Θα πρέπει να κάνεις και κάποιο συμβιβασμό ενδεχομένως.

    Θέλει ψάξιμο πάντως και κοίτα και το leasing που περιλαμβάνει ΟΛΑ τα έξοδα, (service / λάστιχα / μικτές ασφάλειες / τέλη). Εσύ που κάνεις τόσα χλμ / χρόνο, σίγουρα δε σε συμφέρει να μπλέκεις με αγορές και 'ειδικά' μοντέλα. Όταν είχα το GTI, ναι μεν πλήρωνα μεγαλύτερη δόση / μήνα, αλλά είχα ησυχάσει απ όλα τα υπόλοιπα.

  12. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    ntinos (16-03-12)

  13. #9
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μπορει να μου πεις καποιος (ή να με παραπεμψει να διαβασω καπου κατι διαφωτιστικο) τι ακριβως παιζει με το leasing (τα ξερω χοντρα-χοντρα)

    Στο μεταξυ, περιμενω μια προσφορα απο εναν ντηλερ της μπεβμε εδω στην Αθηνα για ανταλλαγη.
    Στη επαρχια καποιον που εχω ρωτησει για ανταλλαγη μου φανηκε ποιο "large". Ο οποιος εχει (και φερνει κατα καιρους) καποιο σαν και αυτο που κοιταω (και καινουργιο αλλα και με λιγα χλμ)

  14. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ντινο χτυπα ενα τηλεφωνο στην Χανιωτικη αντιπροσωπεια να δεις τι θα σου πουν...

  15. The Following 2 Users Say Thank You to mitsos_chania For This Useful Post:

    fan1s_e21 (17-03-12), ntinos (16-03-12)

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP