Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: [Ε46] 330 Αυτοματο κιβωτιο - δυσλειτουργια (μετατροπη)

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    628
    Thanked
    462
    Rides
    0

    Thumbs down [Ε46] 330 Αυτοματο κιβωτιο - δυσλειτουργια (μετατροπη)

    Θα αναφερω κατι για το αυτοματο κιβωτιο της BMW οταν το ειχα σε ενα 330 e46.Το αυτοματο ειναι ενα φοβερο κιβωτιο κατ' εμε αλλα εισαι ερμαιο των ορεξεων του με οτι συνεπαγεται αυτο.Δυο φορες λοιπον μου συνεβει το εξης.Πανω σε στροφη οπου επρεπε να κοψω αρκετα για να μπω σε εναν αλλο δρομο και ενω πατουσα το φρενο, το αυτοκινητο δεν εκοβε! οι στροφες του αυτοκινητου δεν επεφταν και ενιωθες οτι καποιος συνεχιζε να πατα το γκαζι! Πολυ παραξενη εμπειρια που δεν θα ηθελα να ζησω υπο αλλες συνθηκες ευτυχως και τις 2 φορες δεν ειχα καποιον μπροστα μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 10-02-10 στις 09:54 Αιτία: νεο νημα

  2. The Following User Says Thank You to HULK For This Useful Post:

    katsaraios (10-02-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Thumbs down Αυτοματο κιβωτιο - προβλημα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HULK Εμφάνιση μηνυμάτων


    Θα αναφερω κατι για το αυτοματο κιβωτιο της BMW οταν το ειχα σε ενα 330 e46.Το αυτοματο ειναι ενα φοβερο κιβωτιο κατ' εμε αλλα εισαι ερμαιο των ορεξεων του με οτι συνεπαγεται αυτο.Δυο φορες λοιπον μου συνεβει το εξης.Πανω σε στροφη οπου επρεπε να κοψω αρκετα για να μπω σε εναν αλλο δρομο και ενω πατουσα το φρενο, το αυτοκινητο δεν εκοβε! οι στροφες του αυτοκινητου δεν επεφταν και ενιωθες οτι καποιος συνεχιζε να πατα το γκαζι! Πολυ παραξενη εμπειρια που δεν θα ηθελα να ζησω υπο αλλες συνθηκες ευτυχως και τις 2 φορες δεν ειχα καποιον μπροστα μου.
    Απίστευτο! πως είναι δυνατόν?

    Γνώριζα ότι το φρένο στα αυτόματα με ηλεκτρονικό γκάζι ακυρώνει τα πάντα, γκάζι, cruise control κλπ...
    Το ανέφερες κάπου, αντιπροσωπεία κλπ τι έγινε τελικά??

  4. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απίστευτο! πως είναι δυνατόν?

    Γνώριζα ότι το φρένο στα αυτόματα με ηλεκτρονικό γκάζι ακυρώνει τα πάντα, γκάζι, cruise control κλπ...
    Το ανέφερες κάπου, αντιπροσωπεία κλπ τι έγινε τελικά??
    Και γω το ιδιο ναμιζα....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    κ καποιος με ετρωγε να παω να βαλω αυτοματο κιβωτιο......

    καλα κ δεν τον ακουσα!!!!

  6. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    628
    Thanked
    462
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ηταν μετατροπη το αυτοκινητο και εν συνεχεια το αυτοματο μετα απο καποι καιρο βγηκε οff συγκεκριμενα η οπισθεν αλλα δεν παιζει ρολο αυτο.Παντως συνεβει και το ενιωσα μονο 2 φορες για οσο χρειαστηκε να κοψω μετα επανηλθε.Αρχαριος παντως δεν ειμαι για να μην καταλαβω οτι δεν εκοβε και καλα να μην επιανε το φρενο πες αλλα το αμαξι μουγκριζε και οι στροφες δεν επεφταν οποτε δεν εφταιγε το φρενο...Ηταν κατι που με χαλασε...

  7. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    628
    Thanked
    462
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    κ καποιος με ετρωγε να παω να βαλω αυτοματο κιβωτιο......

    καλα κ δεν τον ακουσα!!!!
    Καλα λεω δεν θα πεταχτει αλλα εγω Βασιλη θα το ξαναβασα εαν ημουνα σιγουρος για την αξιοπιστια του γιατι το θεωρω ανωτερο απο το χειροκινητο.

  8. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    σε πειραζω....ο καθενας εχει την αποψη του....

    εγω το χειροκινητο....ΔΕΝ το αλλαζω με τιποτα....!!!!ειδικα τωρα με τον εςς!!!!

  9. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    οποιος εχει χειροκινητο σε τετοιου ειδους αυτοκινητα χανει αρκετα, σε ευχρηστια, ευκολια κυριως...
    οταν βεβαια οδηγησει αυτοματο, αναρωτιεται τι εχανε τοσα χρονια...

  10. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HULK Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θα αναφερω κατι για το αυτοματο κιβωτιο της BMW οταν το ειχα σε ενα 330 e46.Το αυτοματο ειναι ενα φοβερο κιβωτιο κατ' εμε αλλα εισαι ερμαιο των ορεξεων του με οτι συνεπαγεται αυτο.Δυο φορες λοιπον μου συνεβει το εξης.Πανω σε στροφη οπου επρεπε να κοψω αρκετα για να μπω σε εναν αλλο δρομο και ενω πατουσα το φρενο, το αυτοκινητο δεν εκοβε! οι στροφες του αυτοκινητου δεν επεφταν και ενιωθες οτι καποιος συνεχιζε να πατα το γκαζι! Πολυ παραξενη εμπειρια που δεν θα ηθελα να ζησω υπο αλλες συνθηκες ευτυχως και τις 2 φορες δεν ειχα καποιον μπροστα μου.
    Δεν νομίζω να ήταν απο το κιβώτιο.Μπορεί να ανεβάζει μία και δυο σχέσεις πάνω και στις στροφές να μην έχεις την αίσθηση του "δεμένου" ενός χειροκίνητου αλλα να ανέβάζει απο μόνο του στροφές ,δύσκολα..!!Κάτι άλλο θα έφταιγε.
    Εκει που νιώθεις αυτό που λές συμβαίνει λίγο πριν ακινητοποιηθεί το αυτοκίνητο τελείως γιατι δεν υπάρχει συμπλέκτης για να "κόψει" την ορμή που ακόμη κρατείται στον κινητήρα.

  11. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    628
    Thanked
    462
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Επειδη εχω μια εμπειρια και απο τα 2 κιβωτια τωρα μπορω να σου πω οτι το χειροκινητο μου χρησιμευει μονο στα παντηλικια που και αυτα μου ελειπαν οταν ειχα αυτοματο.Οπως μου λειπουν και τα κατεβασματα που εκανε το αυτοματο και σου κολαγε την βελονα στις 6.500 και το εκανες να μουγκριζει μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου ενω τωρα περιμενεις ποτε θα φορτωσει η ταχυτητα.Τεσπα ολα εχουν υπερ και κατα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP