Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Ε30 318is λυση με θεμα καταναλωσης και ηλεκτρικα απο μ44

  1. #11
    Εγγραφή
    26-08-11
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    12
    Rides
    1

    Unhappy

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmwz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου μη νομιζεις οτι με m44 θα δεις διαφορα,ο λογος που εδωσα το m44 ηταν η καταναλωση στην πολη,14-16 ..
    κανε το εργοστασιακο με νορμαλ ελαστικα (205) και κανονικο φιλτροκουτι.δες που μπαινει ο κοφτης στο στροφομετρο να δεις αν εχεις προγραμμα,δεν ειναι κανονας αλλα ειναι μια αρχη
    ο κοφτησ μπαινει στησ 6500 εκει νομιζω ειναι μαμα?

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    οχι και 14-16 εντος πολης ρε παιδια. Τι ειανι rx-8 ?

    υπο κανονικες συνθηκες αυτα τα μοτερ καινε 11 βαρυα 12 εντος πολης στο Ε36. Στο Ε30 που ειναι και πιο ελαφρυ πρεπει να ειναι γυρω στο 10.

    Τωρα αμα ειναι πειραγμενο, αμα δε δουλευει σωστα, ή αμα εχει ενα λαστιχο ΝΑ λογικο ειναι να καιει και 20.

  3. The Following User Says Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    bakalos (11-03-12)

  4. #13
    Εγγραφή
    13-09-10
    Περιοχή
    Εδώ
    Μηνύματα
    1.477
    Thanked
    1476
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hlias303 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κοφτησ μπαινει στησ 6500 εκει νομιζω ειναι μαμα?
    ναι τοσο ειναι 6500
    bmwfans.gr

    __________________
    عشق دریفت

  5. #14
    Εγγραφή
    30-01-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    427
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι και 14-16 εντος πολης ρε παιδια. Τι ειανι rx-8 ?

    υπο κανονικες συνθηκες αυτα τα μοτερ καινε 11 βαρυα 12 εντος πολης στο Ε36. Στο Ε30 που ειναι και πιο ελαφρυ πρεπει να ειναι γυρω στο 10.

    Τωρα αμα ειναι πειραγμενο, αμα δε δουλευει σωστα, ή αμα εχει ενα λαστιχο ΝΑ λογικο ειναι να καιει και 20.

    Σωστό! Κι εγώ 318is εχω (M42) και η κατανάλωση είναι περίπου 10 - 11 εντός πόλης, με λάστοιχα 205/50/15. Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει.

    Α! Ερώτηση.... Βενζίνη βάζεις πάντα από το ίδιο βενζινάδικο?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη viper : 11-03-12 στις 21:22

  6. #15
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ρε παιδια 14-16 παντα λεμε αν πηγαινεις τερμα φαναρι φαναρι.προσπαθεις να το διπλωσεις παντου κτλ.οχι αν το παρει η γκομενα το bmw για να παει σουπερ μαρκετ..
    το 316 μου καιει 10-11 στην πολη..και ειναι μια χαρα καταναλωση

  7. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το οτι ο κοφτης μπαινει στις ιδιες στροφες δε σημαινει πως το αμαξι δε φοραει προγραμμα!

    οπως σου ειπαν, πηγαινε να ελεγξεις καυσαερια.

    αν απο συμπιεση εισαι ενταξει εχει γλυτωσει τουλαχιστο απο αρκετους μπελαδες.

    λαδι σου καιει καθολου?

    Τις ταχυτητες τις φορτωνει ολες κανονικα? Η δειχνει καποια απροθυμια σε καποιες στροφες?

  8. #17
    Εγγραφή
    13-09-10
    Περιοχή
    Εδώ
    Μηνύματα
    1.477
    Thanked
    1476
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    + μπορει να φοραει κοντο διαφορικο
    bmwfans.gr

    __________________
    عشق دریفت

  9. #18
    Εγγραφή
    17-01-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.024
    Thanked
    2300
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ούτως ή άλλως 4.10 φοράνε τα μ42 από την μάνα τους πόσο πιο κοντό διαφορικό να φοράει;
    Η κατανάλωση σου πάντως είναι φυσιολογική φίλε μου ειδικά μέσα στην πόλη και αν έχεις και λίγο βαρυ πόδι, τώρα για εκτός πόλης μια κατανάλωση 9-11 λίτρα με ταχύτητες γύρω στα 120-130 χλμ/ώρα είναι επίσης φυσιολογική. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για ένα μοτέρ 20ετίας το οποίο όσο καλοσυντηρημένο και να είναι κάτι θα καίει παραπάνω λόγω μειωμένων ανοχών πλέον.
    Πάντως υπάρχουν και άλλα πράγματα να κοιτάξεις, έχεις αλλάξει ποτέ καδένα, γλυστιέρες κτλ;
    318 I (Άει) S (Σιχτίρ)

    Κάποτε αδιαφορούσα, τώρα απλά δεν με νοιάζει...
    Μου το 'χα πει!!!

  10. #19
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φίλε μου το έχεις δει τελείως λάθος το θέμα. Κατ αρχήν το Μ44 δεν είναι πιο οικονομικό λόγο προγράμματος, αλλά λόγο σχεδίασης. Το να περάσεις όλη την καλωδίωση απο το Μ44 που πίστεψέ με είναι πολύ διαφορετική απο το Μ42 δεν είναι κάτι απλό καθώς τα 2 μοτέρ έχουν διαφορετικούς αισθητήρες-μοτεράκια κλπ. Με άλλα λόγια Μ42 με ηλεκτρικά απο Μ44 ΔΕΝ γίνετε εκτός αν κάνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ πατέντες και πάλι με αμφίβολο αποτέλεσμα. Αν δεν το έχεις ξεχάσει, απλά ξέχνα το.

    Ακόμα και αν είχες το πρόγραμμα του Μ44, μάλλον θα είχες μεγαλύτερη κατανάλωση. Το πρόγραμμα του Μ44 είναι για Μ44 και όχι για Μ42 με ότι αυτό συνεπάγεται. Ωστόσο να ξέρεις οτι το να φτωχύνεις τα καύσιμα δεν σημαίνει απαραίτητα οτι θα κερδίσεις σε κατανάλωση! Με ένα καλό πρόγραμμα ΙΣΩΣ δεις λίγη οικονομία στα χαμηλά με το αντίστοιχο ξάπλωμα σε δύναμη, αλλά και πάλι πιστεύω πως η διαφορά δεν θα φαίνεται.

    Τσέκαρε οτι το μοτερ δουλεύει σωστά. Δες τον λ σου και το λουφτ σε πρώτη φάση. Αν θες να κάνεις οικονομία μια πατάς άσκοπα το γκάζι και το φρένο! Το μόνο που σε κάνει να δεις διαφορά είναι ενα κιτακι υγραερίου...

  11. #20
    Εγγραφή
    18-11-10
    Περιοχή
    Lagadas - greece
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    2.181
    Thanked
    1370
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hlias303 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε30 318is λυση με θεμα καταναλωσης και ηλεκτρικα απο μ44??

    εχω ενα 318is με μ42 κινητηρα 1ης γενιας και η καταναλοση του με εχει γονατισει ! (απο 12-15λιτρα!! στα 100) σκεφτομουν αν γινετε να περασω ηλεκτρικα απο μ44 μαζι με τιν εισαγωγη του και το μαφ σενσορ του οστε να καταργισω και αυτο το σιχαμενο λουφτ!

    το ξερω πωσ η καλητερη λυση ειναι αγραφοσ και τελοσ αλα δεν τα χω!
    12 με 15????? εεεεεεεεεεε?????? αυτη ειναι η δικη μου καταναλωση καααατι δε παει καλα

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP