Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Koτσαδόρος σε Χ3

  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή Koτσαδόρος σε Χ3

    Σήμερα πήγα και τοποθέτησα κοτσαδόρο στην Χ3 μου , με σκοπό να μεταφερω τα ποδηλατα των παιδιών μιας και στο Χ3 δεν μπαίνει κρεμαστή σχαρα ποδηλάτων με ιμάντες λόγω του μεγάλου σποιλερ στο πάνω μέρος της πίσω πόρτας.
    Μετά από το σχετικό ψάξιμο κατέληξα στον αποσπώμενο κοτσαδόρο της Westfalia. Tον βρηκα τοποθετημένο στα 400 Ευρώ , με το σχετικο παζαρι. (χωρίς τα ηλεκτρικα , τα οποία προς το παρόν δεν θα τα βάλω)
    Παρακάτω παραθέτω μερικές φωτό για όποιον σκέφτεται να τοποθετήσει κοτσαδόρο.

    Στην αρχη βγαινει ο προφυλακτηρας , μετά βγαίνει η μεταλλική μπάρα προστασιας που εχει εσωτερικα , και στη θέση της βιδώνεται η μπάρα του κοτσαδόρου. Μπάινει ξανα ο προφυλακτηρας και ετοιμοι!!! Η διαρκεια εγκατάστασης ειναι περιπου μιση ωρα.
    Αν κάποιου πιάνουν τα χερια του , μπορει να τον τοποθετήσει και μονος του.

    Ο κοτσαδόρος μπαίνει και βγαίνει πανευκολα. Σκεφτόμουν να πάρω και εναν BOSAL (kvd. 044-633) ο οποίος ηταν φτηνότερος αλλά στο βάλε βγάλε ηταν πιο δυσκολος να μπεί.

    Attached Images Attached Images
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 15-12-19 στις 17:34

  2. The Following 5 Users Say Thank You to trueno For This Useful Post:

    bill_m3 (06-03-12), Dr. Yamastura (10-03-12), Giannis K (02-01-13), Kostas_1 (06-03-12), Nino (04-06-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και μερικες ακομα..
    Attached Images Attached Images

  4. The Following User Says Thank You to trueno For This Useful Post:

    Giannis K (02-01-13)

  5. #3
    Εγγραφή
    03-07-10
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ωραιος..!! θελω και εγω να βαλω να εχω και τρειλερ για ξυλα και για μεταφορα διαφορων πραγματων..με το ρευμα τι γινεται..?

  6. #4
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Aπό οτι μου ειπαν κοστίζει 140 Ευρώ. Δεν ρώτησα λεπτομερειες όμως γιατί προς το παρόν δεν ενδιαφέρομαι.
    Υπάρχουν δυο λύσεις μια φτηνή όπου παίρνεις ρευμα από τα πίσω φωτα , και μια ακριβή που με ειδική καλωδίωση συνδεεις τα ηλεκτρικά κατευθειαν πάνω στο αυτοκινητο για να αναγνωρίσει ότι υπάρχει κοτσαδόρος και να μην βγαλει ενδειξη βλάβης στο καντράν.
    Τα 140 Ευρώ μάλλον ειναι η φτηνή λύση.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to trueno For This Useful Post:

    Dr. Yamastura (04-06-12), Giannis K (02-01-13)

  8. #5
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Kαι μερικες φωτο με τα ποδηλατα
    Attached Images Attached Images

  9. The Following 3 Users Say Thank You to trueno For This Useful Post:

    Alex_ (09-07-14), Dr. Yamastura (04-06-12), Giannis K (02-01-13)

  10. #6
    Εγγραφή
    13-04-11
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    11
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    παιδια εμενα μου βγηκε κομπλε 450 περασμένος μαζι με τα ρευματα κ το εγκεφαλακι.πηγα στον αλμυρο του βολου στον κολοβο το σπυρο otolips αν θυμαμαι καλα.και τι δεν εχω τραβηξη δεν επαθε τπτ.αυτα από εμενα.

  11. #7
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τελικα συνδεσα και το ρευμα του κοτσαδορου για να παιρνει ρευμα η βαση ποδηλατων που εχω (atera strada sport m3). Η συνδεση εγινε στην Alfa Hellas και το κοστος ηταν 50 ευρω. Λαμπακι σφάλματος δεν αναβει και ολα τα φωτατ της βασης ποδηλατων λειτουργουν κανονικα

  12. #8
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Update...Στην αρχή δεν άναβε κανενα λαμπάκι ολα ΟΚ. Το ΣΚ που πέρασε και εδέησα να βγάλω το τουτού βόλτα , είχαμε προβλημα... Τα φλασ άναβαν γρήγορα, τα φωτα στοπ δεν λειτουργούσαν πάντα κλπ κλπ. Οπότε σήμερα ξανά στην ΑHellas και πόρισμα " ααχχ ... το δικό σας είναι το facelift...χρειάζεται κιτ για το can bus.." To δια ταυτα? 100 Ευρώ ακόμα και όλα καλά τώρα, το τσέκαρα και στο δρόμο. Αν έπαιρνα στα πιτσιρίκια από ενα ποδήλατο όπου πηγαίναμε και να το παρατούσα εκεί , φτηνότερα θα μου έβγαινε...

  13. The Following 2 Users Say Thank You to trueno For This Useful Post:

    Alex_ (09-07-14), Nino (09-07-14)

  14. #9
    Εγγραφή
    24-06-19
    Μηνύματα
    31
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πριν λίγες μέρες είδα ότι στο πορτ μπαγκαζ εκεί που έχει τα εργαλεία για λλαγη τροχού είχε κι ένα κοτσαδόρο. Τον έβαλα. Χρειάζεται ειδική άδεια;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP