Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43

Θέμα: τοπικη βαφη

  1. #21
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χρώμα μου είναι ασημί, που είναι από τα πιο εύκολα στην τοπική, αλλά επειδή έχω πάει και μαύρο αυτοκίνητο στο συγκεκριμένο μαγαζί, που το μαύρο είναι πιο δύσκολο, πάλι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. ...
    Εδώ θα διαφωνήσω και θα ήθελα να μάθω ποιος σου είπε ότι τα ανοιχτόχρωμα μεταλλικά είναι εύκολα στο σβήσιμο.

    Στη πραγματικότητα το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Το ασημί για παράδειγμα λόγω του ότι έχει και τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε μέταλλο (το 354 έχεις και συ?) είναι πάρα πολύ δύσκολο στο σβήσιμο. Το ασημο-γαλάζιο, το ασημο-γκρι είναι εξαιρετικά δύσκολα επίσης.

    Τώρα μπορεί το μαγαζί που στο έβαψε να μην έιχε πρόβλημα (όπως και εμείς) με τον συγκεκριμένο κωδικό / ούς, αλλά είναι επίφοβο. Με χαρά να σου δείξω και από κοντά τι εννοώ.

    Απλά στα σκούρα αυτό που βλέπεις είναι το σβήσιμο στο βερνίκι (όχι στο χρώμα) και εκεί πάλι αν έχεις κάνει σωστό σβήσιμο και αργό στέγνωμα μετά το γυάλισμα θα είσαι κύριος!

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και εγώ πρόσφατα πειγα το αμάξι μου για δυο σημεία
    που ήθελα τοπική επισκευή και το αποτέλεσμα δεν
    ήταν ικανοποιητικό. Ήταν απλά άριστο. Απλά δε
    καταλαβαίνεις ότι έχει επιδιορθωσεις, από όπου να το
    κοιτάξεις, όση ώρα και να το κοιτάξεις. Το μαγαζί
    είναι στη περιοχή σταυρουπολεως και κάνει φοβερή
    δουλειά. Ας είναι καλά ο ψηλουλης που με εστελε
    εκεί...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  3. #23
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ θα διαφωνήσω και θα ήθελα να μάθω ποιος σου είπε ότι τα ανοιχτόχρωμα μεταλλικά είναι εύκολα στο σβήσιμο.

    Στη πραγματικότητα το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Το ασημί για παράδειγμα λόγω του ότι έχει και τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε μέταλλο (το 354 έχεις και συ?) είναι πάρα πολύ δύσκολο στο σβήσιμο. Το ασημο-γαλάζιο, το ασημο-γκρι είναι εξαιρετικά δύσκολα επίσης.

    Τώρα μπορεί το μαγαζί που στο έβαψε να μην έιχε πρόβλημα (όπως και εμείς) με τον συγκεκριμένο κωδικό / ούς, αλλά είναι επίφοβο. Με χαρά να σου δείξω και από κοντά τι εννοώ.

    Απλά στα σκούρα αυτό που βλέπεις είναι το σβήσιμο στο βερνίκι (όχι στο χρώμα) και εκεί πάλι αν έχεις κάνει σωστό σβήσιμο και αργό στέγνωμα μετά το γυάλισμα θα είσαι κύριος!
    Φανοποιός μου το είχε πει και μου φάνηκε λογικό, αφού γενικά στα ανοιχτόχρωμα χρώματα δεν φαίνονται τόσο έντονα οι ατέλειες (πχ αράχνη) και πίστευα ότι το ίδιο θα συμβαίνει και με την τοπική. Και γενικά, σε ανοιχτόχρωμα χρώματα, βλέπω πιο δύσκολα διχρωμίες από ότι σε πιο σκούρα. Ίσως λοιπόν να μην είναι πιο εύκολη η τοπική βαφή τους, αλλά λόγω ανοιχτού χρώματος να μην φαίνονται τόσο εύκολα οι διαφορές, αν δεν έχει γίνει καλή δουλειά, σε σχέση με τα πιο σκούρα.

    Titanium silver είναι το χρώμα μου, ακριβή κωδικό δε θυμάμαι. Πιθανόν να είναι το ίδιο...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. #24
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανοποιός μου το είχε πει και μου φάνηκε λογικό, αφού γενικά στα ανοιχτόχρωμα χρώματα δεν φαίνονται τόσο έντονα οι ατέλειες (πχ αράχνη) και πίστευα ότι το ίδιο θα συμβαίνει και με την τοπική. Και γενικά, σε ανοιχτόχρωμα χρώματα, βλέπω πιο δύσκολα διχρωμίες από ότι σε πιο σκούρα. Ίσως λοιπόν να μην είναι πιο εύκολη η τοπική βαφή τους, αλλά λόγω ανοιχτού χρώματος να μην φαίνονται τόσο εύκολα οι διαφορές, αν δεν έχει γίνει καλή δουλειά, σε σχέση με τα πιο σκούρα.

    Titanium silver είναι το χρώμα μου, ακριβή κωδικό δε θυμάμαι. Πιθανόν να είναι το ίδιο...
    Άλλο αυτό ^^^^^, απλά.....

    ....το ρεζουμέ της υπόθεσης για να καταλάβουνε όλοι είναι:

    Στα σκουρόχρωμα είναι πιο δύσκολο το σβήσιμο στο βερνίκι (ατέλειες αράχνη, μπιμπίκια, γραμμές κτλ).
    Στα ανοιχτόχρωμα (μεταλλικά) είναι πιό δύσκολο το σβήσιμο στο χρώμα.

    Για να δεις διαφορά στο χρώμα σε σκούρο, πρέπει ο "μάστορας" να έχει κάνει λάθος στις πέρλες / μέταλλα ή να χει βάλει λάθος κωδικό.

    Αντίθετα, σε ανοιχτόχρωμο, βάψε ξερά πόρτα / φτερό και οι πιθανότητες είναι ότι θα υπάρχει ορατή διαφορά ακόμα και στο άπειρο μάτι.

    ΥΓ: Το 354 είναι το titanium silver!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 09-02-10 στις 16:20

  5. #25
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδια σορρυ για την καθυστερημενη απαντηση αλλα λογω προβληματος ιντερνετ στο σπιτι ερχομαι σε νετ καφε.Το αυτοκινητο ειναι το δικο μου Ε46,κοκκινο σκουρο-κεραμειδι,απλα το θρεντ ανοιχτηκε απο τον ξαδερφο μου μιας και δεν εχω ιντερνετ στο σπιτι.Το μονο που βλεπω στο σημειο της βαφης ειναι οτι αλλαζει το χρωμα,πορτοκαλιζει λιγο και επισης οτι ειναι θαμπο,θολο και οχι μεταλλικο.Τι μπορει να ειναι???Να το ξανα παω για βαφη?Φαινεται δηλαδη σα να χρησιμοποιησε αλλο χρωμα και οχι το ιδιο.

  6. #26
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δες το κωδικό χρώματος στο θώλο σου και ανέβασέ τον αύριο μαζί με μερικές φωτό στο φως της ημέρας.

    Αν είναι όλα αυτά που λες, θαμπό, θωλό, μη μεταλλικό υπάρχει πρόβλημα. Το θωλό / θαμπό είναι από κακό (μάλλον κάκιστο) σβήσιμο, κακό γυάλισμα και έχει μάλλον αρχίσει να ...μαδάει.

    Τη διαφορά στο χρώμα πρέπει να τη δω σε φωτό...πάντως το σίγουρο είναι ότι ναι πας για επαναβαφή, σίγουρα όμως μακριά από αυτό τον "επαγγελματία".

  7. #27
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.302
    Thanked
    435
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ πρόσφατα πειγα το αμάξι μου για δυο σημεία
    που ήθελα τοπική επισκευή και το αποτέλεσμα δεν
    ήταν ικανοποιητικό. Ήταν απλά άριστο. Απλά δε
    καταλαβαίνεις ότι έχει επιδιορθωσεις, από όπου να το
    κοιτάξεις, όση ώρα και να το κοιτάξεις. Το μαγαζί
    είναι στη περιοχή σταυρουπολεως και κάνει φοβερή
    δουλειά. Ας είναι καλά ο ψηλουλης που με εστελε
    εκεί...
    Ειναι στην καρατασου?
    αν ειναι αυτος που νομιζω
    εχω ακουσει πολυ καλα λογια!

    Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ MΙΑ Μ3!!!

  8. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι στην καρατασου?
    αν ειναι αυτος που νομιζω
    εχω ακουσει πολυ καλα λογια!
    απέναντι απο το παλιό αγνό είναι δεν ξέρω πως λέγεται ο δρόμος εκεί...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  9. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καραολη & Δημητριου λεγεται ο δρομος!!!! αλλα απ οσο ξερω δεν βαφει τοπικα βαφει κομματι αλλα καπου σβηνει οποτε δεν φαινεται τπτ!!!!!τουλαχιστον αυτο μου ειπε οταν πηγα εγω για να κανω 1 δουλεια!!!!!

  10. #30
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καραολη & Δημητριου λεγεται ο δρομος!!!! αλλα απ οσο ξερω δεν βαφει τοπικα βαφει κομματι αλλα καπου σβηνει οποτε δεν φαινεται τπτ!!!!!τουλαχιστον αυτο μου ειπε οταν πηγα εγω για να κανω 1 δουλεια!!!!!
    Φίλε, αυτό που σου λέει δεν έχει απολύτως καμία λογική.

    Το να κοιτάει στα μάτια το πελάτη και να λέει λαλακίες είναι κι αυτή μία προσέγγιση, λάνθασμένη όμως κατά τη γνώμη μου.

    Το θετικό της υπόθεσης τουλάχιστον, είναι ότι κάνει καλή δουλειά και δεν είναι ορατό (στο δικό σου μάτι τουλάχιστον) το "τοπικό" ή το "ξερό" βάψιμο. Ότι τέλος πάντων αποφασίσει να κάνει ανάλογα με τη περίπτωση (και τα κέφια του).

    Γιατί στο μάτι ενός επαγγελματία, το ΚΑΘΕ βάψιμο που γίνεται ΕΚΤΟΣ εργοστασίου είναι πάντα (και εύκολα) ορατό.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP