Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 50

Θέμα: [E92] 335i - βελτιώσεις - ημερολόγιο - εμπειρίες - εντυπώσεις

  1. #21
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπράβο ρε Στράτο, πρώτον για την τόλμη σου να επέμβεις σε ένα τόσο τέλειο εργοστασιακά αυτοκίνητο, και δεύτερο την όποια βελτίωση κάνεις την γνωρίζεις, την μελετάς και πράττεις ανάλογα.
    Συγχαρητήρια και για το τέλειο επεξηγηματικό άρθρο σου.
    Να σαι γερός να το πατάς, να το ξεζουμίζεις σε κάθε ευκαιρία που σου δίνεται.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    χρονος, γνωση και μερακι.
    Μπραβο!

    Ειμαι πολυ περιεγος να δω που θα φτασει............



  3. #23
    Εγγραφή
    11-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    220
    Thanked
    122
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μπραβο Στρατο για το χρονο μερακι και χρημα που διαθετεις...Τελειο το εργαλειο

  4. #24
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μπραβο Στρατο για το αμαξι και για την αναλυτική περιγραφη
    Πολύ καλό, δυνατο και κυριος αξιοπιστο το αμαξι με σχετικά λιγα χρηματα τρομαζει αντιπάλους με καθαρα κοντραδικο χαρακτηρα ή και αμαξια με πιο πολλα αλογα.
    Κατα την γνωμη μου πρεπει τωρα να σχοληθεις το ιδιο σοβαρα με τις αναρτησεις και γεννικα με το στησιμο του αυτοκινητου οπως επισης και με το θεμα μηχανικου διαφορικου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι φανς του λιπτον που είναι; Κρυφτηκανε;
    Δεν βλέπω σχόλια... Χαχαχαχα
    Εδω ειμαστε Σταθη...
    Αν και πολύ θα ηθελα να δω μια συγκριση στον δρομο μεταξυ του Στρατου και του Λουρμπα με το Ε92 , γιατι εμεις με τα ατμοσφαιρικα 46αρια ειμαστε πλεον 1-2 κολωνες πισω απο αυτους τους κινητηρες. Λες και σταματησε η τεχνολογια για μας...

  5. #25
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Prophet Of Noise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά το v4 είναι αλλού. Στις αλλαγές δεν χάνει σχεδόν καθόλου boost, είναι τρομακτικό να πατάς το γκάζι μετά από αλλαγή και να χεις ΤΟΣΟ ροπή. Και το καλύτερο είναι ότι οι χάρτες πλέον λειτουργούν με χαμηλότερο maximum boost.

    Δυστυχώς δεν βρήκα χρόνο να δοκιμάσω το αμάξι με το ψυγείο λαδιού για να παρατηρήσω θερμοκρασίες. Τρέχω όλη μέρα.
    Περιμένουμε να μάθουμε για το ψυγείο γιατί θα είναι το επόμενο μπάξιμο. Όσο αφορά τους V4 θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω μόλις επιστρέψω Ελλάδα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο ρε Στράτο, πρώτον για την τόλμη σου να επέμβεις σε ένα τόσο τέλειο εργοστασιακά αυτοκίνητο, και δεύτερο την όποια βελτίωση κάνεις την γνωρίζεις, την μελετάς και πράττεις ανάλογα.
    Συγχαρητήρια και για το τέλειο επεξηγηματικό άρθρο σου.
    Να σαι γερός να το πατάς, να το ξεζουμίζεις σε κάθε ευκαιρία που σου δίνεται.
    Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν έχω να πώ τίποτα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aceman1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρονος, γνωση και μερακι.
    Μπραβο!

    Ειμαι πολυ περιεγος να δω που θα φτασει............
    Δεν θα φτάσει πολύ παραπάνω. Και να έφτανε, δεν μπορώ να διαχειρηστώ αυτή τη δύναμή. Είναι ακόμα και τώρα υπερβολικό για μένα. Θα δείς και απο κοντά πως είναι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Chris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο Στρατο για το χρονο μερακι και χρημα που διαθετεις...Τελειο το εργαλειο


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο Στρατο για το αμαξι και για την αναλυτική περιγραφη
    Πολύ καλό, δυνατο και κυριος αξιοπιστο το αμαξι με σχετικά λιγα χρηματα τρομαζει αντιπάλους με καθαρα κοντραδικο χαρακτηρα ή και αμαξια με πιο πολλα αλογα.
    Κατα την γνωμη μου πρεπει τωρα να σχοληθεις το ιδιο σοβαρα με τις αναρτησεις και γεννικα με το στησιμο του αυτοκινητου οπως επισης και με το θεμα μηχανικου διαφορικου.


    Εδω ειμαστε Σταθη...
    Αν και πολύ θα ηθελα να δω μια συγκριση στον δρομο μεταξυ του Στρατου και του Λουρμπα με το Ε92 , γιατι εμεις με τα ατμοσφαιρικα 46αρια ειμαστε πλεον 1-2 κολωνες πισω απο αυτους τους κινητηρες. Λες και σταματησε η τεχνολογια για μας...
    Σε ευχαριστώ πολύ Χριστόφορε. Έκανα μια σκέψη να το κατέβαζα εδώ αλλά είναι πολύ επικύνδηνο με το τιμόνι απο την άλλη. Όσο αφορά τα Μ, αυτά μπορεί να μην παίρνουν άλογα έτσι εύκολα (κάτσε να έρθει η F10) αλλά έχουν την δικιά τους χάρη

  6. #26
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο Στράτο!
    εγώ θα αγχωνόμουν σε καινούργιο αμάξι να του βάλω "κατσαβίδι" αλλά με αυτά που περιγράφεις θυμίζουν κινήσεις "κασπάροφ".

    τα 416 είναι μοτερίσια ;
    σε τι πίεση δουλεύει;υπάρχει overboost;
    επίσης γνωρίζεις αν σηκώνει παραπάνω πίεση ή τι χρειάζεται περαιτέρω ;
    αίσθηση λαγκαρίσματος ειδικά στις γρήγορες αλλαγές;

    όπως και να χει, να το χαίρεσαι ...

    Τα 416 είναι μοτερίσια και σύμφωνα με τις απόλειες που μέτρησε το dynomet. H πίεση που δουλεύω δεν ξεπερνα τα 15.5 psi μαζί με το overboost. To κλειδί με τον παράλληλο εγκέφαλο είναι οτι δεν ανεβάζεις πίεση για να πάρεις δύναμη αλλά παίζεις πολύ με τα ignition correction βάση των logs που κάνεις ανάμεσα στα πατήματα.

    Παραπάνω δύναμη και με ασφάλεια γίνεται μόνο με την χρήση αγωνιστικού καυσίμου ή μεθανόλης και με αφαίρεση των μεγάλων καταλυτών. Κατι τέτοιο δεν θέλω να γίνει γιατί καλή η δύναμη αλλά ακόμα καλήτερη η υγεία μας. Οι τουρμπίνες δεν επαρκούν για μεγαλήτερη παροχή οπότε δεν γίνεται να πάρεις έτσι εύκολα παραπάνω ισχύ.

    Απο αμερικη παίζουν αναβαθμισμένες τουρμπίνες και έχουν φτάσει κοντά στα 470-480 bhp. Αλλά δεν ξέρουμε τι αξιοπιστία και οδηγισημότηρα υπάρχει σε βάθος χρόνου.

    Λαγκάρισμα δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου. Αν γίνουν σωστά οι αλλαγές δίνεται το lagfix correction απο τον εγκέφαλο με αποτέλεσμα να μην χάνει καθόλου πίεση (κάτω απο 10 psi), αρκεί να γίνουν οι αλλαγές σε 0.3 sec και κάτω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dim135 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλες βολτες και καλα πατηματα να εχεις στρατο.
    τι πιεση δουλευεις τωρα?
    Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη. Ελπίζω να τα πούμε και απο κοντά κάποια στιγμή

  7. The Following 2 Users Say Thank You to stratos For This Useful Post:

    Panos 316T (10-02-10), Stamatis (09-02-10)

  8. #27
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    53
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μπραβο ρε Στρατο καλα χλμ και απροβληματιστα

    με το καλο οταν ανεβεις να κανουμε και τις δοκιμες μας

  9. #28
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ναι Νίκο φυσικά, το είπαμε αυτό. Αρκεί να πάμε και για την κρέπα μου είπες μετά

  10. #29
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πολυ ψαγμενη η αναβαθμιση του μοτερ σου.Μπραβο και απο εμενα.420 περιπου αλογα απο ενα μοτερ 3000cc χωρις να αλλαξεις τπτ εντος του ειναι πολυ καλα.
    Να ρωτησω κατι αλλο εγω απο ενδιαφερον-περιεργεια?Το μοτερ στα 3.35 ειναι ακριβως τα ιδια κυβικα με το M54.Ειναι το ιδιο μοτερ απλα με bi-turbo η εχουν ενισχυσει και τα μεταλλα του?Το δευτερο ακουγεται πιο πιθανο βεβαια αλλα το εχω απορια

  11. #30
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο merbeind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ ψαγμενη η αναβαθμιση του μοτερ σου.Μπραβο και απο εμενα.420 περιπου αλογα απο ενα μοτερ 3000cc χωρις να αλλαξεις τπτ εντος του ειναι πολυ καλα.
    Να ρωτησω κατι αλλο εγω απο ενδιαφερον-περιεργεια?Το μοτερ στα 3.35 ειναι ακριβως τα ιδια κυβικα με το M54.Ειναι το ιδιο μοτερ απλα με bi-turbo η εχουν ενισχυσει και τα μεταλλα του?Το δευτερο ακουγεται πιο πιθανο βεβαια αλλα το εχω απορια
    Το Ν54 είναι ακριβώς ίδιο σε γεωμετρία με το Μ54 αλλά φυσικά έχει ενισχημένα μέταλλα και νομίζω κάποιες μικρές διαφορές στην εισαγωγή.

    τα 410+ είναι το όριο ασφαλείας του κινητήρα. Μπορεί να ανέβει και άλλο αλλά μετά είναι πολύ επικύνδηνο και δεν θα μπώ σε τέτοια κόλπα ακόμα.

    Σε ευχαριστώ πολύ

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP