Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 114

Θέμα: Περι διαφορικου (θορυβοι - επισκευες - ανταλλακτικα)

  1. #1
    Εγγραφή
    31-01-12
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    45
    Rides
    1

    Προεπιλογή Περι διαφορικου (θορυβοι - επισκευες - ανταλλακτικα)

    Σας χαιρετω στο πρωτο μου post, ζητοντας να βοηθησετε μια Ζ3, που απο την στιγμη που εγινε αλλαγη στη βαλβοληνη του διαφορικου σφυριζει (διαιτητης την ειδε δεν ξερω ) Εμενα να ησυχασουν τα αυτια μου, και μακαρι να βοηθησουμε οποιον εχει παρομοια προβληματα.

    Λοιπον, το διαφορικο σφυριζει προοδευτηκα, οσο αυξανουν τα χιλιομετρα αυξανει και ο θορυβος, στο αφημα του γκαζιου σταματαει το σφυριγμα τελειως, αν πηγαινω με σταθερο γκαζι (μεχρι τα 100-110km) σφυριζει εντονα, οταν βυθιζω το γκαζι περισσοτερο υποχωρει σιγα σιγα και απο τα 130 και μετα σταματαω να το ακουω να σφυριζει. Δεν νομιζω πως σταματαει τελειως, αλλα δεν μπορω να το ακουσω λογο ταχυτητας, αερα, δρομου που με την κουκουλα σιγουρα ειναι πιο εντονα..
    Δεν επελεξα εγω βαλβοληνη, σε ενα συνεργειο (να το κανει ο θεος - τελικα) μου τις αλλαξαν οταν πηγα για να περασω καινουρια βαση διαφορικου.
    Απο τοτε εκανα περιπου 5.000 χλμ. και τις ξανα αλλαξα με Redline συνθετικες 75w90.
    Αλλα το σφυριγμα δεν εχει φυγει στα 2.000χλμ. που εχω κανει..

    Απο αυτα που εχω ακουσει οταν το σφυριγμα δεν σταματαει στο αφημα του γκαζιου, ειναι απο τα ρουλεμαν του διαφορικου, αν απο την αλλη στο αφημα του γκαζιου σταματαει, εχουν φαγωθει κορονα - πινιο.

    Η κασα του διαφορικου ειναι η μεσαια (188) οπως στις εξακυλινδρες Ε30-Μ3, Ζ3-ΜΖ3.

    Εχει καποιος εμπειρια να με βοηθησει με το θεμα?
    Να εχει κανει καποια επισκευη διαφορικου, η που μπορω να βρω ανταλλακτικα?

    οτιδηποτε παιδια!

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.109
    Thanked
    23212
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φοβάμαι οτι πας για διαφορικό.
    Πιό φτηνο θα σου έρθει αν βρεις ενα καλο και το βαλεις επάνω παρά το άνοιξε κλείσε.
    Μια φορά έχω "κάψει" διαφορικό στο παρελθόν και έκανε ακριβώς έτσι.
    Περίπτωση να έχει πάρει "γωνία" με τον άξονα δεν νομίζω να υπάρχει, άρα μάλλον την "άκουσε".

    Γνώστης δυστυχώς δεν είμαι, πιστεύω κάποιος άλλος να βοηθήσει καλύτερα.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (03-02-12), john batselas (02-02-12), S8N (29-10-12)

  4. #3
    Εγγραφή
    31-01-12
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    45
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβάμαι οτι πας για διαφορικό.
    Πιό φτηνο θα σου έρθει αν βρεις ενα καλο και το βαλεις επάνω παρά το άνοιξε κλείσε.
    Μια φορά έχω "κάψει" διαφορικό στο παρελθόν και έκανε ακριβώς έτσι.
    Περίπτωση να έχει πάρει "γωνία" με τον άξονα δεν νομίζω να υπάρχει, άρα μάλλον την "άκουσε".

    Γνώστης δυστυχώς δεν είμαι, πιστεύω κάποιος άλλος να βοηθήσει καλύτερα.
    Και εγω κατι τετοιο φοβαμαι Σταματη, λες το γεγονος οτι μολις αλλαξα τις βαλβοληνες την ακουσε, να εχει να κανει με το οτι ο συγκεκριμμενος μηχανικος τυχαια ειχε ενα μπλοκε απο Ε30 Μ3 (ιδια κασα) που με εψηνε να βαλω πανω για τεσσερα κατοσταρικα?

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.109
    Thanked
    23212
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο john batselas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω κατι τετοιο φοβαμαι Σταματη, λες το γεγονος οτι μολις αλλαξα τις βαλβοληνες την ακουσε, να εχει να κανει με το οτι ο συγκεκριμμενος μηχανικος τυχαια ειχε ενα μπλοκε απο Ε30 Μ3 (ιδια κασα) που με εψηνε να βαλω πανω για τεσσερα κατοσταρικα?
    τι να πω...
    με τους μάστορες, όλα παίζουν.
    αν όμως έχει κάνει παπάτζα με τα λάδια σου, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει κάνει παπάτζα και με τα λάδια του μπλοκέ.
    ταρίφα το έχουνε οι άτιμοι με τα 400 στα μπλοκέ...

    Γνώμη μου;
    μην το ψάξεις άλλο και βρες εναν "παλιατζή" της προκοπής να σου δώσει ένα καλό διαφορικό με δοκιμή.

    εως τότε βρες βαλβολινες 75w140 και δοκίμασέ τες αν εχεις διαθεση να ξοδεψεις και αλλα λεφτα σε αυτο το διαφορικο.

  6. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    john batselas (03-02-12)

  7. #5
    Εγγραφή
    31-01-12
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    45
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το να βαλω 70w140, ειναι για να επιβραδυνω περεταιρω ζημια?
    Για να μειωσω το θορυβο?
    η και τα δυο?

  8. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.109
    Thanked
    23212
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θεωρητικα μειωνει αισθητα το θορυβο.
    Η ζημια εχει γινει τωρα.
    Αλλα να "αρπαξε" τοσο αποτομα... Παραξενο ρε παιδι μου. Σιγουρα εχουν γινει ολα σωστα;
    Δεσιματα κτλ;

  9. #7
    Εγγραφή
    31-01-12
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    45
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δεν κατεβηκε ολο το διαφορικο, το λασκαρισε λιγο απο τις βιδες που το κραταν πισω στη γεφυρα για να κατεβει πιο χαμηλα, τα ημιαξονια δεν τα πειραξε καθολου, το μονο που βγηκε ηταν το καπακι, που εχει τη λαστιχενια βαση,

    αυτο που ξερω ειναι οτι αυτη η βαση ειναι στρογγυλη, και στη μεση ειναι η τρυπα που περναει ο πυρος και βιδωνει στο αμαξωμα, αλλα αυτη η τρυπα δεν ειναι στο κεντρο του κυκλου. αλλα λιγο πιο κατω (η πιο πανω αναλογα αν την γυρισεις αναποδα) σε οσες φωτογραφιες εχω δει, εχουν την βαση με την τρυπα να ειναι πιο κατω,

    αυτος οταν το πηγε στη πρεσα να το περασει ειπε οτι δεν εμπενε ετσι και το εβαλε αναποδα, με την τρυπα πιο πανω.. αυτο εχει ως αποτελεσμα να καθεται το διαφορικο ελαχιστα πιο χαμηλα.

    δεν ξερω αν αυτο επιρεαζει, για να καταλαβεις, την αποσταση, στο λινκ απο κατω ειναι σωστα.. ενω στο δικο μου η τρυπα της λαστιχενιας βασης ειναι ακριβως παραλληλα με την τρυπα στα δεξια (που βιδωνει το καπακι στο διαφορικο)

    https://www.vacmotorsports.com/catal...nt-bushing.htm

  10. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.109
    Thanked
    23212
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατσε να φωναξω τον Σπυρο.

  11. The Following 4 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (03-02-12), bill_m3 (03-02-12), john batselas (04-02-12), Vasilis (03-02-12)

  12. #9
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αγαπητοί φίλοι, χρειάζομαι βοήθεια (σε όποιο από τα παρακάτω μπορείτε):

    1. θέλω να μου συστήσετε ένα συνεργείο (στείλτε μου τηλ και διεύθυνση έστω και με προσωπικό μήνυμα) για να επισκευάσω το διαφορικό μου.
    Κάνει αρκετό θόρυβο (και στο "πάτα", και στο "άσε") και είναι διαπιστωμένα διαφορικό.

    2. αν υπάρχει μτχ διαφορικό από 120i σε καλή κατάσταση.

    3. έχω ακούσει ότι η BMW σου δίνει ανακατασκευασμένο διαφορικό, ανταλλαγή με το προβληματικό + χρηματική διαφορά. Ξέρετε πόσο στοιχίζει αυτό και που πρέπει να απευθυνθώ?


    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ

  13. #10
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    H επιλογή νο3 είναι άκυρη, το ανακατασκευασμένο από την BMW είναι εκτός μπατζετ - με τόσα βάζει κανείς quaife


    ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ - ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ - ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP