Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 114

Θέμα: Περι διαφορικου (θορυβοι - επισκευες - ανταλλακτικα)

  1. #41
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλώνω εξαρχής ότι κατέχω περιορισμένες γνώσεις περι διαφορικού (κ όχι μόνο).

    Είχα την εντύπωση ότι το torsen είναι ένα είδος μπλοκέ διαφορικού (δηλαδή ένα υποσύνολο των 'μπλοκέ διαφορικού'.

    Άρα αν μία βαλβολίνη κάνει γενικώς για μπλοκέ διαφορικό τότε εξ' ορισμού θα κάνει και για torsen. Αν κάτι τέτοιο ισχύει, τότε πως μπορεί να κάνει η συγκεκριμένη βαλβολίνη για μπλοκέ μόνο, αλλά όχι για torsen;

    Μπορεί να μην το έχω καταλάβει και σωστά βέβαια.
    Λαθος εντυπωση ειχες φιλε μου και φυσικα τα torque sensing(Torsen) διαφορικα ειναι κανονικοτατα μπλοκε με αλλη φιλοσοφια κατασκευης και μπλοκαρισματος.
    Οσον αφορα την βαλβολινη,τα Τορσεν και γενικως τα γραναζωτα,δεν εχουν αναγκη τη λεπτη βαλβολινη των δισκατων μπλοκε για να δουλεψουν,μαλιστα πολλα γραναζωτα αργουν να εμπλακουν οταν τα δουλευεις με λεπτη βαλβολινη,αλλα ζημια δεν θα παθουν....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    alexk (31-10-12), deepBLUE (31-10-12)

  3. #42
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαθος εντυπωση ειχες φιλε μου και φυσικα τα torque sensing(Torsen) διαφορικα ειναι κανονικοτατα μπλοκε με αλλη φιλοσοφια κατασκευης και μπλοκαρισματος.
    Οσον αφορα την βαλβολινη,τα Τορσεν και γενικως τα γραναζωτα,δεν εχουν αναγκη τη λεπτη βαλβολινη των δισκατων μπλοκε για να δουλεψουν,μαλιστα πολλα γραναζωτα αργουν να εμπλακουν οταν τα δουλευεις με λεπτη βαλβολινη,αλλα ζημια δεν θα παθουν....
    Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση αλλά δεν είμαι σίγουρος αν διάβασες τι έγραψα. Γιατί μου λες ότι τα τόρσεν είναι μπλοκέ πράγμα που έγραψα και εγώ. Απλά προηγουμένως ο deepblue είχε γράψει ότι:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    H συγκεκριμενη ειναι για μπλοκε ΜΟΝΟ.
    Οχι για τορσεν οχι για απλο διαφορικο.
    Από τα παραπάνω καταλαβαίνει κάποιος ότι άλλο το μπλοκέ άλλο το torsen, γιατί αλλιώς δεν μπορεί μία βαλβολίνη που κάνει για μπλοκέ να μην κάνει για τόρσεν.

  4. #43
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καπου μπερδευεσαι και σε μπερδεψε κι αυτο που εγραψε ο deepblue....Εννοουσε ''μονο για δισκατα μπλοκε'' ειναι η αυτη η βαλβολινη.....Μπλοκε ειναι ολα οσα δινουν ποσοστο ροπης στον αλλο τροχο,ειτε ειναι Τορσεν,δισκατα,σιλικονατα κτλ.....Απλως δεν παιρνουν ολα την ιδια βαλβολινη.
    Καταλαβα οτι ηξερες οτι το Τορσεν ΕΙΝΑΙ μπλοκε,αλλα ετσι οπως το'γραψες καποιοι θα καταλαβαιναν διαφορετικα...Το διευκρινισα λοιπον(προς επιβεβαιωση) και σου'γραψα οτι δεν ισχυει αυτο που λες για την βαλβολινη.....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    deepBLUE (31-10-12), gupakos (31-10-12)

  6. #44
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπου μπερδευεσαι και σε μπερδεψε κι αυτο που εγραψε ο deepblue....Εννοουσε ''μονο για δισκατα μπλοκε'' ειναι η αυτη η βαλβολινη.....Μπλοκε ειναι ολα οσα δινουν ποσοστο ροπης στον αλλο τροχο,ειτε ειναι Τορσεν,δισκατα,σιλικονατα κτλ.....Απλως δεν παιρνουν ολα την ιδια βαλβολινη.
    Καταλαβα οτι ηξερες οτι το Τορσεν ΕΙΝΑΙ μπλοκε,αλλα ετσι οπως το'γραψες καποιοι θα καταλαβαιναν διαφορετικα...Το διευκρινισα λοιπον(προς επιβεβαιωση) και σου'γραψα οτι δεν ισχυει αυτο που λες για την βαλβολινη.....
    Thanks! Και τώρα μία διευκρίνηση...απο όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι το δικό μου έχει μπλοκέ τόρσεν (εργοστασιακό)...VIN: LG27455 (Z3 2.0)...μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει; Ευχαριστώ!

    ΥΓ: από realoem.com βρίσκω ως μπλοκέ το ανταλλακτικό 33141428350, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τί τεχνολογίας είναι (τόρσεν ή δισκάτο) καθότι φαίνεται το ανταλλακτικό να είναι γενικό. Ακόμα υπάρχει τρόπος να βρώ το βήμα του;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 31-10-12 στις 21:37

  7. #45
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δεν φοραει μπλοκε το δικο σου..μπορεις να δεις και εδω https://www.rubmw.ru/vincode/eng/

    αν φοραγε θα εγραφε αυτο :

    S209A SPERRDIFFERENTIAL 25% Differential lock 25%
    (ενδεικτικο απο το δικο μου)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nickolas_s2k : 31-10-12 στις 21:50

  8. The Following User Says Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    alexk (31-10-12)

  9. #46
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έριξα μια ματιά και πλέον είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλα τα Ζ3 πλην των Μ έχουν τόρσεν μπλοκέ διαφορικό.

    Όλα έχουν το ίδιο γκρουπ μέσα και εκτός της σχέσης μετάδοσης, φαίνονται να είναι ίδια.

    Υπ'όψιν με μικρή πατέντα μπαίνει το διαφορικό από Ε30 οπότε άν κάποιος είχε δισκάτο, ίσως είναι από Ε30.

  10. #47
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΟΛΑ;; Αποκλειεται Αλεξη! Αυτο που ξερω ειναι πως ηταν εξτρα .. Με ελευθερο εβγαιναν κανονικα ολα

  11. #48
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΛΑ;; Αποκλειεται Αλεξη! Αυτο που ξερω ειναι πως ηταν εξτρα .. Με ελευθερο εβγαιναν κανονικα ολα
    Συγγνώμη, εκφράστηκα λάθος.

    Εννοώ ΟΛΑ τα μπλοκέ στο Ζ3 είναι με τόρσεν και όχι δισκάτο, όχι ότι όλα τα Ζ3 έχουν μπλοκέ.

  12. The Following User Says Thank You to alexk For This Useful Post:

    Nickolas_s2k (31-10-12)

  13. #49
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χωρίς να βαζω το χέρι μου στη φωτιά και επειδη εχουν περάσει χρόνια, ισως μπλοκέ να είχαν όλα τα 6κυλινδρα με M pack.

    Κατι τέτοιο θυμάμαι.

    Και πάλι με επιφύλαξη.

    Μπορεί να λέω και σαχλαμάρες βέβαια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stamatis : 31-10-12 στις 22:23

  14. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Nickolas_s2k (31-10-12)

  15. #50
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν εχει Ζ κάποιος και θελει μπλοκέ μπορει να βάλει ολο τον αξονα απο Ζ3Μ .
    Δισκατο και 3.15 και καλύτερα φρένα και με σωληνάκια υψηλής θα εχει και καλύτερα φρένα .
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  16. The Following User Says Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (02-11-12)

Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP